ورود
یک قوچ وحشی ایستاده در منطقه‌ای کوهستانی

پارک ملی تنگه صیاد شهرکرد کجاست؟

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

جزو آن گروه از سفربروها هستید که به نقاط دیدنی مشهور در مقصد اکتفا می‌کنند یا جزو ماجراجوهایی که از طبیعت‌گردی و مواجهه با ناشناخته‌ها و نقاط مهجور خوش‌شان می‌آید؟ اگر در دسته دوم قرار می‌گیرید، شهرکرد با غافل‌گیری‌های طبیعی‌اش مقصد سفر مناسب شماست.

پارک ملی تنگه صیاد شهرکرد -که «تنگ صیاد» هم نوشته‌ می‌شود- منطقه‌ای کوهستانی است واقع در استان چهارمحال‌وبختیاری که اگر از محلی‌ها بپرسید حتما به‌عنوان یکی از زیباترین و باصفاترین جاهای دیدنی شهرکرد، پیشنهادش می‌کنند.

تنگه صیاد، درواقع یک منطقه حفاظت‌شده (22هزارو800 هکتار) و پارک ملی (4هزارو300 هکتار) است که مجموعا بالغ بر 27هزار هکتار وسعت دارد و زیستگاه بیش از 250گونه جانوری و 50گونه گیاهی است. این اکوسیستم مهم، علاوه‌بر پژوهشگران، توجه و کنجکاوی علاقه‌مندان به طبیعت هم جلب کرده‌‎است. منظره بی‌نظیری از تپه‌ماهورها و کوهستان در پارک ملی تنگه صیاد منتظر شماست. در مقاله حاضر، این پارک را تمام‌وکمال معرفی می‌کنیم.

آن‌چه در این مقاله درباره پارک ملی تنگه صیاد شهرکرد می‌خوانید:

آدرس پارک ملی تنگه صیاد

 📌 لوکیشن: ۱۵كيلومتری شهركرد، در نزدیکی شهر فرخ‌شهر

مسیر دسترسی به تنگه صیاد بختیاری

برای رفتن به تنگه‌صیاد باید از مسیر شهرکرد-اصفهان بگذرید. به‌سمت فرخ‌شهر برانید و وارد جاده بروجن شوید. بعد از طی کردن مسافتی حدودا 21کیلومتری، در جاده سفیددشت-دهنو به مسیرتان ادامه بدهید. روستای دستگرد امام‌زاده را رد کنید تا به تنگه صیاد برسید.

♦♦♦

صفحه ویکی‌پدیای تنگه صیاد

♦♦♦

ویژگی‌های تنگه صیاد شهرکرد

منظره‌ای در «تنگه صیاد» شهرکرد که فضایی کوهستانی را نشان می‌دهد و تابلوی هشدار زردرنگ «زیستگاه حساس حیات‌وحش»

قبل از راهی شدن به‌سمت تنگه صیاد، نگاهی بیندازید به ویژگی‌های محیطی و اقلیمی‌اش تا برای بازدید از این منطقه آماده باشید.

♦♦♦

اقلیم و آب‌وهوا

اقلیم خشک و نیمه‌خشک با آب‌وهوای نیمه‌مرطوب و معتدل

منبع تأمین آب

آبراهه‌های فصلی

بهترین زمان بازدید

بهار و پاییز

امکانات

جاده آسفالته، وجود پاسگاه‌های محیط‌بانی، سکوهای نشیمن

گزینه‌های تفریحی

کمپینگ، کوه‌نوردی، صخره‌نوردی

♦♦♦

جاذبه‌های طبیعی تنگه صیاد

چشمه‌ای آب در «تنگه صیاد» شهرکرد که در دوردست به کوه‌های سرسبز منتهی می‌شود.

در پارک ملی تنگه صیاد چهارمحال‌و‌بختیاری، طبیعت درنهایت سخاوت، زیبایی‌هایش را به نمایش می‌گذارد. کفش مناسب کوه و لباس راحت بپوشید و خودتان را برای مواجهه با جاذبه‌های طبیعی این منطقه آماده کنید:

  • دره‌های تماشایی «بستان‌شیر» و «پاچفت»
  • 70آبراهه و 42 دهنه چشمه دائمی و فصلی شامل چشمه تنگه صیاد، بنو، ماران، کاسه‌چی، دره‌خرس و...

♦♦♦

برای تماشای مناظر طبیعی این پارک ملی تماشایی، ویدئوی منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد را ببینید.

♦♦♦

گردشگری در پارک ملی تنگه صیاد

دشتی سرسبز و وسیع که چند درخت، یک ساختمان و کوه در انتهای تصویر دیده می‌شود.

گردشگری در تنگه صیاد، منحصر می‌شود به طبیعت‌گردی. بنابراین وقتی از دیدنی‌های پارک ملی تنگه صیاد حرف می‌زنیم، منظورمان گیاهان و حیواناتی است که در این منطقه شانس تماشای آن‌ها را پیدا می‌کنید.

  • پوشش گیاهی: 252 گونه گیاهی شامل گون، ريواس، مو وحشي، انجیر، رازيانه، شاه‌تره، دم‌اسبيان، بادام كوهي، آلبالوي كوهي، بابونه و... .
  • گونه‌های جانوری: 24گونه پستاندار شامل پلنگ، روباه، گربه وحشی، کل، بز، میش و قوچ؛ 26گونه خزنده شامل مار پلنگی، لاک‌‎پشت برکه‌ای خزری و آگامای الیویه (نوعی مارمولک)؛ 70گونه پرنده شامل کبک دری و عقاب طلایی؛ چهار گونه دوزیست شامل وزغ و قورباغه.

سخن آخر

پارک و مناطق حفاظت‌شده تنگه صیاد که در مقاله پیش‌رو معرفی‌اش کرده‌ایم، از جاذبه‌های طبیعی نزدیک شهرکرد است که با نمایش بیش از 250گونه جانوری و گیاهی و آب‌وهوای خوب، سخاوتمندانه از ملاقات‌کنندگانش پذیرایی می‌کند.

تنگه صیاد در سال ۱۳۴۹، منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد. سه‌سال بعد، شورای عالی محیط‌زیست، آن را منطقه حفاظت‌شده اعلام کرد و در سال 1374، بیش از 4هزار هکتارش، به پارک ملی تبدیل شد. با این‌حال، طبیعت زیبای تنگه صیاد امروزه به‌دلیل شکار غیرمجاز، استفاده تفریحی بیش از ظرفیت منطقه، چرای دام و گذشتن خطوط انتقال حامل انرژی از نزدیکی آن، درمعرض تهدید است.

اگر شانس گشت‌وگذار در تنگه صیاد را داشته‌اید، از تجربه‌تان برای‌مان بنویسید. اگر هم درباره چندوچون سفر به شهرکرد به راهنمایی نیاز دارید، شماره تماس 24ساعته 1548 دراختیار شماست.


سوالات متداول

اسم پارک‌های ملی شهرکرد چیست؟

شهرکرد، دو منطقه حفاظت‌شده به‌اسم «سبزکوه» و «تنگه صیاد» دارد که بخشی از منطقه تنگه صیاد، به‌عنوان پارک ملی ثبت شده‌است.

پارک ملی تنگ صیاد کجاست؟

تنگه صیاد (تنگ صیاد)، یکی از مناطق طبیعی چهارمحال‌وبختیاری است و در 15کیلومتری شهرکرد واقع شده‌است.

وسعت پارک ملی تنگه صیاد چقدر است؟

منطقه حفاظت‌شده و پارک ملی تنگه صیاد، بیش از 27هزار هکتار وسعت دارد که 1.5درصد از مساحت کل استان چهارمحال‌وبختیاری را شامل می‌شود.

گزینه‌های تفریحی تنگه صیاد شهرکرد چیست؟

کمپینگ، کوه‌نوردی، صخره‌نوردی و تماشای گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، از امکانات تفریحی پارک ملی تنگه صیاد است.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز