ورود
sepehr route finder
اپلیکیشن‌هایی برای بهتر شدن سفر

6 مسیریاب ایرانی که هر گردشگری باید آن را بشناسد

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

گوشی‌های هوشمند امکانات فوق‌العاده‌ای را در اختیارمان می‌گذارند! گستره‌ی این امکانات به گونه‌ای ‌است که در سفرهامان هم به راحتی می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. از پرکاربردترین ابزارهایی که در سفر به آن نیاز داریم، اپلیکیشن‌های مسیریاب هستند.

پیشرفت تکنولوژی، کمک بسیاری زیادی به صنعت گردشگری کرده است. تکنولوژی حتی بر افزایش لذت‌مان از سفر هم تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. این روزها همه ما در دنیای تکنولوژی زندگی می‌کنیم! دنیایی که استفاده از اینترنت به یکی از اصلی‌ترین کارهای روزمره‌مان تبدیل شده‌است. درست از آنجایی که حتی کوچکترین کارهایمان را هم با استفاده از اینترنت انجام می‌دهیم، نقش آن به‌خوبی در زندگی ما احساس می‌شود. ممکن است با خودتان بگویید شناخت مسیریاب‌ها موضوع جدیدی نیست و شاید تا حدودی هم در این زمینه اطلاعات داشته باشید! در پاسخ باید بگوییم به سبب وجود برخی از محدودیت‌ها در اپلیکیشن‌های خارجی، در این مطلب می‌خواهیم بهترین «6 مورد از مسیریاب‌های ایرانی» را معرفی کنیم. اپلیکیشین‌هایی که در راحت‌تر شدن سفرهای داخلی‌تان معجزه می‌کنند! بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم. با یوتراوز همراه باشید:

بهترین مسیریاب فارسی برای سفرهای داخلی:

مسیریاب نشان و نشان‌دادن راه

neshan map and navigator

اولین مورد در بین بهترین مسیریاب‌های ایرانی، «نشان» است که قصد معرفی آن را داریم. نشان برنامه‌ای است که شکست‌هایی را تجربه کرده‌است، اما با گذر زمان و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر، توانسته به یکی از بهترین مسیریاب‌های ایرانی تبدیل شود. یکی از جذاب‌ترین نکاتی که درباره این مسیریاب می‌توان بیان کرد آن است که نشان نقشه‌های گوگل را مورد استفاده قرار نمی‌دهد! همین موضوع تا حدود زیادی سبب پیشرفت نقشه‌های داخلی و بومی شده‌است. دلایل محبوبیت نشان زیاد هستند. این محبوبیت به گونه‌ای است که امتیاز کاربران به این اپلیکیشن از5، 4.5 است و حدود 2 میلیون کاربر فعال دارد. از این رو نشان را می‌توان علاوه‌بر یکی از بهترین‌ها، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین‌ها از نظر کابران دانست.

اما این اپلیکیشن چه کاری را برای شما انجام می‌دهد؟ هنگامی‌که وارد این اپلیکیشن می‌شوید، سریع‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنید موقعیت مکانی شما را تشخیص می‌دهد و روی نقشه نشانتان می‌دهد. یکی از ویژگی‌های بصری این برنامه که ممکن است توجهتان را به خود جلب کند، نقشه آن است. نقشه‌ای با اطلاعات کامل و دقیق جزئی در این برنامه انتظارتان را می‌کشد.از جمله امکانات دیگر مسیریاب نشان می‌توان به نقشه‌هایی دو بعدی و سه بعدی، راهنمای صوتی و قابلیت هشدار اشاره کرد. این امکانات تجربه خوبی را در استفاده از این برنامه برایتان به وجود می‌آورند.

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌های مسیریاب نشان که مزیت اقتصادی برایتان دارد، آن است که محل دقیق دوربین‌های کنترل سرعت را به شما اطلاع می‌دهد. البته در نظر داشته باشید پیش از حرکتتان هم می‌توانید مکان آنها شناسایی کنید و احتمال جریمه‌شدن‌ را به صفر برسانید! همچنین اگر بخواهید از مکان‌هایی خاص استفاده کنید، نزدیک‌ترین آنها را به شما پیشنهاد می‌دهد و دیگر نیازی به گشت‌وگذار ندارید. این دو ویژگی مزیت‌های فوق‌العاده‌ای را برای کاربران دارند که نقششان در سفر بسیار پررنگ‌تر می‌شود.

اگر ساکن شهرهای بزرگ ایران هستید و یا قصد سفر به این شهرها را دارید، باید بدانید نشان در بین بهترین مسیریاب‌های ایرانی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما است. نشان دارای طرح زوج و فرد است. قابلیتی که در کمتر اپلیکیشینی دیده می‌شود. از این‌رو اگر می‌خواهید به مسیردهی‌های آن اعتماد کنید، باید بدانید جریمه‌شدن در این اپلیکشین معنایی ندارد! در نظر داشته باشید علاوه بر مسیر، زمان مورد نظر برای رسیدن به مقصد هم در این اپلیکیشن به شما گفته می‌شود.
و در نهایت، باید بگوییم شاید نشان را بتوان نه تنها یکی از بهترین‌ها، بلکه بهترین مسیریاب داخلی دانست. این موضوع به معنای نداشتن نقص آن نیست. در واقع بخش‌هایی از برنامه نیازمند بهترشدن هستند؛ مانند راهنمای صوتی که کمی خشن و ترسناک است.

ویژگی‌های مسیریاب نشان

 • مکان‌های پرکاربرد را به سرعت جستجو می‌کند
 • دارای قابلیت پیش‌بینی ترافیک است
 • دارای محیط و راهنمایی کاملاً فارسی است
 • ترافیک را در لحظه نشان می‌دهد
 • طرح‌های زوج و فرد را نشان می‌دهد و مسیریابی‌هایش متناسب با طرح است
 • موقعت مکانی تان را به دقت تشخیص می‌دهد

مسیریاب بلد، راه شما را بلد است

balad router finder

در میان بهترین مسیریاب‌های ایرانی، «بلد» یکی دیگر از انتخاب‌های پیش روی شما است. در زمانی‌که مسیریاب‌های داخلی در بازار داخلی رشد کردند و در ایران نیاز به برنامه‌ای جامع و کامل بود که بتواند با مسیریاب‌های خارجی رقابت کند، بلد وارد بازار شد. مهم‌ترین هدفی که مسیریاب بلد دنبال می‌کند، آن است که نیازهای کابران را به گونه‌ای رفع کند که او دیگر نیازی به استفاده از نمونه‌های خارجی نداشته باشد. آیا این اپلیکیشن توانسته‌است به هدف‌های خود برسد؟ با توضیحاتی که در ادامه می‌آید، متوجه این خواهید شد.
یکی از بهترین ویژگی‌های این برنامه، رابط کاربری ساده آن است. در واقع کارکردن با این برنامه بسیار ساده است و به راحتی به تمام امکانات آن می‌توانید دسترسی داشته باشید. اگر چه مکان‌های زیادی را ممکن است روی نقشه آن مشاهده کنید، اما همه چیز واضح است و گیجتان نخواهد کرد.

از دیگر ویژگی‌های برنامه بلد می‌توان به این موضوع اشاره کرد که بررسی‌های ترافیک آن به صورت لحظه‌ای آپدیت می‌شود. از این‌رو اگر به مسیردهی بلد اعتماد می‌کنید، مطمئن باشید مسیری با کمترین ترافیک به شما معرفی خواهد شد.
از جذاب‌ترین ویژگی‌های این برنامه که آن را از سایر مسیریاب‌های داخلی متمایز می‌کند، نشان دادن پلاک‌های ساختمان‌ها است. بنابراین اگر قرار است برای اولین‌بار به جای بروید، به راحتی می‌توانید به بلد اعتماد کنید. این ویژگی دسترسی را بسیار دقیق‌تر کرده‌است و در سفرها می‌تواند بسیار کمکمان کند. البته در حال حاضر این ویژگی تنها در شهر تهران برقرار است و به زودی شاهد آن در دیگر نقاط ایران خواهیم بود.
بلد مانند دیگر موارد از بهترین مسیریاب‌های ایرانی، دارای راهنمای صوتی است. از نقاط ضعف این برنامه می‌توان به سیستم جستجوی آن اشاره کرد. در واقع اگر بخواهید مکانی را جستجو کنید، ممکن است نتایج جست و جو با آنچه انتظارش را داشته‌اید، کمی متفاوت باشد. و در نهایت باید گفت، بلد را می‌توان به عنوان یکی از بهترین مسیریاب‌های داخلی در نظر گرفت، اما تا تحقق هدفش یعنی رقابت با مسیریاب‌های جهانی مانند ویز و گوگل مپ راه زیادی را در پیش دارد.

ویژگی‌های مسیریاب بلد

 • پلاک‌های ساختمان‌ها را نمایش می‌دهد
 • مسیریابی متفاوتی و براساس ترافیک دارد
 • کار با این برنامه آسان است
 • دارای راهنمایی صوتی است

مسیریاب دال، رقیب ایرانی ویز

چندی پیش شاهد فیلتر شدن مسیریاب ویز برای کاربران ایرانی بودیم. به همین سبب درست در همان زمان، بسیاری از افراد منتظر تلاش‌های دال برای رقابت با ویز بودند. دال هم یکی دیگر از بهترین مسیریاب‌های ایرانی است که ممکن است مورد پسند شما واقع شود.اگر یادتان باشد گفتیم نشان از نقشه‌های بومی استفاده می‌کند. این در حالی است که دال نقشه‌های گوگل را مورد استفاده قرار می دهد. یکی از ویژگی‌های دال که ممکن است برای برخی‌ها خوب و برای برخی دیگر عذاب‌آور باشد، عدم نمایش برخی از مکان‌های مهم روی نقشه است. در واقع با دیدن این نقشه ممکن است با خودتان فکر کنید هیچ مکان مهمی مانند رستوران، فروشگاه و … در اطرافتان وجود ندارد.
دال از لحاظ ظاهری، ترکیبی از گوگل مپ و ویز است. هنگامی‌که برنامه را باز می‌کنید، نمایی از گوگل مپ به چشمتان می‌خورد. اما با جستجوی مکانی و مسیریابی به مقصدتان، زمان و فاصله برایتان مشخص می‌شود و رابطی کاربری مانند ویز می‌بینید. از بهترین ویژگی‌های مسیریاب دال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که نشان می‌دهد آیا مقصدتان در طرح زوج و فرد وجود دارد یا خیر. از این‌رو اگر در شهری بزرگ زندگی می‌کنید و یا برای سفر عازم شهرهای بزرگ ایران هستید، دال می‌تواند همراه خوبی باشد.
یکی از امکانات جالب مسیریاب دال آن است که می‌تواند بین شما و رانندگان دیگر تعامل ایجاد کند. یعنی اگر در مسیر بنابه دلیلی مانند تصادف، مسیر کند شده باشد، می‌توانید به بقیه اطلاع دهید. دال هم مانند هر مسیریاب دیگری دارای نکاتی منفی است. به عنوان مثال از آنجایی که این برنامه هر 30 ثانیه مسیر را آپدیت می‌کند، در مورادی دچار اشتباه می‌شود. همچنین گاهی دیده شده ‌است که موقعیت مکانی فعلی را به درستی تشخص نداده ‌است. البته این مشکل به سرعت با راه افتادن حل می‌شود. در هر صورت این شما هستید که تشخیص می‌دهید که آیا دال متناسب با نیازهایتان است یا خیر.

ویژگی‌های مسیریاب دال

 • بین رانندگان تعامل ایجاد می‌کند
 • طرح زوج و فرد را نشان می‌دهد
 • دارای راهنمای صوتی است
 • وجود دوربین‌های کنترل سرعت را به اطلاعاتان می‌رساند
 • حوادث را اطلاع‌رسانی می‌کند

مسیریاب سپهر، مسیریابی و ردیابی اعضای خانواده

سپهر یکی دیگر از بهترین مسیریابهای ایرانی است که در ادامه با آن آشنا می‌شوید. سپهر از سال 92 شروع به کار کرده‌است و از همان تلاش‌های خوبی را انجام داده‌است تا بتواند به یکی از بهترین مسیریاب‌های داخلی تبدیل شود. اما نتیجه این تلاش‌ها چه بوده‌است؟ آیا واقعاً موفق عمل کرده‌است؟
هنگامی که اپلیکیشن مسیریاب سپهر را باز می‌کنید با نقطه‌ای آبی رو به رو می‌شوید که موقعیت مکانی فعلی‌ شما را نشان می‌دهد. نقشه‌های سپهر در نگاه اول ممکن بسیار خالی ساده به نظر برسند، اما در نظر داشته باشید در کنار نقشه امکانی وجود دارد که می‌تواند رستوران، فروشگاه، پمپ بنزین و سایر محل‌های مهم را به شما نشان دهد.
در این برنامه قابلیتی به نام حالت رانندگی وجود دارد. اگر آن را فعال کنید نقشه به صورت سه بعدی به نمایش در می‌آید و سرعت و زمان رسیدن‌تان به شما اعلام می‌شود. این مسیریاب مشابه با موارد قبلی، مسیری با کمترین ترافیک را به شما نشان می‌دهد و در جستجو بسیار خوب و دقیق عمل می‌کند.
و اما یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های سپهر که آن را منحصر به فرد کرده ‌است، قابلیت ردیابی گوشی اعضای خانواده‌تان است. اگر این برنامه را نصب کنید می‌توانید اعضای خانواده‌تان را به راحتی پیدا کنید! چنین امکانی در سفرها می‌تواند بسیار کاربردی باشد. و در نهایت باید بگوییم درست است که سپهر به‌عنوان یکی از بهترین مسیریاب‌های ایرانی معرفی شده‌است، اما شاید موارد دیگر، تجربه بهتری برایتان بسازند.

ویژگی‌های مسیریاب سپهر

 • دارای رابط کاربری ساده و آسان است
 • دارای حالت رانندگی است
 • ترافیک را به صورت آنلاین گزارش می‌دهد
 • کار ردیاب گوشی و دزدگیر را برایتان انجام می‌دهد

مسیریاب 141، مسافرت‌های بین شهری

مرکز مدیریت راه‌های کشور اخیراً اپلیکیشین را در اختیار مردم قرار داده‌ که توانسته‌است کمک زیادی در زمینه فناوری گردشگری به آنها بکند. به همین دلیل است که اکنون این برنامه را به‌عنوان یکی از بهترین مسیریاب‌های ایرانی معرفی می‌کنیم. نقشه مسیریاب 141 شباهت زیادی به گوگل دارد و امکاناتی خوب در اختیار کاربرانش می‌گذارد. اگر قصد سفر جاده‌ای دارید، یکی از بهترین برنامه‌هایی که در این مسیر می‌تواند کمکتان کند، اپلیکیشن 141 است. این برنامه برای سفرهای بین‌شهری فعال است و از آن نمی‌توانید برای داخل شهرها استفاده کنید. در واقع 141 این امکان را در اختیارتان می‌گذارد که می‌توانید شهر مبدأ و مقصدتان را انتخاب کنید و راه‌های مورد نظر و شرایط جاده‌ها اطلاعات کسب کنید.

به کمک این اپلیکیشن می‌توانید ترافیک را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید و بهترین مسیر را انتخاب کنید. منویی کشویی در این برنامه وجود دارد که امکانات خوبی را در اختیارتان می‌گذارد. از جمله این امکانات می‌توان به اطلاع از انسدادهای جاده‌ای، دوربین‌های کنترل سرعت، امداد فنی خودرو، موقعیت کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌های ماشین، مجتمع‌های خدمات رفاهی و … اشاره کرد. اگر می‌خواهید سفر کنید و به دنبال اپلیکیشنی در بین راه هستید، 141 بهترین انتخاب پیش‌رویتان است.

ویژگی‌های مسیریاب 141

 • امداد خودرو را نشان می‌دهد
 • وضعیت آب و هوا را نشان می‌دهد
 • انسدادهای جاده‌ای را نشان می‌دهد
 • اطلاعات آخرین وضعیت‌های جاده‌ای در اختیارتان می‌گذارد
 • تصادفات را گزارش می‌دهد

مسیریاب وی، کامل‌ترین مسیریاب ایرانی

 WAY GPS

و در آخر می‌خواهیم مسیریاب وی way را معرفی کنیم. وی یکی از بهترین مسیریاب‌های ایرانی است که شاید بتوان گفت کامل‌ترین است. وی تلاش کرده‌ است تا علاوه‌بر آنکه تجربه خوبی را برای کاربرانش بسازد، امکاناتی را ارائه دهد که آنها انتخاب اولشان استفاده از وی باشد.
از بهترین امکاناتی که وی ارائه می‌کند می‌توان به رزرو ویلا و اتاق در مقصدتان اشاره کرد. از این‌رو اگر قصد سفر در آینده‌ای نزدیک دارید، وی را نصب کنید و نه تنها کارهای اقامتی، بلکه مسیریابی را هم به آن بسپارید. اگر سفری گروهی در پیش دارید، در نظر داشته باشید به کمک وی می‌توانید دوستانتان را به برنامه اضافه و از موقعیت مکانی آنها روی نقشه مطلع شوید. بدین صورت در سفرها به راحتی دوستان و اعضای خانواده‌تان را پیدا می‌کنید.
از دیگر ویژگی‌های مثبت وی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که از نقشه گوگل استفاده می‌کند. بنابراین نگرانی از بابت معرفی مکان‌های مختلف و کیفیت وجود ندارد. راهنمای متنی و صوتی هم در این آدرس دهی کنارتان هستند. تنها نکته‌ای که باید درباره وی بدانید آن است که در این برنامه راه‌های جایگزین جایی ندارند و تنها باید به یک مسیر بسنده کنید.
دیگر امکانی که تنها در این برنامه برایتان فراهم است و در هیچ‌جای دیگر مانند آن را نخواهید دید، ان است که می‌توانید کروکی بکشید. تنها کافی است گزینه کروکی را فعال کنید، از آن به بعد برنامه مسیر حرکتتان را ذخیره می‌کند و کروکی را حاضر و آماده تحویلتان می‌دهد! اگر مشکلی در قسمت استفاده از برنامه داشتید، می‌توانید به بخش خودآموز برنامه مراجعه کنید و تمامی مشکلاتتان را حل کنید.

سخن آخر

در نهایت به عنوان جمع‌بندی کوتاهی از مطلب بهترین مسیریاب‌های ایرانی باید بگوییم آیا با وجود این برنامه‌ها و امکانات فوق‌العاده‌شان، آیا باز هم مسیریاب‌های خارجی بهتر عمل می‌کنند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بهترین مسیریاب‌های ایرانی روز به روز در حال پیشرفت و نیازمند حمایت شما هستند. با این وجود بدون شک هنوز هم جا برای بهترشدن دارند و به رقیبانی جدی برای ویز و گوگل مپ تبدیل نشده‌اند. در هر صورت در این اپلیکیشن‌ها امکاناتی رفاهی به خصوص برای سفرها فراهم شده‌است که مشابه آن را حتی در ویز و گوگل مپ هم نمی‌بینید. 

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز