ورود
Online tourism

رونق گردشگری آنلاین با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

ستاد توسعه فناوریهای اقتصادی دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برنامه‌های حمایتی برای رونق گردشگری آنلاین در کشور خبر داد.

تحول صنعت دیجیتال در گردشگری

بی تردید صنعت گردشگری یکی از بزرگترین و پربازده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی در صنایع فرهنگی در جهان است و ارزش افزوده زیادی برای کشورها به همراه دارد. به همین دلیل همه کشورها در تلاش هستند تا بتوانند با معرفی درست جاذبه‌های گردشگری خود، آمار جذب توریست را بالا ببرند؛ این کار برای همه کشورها ثروت ‌زا است.
اما تحول این صنعت هم چند سالی است که به واسطه بروز و گسترش فناوری‌های دیجیتال، کلید خورده است؛ شاید تا چند سال پیش برای کسی قابل تصور نبود که از خانه یا محل کار خود تنها با فشردن چند کلید روی گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر و با استفاده از اینترنت بتوان به کشور یا قاره دیگری سفر کرد؛ اما با نفوذ اینترنت به زندگی عادی مردم و بیشتر شدن ضریب استفاده از این ابزار نوین، چنان تغییری در زندگی مردم ایجاد شده که امروز نیمی از نیازهای روزانه را می‌توان با کمک همین ابزار هوشمند تأمین کرد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای کارها نباشد.
براساس آمارهای موجود 80 درصد مردم در کشورهای پیشرفته و بیش از 40 درصد افراد در کشورهای در حال توسعه به اینترنت دسترسی دارند؛ فناوری نوینی که دنیای جدیدی را به دنیا معرفی کرد و زندگی به شیوه‌ای جدید را به آنها آموخت. امروز مردم در خانه می‌مانند و از دور روند پیشرفت کارهای اداری، بانکی و حتی کسب و کارهای خود را دنبال می‌کنند.در این راستا یکی از صنایع نرمی که با استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات تحول بزرگی را تجربه کرده، صنعت گردشگری است.
معرفی مناطق دیدنی و جاذبه‌های توریستی و نشان دادن تصویر واقعی از شهرها و روستاهای دور و نزدیک باعث رشد گردشگری می‌شود. به همین دلیل شعار روز گردشگری سال 2019 «گردشگری و شغل، آینده‌ای بهتر برای همه» انتخاب شد.
قابلیت‌های فضای مجازی یکی از عوامل مهم در توسعه اقتصادی گردشگری است. انجام فعالیت‌های گردشگری در فضای مجازی می‌تواند آثار مثبت زیادی برای کشورها داشته باشد که از آن جمله می‌توان به صرفه جویی در وقت و هزینه در انجام اموری چون نقل و انتقال فیزیکی و ارزی، ارتباطات وسیع و تعامل نهادها و فعالان گردشگری، ارائه مؤثرتر و بهینه اطلاعات به گردشگران اشاره کرد.
ایران هم به واسطه داشتن اماکن دیدنی و گردشگری خود و با توجه به ارزش افزوده بالای این صنعت چند سالی است که تلاش می‌کند جایگاه خود را در صنعت گردشگری دنیا ارتقا دهد. بر همین اساس هم شرکت‌های زیادی در کشور پا گرفته اند و به حوزه جذب توریست و توسعه گردشگری ورود کرده اند.
زیست بوم فناوری و نوآوری هم با باز کردن مسیر برای شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، فضا را برای حضور این شرکت‌ها و توسعه گردشگری دیجیتال فراهم کرده است.شرکت‌هایی که با ارائه خدمات سعی دارند چرخش چرخ صنعت گردشگری کشور را تسهیل کنند.
این تلاش‌ها در ایران با همکاری نهادهای اثرگذار اجرایی شده است. یکی از این نهاهایی که به این حوزه ورود کرده و با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و خلاق سعی دارد گردشگری آنلاین را در کشور رونق دهد، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصادی دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری است.این تلاش‌ها در روزهای شیوع کرونا سرعت بیشتری گرفته است و حمایت‌ها از فعالان این حوزه با تسهیلات بیشتری اتفاق می‌افتد.
روزهای شیوع کرونا و ممنوعیت‌های تردد و قرنطینه شرایط سختی برای فعالان گردشگری آنلاین ایجاد کرده است اما با حمایت‌هایی که صورت گرفته، بخشی از این سختی‌ها و مشکلات برطرف شده و شرکت‌های خلاق همچنان در تلاش برای توسعه این صنعت ارزش آفرین هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز