ورود
کاسه سلخ قشم

کاسه سلخ قشم

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

همیشه نام چند جاذبه دیدنی از یک شهر، بیشتر از همه بر سر زبان‌ها می‌افتد و سایر جاهای دیدنی علی‌رغم زیبایی و شکوه، نادیده گرفته می‌شوند. روستای کاسه سلخ قشم یکی از همین مکان‌هاست که کمتر کسی نام آن را شنیده و پای عده اندکی به آن باز شده است. در ادامه از این روستای مرموز و عجیب صحبت می‌کنیم.

کاسه سلخ قشم یکی از جاهای دیدنی کمتر شناخته شده در جنوب ایران است. منطقه‌ای متفاوت و عجیب که علی‌رغم زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود، زیر سایه سنگین نام سایر جاهای دیدنی قشم پنهان مانده و آنطور که باید و شاید، معروف نشده است.

رسالت ما در مجله گردشگری یوتراوز، معرفی این جاذبه‌ها و شناساندن همه زیبایی‌های کشور عزیزمان است. پس اگر بلیط هواپیما قشم را خریده‌اید و می‌خواهید سفری متفاوت را تجربه کنید، از مطالعه این مطلب غافل نشوید. در برگ از مجله یوتراوز، با هم به روستای کاسه سلخ قشم می‌رویم، در میان کوه‌ها و دره‌های حیرت‌انگیز آن قدم می‌زنیم و با آداب و رسوم مردم آنجا آشنا می‌شویم.

در این مطلب درباره کاسه سلخ قشم می‌خوانید:

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

کاسه سلخ قشم کجاست؟

کاسه سلخ کجاست

روستای کاسه سلخ قشم در فاصله 42 کیلومتری جزیره قشم قرارگرفته است. بسیاری از گردشگران علت گمنام بودن این روستا و جاذبه‌هایش را همین مسافت نه چندان کوتاه می‌دانند. مخصوصا آن دسته از افرادی که مدت محدودی برای گشت‌وگذار در قشم دارند و می‌خواهند از این فرصت نهایت استفاده را کنند، تنها به بازدید از جاهای دیدنی قشم بسنده می‌کنند و از سایر جاهای دیدنی اطراف آن غافل می‌مانند.

📍 آدرس روستای کاسه سلخ قشم: 42 کیلومتری جزیره قشم، جاده شهرک گورزین به سلخ

نقشه روستای کاسه سلخ قشم

نحوه دسترسی به روستای کاسه سلخ قشم

برای دسترسی به این روستای عجیب، کافیست از جزیره قشم به سمت جاده شهرک جدید گورزین حرکت کنید. بعد از رسیدن به روستای طبل، وارد جاده طبل به سلخ شوید و بعد از طی 9 کیلومتر به روستای سلخ برسید.

بهترین زمان بازدید از روستای کاسه سلخ قشم

ویژگی‌های روستا کاسه سلخ قشم

حتما از شدت گرما و میزان رطوبت شهرهای جنوبی ایران در نیمه اول سال، شنیده‌اید. روستای کاسه سلخ هم از این قاعده مسثنا نیست و در نیمه‌های بهار تا اوایل پاییز، این منطقه در گرم‌ترین حالت خودش قرار دارد. طوری که حتی قرارگرفتن در زیر سایه کوه‌های منحصربه‌فرد کاسه سلخ هم چاره کار نیست. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تجربه سفری به‌یادماندنی و گشت‌وگذاری بی‌دغدغه در کاسه سلخ، اواسط پاییز تا اوایل بهار را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد کاسه سلخ قشم

روستای کاسه سلخ قشم

حالا که با نام این روستا و موقعیت مکانی آن آشنا شدید، وقت آن است که ویژگی‌های جالب آن را بشناسید و از رمز و راز شهرت حتی اندک آن، سردربیاورید. می‌دانیم در همین ابتدا اگر بگوییم روستای کاسه سلخ در واقعی بیابانی برهوت است، شوکه می‌شوید! در این منطقه تا چشم کار می‌کند کوه‌ها وتپه ماهورها دیده می‌شوند و خبری از پوشش گیاهی نیست. خاک این منطقه به هیچ عنوان حاصلخیز نبوده و هیچ نوع گیاهی در زمین‌های شور آن رشد نمی‌کند. به همین دلیل هم مردم این روستا تنها با ماهیگیری و فروش صنایع‌دستی خود، کسب درآمد می‌کنند.

اما سوالی که پیش می‌آید این است: یک بیابان خشک و برهوت چرا باید یک جاذبه دیدنی به حساب بیاید؟! 🤔

جواب این سوال را به محض پا گذاشتن به روستا، پیدا می‌کنید. کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن شکوه و ابهت کوه‌های کاسه سلخ قشم حیرت نکند و از علت شکل ظاهری متفاوت آن‌ها نپرسد. کوه‌های این روستا با همه کوه‌هایی که تابه‌حال دیده‌اید متفاوت است؛ چرا که تمام این صخره‌ها و تپه‌های عظیم و خارق‌العاده، از انجماد گدازه‌های جوشیده از زمین به وجود آمده‌اند. البته مشابه این کوه‌ها را می‌توان در چابهار هم دید که به علت ظاهر متفاوت خود، به کوه‌های مینیاتوری یا مریخی هم شناخته می‌شوند. از شنیدن نام مریخی تعجب نکنید، چرا که شما هم با دیدن کوه‌های روستای کاسه سلخ، یک لحظه زمان و مکان را فراموش کرده و تصور می‌کنید به سیاره‌ای عجیب پا گذاشته‌اید!

البته که این همه جاذبه‌های این روستای شگفت‌انگیز نیست. روستای کاسه سلخ علاوه بر کوه‌های مینیاتوری، چشمه‌های معدنی زیادی دارد. این چشمه‌ها به دلیل وجود گوگرد، به یک منبع خوب درمانی تبدیل شده‌اند و افراد زیادی تنها به قصد بهره‌بردن از خواص چشمه‌های کاسه سلخ قشم، به این روستا می‌آیند.

اما ویژگی که این روستا را از سایر روستاهای قشم متمایز می‌کند، آداب و رسوم خاص مردم آن است. فرهنگ مردم روستای کاسه سلخ قشم شبیه به هندی‌هاست، با این تفاوت که هنوز هم برای جشن‌ها و روزهایی مانند نوروز و تیرگان جشن می‌گیرند و رقص و پایکوبی می‌کنند. در واقع موسیقی عضو جدانشدنی مراسمات مردم این منطقه است. اگر در ایام نوروز به کاسه سلخ قشم بروید، می‌توانید از نزدیک شاهد برگزاری این جشن‌ها باشید و با حالی خوش و خاطراتی شیرین به خانه برگردید.

جا‌های دیدنی اطراف روستای کاسه سلخ قشم

بسیاری از گردشگران تنها به جاهای دیدنی که در خود قشم قرارگرفته، بسنده می‌کنند و از مکان‌های توریستی و بکر اطراف آن غافل می‌مانند. خبر خوب اینکه در نزدیکی روستای کاسه سلخ قشم، جاذبه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید بعد از بازدید از این روستا به آن مکان‌ها هم بروید و با چهره متفاوتی از زیبایی‌های جنوب ایران آشنا شوید.

مطمئنیم که بعد از بازدید از جاهای دیدنی اطراف کاسه سلخ قشم، هروقت از مکان‌های توریستی این منطقه صحبت می‌شود، نام و تصویر این جاذبه‌ها در ذهنتان نقش می بندد و عزیزانتان را هم از وجود چنین زیبایی‌های منحصربه‌فردی، مطلع می‌کنید.

بام قشم

بام قشم

در 5 کیلومتری روستای سلخ قشم، جاذبه‌ای شگفت‌انگیز قرارگرفته که قدمت آن به دوران پارینه سنگی می‌رسد. این منطقه وسیع که به بام قشم معروف است، چند صد تپه، دامنه و کوه‌های عجیب دارد که هرکدام حاصل انجماد گدازه‌های آتشفشانی هستند. در بام قشم خبری از هیچ‌گونه امکاناتی نیست و سکوت و آرامش مثال‌زدنی این منطقه است که آن را خاص و منحصربه‌فرد کرده است. بسیاری از گردشگران و حتی اهالی جزیره قشم، تنها به قصد تماشای آسمان پرستاره به این جاذبه دیدنی می‌آیند و اعتقاد دارند در بام قشم آسمان نزدیک‌تر از هرجای دیگری‌ست. پس اگر عاشق گشت‌وگذار در مکان‌های کمترشناخته شده و حتی مرموز هستید، حتما سری هم به بام قشم بزنید. مطمئنیم که پشیمان نمی‌شوید!

غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم

فکرش را بکنید؛ غاری پوشیده از قندیل‌های کوچک و بزرگ نمک! به نظر ما حتی تصورش هم هیجان‌انگیز است چه برسد به اینکه روزی به درون این غار پا بگذارید! غار نمکدان قشم در سال 1998 کشف شده و اکنون لقب طولانی‌ترین غار نمکی جهان را یدک می کشد. البته که این غار را با نام غار سه مرد برهنه هم می‌شناسند که علت نام‌گذاری آن، به ماجرای جالبی برمی‌گردد که اگر مقاله غار نمکدان قشم را مطالعه کنید به آن پی می‌برید.

چنانچه برای بازدید از این غار تماشایی وسوسه شدید، خوب است بدانید که تنها امکان بازدید از دالان اول از سه دالان این غار امکان پذیر است. البته که دالان دوم را هم می‌توانید به صورت سینه‌خیز طی کنید اما بازدید و کشف جاذبه‌های دالان سوم تنها از سنگ‌نوردان حرفه‌ای برمی‌آید.

غار نمکدان قشم در 23 کیلومتری روستای کاسه سلخ قرارگرفته و فاصله آن از جزیره قشم، 100 کیلومتر است.


سخن پایانی

در این مطلب درباره یکی از جاذبه‌های معروف اما محجور جزیره قشم صحبت کردیم. منطقه‌ای که با وجود خاک غیرحاصلخیز و ظاهری بیابانی، شگفتی‌ها و زیبایی‌های فراوانی دارد. چنانچه مطالعه این مقاله شما را برای بازدید از روستای کاسه سلخ وسوسه کرده و به دنبال اقامتگاهی نزدیک این روستا هستید، نام اقامتگاه‌های جالبوت و مهناد را به خاطر بسپارید. هردو این مکان‌ها جزو بهترین اقامتگاه بوم‌گردی سلخ قشم به حساب می‌آیند و اقامتی متفاوت و به‌یادماندنی را برایتان رقم می‌زنند.

البته که برای 🏠 رزرو هتل دلخواهتان در قشم هم می توانید روی ما حساب باز کنید. ما در شرکت خدمات گردشگری یوتراوز، بهترین شرایط را برای خرید 🚉 بلیط قطار و هواپیما هم فراهم کردیم و با حضور یک تیم پشتیبانی شبانه‌روزی، اجازه نمی‌دهیم که آب در دلتان تکان بخورد! پس در اولین فرصت نسبت به خرید بلیط یا رزرو هتل موردنظر خود اقدام کنید و صفر تا صد سفر را به ما بسپارید!

در پایان امیدواریم گشت‌وگذار در روستای کاسه سلخ قشم حسابی خوش بگذرد!سوالات متداول

روستای کاسه سلخ قشم کجاست؟

کاسه سلخ قشم در 24فاصله کیلومتری از جزیره قشم قرارگرفته است.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روستای کاسه سلخ قشم چیست؟

صخره‌ها و کوه‌های عجیبی که از انجماد گدازه‌های آتشفشانی به وجود آمده‌اند و چشمه‌های معدنی گوگردی، مهم‌ترین جاهای دیدنی روستای کاسه سلخ قشم هستند.

جاهای دیدنی نزدیک روستای کاسه سلخ قشم کدامند؟

بام قشم و غار نمکدان قشم

فاصله روستای سلخ تا تنگه عالی محمد قشم چقدر است؟

این دو مکان حدود 37 کیلومتر از هم فاصله دارند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز