ورود
sleeping bag
یک کیسه خواب خوب مساوی است با یک خواب آرام

نکاتی برای خرید و استفاده از کیسه خواب که 90 درصد گردشگران نمی‌دانند

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کیسه‌ی خواب از سری تجهیزاتی است که در سفرها، مخصوصاً کوهنوردی، طبیعت گردی و کمپینگ بسیار مورد نیاز افراد خواهد بود. وسیله‌ای که در صورت عدم‌توجه به آن لذت یک خواب آرام در سفر بر ما حرام می‌شود و اما نکاتی برای خرید و استفاده از کیسه خواب وجود دارد که دانستن آن برای هر گردشگری ضروری است.

هر وسیله‌ای که قرار است تا در سفر از آن استفاده کنیم، نکات و دستورالعمل‌هایی دارد که باید به آن توجه داشته باشیم. این نکات گاه روشن است و گاه نیاز به مطالعه و پرس‌وجو دارد. کیسه‌ خواب هم از این اصل مستثنی نیست، از خرید آن گرفته تا نکاتی برای نحوه استفاده و نگهداری از آن، هر چه بیشتر بدانیم تجربه شبمانی و خواب در سفر برایمان خوشایندتر می‌شود. پس همراه یوتراوز باشید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید چون قرار است شما را با «راهنمای خرید و استفاده از کیسه خواب» آشنا کنیم.

نکات مهم در خرید یک کیسه خواب خوب:

کیسه خواب چیست؟

اغلب ما با کیسه‌های خواب آشنا هستیم. اما آیا آنچه که ما از کیسه‌ خواب می‌دانیم، تمام آن چیزی است که در واقع در رابطه با کیسه‌ی خواب وجود دارد؟ صد البته خیر؛ بلکه گاهی دانسته‌های ما آن گونه که باید باشد نیست و به نوعی شناخت ما کافی نیست. بگذریم، کیسه‌ خواب چیست؟
کیسه خواب عبارت است از رخت‌خواب و یا تخت‌خواب مدرنی که هم تشک و هم پتو را باهم و متصل به هم دارد. کیسه‌خواب انواع مختلفی دارد که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از کیسه‌خواب مستطیلی، کیسه‌خواب نیمه‌مستطیلی و کیسه‌خواب موسوم به مومیایی.
این کیسه‌ها از مواد و پوشش‌های مختلفی تهیه می‌شوند. شاید با خودتان فکر کنید که نحوه‌ی استفاده از کیسه‌ی خواب سخت است اما، باید بگوییم که نحوه‌ی استفاده از کیسه‌ی خواب، آنچنان هم سخت نیست. تنها باید درون آن مستقر شد و سپس زیپ و یا دکمه‌های آن را بست. به همین سادگی.

برخی از مزایای آشکار کیسه‌ی خواب

کیسه خواب مزیت‌های بسیاری دارد. یکی از آن مزیت‌ها، قابل‌حمل بودن آن‌ و استفاده از آن در هر شرایطی است. مزیت دیگر آن‌ها، فضای کمی است که اشغال می‌کند و مزیت دیگری هم که اغلب کیسه‌های‌خواب‌ دارند آن است که، گرمای بدن را به خوبی حفظ می‌کنند و از این رو باعث ثبات دمای بدن می‌شوند. این تنها بخشی از خصوصیات بارز کیسه‌ خواب است.

در استفاده از کیسه‌ی خواب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

همانطور که گفتیم استفاده از کیسه‌ خواب نکاتی دارد که در صورت رعایت کردن آن نکات، می‌توانیم بهتر و به صرفه‌تر از کیسه خواب خود استفاده کنیم. ضمن آنکه دانستن نکات نحوه‌ی استفاده صحیح از کیسه‌ی خواب، به عمر کیسه خواب و کارایی آن خواهد افزود. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این نکات، به برخی از آن‌ها به اختصار اشاره خواهیم کرد.

از تشک بادی بهره ببرید

کیسه‌های خواب از خودشان گرما تولید نمی‌کنند بلکه کمک می‌کنند تا دمای بدن محفوظ بماند. بنابراین برای آنکه بتوان بهتر از کیسه خواب بهره برد، توصیه می‌شود تا هنگام استراحت از تشک‌های بادی برای قرارگیری در زیر کیسه خواب خود بهره ببرید. با این کار خواهید توانست تا گرمای بیشتری را حفظ کنید. چون در طول شب زمین سرد می‌شود و یک تشک بادی زیر کیسه خواب به حفظ گرمای بدن کمک می‌کند. به علاوه ممکن است زمین رطوبت داشته باشد پس وجود یک تشک زیر کیسه خواب مانع نفوذ رطوبت به آن می‌شود.

لباس کافی به تن داشته باشید

از آن جایی‌که کیسه‌ خواب قابلیت ایجاد گرما را ندارد و تنها گرمای موجود را حفظ می‌کند، بهتر است هنگام استفاده از کیسه‌ خواب لباس کافی به تن داشته باشید. تا بلکه با این کار بتوانید دمای درون کیسه‌‌ خواب را حفظ کنید و به نوعی از هدر رفت گرما و همچنین خودتان جلوگیری کنید.

به اندازه‌ی کافی غذا بخورید

این نکته هم بی‌ربط به حفظ گرمای بدن نیست. از آنجایی‌که هنگام استراحت فعالیت بدن کم می‌شود، متابولیسم‌ بدن و سوخت و ساز با کاهش مواجه می‌شود، پس گرمای بدن هم کم می‌شود. بنابراین یکی از نیازهای بدن برای حفظ گرما، خوردن غذا به قدر کافی است. از این‌رو لازم است به این نکته توجه داشته باشید.

به قدر کافی آب بنوشید

نکته دیگری که بسیار مهم است تا به آن توجه داشته باشید آن است که، از نوشیدن آب به قدر کافی غافل نشوید. همانطورکه غذا برای بدن لازم است، آب هم به همان اندازه و چه بسا بیشتر مورد نیاز بدن است. ضمن آنکه باید بدانید بدن بی‌آب هم قادر به تولید گرما نیست. از این‌رو توجه به این مسئله برای حفظ گرمای بدن لازم است.

لباس‌تان خیس نباشد

و آخرین نکته در این بخش که برای استفاده درست و اصولی از کیسه‌ی خواب باید به آن توجه داشته باشید آن است که با لباس خیس به داخل کیسه‌ی خواب نروید. در واقع باید به این توجه داشته باشید که لباس‌تان خشک باشد و با لباس خشک داخل کیسه‌ی خواب بروید. حتی اگر عرق کرده‌اید، بهتر است ابتدا لباس خود را تعویض کنید و پس از آن از کیسه خواب استفاده کنید.

چه کیسه خوابی بخریم؟

در هنگام خرید کیسه خواب بهتر است به چند نکته توجه کنید تا هم خرید بهتری انجام دهید و هم از هزینه‌کردن برای آن پشیمان نشوید.

توجه به دمایی که کیسه‌ی خواب در آن کاربرد دارد

اولین نکته که در خرید کیسه‌ی خواب باید به آن توجه داشته باشید آن است که، به دمایی که کیسه‌ی خواب می‌تواند در آن کاربرد داشته باشد توجه کنید. کیسه‌ خواب‌ها براساس دمایی که در آن کاربرد دارند، ممکن است انواع مختلفی را شامل شوند. اما در اینجا حرف ما این است که اگر قصد دارید تا کیسه ‌خواب تهیه کنید، بهتر است قبل از تهیه‌ی آن از مقصد سفر خود اطلاع داشته باشید و پس از آن، با توجه به مقصد سفرتان کیسه ‌خوابی را انتخاب کنید که در شرایط مقصد مورد نظرتان کاربرد داشته باشد. بعضی کیسه خواب‌ها فقط مخصوص سفرهای زمستانه هستند و بعضی دیگر در سه فصل بهار، تابستان و پاییز کاربرد دارند و به کار سفرهای زمستانه نمی‌آیند.

به شکل کیسه‌ی خواب توجه کنید

نکته بعدی در خرید کیسه‌ی خواب آن است که، به شکل کیسه‌ی خواب در هنگام خرید آن توجه داشته باشید. به طور مثال اگر به دنبال راحتی و آزادی بیشتر در کیسه‌ی خواب هستید، بهتر است که روی کیسه خواب‌های مستطیلی شکل حساب باز کنید. یا اگر دوست دارید تا کیسه‌ی خوابتان جمع و جور و سبک باشد، بهتر است روی کیسه خواب‌های مومیایی حساب باز کنید. خلاصه آنکه برای تهیه‌ی کیسه‌ خواب بهتر است در کنار توجه به سایر نکات، به این نکته به شکلی جدی‌تری توجه داشته باشید.

جنس کیسه‌ی خواب مهم است

سومین نکته از سری نکات مهم و شاخص در تهیه‌ی کیسه‌ی خواب، همین نکته است. جنس کیسه‌ی خواب شاید مهمترین نکته برای تهیه‌ی کیسه‌ی خواب باشد؛ چراکه تفاوت‌هایی جدی میان کیسه‌ی خواب از جنس پر و از جنس الیاف وجود دارد که اگر به آن توجه نداشته باشید، ممکن است دچار مشکل شده و در سفر با چالش‌های بسیاری روبه‌رو شوید. به طور مثال کیسه‌ خواب از جنس پر سبک‌تر و کم حجم‌تر است در صورتی‌که کیسه‌ خواب از جنس الیاف سنگین‌تر و حجیم‌تر است.

انواع کیسه‌های خواب براساس شکل و شمایل

mummy sleeping bag

همانطور که گفتیم کیسه‌ خواب‌ها از نظر شکل و شمایل به سه دسته تقسیم می‌شوند. این سه دسته شامل مستطیلی، نیمه مستطیلی و مومیایی هستند که هرکدام مزایا و معایبی دارند و برای شرایط و زمانی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به اختصار با این سه مدل از کیسه‌های خواب آشنا خواهیم شد.

کیسه خواب مستطیلی؛ جادار و راحت

این نوع کیسه‌ خواب همانطور که از نام آن مشخص است، مستطیلی شکل است و به واسطه‌ی همین مستطیل بودنش، آن را کیسه خواب مستطیلی می نامند. شاید واضح‌ترین و آشکارترین ویژگی این کیسه خواب هم همین مستطیل بودن آن باشد. چراکه باعث می‌شود تا در کیسه‌ خواب جای بیشتری وجود داشته باشد و کسی که قصد استفاده از آن و بهره بردن از آن را دارد، احساس راحتی کند. ضمناً این کیسه‌ی خواب معایبی هم دارد که می‌توان از آن معایب به عدم حفظ مناسب گرما و حجیم بودن آن اشاره کرد.

کیسه خواب نیمه مستطیلی؛ فیمابین مستطیلی و مومیایی

کیسه خواب نیمه مستطیلی همانطور که اشاره کردیم، کیسه خوابی فیمابین مستطیلی و مومیایی است. از این‌رو ممکن است که معایب و مزایای مشترکی هم با این نوع کیسه‌های خواب داشته باشد. به‌طور مثال این نوع کیسه‌ خواب همانند مستطیلی از نظر جادار بودن و راحتی مناسب است و از طرفی برخلاف آن قادر است گرمای بیشتری را در خود حفظ کند. اما عیب دیگری هم دارد که آن، حجیم بودن و بزرگ بودن آن نسبت به کیسه خواب مومیایی است.

کیسه خواب مومیایی؛ با مومیایی مو نمی‌زنید

و آخرین کیسه‌ خواب، کیسه خواب مومیایی شکل است. حتماً نام مومیایی به گوشتان خورده یا حتی آن را در قاب تلویزیون دیده‌اید. شکل و شمایل این کیسه‌ی خواب دست کمی از مومیایی ندارد و تنها تفاوت آن با مومیایی شاید در جنس ساخت و نوع استفاده آن باشد. همچنین این کیسه خواب ویژگی‌هایی دارد که دو کیسه خواب قبلی فاقد آن ویژگی‌ها هستند. این ویژگی‌ها عبارتند از گرم‌تر بودن، کم‌حجم بودن و سبک‌تر بودن آن‌ها. البته یک عیب هم دارد که خب با توجه به شکل و شمایلی که دارد، کاملاً واضح و آشکار است. آن عیب عبارت است از، فضای کم و جای کمی که این کیسه‌های خواب دارند و ممکن است مصرف‌کننده در استفاده و بهره‌بردن از آن احساس راحتی نکند.

انواع کیسه خواب از نظر دما و جنس عایق آن

temperature and material of sleeping bag insulation

همانطور که گفتیم کیسه‌ خواب‌ها انواع مختلفی دارند که آشنایی با آن و توجه به نکات آن کمک بسیاری به ما خواهد کرد. در ادامه قرار است تا با انواع کیسه‌های خواب از نظر درجه دمایی و جنس عایق آن‌ها آشنا شوید. از این‌رو برای آشنایی بیشتر با این مسئله همراه ما باشید.

درجه‌بندی دمایی کیسه‌های خواب

تمامی کیسه‌های خواب درجه بندی دمایی دارند که نشان دهنده‌ی حداقل دمایی است که آن کیسه‌ی خواب می‌تواند پوشش دهد. در گذشته امکان و استانداردی برای اندازه‌گیری این درجه دمایی وجود نداشت. اما امروزه این امکان وجود دارد که با استفاده از یک سیستم خاص به نام «EN13537»، کیسه‌ خواب‌ها را در سه معیار دمایی تعریف کنند.

این سه معیار عبارتند از:

 • حد بالا (Upper limit): بیشترین دمای هوایی است که به طور متوسط یک مرد با توجه به کیسه‌ی خواب مدنظر می‌تواند در آن به راحتی استراحت کرده و بخوابد.
 • دمای راحتی (Comfort): این معیار کمترین دمایی است که به‌طور متوسط یک زن، با استفاده از کیسه خواب مورد نظر می‌تواند احساس راحتی کند.
 • حد پایین (Lower limit): و اما آخرین معیار که نشان دهنده‌ی کمترین دمایی است که، به طور متوسط یک مرد می‌تواند با توجه به کیسه خواب مورد نظرش در آن احساس راحتی کند.

به خاطر داشته باشید که این معیارها شاخص خوبی برای انتخاب کیسه‌های‌ خواب و خرید آن‌ها است. کیسه‌های‌ خوابی که انواع مختلفی دارند و اغلب ما از آن نیز بی‌اطلاع هستیم.

جنس عایق به‌کار رفته در کیسه‌های خواب

عایق از جنس پر (Down): کیسه‌های خواب با عایقی از این جنس، مزایا و معایبی دارند که به اختصار به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. مزیت‌های این کیسه‌های خواب عبارتند از سبک‌بودن، کم‌حجم بودن، گرم‌تر بودن و عمر طولانی و زیادی که نسبت به سایر کیسه‌های خواب با جنس دیگر دارند. از معایب آن می‌توان به این اشاره کرد که این کیسه‌های خواب، برای هوای بارانی و رطوبت بالا مناسب نیستند. چراکه اگر رطوبت را به خود گرفته و خیس بشوند، هم سنگین‌تر شده و هم دیرتر خشک خواهند شد. از این رو توصیه می‌شود تا از این کیسه‌ی خواب در مناطقی با رطوبت معمولی و یا هوای خشک استفاده کنید.

عایق از جنس الیاف مصنوعی (Synthetic): در کیسه‌های خواب از جنس الیاف مصنوعی، از الیاف مصنوعی مختلفی استفاده می‌شود. اما با این‌حال بیشتر از مواد پلی‌استر پرزدار که میزان قابل توجهی آب را به خود جذب نمی‌کند استفاده می‌شود. این کیسه‌ی خواب برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند و دمای خیلی پایینی ندارند، مناسب است. ضمناً باید توجه داشته باشید که این کیسه‌های خواب نسبت به کیسه‌های خواب از جنس پر سنگین‌تر و جاگیرتر هستند و همچنین، نسبت به کیسه‌های پر قیمت بالاتری دارند و گران‌ترند.

انواع کیسه‌‌های خواب براساس شرایط آب‌وهوا

همانطورکه گفتیم کیسه‌های خواب براساس آب‌وهوا انواع مختلفی دارند که شامل کیسه خواب تابستانی، کیسه خواب سه فصل و کیسه خواب زمستانی می‌شوند. نکته‌ی قابل توجه و اصلی در این تقسیم‌بندی آن است که، این کیسه خواب‌ها بر همین اساس با یکدیگر فرق دارند و جنس آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به اختصار هر کدام از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

کیسه خواب تابستانی؛ سبک و مناسب تابستان

این کیسه‌ خواب همانطور که از نام آن مشخص است، مناسب تابستان بوده و برای تابستان استفاده می‌شود. کیسه خواب تابستانی نکات و ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر کیسه خواب‌های دیگر متمایز کرده است. به‌طور مثال در تهیه‌ی این نوع کیسه‌ی خواب از مواد عایق کمتری استفاده می‌شود، از این‌رو این کیسه‌ی خواب غالباً برای بازه دمایی منفی یک درجه به بالا کاربرد دارد و نه کمتر.ضمن آنکه این کیسه‌ها بسیار سبک و کم‌حجم هستند. این به خاطر استفاده کمتر مواد عایق در تهیه‌ی این نوع کیسه‌ها است. برخی از آن‌ها به حدی کم حجم و سبک‌اند که زمان جمع‌شدن به اندازه‌ی یک طالبی می‌شوند!

کیسه خواب سه فصله؛ مناسب برای سه فصل

این نوع کیسه‌ی خواب همانطور که از اسم آن مشخص است، مناسب سه فصل از سال است و ترجیحاً برای فصول بهار و پاییز، و تابستان با قید سفر به نقاط کوهستانی و سردسیر کاربرد دارد. مواد عایق این کیسه خواب خیلی بیشتر از کیسه خواب تابستانی است. همچنین این نوع کیسه‌ی خواب دارای کلاه قابل اتصال، یقه‌ی اضافه و پوشش اضافه برای زیپ است.

کیسه خواب زمستانی؛ گرمابخش سرمای سوزناک

و اما کیسه خواب زمستانی؛ همانطور که از اسم این کیسه‌ی خواب مشخص است، این کیسه‌ی خواب مناسب برای سفر به مناطق سردسیر و صعودهای زمستانه است. در تهیه و تولید این کیسه‌های خواب از مواد عایق بسیاری استفاده می‌شود و از این رو، حجم بیشتری دارند و ممکن است در پیمایش‌ها سخت و دشوار، سختی و دشواری سفر را چند برابر کنند. بنابراین بهتر است که هنگام تهیه و خرید این کیسه‌های خواب‌ به سایز و حجم آن‌ها توجه داشته باشید تا، حمل آن برای شما ساده‌تر گردد.

سخن آخر

خرید کیسه خواب و توجه به نکات مربوط به آن برای هر طبیعت‌گرد و کوهنوردی ضرورت دارد. یک کیسه خواب خوب تجربه اقامت شما در دل طبیعت را به خاطره‌ای خوشایند تبدیل می‌کند و یک کیسه خواب بد، شب سفرتان را خراب می‌کند. اگر تجربه‌ای از خرید کیسه خواب دارید آن را با خوانندگان یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز