ورود
couchsurfing
اقامت رایگان حتی در سفرهای خارجی

سامانه کوچ‌سرفینگ، امکان سفر رایگان را برایتان رقم می‌زند

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سامانه کوچ‌سرفنیگ یکی از محبوب‌ترین ابزارهای فناوری گردشگری است که این روزها مورد توجه افراد بسیاری در سرتاسر دنیا قرار گرفته‌است. کوچ‌سرفینگ این امکان را به شما می‌دهد تا تجربه‌ای از اقامت رایگان در سفر به یک مقصد را داشته باشید یا خودتان پذیرای گردشگران داخلی و خارجی باشید.

سفرکردن علاوه بر لذت‌هایی که برای ما دارد، ممکن است ما را با چالش‌هایی هم روبه‌رو کند. در واقع در سفرها، معمولاً همه‌چیز به خوشی ختم نمی‌شود و گاهی با نگرانی‌هایی مواجه می‌شویم. یکی از مهمترین دغدغه‌های هر سفری، انتخاب محل اقامت است. این موضوع نه تنها در سفرهای خارجی، بلکه در سفرهای داخلی هم ممکن است نگرانی‌هایی را ایجاد کند. از آنجاکه معمولاً مردم ایران، دقیقه 90ای هستند کارهای اقامتی‌شان را به لحظات آخر واگذار می‌کنند. در این‌صورت ریسک پیدانشدن جا، یا صرف هزینه‌های بالا را به جان می‌خرند. تمامی این مشکلات در سفرهای داخلی و خارجی دست به دست هم داده‌اند، تا وب‌سایتی به نام کوچ‌سرفینگ به وجود بیاید. سامانه کوچ‌سرفینگ در واقع شبکه‌ای اجتماعی است که شما را به عنوان مهمان، به میزبانان در کشورهای دیگر یا حتی در داخل کشورمان معرفی می‌کند. در این صورت نه تنها از اقامتی رایگان بهره‌مند می‌شوید، بلکه دوستان جدیدی در مقصدتان پیدا می‌کنید. در ادامه با این سامانه بیشتر آشنا خواهید شد. اگر در آینده‌ای نزدیک، سفری به خصوص به یک مقصد خارجی پیش رویتان قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه یوتراوز باشید.

آنچه از سامانه کوچ‌سرفینگ بهتر است بدانید:

کوچ‌سرفینگ اصلاً یعنی چه؟

CouchSurfing around the world  

پیش از آن‌که بخواهید با سامانه کوچ‌سرفینگ آشنا شوید، بهتر است بدانیم اصلاً کوچ‌سرفینگ یعنی چه؟ «کوچ‌سرفینگ» در لغت فارسی به معنای «موج سواری بر روی کاناپه» است! ممکن است با خودتان بگویید این دیگر یعنی چه؟ از این‌‌رو این مفهوم را در زبان فارسی با عنوان «مهمان‌نوازی رایگان» یاد می‌کنند. سامانه کوچ‌سرفینگ امکان اقامت گردشگران در خانه هر یک از میزبانان مهمان‌نواز مقصد را فراهم کرده است. این ایده در دنیا با استقبال زیادی رو به رو شد و نتیجه در نهایت آن شد که این روزها بیش از سه میلیون کاربر فعال در این سامانه از 264 کشور دنیا حضور دارند.

مهمترین کاری که این سامانه برای سفرهای مردم انجام داد، علاوه بر توسعه و ارتقاء فناوری گردشگری، مسبب کاهش هزینه‌های سفر شد. در این سامانه شما هم می‌توانید به صورت میزبان و هم به صورت گردشگر حضور پیدا کنید. اگر میزبان باشید، می‌توانید گردشگرانی که در آینده‌ای نزدیک به شهر شما سفر می‌کنند را به خانه خودتان دعوت کنید و برای چند روزی به‌طور رایگان پذیرای آنها باشید.

همچنین در مقابل می‌توانید از خانه‌های افراد میزبان درکشورهای خارجی یا حتی مقصدهای داخلی استفاده کنید. اگر سفر خارجی پیش رو دارید، استفاده از سامانه کوچ‌سرفینگ تا حدود زیادی هزینه‌هایتان را کاهش خواهد داد. از طرفی می‌توانید با افرادی آشنا شوید که میزبان شما هستند و می‌توانند در معرفی جاذبه‌های گردشگری مقصدتان، کمک بسیار زیادی بکنند. کاهش هزینه‌ها در سفرهای گران‌قیمت مانند سفر به هنگ‌کنگ، کره جنوبی و سنگاپور بسیار قابل لمس است. میزبانان در کشورهای مختلف معمولاً برای آشنایی با فرهنگ‌ها و مردمان کشورهای مختلف این کار انجام می‌دهند و گاهی هم به قصد همکاری‌های تجاری، میزبان گردشگران می‌شوند. در هرصورت آن چیزی که اهمیت دارد، آن است که سامانه کوچ‌سرفینگ یا همان مهمان‌نوازی رایگان، ارتباط بین ملت‌ها را بسیار قوی‌تر کرده‌است و در پیشرفت فناوری گردشگری هم سهم بزرگی داشته‌است.

معرفی سایت couchsurfing

سایت couchsurfing.com اولین‌بار در سال 2004 در دسترس مردم قرار گرفت و ارتباط بین گردشگران و میزبانان را فراهم کرد. جالب است بدانید این سایت امکانات فوق‌العاده‌ای را در اختیارتان می‌گذارد! در واقع شاید بتوان گفت امکانات آن از برخی شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک هم بیشتر است. عضویت در سامانه کوچ‌سرفینگ رایگان است. البته در نظر داشته باشید اگر بخواهید به امکانات بیشتری از این سامانه دسترسی داشته باشید، باید مبلغ کمی را بپردازید.
و اما جذاب‌ترین نکته‌ای که می‌توان درباره سایت couchsurfing بیان کرد، آن است که در این شبکه، چیزهای بیشتری از یک معرفی ساده به گردشگر یا میزبان، انتظارتان را می‌کشد! در سامانه کوچ‌سرفینگ می‌توانید دوستان واقعی پیدا کنید. با گردشگران دیگر در مقصد خودتان یا مقصدهای دیگر آشنا شوید و اطلاعات کامل و دقیق از دیدنی‌های مقصدتان پیدا کنید.
تالارهای متعددی در این سامانه وجود دارد که امکان گفتگو را برای شما فراهم کرده‌است. در این تالارها اطلاعات فوق‌العاده‌ای را می‌توانید بدست بیاورید! از جاذبه‌های گردشگری مقصدتان گرفته تا راهکارهای کرایه دوچرخه و ماشین! این تالارها توسط افرادی که سفیر نام گرفته‌اند اداره می‌شود.

آیا سامانه کوچ‌سرفینگ تنها برای گردشگران و میزبانان است؟

being a good host in couchsurfing

یکی از مهمترین سوالاتی که به احتمال زیاد تا اینجای مطلب برایتان پیش آمده، آن است که حتماً باید قصد سفر یا میزبانی‌کردن را داشته باشیم تا بتوانیم از سامانه کوچ‌سرفینگ استفاده کنیم؟ بدون‌شک پاسختان «خیر» است! درست است که این سامانه با هدف مرتبط کردن میزبانان و گردشگران به وجود آمده‌است، اما محدودیتی در عضویت در آن وجود ندارد. در واقع شما می‌توانید از امکانات دیگر آن استفاده کنید. یکی از بهترین امکاناتی که این اپلیکیشن و سایت در اختیارتان می‌گذارد، دوست شدن با گردشگران است! بنابراین حتی اگر شرایط سفر و میزبانی برایتان فراهم نیست و به موضوعات گردشگری علاقه دارید، این سامانه پذیرای شما است و دانستنی‌های جالبی را برایتان دربردارد.

مزایا و معایب استفاده از سامانه couchsurfing

استفاده از سامانه کوچ‌سرفینگ مانند هر روش سفر دیگری، مزایا و معایب خودش را به دنبال دارد. در ابتدا مزایای آن و سپس معایب آن را بیان می‌کنیم. در نهایت این شما هستید که متناسب با این دانسته‌ها، برای سفرتان تصمیم‌گیری می‌کنید.
اولین مزیت کوچ‌سرفینگ که به آن اشاره کردیم، پایین آمدن هزینه‌های سفر است. درست است که برای اقامت در منزل میزبانتان پولی پرداخت نمی‌کنید، اما این اصلاً به معنای رایگان بودن سفرتان نیست! معمولاً ادب حکم می‌کند برای اقامت در منزل میزبانمان، هدایایی را با عنوان سوغاتی برای او ببریم. یا ممکن است باهم به گشت‌وگذار بروید و دلتان بخواهد میزبانتان را نوشیدنی مهمان کنید! در هر صورت این موارد اختیاری است و در هر حالتی بسیار ارزان‌تر از اجاره‌کردن محل یا اقامت در هتل است.
دومین مزیت استفاده از کوچ‌سرفینگ، همراهی میزبان با شما است. اگر خوش‌شانس باشید و میزبانی همراه گیرتان بیاید، در این صورت می‌توانید گشت و گذارهایتان را به صورت گروهی انجام دهید. در اغلب موارد میزبان به شما کمک می‌کند تا به شناخت جاذبه‌هایی از مقصدتان برسید که معرفی آنها را در هیچ وب‌سایتی نمی‌توانید پیدا کنید!
از مزایای دیگر استفاده از سامانه کوچ‌سرفینگ، پایین‌آمدن هزینه‌های خورد و خوراک است. البته در نظر داشته باشید، این موضوع ممکن است برای همه صدق نکند. از آنجایی‌که در منزل میزبانتان اقامت دارید، او خورد و خوراک شما را تأمین می‌کند. همچنین می‌توانید برای جبران زحمات او، مواد غذایی را شما تهیه کنید و غذاهای سالم و خانگی در منزل او بپزید. در نظر داشته باشید این موضوع برای همه صادق نیست و ممکن است هزینه‌های خورد و خوراکتان با خودتان باشد.
و آخرین مزیتی که سامانه کوچ‌سرفینگ برای شما دربردارد، تشکیل دوستی‌های عمیق است. در واقع با چندروز اقامت در محلی بدون شک رابطه‌ای عمیق‌تر از یک میزبانی به وجود می‌آید و شاید بهترین دوستان گردشگرتان را در همین سفرها پیدا کردید!

و مهمترین عیب سامانه کوچ‌سرفینگ، امنیت و دغدغه‌هایش

و اما مهمترین ایرادی که به این شیوه سفر می‌توان گرفت، امنیت آن است. اگر برای اولین‌بار است که با سامانه کوچ‌سرفینگ آشنا می‌شوید، تضمین می‌دهیم در کنار مزیت‌های فوق‌العاده آن، امنیت هم ذهن شما را به خود درگیر کرده ‌است. در واقع مهمترین سؤالی که در استفاده از اپلیکیشن و سایت کوچ‌سرفینگ پیش می‌آید آن است که آیا اصلاً می‌توان به آن اعتماد کرد؟
در پاسخ به این سؤال باید گفت، ممکن است در رسانه‌ها با خبرهای زیادی روبه‌رو شده باشید که با اخبار منفی شما را از این‌گونه سفر کردن بترسانند. اما کوچ‌سرفینگ تا حدود زیادی این اطمینان را به وجود آورده‌است. در واقع در انتخاب میزبان دستتان باز است و مجبور به انتخاب محلی خاص نیستید! حتی شما می‌توانید جنسیت و تأهل و تجرد میزبان دلخواهتان را انتخاب کنید و متناسب با آن دست به انتخاب بزنید. یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های این سامانه که در این مسیر می‌تواند به شما کمک کند، نظر گردشگران دیگر درباره آن میزبان است. تمامی نظرات و انتقاد‌ها در این سامانه شفاف است و به راحتی می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. حتی این امکان برای شما فراهم شده‌است که با گردشگران قبلی میزبانی خاص ارتباط برقرار کنید و تمامی نگرانی‌هایتان را در این ارتباط از بین ببرید. در نهایت آخرین نکته‌ای که می‌تواند شما را از امنیت این سامانه مطمئن کند، جمعیت سه میلیون نفری و محبوبیت آن در بین گردشگران است!

نکات مهم برای استفاده از سامانه کوچ‌سرفینگ

اگر باز هم نگرانی‌هایی دارید، در ادامه نکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که آرامش خاطر بیشتری را برای خودتان فراهم کنید. با یوتراوز همراه باشید:

میزبانتان را با دقت انتخاب کنید

اولین نکته‌ای در که استفاده امن از سامانه کوچ‌سرفینگ باید بدانید آن است که در انتخاب میزبانتان بسیار حساس عمل کنید! پیش از انتخاب پروفایل او را به دقت مشاهده کنید و نظرات گردشگران دیگر را به دقت بخوانید. اگر خانم هستید بهتر است میزبانی خانم و مجرد انتخاب کنید. برای انتخاب تا جایی‌که می‌توانید افراد آشنا را انتخاب کنید، در غیر این صورت اولویت با میزبان‌هایی است که پیش از شما گردشگرانی را پذیرفته‌اند. در این انتخاب همه احتمالات را در نظر بگیرید و برای احتیاط مکان دومی هم برای خود در نظرداشته باشید.
پیش از انتخاب، از امکاناتی که میزبان برایتان فراهم می‌کند مطمئن شوید. به‌عنوان مثال پرس‌وجو کنید آیا باید غذایتان را خودتان تهیه کنید؟ آیا می‌توانید در آشپزخانه به آشپزی بپردازید؟ و ...
دانستن تمام این نکات به شما کمک می‌کند میزبانی را انتخاب کنید که سلایق نزدیک به شما دارد و تجربه ای فوق‌العاده از این سفر خواهید ساخت.

از صحت اطلاعات میزبان مطمئن شوید

از نکات مهم دیگر در استفاده از سایت couchsurfing آن است که صحت اطلاعات میزبانتان را مورد بررسی قرار دهید. پیش از سفر آدرس، تلفن و تمامی اطلاعات دیگر او را بخواهید. از طریق اپلیکیشن Google maps دسترسی‌ها به خانه او را بررسی کنید. همچنین بهتر است پیش از سفرتان از میزبان عکسی در خانه بخواهید! تمامی این اقدامات به اعتماد و سفر ایمن شما کمک می‌کند.

حس درونتان را نادیده نگیرید

و آخرین موردی که به شما در این سفر کمک می‌کند آن است که به حس درونتان اعتماد کنید! اگر با دیدن عکس میزبانتان در خانه حس خوبی به او نداشتید، از این اقامت صرف‌نظر کنید. این موضوع حتی برای زمانی که در خانه او هم هستید، صادق است. اگر با دیدنش، نسبت به او حس خوشایندی ندارید، حتماً محیط را ترک کنید. در نظر داشتن محل اقامت دومی در چنین شرایطی به شما کمک زیادی می‌کند. به‌عنوان مثال می‌توانید پیش از سفر با داشتن آدرس، هتل‌های ارزان آن اطراف را پیدا کنید.

گردشگری خوب برای میزبانتان باشید

و در آخر اگر تصمیمتان برای استفاده از سامانه کوچ‌سرفینگ قطعی است، باید بدانید چطور گردشگری خوب برای میزبانتان باشید. در نظر داشته باشید اگر فردی میزبانی شما را در این سفر به عهده می‌گیرد، اصلاً به این معنا نیست که قرار است تمامی امکاناتش رادر اختیارتان بگذارد. اگر درک چنین موضوعی برایتان سخت است، می‌توانید خودتان را جای آن فرد بگذارید. بدون‌شک شما هم شاید نخواهید همه چیز در منزلتان را به فردی غریبه بدهید و محدودیت‌هایی در نظر بگیرید. در هرصورت اگر چنین بود، تنها احترام بگذارید. سعی کنید گردشگر خوبی برای میزبانتان باشید.

بدین منظور فراموش نکنید که هدیه‌هایی برای او تهیه کنید و او را خوشحال کنید. یادتان باشد دعوت متقابل از او، خاطره‌ای به یاد ماندنی از شما برایش می‌سازد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که معمولاً میزبان‌ها برای آشنایی با شما و فرهنگتان این لطف را در حقتان می‌کنند. از این‌رو برایشان وقت بگذارید و به صحبت و هم‌نشینی بپردازید!

سخن آخر

در نهایت به عنوان جمع‌بندی کوتاهی از این مطلب باید بگوییم، سامانه کوچ‌سرفینگ نه تنها برای سفرهای خارج از کشور، بلکه برای سفرهای داخل کشورمان هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر چه در سفرهای خارجی بیشتر مورد توجه و محبوب مردم است. اگر تا به‌حال تجربه‌ای در میزبانی و یا گردشگری کوچ‌سرفینگ داشته‌اید، حتماً در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان یوتراوز به اشتراک بگذارید! یوتراوز پیشاپیش سفری سرشار از امنیت و سلامتی برایتان آرزو می‌کند. امید است این مطلب در سفرهایتان به شما کمک کرده باشد.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز