ورود
Second passport

افزایش 50 درصدی تقاضا برای پاسپورت دوم در بحبوحه محدودیت‌های کووید-19

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...

محدودیت‌های رفت و آمد سراسری، بسته شدن مرزها و محدودیت‌های سفر تقاضا برای اخذ پاسپورت دوم، تابعیت و اقامت در خارج از کشور را نسبت به سال قبل به میزان بیش از 50 درصد افزایش داده است، خبری که یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاوره مالی مستقل دنیا به تازگی فاش کرده است.

گروه دویر، با بیش از 100000 مشتری در سطح دنیا، گزارش کرده است که تقاضا برای گرفتن اقامت و خدمات شهروندی از طریق این شرکت در این سال بسیار غیرعادی به شدت بالا رفته است. اکثر تقاضاها از جانب سرمایه‌داران آمریکایی، هندی، آفریقای جنوبی، روسی، خاورمیانه و شرق آسیا است که به دنبال گزینه‌های دیگری در اروپا و کشورهای مشترک‌المنافع هستند.

نیگل گرین، موسس و مدیرعامل گروه دویر، اظهار داشت: "پیشتر، اخذ پاسپورت دوم، تابعیت یا اقامت کشور دیگری برای بسیاری از افراد کالای بسیار لوکسی به حساب می‌آمد و درست مانند قایق‌های تفریحی، خودروهای سوپر اسپورت و نسخه اصل آثار هنری نماد موقعیت اجتماعی افراد بود. اگرچه همچنان همین تصور وجود دارد، اما به دلیل همه‌گیری کووید-19 تغییراتی نیز در این نگرش به وجود آمده است. اکنون، تابعیت دوم یا اقامت در خارج از کشور به طور فزآینده‌ای در حال تبدیل شدن به نه تنها یک گزینه "ایده‌آل" بلکه یک "باید" است."

محدودیت‌های سفر که معمولا بر اساس تابعیت اجرا می‌شود، باعث شده افراد بیشتری خواه به دلایل شخصی، مانند بودن در کنار عزیزان دور از وطن یا امکان دیدن آن‌ها، یا به دلیل فعالیت‌های تجاری، به دنبال راهکارهایی برای حفظ آزادی در رفت و آمد خود باشند. همه‌گیری کووید-19 محرک اصلی این تقاضاها است که در سال جاری افزایش بسیاری یافته، و افکار را به سمت مزایای مطمئن پاسپورت دوم یا اقامت نخبگان هدایت کرده است.

وی افزود: "افراد بیش از پیش مفهوم شهروند جهانی را به محدود شدن به کشور محل تولد خود ترجیح می‌دهند. همچنین، مزایای مختلف داشتن چند تابعیت از جمله امکان سفر بدون نیاز به ویزا، برخورداری از آموزش سطح اول دنیا، خدمات درمانی مطلوب، ثبات سیاسی و اقتصادی، کاهش بدهی‌های مالیاتی و فرصت های شغلی و کاری بیشتر برای افراد اهمیت دارد."

کشورهای میزبان معیارهای مختلفی برای اعطای تابعیت دارند، که مواردی مانند مدت زمانی که فرد باید در این کشورها اقامت کند، توانایی اثبات قانونی بودن منبع سرمایه‌ها و نداشتن سوء پیشینه کیفری را دربرمی‌گیرد. به عنوان مثال، برنامه اعطای اقامت پرتغال تنها مستلزم اقامت دو هفته‌ای در هر دو سال است تا فرد از مزایایی مانند حق زندگی، کار، تحصیل و راه‌اندازی کسب و کار را در این کشور و نیز امکان سفر به 26 کشور منطقه شینگن اروپا را برخوردار شود.

جیمز مینز، مدیر بخش اقامت و تابعیت گروه دویر، اظهار داشت: "کشورها بیش از پیش در حال اجرای برنامه‌های اعطای تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری هستند. بر این اساس، متقاضیان معمولا مبلغی را در بخش املاک و مستغلات لوکس و گرانبهای کشور مقصد سرمایه‌گذاری می کنند تا در ازای آن اقامت دائم، تابعیت یا هر دو را دریافت کنند."

منبع: Second passport demand surges by 50% amid Covid-19 restrictions

نوشته های مشابه
 • راهنمای سفر به تهران

  اگر اولین‌بار است به تهران سفر می‌کنید، اگر قصد سفر به تهران را دارید اما از چندوچون آن مطلع نیستید، اگر به دنبال فرصتی برای شناخت بیشتر و بهتر پایتخت کشورمان هستید، اگر تهران برایتان یک مقصد ایده‌آل است، خواندن راهنمای سفر به تهران را از دست ندهید!

 • بهترین بوتیک هتل‌ های جهان

  سپری‌کردن تعطیلات در بهترین بوتیک هتل‌های جهان و دیدن جاذبه‌های گردشگری کشورهای مختلف خواسته‌ی ایده‌آلی است. در کشورمان ایران، بوتیک هتل‌ها بیشتر حال‌وهوای تاریخی و فرهنگی دارند، اما در دیگر کشورهای دنیا این‌گونه نیستند و گردشگران با تنوع بالایی از فضاها و خدمات روبه‌رو می‌شوند.

 • همه‌چیز درباره یک بوتیک هتل

  چه جزییاتی می‌تواند یک سفر عادی را برای شما، به یک سفر خاص و ویژه تبدیل کند؟ طبیعت‌گردی و کمپ‌زدن در دشت‌های سرسبز؟ یا اقامت در یک بوتیک هتل جذاب با حال‌وهوای تاریخی و فرهنگی؟ اگر جزو دسته دوم هستید، خواندن این مقاله برای شما از اوجب واجبات است!

۷۰۰هزار تومن تخفیف با نصب اپلیکیشن یوتراوز
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات