ورود
business trip
این مقاله مخصوص افرادی است که یک ماموریت یا سفر کاری بر عهده‌ی آن‌ها است

نکات مهم برای یک سفر کاری

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سفر کاری و هر سفری که به منظور انجام وظایف شغلی بر عهده ما قرار می‌گیرد، شامل توجه به نکات، بایدها و نبایدهایی است که اطلاع از آن تجربه سفر را از صرف انجام وظایف شغلی به مسافرتی لذت‌بخش تبدیل می‌کند.

از سفر رفتن بسیار گفته‌ایم و چه بسیار نکاتی که در رابطه با سفر گوشزد کرده‌ایم. اما تمام آنچه تا به اینجا در رابطه با مسافرت و تحت عنوان نکات سفر مورد بررسی قرار داده‌ایم، عمدتاً مرتبط با سفرهای تفریحی یا خانوادگی بوده است. کمتر پیش ‌آمده تا در رابطه با سفرهای کاری برای شما مطلبی منتشر کرده باشیم، با این‌حال می‌دانیم که با مفهوم و ماهیت چنین سفرهایی آشنایی دارید؛ سفرهایی که ممکن است به واسطه‌ی کار برای هرکدام از ما پیش بیاید. سفرهای کاری هم مانند همه انواع سفر برای خود نکاتی دارند که توجه به آن تجربه سفر را برایمان خوشایندتر می‌کند. با یوتراوز همراه شوید تا «نکات مورد نیاز برای سفر کاری» را با هم بررسی کنیم.

آنچه درباره سفرهای کاری می‌خوانید:

سفر کاری: نکات قبل از سفر

necessary documents for travel

درباره نکات مربوط به سفرهای کاری پیشنهاد ما این است که آمادگی برای چنین سفری را قبل از حرکت آغاز کنید تا هم برنامه‌ریزی بهتری انجام دهید و هم نتیجه مطلوب‌تری به دست آورید.

به کارهای خود سر و سامان دهید

اولین نکته از میان نکات قبل از سفر کاری آن است که قبل از آن که قصد سفر کنید و بخواهید به سفر کاری بروید، کارهای خود را سر و سامان دهید. به طور مثال قرارهای خود را نهایی کنید، مدارک لازم برای سفر را آماده کنید، محل اقامت‌ خود را قطعی و رزرو کنید، وسیله نقلیه را انتخاب و رزرو کنید. اگر قرار است کسی در مقصد شما را همراهی کند یا دنبالتان بیاید این موضوع را هماهنگ کنید.

مدارک لازم را آماده و موارد مهم را یادداشت کنید

از آن‌جایی که سفر شما کاری است، طبیعی است که مدارک و موارد مهم کاری را همراه خود داشته باشید. نکته‌ای که در اینجا مطرح است، دقیقاً به این موضوع ارتباط دارد و نباید از آن غافل شوید. از این‌رو مهم است که قبل از سفر تمام آنچه که نیاز است و از جمله موارد کاریتان به حساب می‌آید را آماده کرده باشید و مشکلی نداشته باشد. اگر قرار است مدارک یا مستنداتی همراه خود ببرید آن را آماده کنید. برای شرکت در جلسات یا سخنرانی‌های احتمالی آمادگی داشته باشید و اگر قرار است چیزی را ارائه بدهید، از قبل خودتان را آماده کنید.

لوازم و آنچه که برای سفر نیاز دارید را آماده کنید

travel checklist

این نکته آنقدر واضح است که حتی هیچ احساس نیازی برای تعریف و توضیح آن دیده نمی‌شود. کاملاً روشن است که نه تنها برای سفر کاری که برای هر سفر دیگری نیاز است تا فرد لوازم شخصی و آنچه که در طول سفر مورد نیازش خواهد بود را از قبل آماده کرده و بسته باشد. بهتر است یک چک‌لیست تهیه کنید و بر اساس آن هرآنچه نیاز دارید را با خودتان بردارید.

از برنامه‌ریزی غافل نشوید

نکته بعدی آن که به هیچ عنوان از برنامه‌ریزی برای سفر غافل نشوید. این نکته بسیار مهم است چراکه عدم توجه به آن ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند.

قبل از شروع سفر کمی استراحت کنید

بهتر است قبل از آنکه سفرتان آغاز شود، کمی استراحت کنید. چراکه اگر خسته باشید و قصد داشته باشید تا استراحت‌کردن را به فرودگاه و زمانی‌که منتظر شروع پرواز هستید موکول کنید، ممکن است در صورتی‌که دارید استراحت می‌کنید از پرواز جا بمانید؛ از این‌رو بهتر است که قبل از شروع سفر، از کمی استراحت غفلت نکرده و آن را به فرودگاه موکول نکنید.

نکات مهم سفر کاری؛ حین سفر

سفر کاری شما به هر دلیل انجام شده است. نکاتی که قبل از سفر باید به آن توجه کنید را از خاطر گذرانده و خودتان را مهیای سفر کرده‌اید، حالا باید با برخی نکاتی توجه کنید که در هنگام سفر و قبل از رسیدن به مقصد اهمیت دارند. پس ادامه این مطلب را در یوتراوز بخوانید.

از اختلاف زمانی‌ اطلاع داشته باشید

time difference ‌ in travel

از جمله نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید و از آن غافل نشوید، توجه به اختلاف زمانی در مقصد است. از این‌رو با توجه به این مسئله بهتر است سعی کنید تا علاوه‌بر اطلاع از اختلاف زمانی موجود، به دنبال راهی باشید تا به این اختلاف زمانی بیشتر عادت کنید. به‌طور مثال، یکی از آن راه‌ها تنظیم ساعت‌‌تان با وقت محلی مقصد است. با این کار شما می‌توانید قبل از رسیدن به مقصد، با اختلاف زمانی آن جا آشنایی پیدا کرده و زودتر با زمان آن جا وفق پیدا کنید.

از پروازهای مستقیم استفاده کنید

از سری نکات دیگری که باید به آن توجه داشته باشید آن است که، پروازی را انتخاب کنید که مستقیم باشد. چراکه ممکن است با انتخاب پرواز غیرمستقیم و به دلیل معطلی و گذراندن مدت زمانی در فرودگاه، کارتان سخت‌تر شده و بیشتر خسته شوید. ضمناً توجه داشته باشید که در پروازهای مستقیم معمولاً هزینه‌ی کمتری را پرداخت خواهید کرد.

پروازی را انتخاب کنید که روز به مقصد برسید

شاید با خودتان بگویید که تفاوت آنچنانی میان رسیدن در روز و شب وجود ندارد. اما باید بگوییم که نه، چنین نیست و تفاوتی که باید وجود داشته باشد، وجود دارد. در واقع رسیدن در روز مزایا و نکاتی دارد که به خاطر آن‌ها هم که شده، شما ترجیح خواهید داد تا روز به مقصد برسید و نه شب. یکی از آن مزایا آن است که، این امکان برای شما وجود دارد تا در روز راحت‌تر محلی برای اقامت و یا وسیله‌ای برای رسیدن به محل اقامت‌تان پیدا کنید. مزیت دیگری که دارد هم آن است که، در روز از جهت رفت‌وآمد و استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی همچون تاکسی امنیت بیشتری خواهید داشت. خلاصه آنکه روز رسیدن بهتر از شب رسیدن است.

در طول مسیر کمی بخوابید

اگر با قطار سفر می کنید می‌توانید طول شب را در کوپه خود بخوابید و صبح روز بعد مستقیما به سر کارتان بروید. اگر با هواپیما سفر می‌کنید از زمان پروازتان بهترین استفاده را ببرید و کمی استراحت کنید تا در زمان رسیدن به مقصد با انرژی به سرکار یا محل اقامت خود بروید. بهتر است خوابیدن در سالن انتظار فرودگاه را فراموش کنید چون ممکن است از پروازتان خواب بمانید.

نکات مهم یک سفر کاری در مقصد

suitcase suitable for business trip

برخی از نکات سفر کاری مربوط به زمانی می‌شود که به مقصد رسیده‌ایم. در ادامه قرار است تا برخی از مهمترین نکات مربوط به سفر کاری در مقصد را با یکدیگر بررسی کنیم پس مثل همیشه همراه ما باشید.

عصبی نشوید

از مهمترین نکاتی که در سفر کاری باید به آن توجه داشته باشید و از آن نیز غافل نشوید، آن است که عصبی نشوید. عصبانیت و عصبی شدن از جمله چالش‌های پیش‌روی افراد در سفرهای کاری است که افراد باید با آن مواجه شوند و مراقب آن باشند. ضمناً مهم است که علاوه بر عصبانی نشدن به استرس نداشتن هم توجه داشته باشید چراکه خود استرس هم می‌تواند عاملی در جهت عصبانیت باشد. بهتر است در زمان رسیدن به مقصد فقط به ماموریتی که بر عهده شما است توجه کنید و تمرکز خود را بر کارتان بگذارید. مطمئن باشید چیزی تغییر نکرده، فقط محل کار شما برای چندروزی جا‌به‌جا شده است. پس خشم و استرس خود را که می‌تواند ناشی از تغییر شرایط مکانی باشد کنار بگذارید و روی وظایفتان متمرکز شوید.

بهتر است با تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی این طرف و آن طرف بروید

قبول دارم، هزینه استفاده از تاکسی زیاد است. اما با این‌حال این نکته را به این خاطر می‌گوییم که شاید مدارک مهمی را همراه خود داشته باشید. استفاده از تاکسی شما را از خطر به سرقت رفتن مدارک مصون می دارد. اما اگر مدارک مهمی همراهتان نیست، استفاده از حمل و نقل عمومی می تواند برای شما باصرفه تر باشد. در صورتی‌که هزینه حمل و نقل شما با شرکت است و محدودیتی برای آن وجو ندارد، استفاده از یک تاکسی که در خدمت شما باشد، بهترین پیشنهاد است.

نزدیک به محل قرارتان هتل رزرو کنید.

البته این نکته را بیشتر از عمل در حین سفر، قبل از سفر باید به خاطر داشته باشید و رعایت کنید. اما با این‌حال توجه به این نکته حتی حین سفر کاری هم خالی از لطف نیست و باید به آن نیز توجه داشته باشید. اگر هتلی که رزرو کرده‌اید در نزدیکی محل خدمت شما نیست، بهتر است برای تعویض آن اقدام کنید تا وقت و انرژی خود را در حین رفت و آمد هدر ندهید.

از غذاهای مناسب و سالم استفاده کنید

منظورمان غذاهایی است که از آن‌ها شناخت کافی دارید. یا اینکه از کیفیت و سلامت آن مطمئن هستید و می‌دانید که استفاده‌ی از آن و خوردن آن برای شما ضرر ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند. به خاطر بسپارید که عدم توجه به این نکته ممکن است عوارضی همچون بیماری و یا مشکل در روند انجام کار را برای شما ایجاد کند.

سخن آخر

سفرهای کاری می تواند جزو تجاربی باشد که هر کدام از ما دست کم یک‌بار در طول دوران کاری خود با آن مواجه می‌شویم. این سفرها گرچه بیشتر حالت ماموریت و انجام وظایف را دارد اما عدم توجه به نکات مهم مربوط به یک سفر کاری می‌تواند ما را دچار مشکلاتی بکند. اگر تجربه سفر کاری داشته‌اید و خاطره جالبی از آن دارید از شما می‌خواهیم تا آن را با خوانندگان یوتراوز در میان بگذارید.


نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز