ورود
accommodation in a hostel
اقامت در هاستل، مزایا و معایب

هاستل؛ اقامتگاهی ارزان مخصوص جوان‌های اهل سفر

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

هاستل از آن اقامتگاه هایی است که نام آن را بسیاری از افراد نشنیده اند، چه رسد به آنکه بخواهند با ویژگی‌های آن هم آشنا باشند. بسیاری از ما با انواع اقامتگاه‌ها از هتل‌ها گرفته تا مهمان‌پذیرها آشنایی داریم اما شناخت هاستل‌ها و خدمات آنها هنوز خیلی برایمان مشخص نشده است.

انتخاب محل اقامت همیشه از مهم‌ترین نکاتی است که پیش از سفر باید به آن توجه کنید حال چه قصد شما یک سفر مجلل و پرهزینه باشد و چه یک سفر ارزان و مقرون‌به‌صرفه. اقامت در هاستل موردتوجه طیف وسیعی از گردشگران و به‌خصوص جوانان است. در ادامه یوتراوز قصد دارد تا شمارا با اقامت در هاستل، مزایا و معایب و نکات مربوط به آن آشنا کند. با ما همراه شوید.

آنچه درباره هاستل‌ها می‌خوانید:

هاستل چیست؟

accommodation in a hostel

در نگاه اول به این واژه در خواهیم یافت که این واژه کمی به واژه‌ی هتل نزدیک است و شباهت نامأنوسى با آن دارد؛ که خب تنها به‌ظاهر شباهت ندارد، بلکه ازنظر اقامت و سکونتگاه هم به هتل بی‌شباهت نیست. البته تفاوت‌هایی بسیار واضح و آشکار بین این دو وجود دارد اما به‌هرحال هردو برای اقامت افراد و مسافران کاربرد دارد. در کل آنکه هاستل اقامتگاهی است که در اختیار مسافران و افراد قرار می‌گیرد تا شب را در آن سپری کنند.
هاستل تنها به هاستل شناخته نمی‌شود. بلکه نام‌های دیگری هم دارد که بد نیست با آن‌ها نیز آشنا شویم. نام‌های دیگری همچون هوستال، بک پکرز یا پانسیون که احتمالاً در میان این نام‌ها پانسیون برای ما آشناتر باشد. البته در برخی کشورهای دیگر نام‌هایی همچون یوث هاستل و یا هاستل جوانان هم کاربرد دارد. پس هاستل‌ها همان پانسیون‌هایی هستند که در شهرهای دانشجویی، تجاری و توریستی کشورمان به‌وفور یافت می‌شوند.

وجه تمایز هاستل با هتل

شاید با خودتان بگویید که با این اوصاف، دیگر تفاوتی میان هتل و هاستل وجود ندارد؛ اما باید بگوییم که برخلاف آنچه تصور می‌کنید، هاستل بسیار متفاوت‌تر از هتل است. درست است که هاستل اقامتگاه است و به‌عنوان اقامتگاه شناخته می‌شود اما به‌جای آنکه بتوانید اتاقی را رزرو کنید، تنها می‌توانید یک تخت از یک اتاق را رزرو کنید! و این تازه یکی از چندین وجه تمایز میان هاستل و هتل است.
دیگر وجه تمایز هاستل مشترک بودن سرویس‌بهداشتی و حمام میان مسافران است که خب این وجه تمایز به شرایط مهمان‌پذیرها بیشتر شباهت دارد. وجه تمایز دیگر میان هاستل و هتل که اشاراتی به آن داشتیم آن است که شما یک اتاق را با سایر مسافران شریک هستید و تنها چیزی که اختصاص به خودتان دارد، تختی است که رزرو کرده‌اید.
در اتاق‌های هاستل ممکن است از 1 تا بیش از 10 تخت وجود داشته باشند که این خود به‌تنهایی نشان‌دهنده‌ی وجه تمایز اساسی میان هتل و هاستل است. البته وجه تمایز و اصطلاحاً تفاوت‌های دیگری هم وجود دارد که ما تا همین‌جا و به همین تعداد بسنده می‌کنیم.

آیا هاستل جوانان با انواع دیگر هاستل تفاوت دارد؟

همان‌طور که گفتیم «هاستل جوانان» از دیگر نام‌هایی است که برای هاستل ها به کار می‌رود. البته این تنها یک نام است و نه چیز دیگری. هاستل جوانان حتی به‌اندازه‌ی دانه‌ای گندم با هاستل‌های دیگر تفاوت ندارد و حتی تنها برای جوانان هم نیست. همان‌طور که گفتیم این تنها نامی است که برای هاستل‌ها به کار می‌رود و شاید دلیل آن‌هم این باشد که بیشتر دانشجویان و شاغلین جوان متقاضی اقامت در این نوع اقامتگاه‌ها هستند.
به‌طورکلی هاستل‌ها اقامتگاه‌هایی هستند که ما را به سفری ارزان نیز نزدیک می‌کنند و برای آنان که قصد دارند تا هزینه کمتری را بابت اقامت در سفر بپردازند، هاستل‌ها ازجمله گزینه‌های اقامت است. این مسئله باعث شده تا بیشتر از سایر اقامتگاه‌ها مورد توجه جوانان قرار بگیرند و شاید از همین رو است که آن‌ها را به هاستل جوانان هم می‌شناسیم.

مزیت‌های اقامت در یک هاستل

hostel public kitchen

انتخاب هاستل برای اقامت چه در سفرهای کاری و چه در سفرهای تفریحی شامل چندین مزیت می‌شود که اطلاع از آن را به شما توصیه می‌کنیم.

قیمت مناسب هاستل؛ قدمی برای ارزان سفر کردن

شاید شاخص‌ترین و بارزترین مزیت هاستل همین باشد. ازآنجایی‌که قرار است در آن تنها یک تخت رزرو شود و باقی موارد همچون سرویس‌بهداشتی، حمام و ... به‌صورت مشترک مورداستفاده قرار بگیرند، هاستل‌ها در مقایسه با هتل‌ها و سایر اقامتگاه‌ها قیمت مناسب‌تری دارند. البته این قیمت در شهرها و کشورهای مختلف و همچنین براساس وضعیت و شرایط آن هاستل متفاوت است. به‌طور مثال ممکن است شما در یک کشور آفریقایی بتوانید تختی را در هاستل رزرو کنید که تنها شبی یک دلار برای شما هزینه داشته باشد. یا اینکه تختی را در هاستل، در کشوری اروپایی رزرو کنید که قیمت آن شبی سی دلار باشد.

موقعیت مکانی هاستل

از دیگر مزایای هاستل‌ها، موقعیت مکانی آن‌ها است. هاستل‌ها اغلب در مراکز شهر و در دل شهر قرار دارند؛ که این امتیازی ویژه برای آن‌ها به‌حساب می‌آید و این امکان برای مسافران ساکن آن وجود خواهد داشت که برای گشت‌وگذار در شهر، خیلی مجبور به پرداخت هزینه‌ی حمل‌ونقل نباشند.

وجود آشپزخانه در هاستل

داشتن آشپزخانه یکی از مزیت‌های هاستل به‌حساب می‌آید. هرچند که آن آشپزخانه مشترک باشد و تمام مسافران از آن نیز استفاده کنند. البته بااین‌حال باید توجه داشته باشید که اگر قصد داشتید تا در هاستل اقامت داشته باشید، بازهم به این مورد توجه کنید. ضمن آن‌که برخی قوانین در رابطه با استفاده از آشپزخانه‌های هاستل وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. یکی اینکه اگر از ظرفی استفاده کردید، بعد از استفاده باید آن را بشویید و دوم اینکه روی خوراکی‌های خود چه داخل و چه بیرون یخچال اسم خود را بنویسید. در غیر این صورت بقیه این حق را دارند که از خوراکی شما استفاده کنند.

فضای عمومی هاستل و آشنایی با سایر مسافرها

یکی دیگر از مزایای هاستل‌ها فضای عمومی آن‌ها، در کنار آشنا شدن با افراد جدید است. هاستل‌ها همانند هتل‌ها فضایی دارد که افراد در آن به گپ‌وگفت و استراحت می‌پردازند. با این قید که این فضا عمومی است و لابی نام دارد. حال هم‌چین چیزی را در هاستل می‌توان تجربه کرد که خب دست کمی از لابی هتل هم ندارد. دیگر مزیت هاستل هم آن است که شما می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کرده یا اینکه با سایر مسافرها و افراد جدید آشنا شوید.

هاستل و عیب‌هایی که دارد

همان‌طور که یک هاستل مزیت‌هایی دارد، ممکن است عیوبی داشته باشد که بد نیست با آن‌ها نیز آشنا شوید. عیوب هاستل چه‌بسا بیشتر از مزایای آن باشد اما بااین‌حال، تجربه‌ی آن خالی از لطف نیست. در ادامه همراه ما باشید تا با این عیوب بیشتر آشنا شویم.

فقدان حریم شخصی

بارزترین عیب هاستل‌ها همین مورد است؛ همین‌که شما در هاستل چیزی به اسم حریم شخصی را آن‌گونه که باید تجربه نمی‌کنید. درواقع به خاطر داشته باشید که هاستل مکانی است که در یک اتاق آن ممکن است، دو تا چند نفر آدم اقامت داشته باشند. همچنین بهتر است این را بدانید که اگر شما فردی درون‌گرا هستید و اغلب در لاک خودتان به سر می‌برید، هرلحظه باید آمادگی آن را داشته باشید که در هاستل کسی بخواهد با شما گرم بگیرد و این لاک را شخصی را بشکند.

کمبود حمام

ازجمله عیب‌های دیگر هاستل‌ آن است که در هر طبقه یک حمام وجود دارد که آن‌هم مشترک است و کمتر هاستلی وجود دارد که حمام شخصی ارائه دهد. با این اوصاف حمام هاستل‌ها بی‌شباهت به پادگان یا خوابگاه دانشجویی نیست و اگر احیاناً قصد داشته باشید تا حمام کنید، ممکن است مجبور شوید مدتی را صبر کنید تا نوبت شما شود.

محدودیت کارکنان

از دیگر عیوب هاستل محدودیت کارکنان آن است. درواقع هاستل هتل نیست که کارکنان آن 24 ساعته حضور داشته باشند و در صورت نیاز به شما خدمات دهند. بلکه ممکن است تنها در ساعاتی مشخص به شما خدمات داده و درواقع آماده‌ی خدمت‌رسانی باشند؛ بنابراین اگر بیرون رفتید و فراموش کردید که کلید اتاق خود را همراه خود ببرید، این احتمال را بدهید که ممکن است شمارا راه ندهند و یا اینکه کسی نباشد که به شما کلید بدهد.

احتمال سرقت وسایل

پس از نداشتن حریم شخصی، احتمال به سرقت رفتن وسایل نگران‌کننده‌ترین مسئله در هاستل‌ها است. هرچند که افراد ساکن در یک اتاق یکدیگر را می‌شناسند یا اگر هم نشناسند با یکدیگر آشنا خواهند شد اما بااین‌حال باید مراقب وسایل خود باشید و از ایمن بودن مکان آن‌ها به‌خوبی اطمینان داشته باشید.

این موارد و برخی موارد دیگر همچون محله‌ی نامناسب هاستل‌ها، قدیمی بودن ساختمان هاستل‌ها و تجهیزات آن و سایر مواردی ازاین‌دست، ازجمله معایبی هستند که ممکن است یک هاستل داشته باشد. تجربه‌ی سفر و اقامت در هاستل جذابیت خاص خودش را دارد؛ اما بااین‌حال ممکن است که مواردی همچون عیوبی که گفتیم باعث شود تا تجربه‌ی تلخی را از هاستل‌ها به یاد داشته باشید. اگر چنین است تجربه خود از اقامت در هاستل با ما به اشتراک بگذارید. امیدوارم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از آن لذت برده باشید.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز