ورود
راهنمای سفر به قطر

راهنمای سفر به قطر

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در راهنمای سفر به قطر ما تمام آنچه که باید قبل از وارد شدن به خاک‌ کشور قطر بدانید، در اختیارتان می‌گذاریم. در این مطلب از یومگ قصد داریم تمام فراز و نشیب‌هایی که سر راه‌تان در سفر به قطر هستند را از بین ببریم. اگر نکات طلایی داخل این مقاله را بخوانید، بدون شک سفر به کشور قطر برایتان چالش‌برانگیز و سخت نیست.

قطر یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در خاورمیانه است که در جذب توریست بسیار موفق عمل می‌کند. این کشور به قدری پیشرفت کرده که حالا، میزبان  مسابقات جام جهانی 2022 است. قطر جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و با نزدیک شدن به مسابقات جام جهانی، به مقصد عاشقان فوتبال تبدیل شده‌است. شاید تصور خیلی از ماها از کشورهای عرب زبان، هم‌چنان کشورهایی پر از صحرا و بیابان‌های بی‌آب و علف است. اما کافیست یک بررسی ساده بین قطرِ قبل از سال 2008 با قطرِ امروز انجام دهید تا متوجه شوید که کاملا در اشتباه هستید!

حالا در سال 2022 قطر پر از آسمان خراش‌ها، مراکز تفریحی و تجاری مختلف است که آن را جزو بهترین کشورهای توریستی در جهان قرار می‌دهند. در این مطلب با عنوان راهنمای سفر به قطر؛ قصد داریم همه آنچه را که باید در مورد این کشور قبل از سفرتان بدانید، توضیح دهیم. با ما در مجله گردشگری یوتراوز همراه شوید.

لیستی از آنچه در «راهنمای سفر به قطر» در ادامه می‌خوانید:


جام جهانی 2022 قطر

جام جهانی 2022 قطر

همانطور که می‌دانید کشور قطر امسال میزبان بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال است. بازی‌ها قرار است در 8 ورزشگاه مجهز و معروف قطر برگزار شوند.حالا که یکی از مهم‌ترین بهانه‌های سفر به قطر از سراسر دنیا، فوتبال است؛ قبل از اینکه نکات سفر به قطر را بخوانید، قصد داریم اطلاعات مهمی درباره این رویداد جهانی در اختیار شما عزیزان بگذاریم. آنچه در ادامه از جام جهانی 2022 قطر می‌خوانید عبارتند از:


معرفی ورزشگاه های جام جهانی قطر 2022

استادیوم البیت قطر

8 ورزشگاهی که قرار است میزبان 64 بازی فوتبال جام جهانی 2022 در کشور قطر باشند، عبارتند از:

استادیوم البیت (Al Bayt Stadium)

استادیوم البیت در شهر الخور است و 60000 نفر طرفیت دارد. این استادیوم در سال 2021 ساخته شد و 9 بازی در آن برگزار خواهد شد.
ورزشگاه البیت قطر قرار است میزبان بازی‌های: قطر- اکوادور، مراکش-کرواسی، انگلیس-آمریکا، اسپانیا-آلمان، هلند-قطر، آلمان - برنده دیدار کاستاریکا با نیوزلند و یک بازی از مرحله یک چهارم نهایی به همراه یک بازی از مرحله نهایی باشد.

استادیوم الجنوب (Al Janoub Stadium)

استادیوم الجنوب قطر

استادیوم الجنوب در شهر الوکره قطر، شاهکار معمار معروف عراقی-بریتانیایی یعنی «زاها حدید»؛ یکی از 8 ورزشگاهی است که برای مسابقات جام جهانی قطر از فوتبال‌دوستان پذیرایی می‌کند. این استادیوم 40000 نفر ظرفیت دارد و سال 2019 با هزینه‌ای در حدود 700 میلیون دلار ساخته شده‌است.
اگر عازم سفر به قطر هستید، برای تماشای بازی‌های فرانسه-استرالیا، سوئیس- کامرون، تونس-استرالیا، کامرون-صربستان، استرالیا- دانمارک، غنا-اروگوئه و یکی از بازی‌های مرحله یک شانزدهم باید به استادیوم الجنوب بروید.

استادیوم احمد بن علی (Ahmed bin Ali Stadium)

استادیوم احمد بن علی قطر

استادیوم 40000 نفری احمد بن علی در شهر الریان قطر، به‌تازگی برای میزبانی از مسابقات جام جهانی بازسازی شد.
این استادیوم قرار است محل برگزاری دیدارهای کرواسی-بلژیک، بلژیک-کانادا، ولز-اسکاتلند، اکراین-ایران، انگلیس-ولز، اسکاتلند یا اکراین باشد.

استادیوم الثمامه (Al Thumama Stadium)

استادیوم الثمامه قطر

اگر به طراحی استادیوم الثمامه قطر توجه کنید، متوجه می‌شوید که معروف‌ترین نماد این کشور یعنی کلاه مردان یا طاقیه، درنمای بیرونی آن پیداست. استفاده از این نماد یادآور فرهنگ بومی مردم در کشور قطر و نوع پوشش‌ آنهاست. استادیوم الثمامه که میزبان بازی‌های: سنگال-هلند، اسپانیا-کاستاریکا، قطر-سنگال، بلژیک-مراکش، ایران-آمریکا، کانادا-مراکش، یک بازی از مرحله یک شانزدهم و یک بازی از یک چهارم نهایی است، 40000 نفر ظرفیت دارد.

استادیوم شهر آموزش (Education City Stadium)

استادیوم شهر آموزش قطر

بازی‌های دانمارک-تونس، اروگوئه-کره‌جنوبی، لهستان-عربستان، کره‌جنوبی-غنا، تونس-فرانسه، کره‌جنوبی-پرتغال و یک بازی مرحله یک شانزدهم به همراه یک بازی یک چهارم نهایی در ورزشگاه شهر آموزش قطر میزبانی می‌شوند. این استادیوم 40000 نفر طرفیت دارد و به امکانات ویژه معلولین مجهز است.

استادیوم بین المللی خلیفه (Khalifa International Stadium)

استادیوم بین المللی خلیفه قطر

استادیوم خلیفه از معروف‌ترین ورزشگاه‌های قطر است و 40000 تماشاچی را در خود جای می‌دهد. این استادیوم در جام جهانی 2022 قطر میزبان بازی‌های: انگلیس-ایران، آلمان-ژاپن، هلند-اکوادور، کرواسی-کانادا، اکوادور-سنگال، ژاپن-اسپانیا و بازی جایگاه سومی به همراه یکی از بازی‌های مرحله یک شانزدهم خواهد بود.

استادیوم ملی لوسیل (Lusail Iconic Stadium)

استادیوم ملی لوسیل قطر

استادیوم لوسیل با ظرفیت 80000 نفر، بزرگترین ورزشگاهی‌ست که برای مسابقات جام جهانی فوتبال قطر در نظر گرفته شده‌است.
دیدار تیم‌های آرژانتین-عربستان، برزیل- صربستان، آرژانتین-مکزیک، پرتغال-اروگوئه، عربستان-مکزیک، کامرون-برزیل، یک بازی مرحله یک شانزدهم، یک بازی یک چهارم نهایی و فینال مسابقات در ورزشگاه لوسیل برگزار می‌شود.

استادیوم 974 (974 Stadium)

استادیوم 974 قطر

استادیوم 974 در شهر الدوحه قطر با ظرفیت 40000 نفری، سال 2021 برای میزبانی از بازی‌های جام جهانی 2022 ساخته شد.

این ورزشگاه دیدار تیم‌های مکزیک-لهستان، پرتغال-غنا، فرانسه-دانمارک، برزیل- سوئیس، لهستان-آرژانتین، صربستان-سوئیس و یک بازی مرحله یک شانزدهم را میزبانی می‌کند.

 

جام جهانی قطر کی شروع می‌شود؟

 • بازی افتتاحیه جام جهانی:  ساعت 19:30 در کشور قطر بازی افتتاحیه جام جهانی در تاریخ 21 نوامبر 2022 (30 آبان 1401) برگزار می‌شود. این بازی در ورزشگاه البیت است.
 • بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی: این بازی‌ها در ساعت‌های 13:30، 16:30، 19:30 و 22:30 برگزار می‌شوند.
 • بازی‌های حذفی جام جهانی: بازی‌های حذفی در ساعت‌های 18:30 و 22:30 برگزار می‌شوند.
 • بازی رده‌بندی جام جهانی: 17 دسامبر (26 آذر 1401)
 • فینال جام جهانی: 18 دسامبر (27 آذر 1401)، ساعت 18:30 در استادیوم لوسیل


هزینه سفر به قطر برای جام جهانی 2022

جایگاه تماشاچیان در جام جهانی 2022 قطر

شما می‌توانید برای سفر به جام جهانی قطر از دو روش اقدام کنید: یکی سفر با تور و دیگر سفر به صورت شخصی است. سفر شخصی قطعا هزینه‌های بیشتری برایتان در پی دارد. تورهای هفت شب و هشت روزه برای جام جهانی قطر بسیار مناسب هستند که قیمت‌شان چیزی حدود 800 تا 1000 دلار است. اگر بخواهید به صورت شخصی به قطر با هواپیما بروید نیز باید هزینه‌ای حدود 200 تا 300 دلار پرداخت کنید.

هزینه رزرو هتل در قطر

قیمت رزرو هتل در قطر متفاوت است. ما در مقاله «بهترین هتل‌های قطر» به سراغ هتل‌های مختلف رفته‌ایم و با ریزبینی هرکدام را معرفی کرده‌ایم. جزییات هتل‌های قطر را در این مقاله می‌توانید بخوانید. اما برای اینکه حدود قیمت رزرو هتل در قطر را بدانید، میانگین هزینه‌ها را در ادامه می‌خوانید: 

 • قیمت رزرو هتل‌های دو ستاره قطر:  حدود 30 تا 50 دلار
 • قیمت رزرو هتل‌های سه ستاره قطر:  حدود 60 تا 80 دلار
 • قیمت رزرو هتل‌های چهار ستاره قطر: حدود 70 تا 180 دلار
 • قیمت رزرو هتل‌های پنج ستاره قطر: حدود 80 تا 215 دلار

هزینه رفتن به استادیوم در جام جهانی 2022 قطر

اینکه قرار است چه مقدار هزینه بابت ورود به استادیوم جام جهانی 2022 قطر پرداخت کنید، بستگی به صندلی محل نشستن‌تان دارد. بلیط جام جهانی قطر از 4 میلیون تومان شروع می‌شود و تا 70 میلیون تومان ادامه دارد. در حالت کلی اگر به صورت شخصی به سفر جام جهانی قطر بروید، باید چیزی حدود 170 میلیون و اگر با تور بروید چیزی حدود 100 میلیون تومان هزینه کنید.


راهنمای سفر به جام جهانی قطر با کشتی هواپیما و خودرو شخصی

سفر به قطر با هواپیما

اگر از طرافداران فوتبال هستید؛ با برگزاری جام جهانی 2022 در قطر حتما دوست دارید که به این کشور بروید و از مسابقات فوتبال بین ملیت‌های مختلف جا نمانید. برای سفر به قطر می‌توانید از هواپیما، کشتی یا خودروی شخصی استفاده کنید. اگر هواپیما را برای سفر به قطر انتخاب می‌کنید، حتما قبل از اینکه به فرودگاه بروید، مطمئن شوید که فاکتورهای مهم سفر با هواپیما را چک کرده‌اید. مثلا میزان بار مجاز را در نظر بگیرید و بر طبق آن وسایل ضروری و غیر ضروری را دسته بندی کنید و از همراه نداشتن اشیا ممنوعه در چمدان خود اطمینان حاصل کنید.

قبل از اینکه چمدان ببندید و راهی سفر به قطر شوید، یادتان باشد که با خرید بلیط جام جهانی 2022 قطر از یوتراوز می‌توانید از تخفیف پروازهای خارجی ما استفاده کنید. در ادامه نحوه خرید بلیط هواپیما قطر از یوتراوز را می‌خوانید:


✅ خرید بلیط هواپیما قطر از یوتراوز

برای خرید بلیط هواپیما کافیست وارد وب سایت یوتراوز شوید و از بخش هواپیما، مبدا را شهرهای ایران و مقصد را شهر دوحه، پایتخت کشور قطر انتخاب کنید. بعد از آن باید تاریخ حرکت را انتخاب کنید. شما می‌توانید بلیط رفت و برگشت قطر را هم در همین زمان تهیه کنید که در زمان بازگشت از سفر مشکلی برای تهیه بلیط برایتان به وجود نیاید. بعد از آن، با تعیین تعداد مسافرین، عملیات جستجو در وب‌سایت یوتراوز را آغاز کرده و با رفتن به صفحه پرداخت آخرین مرحله از خرید بلیط هواپیما خود را انجام دهید. به همین راحتی می‌توانید پرواز خود را به صورت آنلاین رزرو کنید. 

برای استفاده از کد تخفیف پرواز خارجی، در کادر زیر دکمه «کپی کن، رزرو کن» را بزنید تا به صفحه تخفیف هدایت شوید. کد تخفیف خود را کپی کنید تا بعد از انتخاب بلیط در صفحه پرداخت، آن را وارد کنید و با قیمت تخفیف‌دار بلیط خود را بخرید.  


پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت


سفر به قطر با کشتی

سفر به قطر با کشتی

اگر کشتی را برای سفر به قطر انتخاب می‌کنید، می‌توانید به شهر بوشهر یا جزیره کیش بروید و از آن‌جا راهی قطر شوید. سفر به قطر با کشتی حدودا 20 ساعت به طول می‌انجامد و طولانی‌تر از سفر با هواپیما است اما با این حال در این 20 ساعت می‌توانید از لذت سفر دریایی به قطر و زیبایی دریا بهره‌مند شوید.

 برای سفر دریاییبه قطر از ایران، باید به اسکله‌های جزیره کیش بروید و یکی از کشتی‌های کروزی که به قطر می‌روند را انتخاب کنید. در طی سفر به قطر با کشتی کروز، می‌توانید ساعت‌ها روی عرشه کشتی‌ها راه بروید و از زیبایی دریا لذت ببرید. همچنین در داخل کشتی‌ها نیز امکانات بسیاری وجود دارد که می‌توانند در تمام مدت سفر شما را سرگرم کنند.

سفر به قطر با ماشین شخصی

برای سفر به قطر با ماشین شخصی باید به عراق بروید. بعد از آن به سمت بصره حرکت کنید و بعد به سمت کویت بروید. شما در طول سفر با ماشین شخصی باید از کشورهای بحرین و عربستان هم عبور کنید تا نهایتا به کشور قطر برسید. هزینه سوخت بنزین برای خودروهای شخصی تا به قطر برسید، چیزی بین 82 تا 119 دلار است. البته باید هزینه‌های جانبی خودرو و عوارضی آن را هم مد نظر قرار دهید. سفر زمینی نسبت به سایر روش‌های برای ایرانیان کمی دشوار است. هر چند برای رفتن به جام جهانی قطر نیازی به ویزا ندارید. اما برای وارد شدن به خاک عربستان، کویت یا بحرین باید ویزای توریستی دریافت کنید.


معرفی کشور قطر

کشور قطر

حالا که با برگزاری رویداد جهانی فوتبال در قطر آشنا شدید، وقت آن است که بیش‌تر درباره راهنمای سفر به قطر بگوییم. کشور قطر وسعت زیادی ندارد، این کشور در گذشته پر بود از بیابان‌های بی‌آب و علفی که هیچ وقت هیچ کس تصور نمی‌کرد تبدیل به پیشرفته‌ترین شهرهای جهان شوند. این کشور در مدت زمانی کوتاه توانست مقصدی برای توریست‌ها و گردشگران تمام دنیا شود. منابع فرهنگی، هنری، تاریخی و تفریحی کشور قطر به قدری زیاد هستند که اگر به آن‌جا سفر کنید، روزها و حتی ماه‌ها می‌توانید به کشف جاذبه‌های گردشگری آن بپردازید.

کشور قطر توانست در کوتاه‌ترین زمان به یکی از مراکز تجاری با اهمیت در سراسر خاورمیانه تبدیل شود. این کشور بخش بزرگی از درآمد خود را از طریق منابع نفت و گاز به دست می‌آورد. اما حالا از طریق صنعت گردشگری خود، درآمد‌های زیادی کسب می‌کند. کشور قطر که یکی از کشورهای همجوار با خلیج فارس است، در قسمت جنوبی ایران قرار گرفته است. این کشور به قدری پیشرفت کرد که حالا کمتر عرب زبانی را در آن‌جا می‌بینید! در واقع حالا بیشتر جمعیت کشور قطر از مهاجرینی تشکیل می‌شود که آن‌جا را برای زندگی و سکونت انتخاب کردند.

زبان اصلی مردم کشور قطر زبان عربی است. این کشور هر ساله و در تمام فصل‌های پذیرایی طیف وسیعی از توریست‌ها و گردشگران است. توصیه ما به مسافرت در فصل‌های سرد سال به این کشور است. همانطور که گفتیم قطر آب و هوایی گرم دارد و در فصل‌های گرم سال این گرما به اوج خود می‌رسد. اما با این حال از آن‌جا که پیشرفته‌ترین تجهیزات در قطر وجود دارند، حتی با آب و هوای گرم در دل فصل تابستان هم می‌توان به آن‌جا سفر کرد. ولی در کل بهترین فصل برای سفر به قطر، فصل پاییز است.

در سفر به کشور قطر توصیه می‌کنیم که به پایتخت آن یعنی دوحه بروید. بیشترین مراکز خرید یا تفریحی معروف کشور قطر در پایتخت آن قرار دارند. تغییرات زیادی در شهر دوحه به وجود آمد. از گذشته تا به الان زیرساخت‌های این شهر به صورت کامل تغییر کردند و دوحه تبدیل به یک شهر توریستی شد.
کشور قطر یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است، پس از لحاظ امنیت در آن‌جا هیچ مشکلی ندارید. امنیت گردشگران در قطر توسط دولت این کشور حفظ می‌شود! چه آقایان و چه خانم‌ها به راحتی می‌توانند به این کشور بدون هیچ مشکلی سفر کنند و در خیابان‌های آن قدم بزنند.


موقعیت جغرافیایی کشور قطرکشور قطر در قاره آسیا قرار دارد و همجوار با خلیج فارس است. این کشور در قسمت شرقی جزیره عربستان قرار دارد و در همسایگی کشور ایران است. اگر نگاهی به نقشه بیندازید، می‌بینید که این کشور در جنوب غربی آسیا است. کشور قطر جمعیت زیادی ندارد، بر اساس آماری که در سال 2017 منتشر شد، این کشور جمعیت 2.6 میلیونی خود را در 11493 کیلومتر مربع جای می‌داد. قطر را می‌توان یک شبه جزیره دانست. پایتخت کشور قطر همانطور که گفتیم «شهر دوحه» است. برای مطلع شدن از سیر روند پیشرفت کشور قطر کافیست تا نگاهی به گذشته و امروز پایتخت آن بیندازیم. دوحه در گذشته دهکده‌ای کوچک بود که حالا بزرگترین آسمان خراش‌ها در آن قرار دارد.

آب و هوای قطر نیز خشک و گرم و منطقه آن نیز بیشتر بیابانی است. این کشور بارندگی‌های زیادی ندارد اما جالب است بدانید که انواع تفریحات آبی را می‌توان در آن انجام داد. آب و هوای این کشور در بیشتر روزهای سال گرم و خشک است و حتی در روزهای سرد زمستانی هم مردم این کشور از گرمای آن راحتی ندارند.


پیشینیه و تاریخچه کشور قطر

 تاریخچه کشور قطر

بگذارید قبل از اینکه خود را آماده سفر به قطر کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه ما در اختیارتان بگذاریم، کمی با گذشته این کشور آشنایتان کنیم. آشنایی با تاریخچه قطر کمک‌تان می‌کند تا از روند پیشرفت و تکامل آن مطلع شوید. ترک‌های عثمانی در سال‌های 1871 تا 1913 این کشور را تحت سلطه خود داشتند. جالب است بدانید که این کشور تا مدت زمانی طولانی و قبل از اینکه عثمانی‌ها حاکمیت آن‌جا را به دست بگیرند، تحت حاکمیت ایران بود. در واقع حکومت ساسانی بر این کشور سلطنت داشت.

حکومت عثمانی‌ها تا سال 1913 بر قطر ادامه داشت اما بعدا طبق یک قرار داد، این کشور از زیر سلطه آن‌ها خارج شد و عثمانی‌ها دیگر بر قطر حکومت نکردند. بعد از جدایی عثمانی‌ها از قطر، شیخ عبدالله بن جامع حکومت این کشور را به دست گرفت. حاکم قطر برای اینکه بتواند سلطه‌اش را بر این کشور حفظ کند، کارهای مختلفی انجام داد که از جمله آن‌ها می‌توان به تنظیم قرارداد با شیخ‌های اماراتی اشاره کرد.

کشور قطر در سال 1971 به استقلال رسید. این کشور حالا که در شبه جزیره عربستان قرار دارد، از گذشته تا به امروز اتفاقات تاریخی مختلفی را تجربه کرد. قطرِ امروز با قطرِ گذشته کاملا متفاوت است، دلیل این تفاوت بیشتر در پیشرفت این کشور در زمینه جذب توریست است.


بهترین زمان برای سفر به قطر

بهترین زمان برای سفر به قطر

پیش‌تر گفتیم که آب و هوای قطر در تمام روزهای سال تقریبا گرم است. پس روزهای گرم تابستانی زمان مناسبی برای سفر به این کشور نیستند. در تابستان قطر در اوج گرما قرار دارد و شما مجبور هستید بیشتر زمان‌تان را در هتل خود سپری کنید. هر چند که گفتیم پیشرفته‌ترین امکانات سرمایشی در این کشور وجود دارد اما با این حال نمی‌توان در همه جای قطر از این امکانات بهره‌مند شد.

بهترین زمان برای سفر به قطر فصل‌های بهار و پاییز هستند. آب و هوای قطر در فصل بهار تازه در حال گرم‌شدن است و به همین دلیل گرمای زیادی در حین سفر احساس نمی‌کنید. فصل پاییز فصل شروع روزهای سرد در قطر است، به همین دلیل قطر کم کم از آب و هوای بسیار گرم فاصله می‌گیرد. در راهنمای سفر به قطر توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید در فصل زمستان به این کشور بروید، روزهای اول این فصل را بری سفرتان انتخاب کنید. در طول فصل زمستان ممکن است بارندگی‌های سیل‌آسایی در کشور قطر به دلیل توده هوای سودانی ایجاد شود، به همین دلیل شاید میانه فصل زمستان هم زمان خوبی برای سفر به قطر نباشد.


سفر به قطر ویزا می‌خواهد؟

ویزا قطر


قبل از بستن چمدان‌ها باید به فکر دریافت ویزای توریستی کشور قطر باشید. این ویزا کمک‌تان می‌کند تا به صورت کاملا قانونی وارد خاک‌های کشور قطر شوید و در بازه زمانی مشخص اقامت آن‌جا را بگیرید. نام ویزای کشور قطر برای توریست‌های ایرانی Evisa است. این ویزا به صورت الکترونیکی است و طی یک هفته آن را می‌توانید بگیرید.

در زیر مدارک لازم برای دریافت ویزای قطر را ذکر می‌کنیم:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • اسکن از عکس پاسپورتی

خبر خوب برای فوتبال‌دوست‌ها در جام جهانی قطر این است که، نیازی به دریافت ویزای توریستی ندارند و کافیست یک بلیط رفت و برگشت به کشور قطر تهیه کنند تا از طریق آن بتوانند وارد مرزهای این کشور شوند و سفر خاطره‌انگیزشان را شروع کنند. البته جالب است بدانید که درهای این کشور در تمام روزهای سال برای توریست‌ها و گردشگران 83 کشور در تمام دنیا باز هستند، یعنی آن‌ها لازم نیست ویزایی برای ورود به کشور قطر دریافت کنند؛ اما متاسفانه کشور ایران جزو این کشورها نیست.


🔔 مدت زمان ویزای کشور قطر یک ماه است. یعنی شما فقط 30 روز می‌توانید در این کشور اقامت کنید و سپس باید از آن خارج شوید.

🔔 برای اینکه بتوانید ویزای الکترونیکی قطر را بگیرید، نیاز به مستر کارت یا ویزا کارت دارید.شهرهای مهم قطر برای سفر

شهر دوحه قطر


 دراین قسمت از راهنمای سفر به قطر شما را با بهترین و معروف‌ترین شهرهای این کشور آشنا می‌کنیم. این شهرها با هتل‌ها، استادیوم‌ها، آسمان‌خراش‌ها و مراکز خرید و تفریحی مختلف میزبان شما برای خلق لحظاتی ناب و به یاد ماندنی هستند.

شهر دوحه، پایتخت قطر

وقتی از قطر حرف می‌زنیم، ناخودآگاه نام دوحه هم به ذهن‌مان می‌آید. همه قطر را به پایتخت معروف آن یعنی دوحه می‌شناسند. دوحه یکی از شهرهای پیشرفته جهان است و در طی چند سال اخیر رشد زیادی داشت. معروف‌ترین هتل‌ها، مراکز خرید یا تفریحی، رستوران‌های لاکچری و ... در این شهر هستند. دوحه را می‌توان یک شهر با معماری مدرن اما با آداب و فرهنگ اسلامی دانست. استادیوم‌های الثمامه و راس ابوعبود در این شهر قرار دارند. اگر مشتاق تماشای بازی‌های ایران در جام جهانی هستید، بهتر است بدانید بازی ایران و آمریکا در ورزشگاه الثمامه برگزار می‌شود، پس برای تماشای این بازی باید دوحه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید.

الریان، شهری با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی

اگر دوست دارید با تاریخ و فرهنگ کشور قطر بیشتر آشنا شوید، به شهر الریان بروید. الریان یکی از شهرهای مهم قطر برای سفر است چون جاذبه‌های توریستی مختلفی را در دل خود جای می‌دهد. به لطف جام جهانی 2022 حالا الریان هم جزو شهرهای مدرن به شمار می‌رود و ساختمان‌هایی لوکس و لاکچری در آن ساخته شدند. قلعه الوجبه، موزه هنرهای مدرن متحف، پارک اسپایر یا مرکز خرید ویلاجیو همگی در شهر الریان قطر قرار دارند. در شهر الریان هم قرار است 18 بازی از جام جهانی در مرحله گروهی برگزار شود. استادیوم‌های احمد بن علی، الخلیفه و شهر آموزش میزبان این بازی‌ها هستند.

الخور، شهری در دل سواحل قطر

شهر الخور قطر

تفریحگاه ساحلی کورنیش، جنگل ساحلی التکیره، پارک ساحلی القرمه، ساحل الفرکیه و سواحل دیگر قطر که در شهر الخور قرار دارند، نشان می‌دهند شهر الخور یکی از ساحلی‌ترین شهرهای قطر است. در کنار سواحل زیبای شهر الخور، اماکن تفریحی دیگری هم میزبان شما در این شهر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موزه الخور، برج‌های باستانی الخور و ... اشاره کرد. استادیوم البیت نیز در این شهر قرار دارد، در این استادیوم هم بازی‌های جام جهانی برگزار می‌شوند.

الوکره، شهری با سواحل زیبا

شهر الوکره قطر

در شهر الوکره هم سواحل زیبایی وجود دارد که در راهنمای سفر به قطر پیشنهاد می‌کنیم در طول مسافرت‌تان حتما به آن‌جا هم بروید. در شهر الوکره هتل‌ها، رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی لوکس و بسیار خوبی وجود دارد که سفرتان را خاص و به یادماندنی می‌کنند. در شهر الوکره اماکن تفریحی مختلفی هستند که انواع بازی‌های پاراگلایدر و پاراموتور، پینت‌بال، شتر سواری یا زیپ‌لاین را دارند. استادیوم الجنوب هم در این شهر است که 6 بازی از مسابقات جام جهانی در آن برگزار می شود.

لوسیل، شهری با پیشرفت زودهنگام

شهر لوسیل قطر

لوسیل یکی از شهرهای کشور قطر است که برای جام جهانی 2022 خیلی زود بازسازی شد و حالا یک شهر پیشرفته و مدرن است. شاید برایتان جالب باشد که بشنوید لوسیل اول فقط یک دهکده بود اما حالا قرار است در آن بازی‌های جام جهانی 2022 برگزار شوند. در این شهر جاذبه‌های تفریحی زیادی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به منطقه ساحلی مارینا، شهر سرگرمی، جزیره قطیفان و ... اشاره کرد. استادیوم لوسیل با گنجایش 80 هزار نفری خود هم که در این شهر قرار دارد، میزبان بازی‌های جام جهانی است.


قوانین سفر به کشور قطر

قوانین کشور قطر

کشور قطر یک کشور اسلامی است و قوانین کشورهای مسلمان نیز به طور کامل در آن اجرا می‌شود. این یعنی خانم‌ها حق برداشتن حجاب در این کشور را ندارند. اگر سوالتان این است که در سفر به قطر چی بپوشیم، باید بگوییم که خانم‌ها باید حجاب کامل را رعایت کنند و آقایان هم باید از پوشیدن لباس‌های نامتعارف خودداری کنند.

در زمان سفر به کشور قطر باید بدانید که برای تفریح و لذت در آن‌جا باید به قوانین اسلامی آن‌جا هم احترام بگذارید. مذهب بیشتر مردم این کشور سنی است. مردم کشور قطر و دولت آن به مراسم‌ها و روزهای مهم در اسلام احترام زیادی می‌گذارند. مثل روزهای ماه رمضان برای مردم این کشور بسیار با اهمیت است، به همین دلیل نباید جلوی روزه‌داران آن قبل از اذان مغرب خوراکی بخورید یا آب بنوشید.

حمل یا مصرف مشروبات الکلی در کشور قطر ممنوع است! پس به هیچ عنوان از مشروبات الکلی در این کشور استفاده نکنید در غیر این صورت طبق قانون این کشور محاکمه می‌شوید.


واقعیت‌هایی از کشور قطر

قبل از ورود به کشور قطر، بهتر است در راهنمای سفر به قطر در مورد این کشور اطلاعاتی کلی به دست آورید:

 • زبان اصلی مردم قطر عربی، زبان دوم آن‌ها انگلیسی است.
 • دین اصلی مردم در کشور قطر اسلام و مذهب بیشتر آن‌ها سنی است.
 • اختلاف ساعت از دوحه تا تهران فقط نیم ساعت است. در واقع ساعت ایران از ساعت قطر نیم ساعت عقب‌تر است.
 • بیشتر تفریحاتی که در کشور قطر انجام می‌شود شامل: شتر سواری، قایق‌سواری و رانندگی با ماشین‌های مخصوص روی تپه‌های صحرایی هستند.
 • از آن‌جا که جرم و جنایت خیلی کمی در کشور قطر به وقوع می‌پیوندد، این کشور را جزو امن‌ترین کشورهای جهان نیز به شمار می‌آورند.
 • مهم‌ترین سوغات قطر عبارتند از: سوغاتی‌ها می‌توان به ادویه، شیرینی‌ها، لباس‌های محلی، ساز عود


👈 سوغات قطر 👉


قطر ثروتمندترین کشور جهان

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان

«لوکزامبورگ» کشوری بسیار کوچک است که از آن به عنوان ثروتمندترین کشورهای دنیا یاد می‌کنند اما جالب است بدانید که قطر از این کشور هم ثروتمندتر است چون تولیدات داخلی بیشتری دارد. قطر از لحاظ نفت و گاز هم نسبت به کشورهای مشابه ثروت بیشتری دارد و از آن‌ها پیشی می‌گیرد.


قطر مجهز به بهترین شرکت هواپیمایی در دنیا

در سال‌های 2011، 2012 و 2015 قطر ایرویز توانست رتبه بهترین شرکت هواپیمایی در دنیا را از آن خود کند.قطر در سال 2016 این رتبه را به امارات داد اما بعد از آن دوباره در جایگاه قبلی قرار گرفت و امارات را از لحاظ داشتن بهترین ایرلاین شکست داد.

قطر جنگل ندارد

اگر اهل جنگل‌گردی هستید و فکر می‌کنید با سفر به قطر جنگلی سرسبز با گونه‌های جانوری مختلف انتظارتان را می‌کشد، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. در این کشور هیچ جنگلی وجود ندارد و شما فقط با تفریحات مختلف آبی، صحرایی یا داخل شهری می‌توانید خود را سرگرم کنید.

قطر زمین کشاورزی ندارد

زمین‌های قطر شور و ریگزار هستند به همین دلیل امکان کشاورزی در آن‌جا وجود ندارد. مردم این کشور در گذشته از طریق صید ماهی و کارهای مشابه درآمدزایی داشتند.

قطر، سرزمینی چند ملیتی

در کشور قطر مردمانی با ملیت‌های مختلف زندگی می‌کنند. 40 درصد از مردم این کشور اعراب هستند و 10 درصد آن‌ها را ایرانیان تشکیل می‌دهند. مابقی آمار مربوط به دیگر کشورها است. مثلا 18 درصد از جمعیت کشور قطر را هندی‌ها و 18 درصد را هم پاکستانی‌ها تشکیل می‌دهند.

اگر بهداشت را در قطر رعایت نکنید، جریمه می‌شوید

اگر در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی قطر نظافت و بهداشت را رعایت نکنید، باید جریمه نقدی پرداخت کنید. مبلغ جریمه هم بالا است! پس مراقب باشید به هیچ عنوان به محیط خیابان‌ها و معابر این کشور با ریختن زباله آسیب نزنید. در صورتی که جریمه شوید، حدودا 25 هزار ریال قطری را باید به عنوان جریمه پرداخت کنید. این کار حتی مجازاتی مثل زندان نیز در بردارد.

هزینه سفر به قطر

سفر به کشور قطر


واحد پول کشور قطر «ریال قطر» و نماد آن «QAR» است. قیمت ریال قطر در زمان نگارش این مقاله برابر با 91100 ریال ایران است. همانطور که متوجه شدید، ارزش پول این کشور با اینکه کوچکتر از ایران است و جمعیت بسیار کمتری دارد اما از ارزش پول ایران بیشتر است. این نکته سفر به قطر را برای ایرانیانی که درآمدشان به ریال ایران است، کمی هزینه بر و مشکل می‌کند. در ادامه هزینه‌های مختلفی که در طول سفرتان به این کشور اسلامی دارید را ذکر می‌کنیم:

هزینه رزرو هتل در قطر

هزینه رزرو هتل‌های قطری مثل جاهای دیگر بر اساس امکانات و تجهیزاتی که در اختیار توریست‌ها می‌گذارند، متفاوت است. هتل‌های پنج ستاره قیمت بیشتری نسبت به هتل‌های معمولی دارند. شما بسته به امکاناتی که به آن‌ها نیاز دارید، در طول مدت سفرتان به قطر می‌توانید در یکی از هتل‌های آن اقامت کنید. اما باید در نظر بگیرید هر چه امکانات یک هتل بیشتر باشد، هزینه رزرو اتاق‌های آن هم بیشتر است. در حال حاضر میانگین هزینه رزرو هتل در قطر بین 30 تا 220 دلار است.

هزینه غذا و خوراکی در قطر

قطعا نمی‌توانید در طول مدت سفرتان از هزینه‌های خورد و خوراک چشم‌پوشی کنید. بخش زیادی از هزینه‌هایی را که قرار است برای سفر پرداخت کنید، باید برای غذا و خورد و خوراک خود در نظر بگیرید. رستوران‌ها و کافه‌های لاکچری قطر در طول سفر قطعا وسوسه‌تان می‌کنند تا برای یک بار هم طعم خوراکی های خوشمزه‌شان را بچشید. پس در برنامه‌ریزی‌های مالی سفرتان، حتما هزینه خورد و خوراک را در نظر بگیرید. 

برای هر وعده غذایی در قطر بهتر است که به ازای هر نفر در کمترین حالت ممکن 8 دلار پیش‌بینی کنید.


هزینه‌های حمل و نقل در قطر

حمل و نقل در قطر


حمل و نقل در کشور قطر نیز نکته مهمی است که به آن توجه کنید. هر چند با رزرو هتل در نزدیکی مراکز تفریحی و خرید قطر نیاز زیادی به وسایل حمل و نقل ندارید. اما با این حال باید هزینه‌های رفت و آمد در این کشور را در لیست هزینه‌هایتان قرار دهید. در زیر انواع هزینه‌های حمل و نقل در قطر از طریق وسایل نقلیه مختلف را توضیح می‌دهیم:

 • اتوبوس‌های شهری: اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی بابت حمل و نقل بپردازید، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. برای اینکه بتوانید کارت حمل و نقل عمومی در این کشور را تهیه کنید، نیاز به پرداخت 100 ریال قطر دارید.

 • تاکسی: بعضی از توریست‌ها علاقه‌ای به وسایل حمل و نقل عموم ندارند و ترجیح‌شان استفاده از تاکسی است. تاکسی‌های شهری به ازای هر کیلومتر در این کشور 2.25 ریال قطر دریافت می‌کنند. تاکسی‌های معمولی نیز هزینه‌شان 10 ریال قطر محاسبه می‌شود.

 • مترو: یکی از وسایل نقلیه عمومی دیگر در کشور قطر مترو است که در سال 2019 به مرحله بهره‌برداری رسید. برای اینکه سوار متروهای قطر شوید باید بلیط مترو تهیه کنید. دو نوع کارت مترو در قطر وجود دارد که یکی کارت مسافرتی استاندارد به قیمت 10 ریال قطر و یکی هم کارت مسافرتی گلدکلاب به قیمت حدودا 100 ریال قطر است. 

📌کارت‌های استاندارد برای استفاده‌های معمولی و کارت‌های گلد کلاب برای استفاده از قسمت‌های ویژه‌ای و فرست کلاس وسایل نقلیه عمومی هستند.


 • اجاره خودرو: کسانی که نمی‌خواهند مدت‌ها منتظر اتوبوس یا تاکسی باشند می‌توانند خودرو اجاره کنند. انواع خودروهای اجاره‌ای در این کشور شامل ماشین‌های لوکس و معمولی می‌شوند. اگر می‌خواهید یک سفر لاکچری به قطر را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم خودروهای لوکس در غیر این صورت خودروهای معمولی را کرایه کنید. اگر در کشور قطر خودرویی را اجاره کنید، می‌توانید آزادانه به هر جای شهر در هر زمانی که خواستید بروید. وسایل نقلیه عمومی این شرایط را ندارند! شما می‌توانید طی مدت 7 روز با گواهینامه‌ای که در کشور خود گرفتید، به رانندگی در کشور قطر بپردازید. کسانی که سفرشان بیشتر از یک هفته در قطر طول می‌کشد، می‌توانند گواهینامه موقت این کشور را اخذ کنند. قیمت خودروهای اجاره‌ای بر اساس مدل ماشین در این کشور تعیین می‌شود.

آشنایی با فرودگاه قطر

 فرودگاه قطر

در کشور قطر فقط یک شهر است که فرودگاه دارد و آن هم پایتخت آن یعنی دوحه است. اگر می‌خواهید به قطر بروید به هر حال باید در شهر دوحه از هواپیما خارج شوید. مقصد بیشتر مسافرهای خارجی به قطر در نهایت به «فرودگاه حمد» در شهر دوحه ختم می‌شود. شما باید از خطوط هوایی قطر ایرویز استفاده کنید تا به این فرودگاه بروید و سپس اگر خواستید به شهر دیگر قطر بروید. در غیر این صورت دوحه را برای تفریح و خوشگذرانی انتخاب کنید. البته رفتن به شهرهای دیگر قطر کار زیاد سختی نیست! شما می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس‌ها استفاده کنید تا به شهرهای دیگر این کشور بروید. از آن‌جا که قطر وسعت زیادی ندارد با اتوبوس‌های شهری به راحتی می‌توانید بین شهرهای مختلف آن سفر کنید.

❌ دقت کنید که در فرودگاه قطر بعضی از اقلام را نباید با خود همراه ببرید که در زیر نام آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

 • نوشیدنی‌های ممنوعه و غیر اسلامی
 • مواد مخدر
 • کتاب‌های مذهبی

جاذبه‌های گردشگری قطر

در راهنمای سفر به قطر بیشتر توریست‌ها و گردشگران به دنبال پیدا کردن بهترین جاهای گردشگری قطر هستند. جاذبه‌های گردشگری قطر انواع مختلفی دارند؛ از جاهای دیدنی مثل موزه‌ها و سواحل این کشور گرفته تا مراکز خرید آن، همگی جزو جاذبه‌های گردشگری این کشور به شمار می‌روند. برای اینکه در کشور قطر سردرگم نباشید و بتوانید برای تک تک لحظات سفرتان برنامه‌ریزی کنید، باید با این جاذبه‌های گردشگری آشنا شوید. در مقاله «جاهای دیدنی قطر» تمام این جاذبه‌ها برایتان معرفی کرده‌ایم،  فقط خلاصه‌ای از آنها را در ادامه می‌خوانید.

جاهای دیدنی قطر

اگر به بهانه جام جهانی یا هر دلیل دیگری به کشور قطر سفرکردید، خوب است از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن دیدن کنید. همانطور که می‌دانید قطر کشوری بزرگی نیست و مساحت کل آن چیزی در حدود 11 هزار کیلومتر است. شهرهای این کشور هم فاصله چندانی باهم ندارند. به همین دلیل ما لیستی از بهترین جاهای دیدنی تمام شهرهای قطر تهیه کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:


موزه ملی قطر

موزه ملی قطر

در موزه ملی قطر متوجه می‌شود که در گذر زمان چه بر سر قطر آمد و این کشور چه تحولاتی داشت. به صورت کلی در این موزه با گذشته این کشور بیشتر آشنا می‌شوید. در این موزه می‌توانید انواع آثار هنر هنرمندانی قطری را نیز مشاهده کنید.

 • آدرس: قطر، شهردوحه، در نزدیکی دوحه کورنیش، خیابان پارک موزه

موزه‌های مشیرب

در موزه‌های مشیرب 4 خانه بازسازی شدند که در هر یک از آن‌ها اطلاعاتی در مورد فرهنگ، سبک زندگی مردم و گذشته قطر به دست می‌آورید.

 • آدرس: مرکز شهر دوحه

روستای فیلم زکیرت

در «دهکده فیلم زکریت» هیچ کسی سکونت ندارد. منشا این دهکده معلوم نیست اما، زیبایی چشم‌نوازی دارد. یکی از جاهای توریستی قطر همین دهکده است. در حوالی دهکده فیلم زکریت رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های زیاد وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها بروید و دلی از عزا در آورید.

 • آدرس: فاصله 80 کیلومتر از دوحه

قلعه زباره

یکی از آثار تاریخی کشور قطر که نام آن در میراث جهانی یونسکو دیده می‌شود، قلعه زباره است. این قلعه دیوارهای ضخیمی دارد و شامل بخش‌های مختلفی مثل خانه‌های حیاط‌دار و کلبه‌های ماهیگیری می‌شود.

 • آدرس: ساحل شمال غربی قطر

برج‌های برزان

برج‌های برزان در گذشته برای دیده‌بانی استفاده می‌شدند. بزرگترین برج در این سازه به طول 16 متر است. خبر خوب این است که شما می‌توانید به روی این برج‌ها بروید و از طریق آن‌ها محیط پیرامون‌تان را مشاهده کنید. در گذشته از برج‌های برزان برای ستاره‌شناسی نیز استفاده می‌شد.

 • آدرس: قطر، دوحه، محمد

ساحل فویرط

یکی از زیباترین سواحل قطر ساحل فویرط است. در این ساحل اکوسیستم بسیار زیبای کشور قطر را می‌توانید از نزدیک تماشا کنید. در ساحل فویرط ماسه‌هایی پودر مانند که به رنگ سفید هستند، نمایی زیبا به آن‌جا می‌بخشند. انواع تفریحات مختلف مثل قایق‌سواری یا والیبال ساحلی جزو تفریحات ساحل فویرط هستند. هر چند این ساحل از پایتخت قطر یعنی دوحه کمی دور است اما با این حال بسیاری از توریست‌ها آن را برای گردشگری انتخاب می‌کنند. برای اینکه از دوحه به سال فویرط نزدیک شوید، نیاز به 1/5 تا 2 ساعت رانندگی دارید.

 • آدرس: فویریت، الشمال، قطر

ساحل دخان

اگر در کشور قطر خودرویی را اجاره کردید، می‌توانید به همراه خانواده‌تان به ساحل دخان که یکی از زیباترین سواحل قطر است بروید. در راهنمای سفر به قطر توصیه می‌کنیم که رفتن به این جای تفریحی را به هیچ عنوان از دست ندهید چرا که غروب آفتاب در ساحل دخان بسیار زیبا و تماشایی است و باید برای یک بار هم در عمرتان رفتن به آن‌جا را تجربه کنید و لذت آرامش وصف‌ناپذیر این ساحل را بچشید. از جمله تفریحات ساحل دخان می‌توان به غواصی و  فوتبال ساحلی اشاره کرد.

 • آدرس: دخان، الریان، قطر

مراکز خرید قطر

مرکز خرید مال آو قطر

در این قسمت برجسته‌ترین و معروف‌ترین مراکز خرید قطر را معرفی می‌کنیم که عبارتند از:

بازار سوق واقف

یکی از بازارهای سنتی قطر که قدمتی 250 ساله دارد، بازار سوق واقف است. این بازار پر از محصولات بومی کشور قطر است. شما می‌توانید برای خرید سوغات قطر به این بازار بروید.

 • آدرس: قطر، دوحه

مرکز خرید مال آو قطر

در مرکز خرید مال او قطر می‌توانید محصولاتی از محبوب‌ترین برندهای جهانی مثل جک اند جونز یا آدیداس را بخرید. این بازار به سالن تئاتر و سینما نیز مجهز است، پس می‌توانید بعد از کلی بازار گردی خود را به تماشای فیلم در آن‌جا دعوت کنید. یک مرکز تفریح کودکان نیز در مرکز خرید مال او قطر وجود دارد که می‌توانید کودکان‌تان را به آن‌جا ببرید که ساعت‌ها سرگرم شوند و تفریح کنند.

 • آدرس: قطر، الریان، منطقه روضه جهانیه، جاده الدوخان

مرکز خرید ویلاجیو

مرکز خرید ویلاجیو قطر در سال 2006 راه‌اندازی شد. مساحت این مرکز خرید 120 هزار متر مربع است. معماری بسیار زیبای این مرکز خرید بیشتر از هر چیزی توجه توریست‌ها و گردشگران را به خود جلب می‌کند. جالب است بدانید که در میانه‌های مرکز خرید ویلاجیو مسیرهای آبی وجود دارد که قایق‌هایی برای حمل مردم در آن‌جا تردد دارند.

 • آدرس: دوحه، خیابان الوعب، مابین مرکز خرید هیات پلازا و اسپورت سیتی

مرکز خرید سیتی سنتر دوحه

یکی از بزرگترین و البته شلوغ‌ترین مراکز خرید در قطر مرکز خرید سیتی سنتر دوحه است که حتی در روزهای تعطیل آمار 70 هزار مراجعه را به ثبت رساند. این مرکز خرید شامل 5 طبقه و 350 بوتیک و مغازه مختلف است. در این مرکز خرید امکانات تفریحی مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به زمین اسکیت روی یخ، رستوران یا سینما اشاره کرد.

 • آدرس: دوحه، خیابان کانفرنس سنتر

مرکز خرید لاگونا مال

یکی دیگر از مراکز خرید قطر لاگونا مال است که 150 مغازه مختلف را در خود جای می‌دهد. در این مرکز خرید 15 رستوران نیز وجود دارد که بعد از کلی وقت‌گذرانی در فروشگاه‌های آن می‌توانید به این رستوران‌ها بروید و خود را دعوت به خوردن خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها کنید.

 • آدرس: دوحه، خیابان ۶۶ وست بی لاگون

مرکز خرید لند مارک

 لند مارک در سال 2000 شروع به کار کرد. تم سنتی این بازار توجه بسیاری از توریست‌ها را به خود جلب می‌کند تا حدی که خیلی از آن‌ها متمایل می‌شوند سری به آن‌جا بزنند. در این مرکز خرید محصولات مختلفی عرصه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به لوازم آرایشی و گریم، پوشاک و کفش اشاره کرد.

 • آدرس: قطر، دوحه، جاده الشمال

تفریحات قطر

تفریحات قطر

حالا که با جاهای دیدنی مختلف قطر آشنا شدید، شما را در راهنمای سفر به قطر با بهترین تفریحات این کشور آشنا می‌کنیم:

غواصی

کشور قطر به طور کلی آب و هوای گرمی دارد. اما تفریحات آبی مختلفی را در دل خود جای می‌دهد که یکی از بهترین آن‌ها غواصی است. غواصی یکی از لاکچری‌ترین تفریحات در قطر است. شما می‌توانید در سواحل این کشور به غواصی و شنا بپردازید و ساعت‌ها سرگرم شوید. این کشور از سه جهت مختلف به دریا متصل می‌شود، پس باید هم غواصی یکی از بارزترین تفریحات آن به شمار برود. شما می‌توانید با هر سنی که دارید در آب‌های دریاهای کشور قطر غواصی کنید و لذت ببرید.

صحرا گردی

بعد از خوشگذرانی با تفریحات آبی مثل غواصی، آرامش صحرای قطر شما را به خود دعوت می‌کند. تورهای مختلفی برای صحرا گردی در کشور قطر وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها و با ماشین‌های مخصوص صحرانوردی مثل جیپ به دل صحرا بروید و بیابان‌های کشور قطر را از نزدیک ببینید.

هربار که در فیلم‌ها و سریال‌ها می‌خواهند حرف از فرهنگ اعراب بزنند یا تصویری از کشورهای عربی را نشان دهند، نمایی از صحرا را هم به نمایش در می‌آورند. کشورهای عربی مثل قطر با صحراهای بی‌نظیرشان هیچوقت از هم جدا نمی‌شوند.

قایق سواری

قایق‌سواری در دریاهای قطری آرامشی بی‌نظیر دارد که حتما توصیه می‌کنیم تجربه‌اش کنید. شما می‌توانید قایق‌هایی را اجاره کنید و دل به دریاهای قطر بزنید و از آرامش دریاهای عربی بهره‌مند شوید. در زمان قایق‌سواری می‌توانید آفتاب بگیرید، به دریا خیره شوید یا کتابی بردارید و مشغول به کتاب خواندن در کنار آرامش دریا شوید.


بهترین غذاهای قطر

غذاهای قطر

شاید در طول سفرتان به قطر فقط بخواهید انواع غذاهای عربی را بخورید و از خوردن‌شان لذت ببرید. اما آیا غذاهای معروف این کشور را می‌شناسید؟ شاید هم سوال‌تان این باشد که در سفر قطر چی بخوریم؟ در زیر لیستی از بهترین غذاهای عربی را قرار دادیم که می‌توانید در طول مدت سفرتان به این کشور آن‌ها را نوش جان کنید:

 • مجبوس (Machboos): یکی از غذاهایی که از برنج و گوشت قرمز تهیه می‌شود، محبوس است. این غذا یک غذای کاملا سنتی قطری است و طعم بی‌نظیری دارد. در پخت این غذا از گوشت بره، گوساله یا گوسفند استفاده می‌کنند. ادویه‌های عربی به محبوس طعمی فوق‌العاده لذت‌بخش می‌بخشند.

 • لقمات (Luqaimat): یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های قطری که می‌توان آن را در دسته انواع شیرینی قرار دارد، قلمات است. بیشترین میزان فروش لقمات در ماه‌های رمضان است. لقمات شباهت زیادی به بامیه در ایران دارد.

 • قوزی (Ghuzi): قوزی ترکیبی از بره کباب شده، برنج و سبزیجات است. بیشترین طعم و مزه قوزی برای ادویه‌های مخصوصی عربی آن است که فوق‌العاده خوش‌طعم و خوشمزه هستند.

 • ثرید (Thareed): این غذا شبیه به آبگوشت ما ایرانی‌ها است. در این غذا انواع سبزیجات با گوشت مرغ یا بره ترکیب می‌شوند و در اختیارتان قرار می‌گیرند.

 • مرگوگ (Margoog): این غذا هم از ترکیب سبزیجات و گوشت تهیه می‌شود. در دستور پخت مرگوگ از هویچ، سیب زمینی، کدو سبز و گوشت معمولا استفاده می‌شود. مرگوگ جزو غذاهای آب دار است که با تکه‌های خمیری ترکیب می‌شود و طعم و مزه‌ای به یاد ماندنی دارد.


بهترین رستوران ها و کافه های قطر

بهترین رستوران های قطر

لیستی از بهترین رستوران‌ها و کافه‌های قطر را می‌توانید در ادامه به همراه توضیحات آن‌ها ببینید:

رستوران اسپایس مارکت

اگر به غذاهای آسیایی علاقه دارید، می‌توانید به سراغ رستوران اسپایس مارکت بروید که منوی پر باری از انواع غذاهای کشورهای آسیایی دارد. غذاهای ژاپنی این رستوران فوق‌العاده خوشمزه است. اگر فیلم‌های سریال‌های ژاپنی را ببینید، بدون شک علاقه‌مند می‌شوید برای یک بار غذاهای این کشور را امتحان کنید. اسپایس مارکت برای کسب این تجربه بهترین گزینه است. این رستوران در دوحه قطر است اما قیمت نسبتا بالایی برای منوی خود دارد. اما با این حال شمار توریست‌هایی که به اسپایس مارکت می‌ورند زیاد است چون این رستوران طعم و عطر غذاها را با رسپی‌ها و دستور پخت‌های خاص خود فوق‌العاده خوشمزه می‌کند.

 • آدرس: قطر، دوحه، خیابان دیپلماتیک

رستوران روبی وودر

رستوران روبی وو لیستی از انواع غذاهای چینی انتظارتان را می‌کشد. این غذاهای خوشمزه در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارند، به همین دلیل رستوران روبی وو تاسیس شد تا در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا، خوشمزه‌ترین غذاهای دنیا سرو شود. این رستوران چینی در حوالی بسیاری از مکان‌های تفریحی قرار دارد و به همین دلیل بسیاری از توریست‌ها بعد از گردش و تفریح در قطر، به سراغ آن می‌روند.

 • آدرس: قطر، دوحه، خیابان سالوا

رستوران ایدام

شاید غذاهای فرانسوی برایتان خوش طعم‌تر و لذیذتر از غذاهای چینی باشند، پس می‌توانید به رستوران ایدام بروید که منوی پر از غذاهای فرانسوی دارد. در این رستوران خوشمزه‌ترین غذاهایی که ریشه در کشور فرانسه دارند را می‌توانید بچشید و از خوردن‌شان لذت ببرید. در منوی رستوران ایدام انواع غذاهای قارچ سیاه خوراکی، خرچنگ آبی یا سوفله ی سیب زمینی جزو غذاهای پرطرفداری هستند که ستوران پیشنهاد می‌کند حتما آن‌ها را تست کنید.

 •  آدرس: قطر، دوحه، موزه هنر اسلامی، طبقه پنجم، گردشگاه کورنیش

رستوران پریسا

شاید هیچ کدام از غذاهای بین‌الملل را نپسندید و غذاهای ایرانی را که طعم و مزه‌ای بی‌نظیر دارند، به همه آن‌ها ترجیح دهید، در این زمان رستوران پریسا با سرو بهترین غذاهای ایرانی در خدمت شماست تا خوشمزه‌ترین لحظات را برایتان به ارمغان بیاورد. دکوراسیون این رستوران مجلل و اشرافی است و وقتی وارد آن می‌شوید فضای شاهانه آن شما را غرق تماشای خود می‌کند. خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی که مانند آن‌ها را نمی‌توانید در هیچ جایی از دنیا پیدا کنید، در رستوران پریسا می‌چشید.

 • آدرس: خیابان الاحمد، دوحه، قطر

رستوران عربی‌الشرفه

شما به قطر می‌روید که با فرهنگ و آداب آن‌جا آشنا شوید، پس شاید بخواهید در طول مدت سفرتان فقط غذاهای عربی بخورید و سبک و سیاق زندگی‌تان را هم عربی کنید. برای این کار رستوران عربی‌الشرفه بهترین گزینه است! شما می‌توانید منوی غذاهای عربی این رستوران را باز و در بین انواع مختلف آن‌ها، یکی را برای سرو انتخاب کنید. در منوی این رستوران غذاهای لبنانی و بین‌المللی هم به چشم می‌خورد. انواع غذاهای محلی که شاید دستور پخت آن دست هیچ آشپزی در سراسر دنیا نباشد را هم می‌توانید در رستوران عربی‌الشرفه نوش جان کنید.

 • آدرس: خیابان عبدالله بن جاسم، دوحه، قطر

کافه Sarab Tea Lounge St Regis

کافه های قطر

شما می‌توانید بهترین عصرانه‌ها را در کافه Sarab Tea Lounge St Regis قطر نوش جان کنید. این کافه محیطی بسیار دنج و لوکس دارد و در آن می‌توانید قرارهای عاشقانه یا حتی قرارهای کاری مهم‌تان را هم بگذارید. کافه Sarab Tea Lounge St Regis با سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم خوشمزه در کنارتان است تا لحظاتی بسیار زیبا را برایتان به ارمغان بیاورد.

 • آدرس: قطر، دوحه، خیابان الخفجی

کافه Il Teatro

این کافه که در دوحه قطر واقع است، فضایی بسیار دلپذیر و بزرگ دارد. فضای لاکچری این کافه توریست‌ها را مجاب می‌کند که برای یک بار هم به آن‌جا بروند و صبحانه یا غذاهای بین‌المللی آن‌جا را امتحان کنند. طراحی بشقاب‌های این کافه به قدری زیبا است که شما را محو تماشای خود می‌کنند.

 • قطر، دوحه، خیابان Lusail Expy

کافه Evergreen Organics

در این کافه هر چه که میل می‌کنید ارگانیک و گیاهی است. این کافه با هدف حفظ سلامتی مردم شروع به کار کرد و حتی ترشی‌جات آن‌جا هم به صورت کاملا ارگانیک و گیاهی تهیه می‌شوند. در منوی کافه Evergreen Organics می‌توانید انواع سالاد، برگر، تاکوهای گیاهی و ... را ببینید. اگر به فکر حفظ سلامتی‌تان هستند و هر غذایی را نمی‌خورید، بدون شک Evergreen Organics بهترین گزینه برای شما است.

 • آدرس: Quartier قنات، مروارید مرکاتو، Palazzo 1، دوحه، قطر

مهم‌ترین جشن‌های قطر

جشنواره بین‌المللی بادبادک اسپایر قطر

زمان سفرتان به قطر شاید مصادف با جشن‌های این کشور باشد. به همین دلیل در این قسمت از راهنمای سفر به قطر مهم‌ترین جشن‌های قطری را ذکر می‌کنیم و توضیح می‌دهیم تا با آن‌ها آشنا شوید:

جشنواره بین‌المللی بادبادک اسپایر (Aspire International Kite Festival)

 این جشن در ماه مارس و در محوطه پارک اسپایر برزگار می‌شود. در این جشن آسمان قطر پر از بادبادک‌های مختلف می‌شود و مردم لحظاتی را با این کار تفریح می‌کنند و جشن می‌گیرند. مدت زمان این جشنواره سه روزه است.

جشنواره شترسواری‌الشحانیه (Al-Shahaniya Camel Racing)

 یکی از گران‌ترین جشن‌های قطر جشنواره شترسواری الشحانیه است. این جشن در  شهر دوحه برگزار می‌شود. زمان آغاز جشن شترسواری از ماه اکتبر تا ماه فوریه است. البته می‌توان این جشن را یک آماده‌سازی برای شتر سوارها دانست چون آن‌ها مسابقه‌ای در ماه مارس تا آوریل پیش رو دارند که باید در آن شرکت کنند.

جشنواره بین‌المللی غذای قطر (Qatar International Food Festival)

 یکی از جشن‌هایی که برای انواع خوراکی‌ها و غذاهای مختلف برگزار می‌شود، جشنواره غذای بین‌المللی قطر است که در آن سرآشپزهای معروف درکنار تازه واردها قرار می‌گیرند تا از آن‌ها یک آشپز حرفه‌ای بسازند. در طول مدت این جشنواره کلاس‌هایی برای آموزش آشپزی هم برگزار می‌شود که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید.


ضروریات و نکات مهم در سفر به قطر

 • بهترین زمان سفر به قطر از شروع زمستان تا بهار است. فصل پاییز نیز زمان مناسبی برای سفر به این کشور است
 • مسابقات جام جهانی 2022 قطر در استادیوم‌های شهر دوحه برگزار می‌شود.
 • از آن‌جا که این کشور آب و هوای گرمی دارد، در حین سفر حتما نوشیدنی‌های مختلف همراه ببرید
 • آفتاب قطر ممکن است برایتان آزاردهنده باشد پس حتما با خودم کرم ضد آفتاب ببرید
 • همیشه یک شال نازک و کوچک با خود به همراه ببرید چون در این کشور طوفان‌هایی از شن و ماسه به یک باره شروع می‌شوند که ممکن است چشم هایتان را اذیت کنند. شما می‌توانید از شال نازک برای پوشاندن سر و صورت‌تان استفاده کنید
 • اگر صحراگردی در کویر و بیابان‌های قطر را دوست دارید، حتما کرم‌هایی که مخصوص دفع حشرات هستند را استفاده کنید چرا که بیابان‌های این کشور پر از حشرات مختلف هستند
 • کارت مترو قطر را در صورتی که تمایل به استفاده از مترو این کشور دارید حتما بخرید
 • قبل از رفتن به قطر حتما فکری به حال سیمکارت خود کنید تا در آن‌جا برایتان مشکل ارتباطی ایجاد نشود

شماره تلفن‌های ضروری کشور قطر

به هر دلیلی ممکن است در کشور قطر دچار مشکلات مختلفی بشوید، در این زمان با در دست داشتن شماره تلفن‌های ضروری این کشور می‌توانید از مسئولین آن‌جا درخواست کمک کنید و مشکلات‌تان را از بین ببرید. پیشنهاد می‌کنیم این شماره تلفن‌ها را حتما در گوشی خود ذخیره و همچنین از آن‌ها چند نسخه چاپی تهیه کنید و در جیب لباس و چمدان‌تان قرار دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانید در سریع‌ترین زمان درخواست کمک کنید. این شماره تلفن‌ها را در زیر برایتان قرار می‌دهیم:

📌 شماره تلفن سفارت ایران در قطر: ۰۰۹۷۴۴۴۸۳۱۵۵۰

 📌شماره تلفن سفارت قطر در ایران: ۰۲۱۲۲۰۵۱۲۵۵


آدرس‌های ضروری کشور قطر

در کنار شماره تلفن‌ها، داشتن آدرس‌های ضروری نیز واجب است. شاید گوشی‌تان آنتن نداشت و نتوانستید با شماره‌هایی که در اختیار دارید تماس بگیرید، پس در این زمان بهترین کار رفتن به آدرس‌های ضروری است که در زیر آن‌ها را قرار می‌دهیم:

📌 آدرس سفارت ایران در قطر: کشور قطر، دفنه، الحی الدبلوماسی

📌 آدرس سفارت قطر در تهران: بزرگراه آفریقا، خیابان گل آذین، شماره ۴


عبارات ضروری در قطر

برای اینکه بتوانید ارتباطی کوتاه و جزئی با دیگران در کشور قطر برقرار کنید، باید بتوانید به بعضی از عبارات و کلمه‌های رایج کشور قطر تسلط پیدا کنید. در ادامه به بعضی از رایج‌ترین و پرکاربردترین عبارات می‌پردازیم و معنای فارسی آن‌ها را هم برایتان قرار می‌دهیم:

 سلام مرحبا
 بله نعم
 نه لا
 حالتون چطوره؟ کیف حالک
 اسمت چیه؟ ما اسمک
 اسم من ... استاسمی
 می توانید انگلیسی صحبت کنید؟ یمکنک تکلم الاًنجلیزیه
 چرا؟ لماذا
 کجاست؟ اًین هی؟
 قیمتش چقدره؟ بکم هذا؟


خرید سیمکارت قطر

یکی از واجب‌ترین کارهایی که در راهنمای سفر به قطر پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از سفر آن را انجام دهید، تهیه سیمکارت قطری است. شما برای این کار باید به سراغ اپراتورهای سرویس‌دهنده کشور قطر بروید که از بین آن‌ها ما اپراتورهای ودافون (Vodafone) و اردو (Ooredoo) را پیشنهاد می‌کنیم. سیمکارت‌های هالا یا (Hala) نیز پیشنهاد دیگر ما هستند. هم‌چنین خوب است بدانید که اصلا لازم نیست شما سیمکارتی در قطر بخرید! بین شرکت همراه اول و شرکت (Q-Tel) که یکی از بهترین اپراتورهای عربی است، یک قرارداد تنظیم شد که بر اساس آن شما می‌توانید از قابلیت رومینگ سیمکارت اعتباری‌تان در کشور قطر استفاده کنید.

با این حال شعبه‌های زیادی برای فروش سیمکارت در قطر وجود دارند که می‌توانید برای خرید سیمکارت قطر به آن‌ها مراجعه کنید.


بهترین هتل‌های دوحه قطر

بهترین هتل‌های دوحه قطر

بهترین هتل‌های دوحه را در لیست زیر در اختیارتان می‌گذاریم تا در زمان سفر به این کشور بدانید که به سراغ کدام هتل‌ها بروید:

 • هتل سنت رجیس دوحه: قطر، دوحه، خلیج غرب دوحه
 • هتل هیلتون دوحه: قطر، دوحه، خیابان دیپلماتیک
 • هتل موندریان دوحه: قطر، دوحه، تالاب خلیج غربی در کنار مرکز خرید لاگونا
 • هتل بست وسترن پلاس دوحه: قطر، دوحه، خیابان دوحه الصفلیا، جاده قدیم سالاتا
 • هتل هالیدی این دوحه: قطر، دوحه، بیزینس پارک
 • هتل سیتی سنتر روتانا دوحه: دوحه، مرکز کنفرانس خیابان غربی خلیج دوحه قطر
 • هتل شرایتون گرند دوحه: قطر، دوحه، خیابان الکورنیش

کلام آخر

🔔 تمام تلاش ما در مجله گردشگری یوتراوز ارائه به‌روزترین اطلاعات سفر، به شما همراهان عزیز است و امیدوراریم با اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار دارین، سفر شیرین و پرخاطره‌ای به قطر داشته باشید. در پایان؛ لازم است بگوییم که اگر برای رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما قطر یوتراوز را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از طریق تماس با شماره  ☎ 1548 ☎ از همکاران کاربلد ما، درباره خدمات سفر مشاوره رایگان بگیرید.

 ما ازمبدا تا مبدا همراه شماییم😊


 

نوشته های مشابه
 • راهنمای سفر به یزد

  گردشگران زیادی از آن سر دنیا، می‌کوبند و می‌آیند ایران تا جاهای دیدنی یزد را ببینند، از بادگیرهایش عکس بگیرند و در بافت تاریخی‌اش قدم بزنند. اما اگر شما به یزد بروید حتما کارهای متفاوت‌تری می‌کنید؛ چون فارسی بلدید و می‌توانید مقاله راهنمای سفر به یزد ما را بخوانید!

 • راهنمای سفر به دبی

  دبی، یکی از مدرن‌ترین شهرهای قرن بیست‌ویکم، بالغ بر 88درصد جمیعتش را مهاجرانی از 117 ملیت مختلف تشکیل می‌دهند. چه چیزی این شهر را نه‌تنها به یک مقصد سفر کم‌نظیر، بلکه به مکانی ایده‌آل برای سکونت تبدیل کرده‌ که مردم را از هر نقطه جهان به زندگی در دبی ترغیب کرده‌است؟

 • راه‌آهن شیراز کجاست؟

  راه‌آهن در ایران، اولین قدم‌هایش را در سال‌های ابتدایی 1300 شمسی برداشت. پیش از آن، تلاش‌هایی درقالب دادن حق امتیاز احداث راه‌آهن به خارجی‌ها صورت گرفته‌بود که هیچ‌کدام‌شان به نتیجه نرسید. درنهایت اولین کلنگ ساخت راه‌آهن سراسری در مهرماه 1306 زده شد. از آن روزگار تا امروز، قطار یکی از محبوب‌ترین روش‌های سفر است. اگر از مبدا یا به مقصد شیراز، سفر ریلی در پیش دارید؛ در مطلب زیر اطلاعات مفیدی پیدا می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز