ورود
جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام قشم؛ زیباترین جزیره جنوب ایران

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

نمی‌دانیم تابه‌حال تجربه سفر به جزایر جنوب ایران را داشته‌اید یا نه، اما حتما وصف زیبایی‌های آن‌ها را از اطرافیان شنیده‌ یا عکس‌های جزیره‌های قشم را در صفحات وب تماشا کرده‌اید. در این مطلب می‌خواهیم درباره یکی از این جزایر بگوییم و به جزیره هنگام؛ سرزمین شگفتی‌ها سفر کنیم. با ما همراه باشید.

جزیره هنگام قشم یکی از معروف‌ترین جزیره‌های جنوب ایران است. جزیره‌ای که همه آن را به سواحل نقره‌ای، خاک‌های رنگی، ماهی‌های آکواریومی، تندیس‌‌‌‌‌‌‌های افسانه‌ای و تفریحات به‌یادماندنی‌اش می‌شناسند و برای تجربه سفری متفاوت به آنجا سفر می‌کنند.

چنانچه شما هم از هیاهو و دغدغه‌های زندگی خسته شده‌اید و می‌خواهید چندروزی را فارغ از تمام روزمرگی‌ها، در منطقه‌ای تقریبا بکر سر کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما برنامه سفر به جزیره هنگام قشم را بچینید. بسیاری از افرادی که به هنگام سفر کرده‌اند، این منطقه را متفاوت‌ترین مکان توریستی ایران می‌دانند که هنوز پای تکنولوژی به آن بازنشده است. در هنگام خبری از تردد ماشین‌ها نیست و هیچ آلودگی صوتی در این جزیره وجود ندارد. در جزیره هنگام تا چشم کارمی‌کند و گوش می‌شوند، آرامش است و صدای امواج دریا!

حالا که زندگی شهری با همه فشارها و استرس‌هایش فرصت زندگی‌کردن را از ما گرفته، چرا خودمان را به سفر به منطقه‌ای که آرامش حرف اول را در آن می‌زند، مهمان نکنیم و جان دوباره‌ای نگیریم؟! خبر خوب اینکه با خرید بلیط هواپیما قشم، شما تنها 50 کیلومتر تا جزیره هنگام فاصله دارید. پس اگر قصد سفر به مناطق جنوبی ایران را دارید، این امکان را از خودتان دریغ نکنید و در اولین فرصت به جزیره هنگام قشم بروید.

ما در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، هر آن چیزی که باید درباره جزیره هنگام و نحوه دسترسی به آن بدانید را می‌گوییم و شما را با جاهای دیدنی، تفریحات و امکانات رفاهی این جزیره آشنا می‌کنیم. پس همه حواستان را بدهید به ما و تا انتهای این مطلب همراهمان بمانید!

در این مطلب درباره جزیره هنگام قشم می‌خوانید:

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

جزیره هنگام قشم کجاست؟

فاصله جزیره هنگام تا قشم 53 کیلومتر است و یکی از دهستان‌های این جزیره به حساب می‌آید. مرکز جزیره هنگام، روستای ماشی (هنگام جدید) است و دو روستای مهم آن، هنگام غیل و هنگام قدیم نام دارند.

📍 آدرس جزیره هنگام قشم: استان هرمزگان، دو کیلومتری جنوب جزیره قشم

جزیره هنگام روی نقشه


مساحت جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام قشم 36 کیلومتر مربع مساحت دارد و طول آن 9.5 کیلومتر و عرض آن 5 کیلومتر است.

جمعیت جزیره هنگام قشم

طبق آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شده، جمعیت جزیره هنگام 521 نفر بوده است. همان‌طور که گفتیم سه روستا در این جزیره وجود دارد که درحال حاضر همه ساکنین هنگام قدیم و قیل، به هنگام جدید کوچ کرده‌اند و این دو روستا تقریبا خالی از سکنه هستند.

تاریخچه جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام در قشم

جزیره هنگام قشم روزگار پرفرازونشیب زیادی را پشت سر گذاشته و اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری را به چشم دیده است. این جزیره به دلیل موقعیت استراتژیک خود، همواره مورد توجه دولت‌ها و کشورهای استعمارگر بوده و هر کدام از این دولت‌ها سودای سلطه و حکومت بر نگین خلیج فارس را در سر داشتند. یکی از این کشورها پرتغال بود که از بی‌کفایتی پادشاهان صفوی استفاده کرد و برای مدتی جزیره هنگام را به تصرف درآورد. با روی کار آمدن قاجارها، این بار انگلیسی‌ها بودند که برای به دست آوردن این جزیره دندان تیز کردند و نیروهای خود را به منطقه هنگام آوردند.

البته که این همه گذشته و اتفاقات تاریخی این جزیره نیست! شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید، در دوره‌ای حتی حاکم عمان هم جزیره هنگام را جزوی از مسقط می‌دانست و نسبت به تصرف جزیره با شیخ عرب هنگام، بحث می‌کرد.

این وضعیت آشفته تا سال 1307 ادامه داشت. در آن دوران رضا شاه پهلوی بر تخت سلطنت نشسته بود و تصمیم داشت تا حاکمیت هنگام را دوباره به ایران برگرداند. به همین دلیل هم در 20 اردیبهشت 1307 با سه کشتی نظامی راهی جزیره شد و سپس اشغالگران انگلیسی را از خاک هنگام بیرون کرد.

با اینکه سال‌ها از اشغال این جزیره می‌گذرد اما هنوز هم گوشه گوشه آن می‌توان ردپایی از آن دوران پیدا کرد. اگر از اهالی هنگام بپرسید شما را به تماشای کشتی به گل نشسته‌ای که یادگار پرتغالی‌هاست و همچنین تاسیسات بندری که انگلیسی‌ها آن را ساخته‌اند، دعوت می‌کنند.

آب و هوای جزیره هنگام قشم

آب و هوای جزیره هنگام

وقتی صحبت از جنوب ایران و جزایر آن می‌شود، همه ناخودآگاه یاد گرما و آفتاب سوزان این منطقه می‌افتند. در تابستان این گرما به اوج خودش می‌رسد و خورشید پرقدرت‌تر از همیشه می‌تابد. طوری که حتی افراد بومی جزیره هنگام هم در طول روز از خانه بیرون نمی‌آیند. دمای هوا در تابستان حتی به 50 درجه سانتیگراد هم می‌رسد و شب‌ها دما حدود 30 درجه است.

اما از اواسط پاییز و همچنین با شروع زمستان، شرایط آب و هوایی کم کم تغییر می‌کند و دیگر خبری از آن آفتاب اذیت‌کننده و رطوبت و شرجی هوا نیست. در این فصل دیگر بهترین ساعت برای رفتن به جزیره هنگام، تنها به بعد از غروب آفتاب محدود نمی‌شود و می‌توانید هر ساعت از شبانه‌روز را برای تفریح و گشت‌وگذار در جزیره هنگام انتخاب کنید.

البته که این شرایط ایده‌آل فقط تا اواخر فروردین برقرار است. بعد از این ماه، هوا به مرور گرم و گرم‌تر می‌شود طوری که دمای هوای جزیره هنگام در انتهای فصل بهار، به 35 درجه سانتیگراد می‌رسد.

بهترین زمان سفر به جزیره هنگام قشم

بهترین زمان سفر به جزیره هنگام قشم

همانطور که در خطوط قبل خواندید؛ دمای هوای جزیره هنگام از اواخر پاییز تا اوایل بهار بیار مطبوع و ایده‌آل است. خبر خوب اینکه با سفر در فصل پاییز شانس این را هم دارید که به تماشای شناکردن و شیطنت‌های دلفین‌های جزیره هم بنشینید و خاطراتی فراموش نشدنی برای خود و عزیزانتان بسازید.

با اینکه دمای هوا هنگام در زمستان و در گرم‌ترین حالت، 15 درجه است اما گاهی به دلیل بروز طوفان‌های دریایی در این فصل، رفت‌وآمد به جزیره و شناکردن در آب‌های خلیج فارس به چالش بزرگی برای مسافران تبدیل می شود. بنابراین برای تجربه سفری بی‌دغدغه و به‌یادماندنی، حتما پیش از سفر درباره شرایط آب‌وهوایی جزیره هنگام قشم تحقیق کنید.

نحوه دسترسی به جزیره هنگام قشم

سفر به جزیره هنگام قشم

بعد از شنیدن زیبایی‌ها و شگفتی‌های جزیره هنگام، اولین سوالی که در ذهنتان به وجود می‌آید نحوه دسترسی به این جزیره است. سفر به جزیره هنگام قشم، ممکن است با همه سفرهایی که تابه‌حال رفته‌اید، متفاوت باشد. چرا که برای دسترسی به آن باید دوبار سوار شناورها یا قایق‌های تندرو شوید و از دل آب‌های خلیج فارس حرکت کنید. به نظر ما که حتی تصور چنین سفری هم قند در دل هر فردی آب می‌کند چه برسد که بخواهد از نزدیک تک تک لحظات این سفر رویایی را تجربه کند!

ما برای ساده‌تر شدن کار شما و برای برطرف کردن دغدغه نحوه سفر به جزیره هنگام، از تمام روش‌های رسیدن به جزیره صحبت می‌کنیم. پس چنانچه قصد سفر با هواپیما، قطار یا ماشین شخصی را دارید، همه حواستان را به خطوط پیش‌رو بدهید:

سفر به جزیره هنگام قشم با هواپیما ✈

پیش از هرچیز لازم است بدانید که جزیره هنگام فرودگاه ندارد. بنابراین باید بلیط خود را به مقصد قشم تهیه کنید. فرودگاه قشم در 50 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته و فاصله آن تا بندر شیب دراز 13 و اسکله کندالو 11 کیلومتر است. بهتر است نام این دو مکان را به خاطر بسپارید، چرا که قایق‌ها و شناورها از این بندر و اسکله شما را به جزیره هنگام می رسانند. پس از فرودگاه قشم به مقصد این مکان‌ها یک تاکسی بگیرید و از آن‌جا به کمک قایق‌ها خود را به جزیره هنگام قشم برسانید.

اگر ساعت حرکت قایق از قشم به هنگام برایتان سوال است باید بگوییم که این قایق‌ها از ساعت 8صبح تا 17 فعال هستند. پس حتما برای زمان حرکت خود برنامه‌ریزی کنید تا مبادا از قایق‌ها جا بمانید!

سفر به جزیره هنگام قشم با قطار 🚉

اگر از علاقمندان به سفر‌های ریلی هستید باید برای سفر به جزیره هنگام، بلیط قطار بندرعباس را بخرید. قدم بعدی سفر به جزیره قشم است. برای رفتن به این جزیره باید مسیر اسکله حقانی را پیش بگیرید. راه‌آهن بندرعباس از اسکله شهید حقانی 11 کیلومتر فاصله دارد. از آنجا باید سوار شناورها و قایق‌های تندرو مقصد قشم شوید. ساعت حرکت شناورهای مسافربری از اسکله حقانی بندرعباس به اسکله ذاکری قشم از ساعت 6 تا 23 است. بعد از رسیدن به قشم هم باید به بندر شیب دراز یا اسکله کندالو بروید و از آنجا به کمک قایق‌ها در عرض یک ساعت به اسکله جزیره هنگام برسید.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

سفر به جزیره هنگام قشم با ماشین شخصی 🚗

بعضی از افراد سفر با خودرو شخصی را ترجیح می‌دهند و این نوع از سفر را متناسب با شرایط و هدف خود، بهترین می‌دانند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، باید خودرو خود را در اسکله حقانی یا بندر پل شهر بندرعباس به لندینگ کرافت‌ها بسپارید و به جزیره قشم بروید. خوب است بدانید که رفت‌وآمد از قشم به هنگام فقط با قایق‌های مسافرتی انجام می‌شود. پس باید ماشین خود را در قشم بگذارید و با قایق‌ها به جزیره هنگام بروید.

جاهای دیدنی جزیره هنگام قشم

دیدنی های جزیره هنگام قشم بسیار متنوع و جذابند. این جاهای دیدنی برای هر سن و سال و با هر سلیقه می‌توانند سرگرم‌کننده و پر از خاطره باشند. از صخره‌ افسانه‌ای گرفته تا دلفین‌ها و ماهی‌های آکواریومی؛ همه و همه بخشی از جاذبه‌های این جزیره خوش‌رنگ‌ولعاب هستند. در ادامه با معرفی زیبایی های جزیره هنگام همراه ما باشید:

نخلستان‌

نخلستان جزیره هنگام

نخل‌ها عضوجدانشدنی و امضای شهرهای جنوب ایران هستند. در جزیره هنگام هم درختان نخل زیبایی کم‌نظیری به این جزیره کوچک بخشیده‌‌اند. اگر کمی خوش‌شانس باشید و فصل برداشت خرما به جزیره هنگام برسید، می‌توانید طعم خرمای تازه چیده را بچشید و لحظات شیرینی را تجربه کنید.

دهکده کوچک ماهیگیری

دلتان هوس یک غذای اصیل و خوشمزه جنوبی را کرده است؟ نگران نباشید! می‌خواهیم از یک رستوران ساده و بدون زرق‌وبرق در جزیره هنگام قشم بگوییم که با منوی متنوع خود می‌تواند شما را به مراد دلتان برساند! این رستوران که به دهکده ماهیگیری معروف است، مشرف به ساحل اصلی جزیره قرارگرفته که همین ویژگی لذت خوردن غذاهای سنتی جنوبی را دوچندان می‌کند. در این مکان دوست‌داشتنی می‌توانید انواع ماهی‌های جنوبی، دوپیازه میگو، سمبوسه و سایر غذاهای دریایی را با عطر و بویی منحصربه‌فرد نوش جان کنید تا برای ادامه جزیره‌گردی انرژی لازم را داشته باشید.

پارک کروکودیل نوپک

پارک کروکودیل نوپک

در سال 1389 برای حفظ حیات‌وحش جزیره هنگام و همچنین ایجاد یک جاذبه گردشگری، مکانی تحت عنوان پارک کروکودیل نوپک در این جزیره ساخته شد. یک سال بعد این پارک به جزیره قشم منتقل شد و از آن به بعد یکی از جاهای دیدنی جزیره قشم به حساب آمد. بنابراین اگر به تماشای کروکودیل‌ها علاقه دارید، باید سراغ آن را در جزیره قشم بگیرید.

سنگ مادر و دختر

در جزیره هنگام قشم جاذبه‌ای طبیعی وجود دارد که داستان‌ها و افسانه‌های بسیاری برای آن ساخته‌اند. قسمتی از صخره‌ ساحل این جزیره در اثر فرسایش، طوفان و برخورد امواج دریا به صورت چهره انسان درآمده و همین مساله زمینه‌ساز ماجراهای تخیلی فراوانی شده است. یکی از معروف‌ترین داستان‌ها از مادر و دختری حکایت دارد ک در جزیره هنگام گیرافتاده‌اند و از خدا می‌خواهند آن‌ها را نجات بدهد. خدا هم آن‌ها را تبدیل به سنگ می‌کند تا هیچ موجودی نتواند به آن‌ها آسیب بزند.

کشتی به گل نشسته پرتغالی‌ها

همان‌طور که در تاریخچه جزیره هنگام خواندید، یادگاری‌های فراوانی ازدوران اشغال و استعمار این جزیره باقی مانده است. یکی از آن‌ها کشتی به گل نشسته پرتغالی‌هاست. البته که گذر زمان از این کشتی جز چند تکه آهن زنگ‌زده باقی نگذاشته اما تماشای همان هم حس‌وحال متفاوتی را در آدم ایجاد می‌کند.

تاسیسات بندری انگلیسی‌ها

تاسیسات بندری انگلیسی‌ها

اگر از افراد محلی سراغ تاسیسات بندری انگلیسی‌ها را بگیرید شما را به منطقه‌ای می‌برند که جز چند ستون و دیوار فروریخته، چیزی نیست. البته که نباید بیشتر از این هم از ساختمانی که در کنار دریا و در دوران قاجار ساخته شده، انتظاری داشت. در آن دوران اوج قدرت‌نمایی و سلطه‌گری انگلیسی‌ها بر برخی از مناطق ایران بود و برای اینکه بتوانند به مرور مالکیت این منطقه‌ها را (به خصوص جزیره هنگام در قشم) به دست بیاورند، شروع به ساخت انواع بناهای مسکونی و تاسیساتی چون انبار زغال، تاسیسات بندری و تلگراف‌خانه کردند.

این ساختمان‌ها هم مانند کشتی پرتغالی‌ها، در گذر زمان فرسوده و ویران شدند و اکنون تنها از نظر تاریخی ارزش بازدید دارند.

بازار سنتی

بازار سنتی

در جزیره هنگام خبری از بازارهای لوکس و مراکز خرید چندین طبقه نیست. بازار این جزیره تنها به چند غرفه چوبی محدود می‌شود که مردانن و زنان با پوشش‌های محلی رنگارنگ خود، محصولات دست‌ساز خود را می‌فروشند. البته که در بین این محصولات صدفی زیبا، می‌توانید روغن کوسه، ادویه‌های مخصوص و حتی خرما هم پیدا کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای رونق‌بخشیدن به کسب و کار این افراد، حتما از آن‌ها خرید کنید. البته که می‌دانیم محال است چشمتان به آن همه دست‌سازه‌‌ محلی زیبا بیفتد و بتوانید جلوی خود را بگیرید و یادگاری از این جزیره دوست‌داشتنی تهیه نکنید!

خاک سرخ

خاک سرخ

هروقت صحبت از خاک‌های رنگی و قرمز می‌شود، اغلب افراد به یاد خاک جزیره هرمز می‌افتند. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید خاک جزیره هنگام هم مانند هرمز، سرخ‌رنگ است. به این خاک رنگی «گِلک» می‌گویند و برای ساخت اسکله، تاسیسات و برخی ساختمان‌ها از آن استفاده می‌کنند. اما این تنها مورد مصرف خاک سرخ هنگام نیست. مردم جزیره از این خاک برای تهیه نوعی غذای محلی استفاده می‌کنند که به آن «سوراغ» می‌گویند. در بازار هنگام حتما چشمتان به این غذای خوش‌رنگ‌ولعاب خورده است. به نظر ما که این غذای متفاوت، به یک بار امتحان کردنش می‌ارزد!

ساحل‌های جزیره هنگام قشم

هر فردی که تنها یک‌بار به جزیره‌ها و شهرهای حوزه خلیج فارس برود، متوجه بکری و زلال بودن سواحل آن می‌شود. ساحل جزیره هنگام قشم هم از این قاعده مستثنا نیست و وجود 5 ساحل جذاب و متفاوت، این منطقه را به یکی از زیباترین جزیره‌های ایران تبدیل کرده است.

ساحل هنگام

ساحل جزیره هنگام

حتما تعجب می‌کنید اگر بدانید این جزیره بسیار کوچک، چه سواحل رویایی دارد. نوار ساحلی جزیره هنگام، 50 کیلومتر است و همین موضوع باعث می‌شود تا تصاویر و جلوه‌های متفاوتی از دریا را پیش چشم گردشگران بیاورد. اولین جاذبه‌ای که در جزیره هنگام می‌بینید، همین ساحل است. در واقع با قایق که به جزیره بیاید، ساحل هنگام مقصد شماست. اگر درباره اسکله جزیره هنگام مطلبی خواندید یا کسی از آن صحبت کرد، بدانید که منظور همین ساحل است.

اگر می‌خواهید این جزیره را در زیباترین حالت ممکن خود ببینید، پیشنهاد می‌کنیم حتما هنگام غروب یا طلوع آفتاب خود را به ساحل برسانید. به شما اطمینان می‌دهیم که تا آخر عمر تصویری که می‌بینید را فراموش نخواهید کرد!

ساحل کله خماسی

ساحل کله خماسی

حتما در فیلم‌ها یا برخی از برنامه‌های مستند، افرادی را دیده‌اید که از بالاترین نقطه یک صخره به دریا شیرجه می‌زنند. اگر شما هم سرتان درد می‌کند برای این نوع تفریحات و به دنبال این هستید تا آدرنالین خونتان را با انجام کارهای پر از هیجان بالا ببرید، خبر خوبی برایتان داریم! ساحل کله خماسی جزیره هنگام به لطف صخره‌های عظیم خود، همان است که دنبالش بودید! البته که اگر شناگر حرفه‌ای هستید اقدام به این کار کنید، چرا که در این منطقه کمک منجی یا نیروی نجات غریق حضور ندارد و ممکن است این تجربه مهیج، عواقب خوبی نداشته باشد!

در ساحل کله خماسی موجودات دریایی جالبی نظیر عروس دریایی و خیار ماهی زندگی می‌کنند که اگر عینک شنا داشته باشید می‌توانید آن‌ها را ببینید.

ساحل خنیزی

در شرق جزیره هنگام قشم، ساحلی خلوت و آرام وجود دارد. این ساحل که به عنوان ساحل خنیزی شناخته می‌شود، پناهگاه و محل زندگی بسیاری از موجودات آبزی کوچک و بزرگ است. پس اگر خوب دقت کنید و چشم بچرخانید، می‌توانید آن‌ها را ببینید.

ساحل نقره‌ای

ساحل نقره‌ای هنگام

در ادامه معرفی سواحل جزیره هنگام قشم، می‌خواهیم از ساحلی بگوییم که ممکن است تابه‌حال نظیرش را هیچ کجا ندیده باشید. ساحلی که از قدم‌زدن در آن نه سیر می‌شوید و نه خسته! اما ساحل نقره‌ای چه ویژگی دارد؟ همانطور که از نام آن مشخص است، شن‌های این ساحل همچون نقره برق می‌زنند و تلالو آن باعث به وجود آمدن یک منطقه وسیع نورانی و اکلیلی شده است! درباره لذت قدم‌زدن در ساحل نقره‌ای هنگام گفتیم اما باید این نکته را هم بگوییم که چندسالی‌ست به دلیل حفظ اکوسیستم منطقه و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر گردشگران، ورود به این ساحل ممنوع شده و علاقمندان تنها می‌توانند ساحل نقره‌ای را از دور و از داخل قایق تماشا کنند.

ساحل درخشان

ساحل درخشان جزیره هنگام

حتما تا اینجای مطلب از تنوع جاهای دیدنی این جزیره بسیار کوچک، تعجب کرده‌اید. البته که هنوز درباره نیمی از شگفتی‌های این جزیره صحبت کردیم و هنوز از عجیب‌ترین و معروف‌ترین ساحل جزیره هنگام چیزی نگفتیم! این ساحل رویایی، ساحل درخشان نام دارد و در بعضی از زمان‌های خاص سال، آب آن آبی رنگ می‌شود! احتمالا درباره ساحل‌های آبی رنگ مناطقی نظیر کالیفرنیا و مالدیو شنیده‌اید یا خودتان را در حال قدم‌زدن یا عکاسی از این سواحل تصور کرده‌اید. حتی فکر وجود چنین جاذبه گردشگری در کشورمان می‌تواند تپش قلب هر سفردوستی را دوبرابر کند!

اگر از علت این پدیده بخواهید بدانید باید بگوییم همه این زیبایی‌ را مدیون موجودات بسیار ریزی به نام فیتوپلانکتون‌ها هستیم. این موجودات در زمان‌ها و شرایط خاص از خود نوری ساطع می‌کنند که باعث به وجود آمدن رنگ آبی می‌شود.

حیات وحش جزیره هنگام قشم

موجودات آبی و خاکی زیادی در جزیره هنگام زندگی می‌کنند که همه جزو جاذبه‌های این جزیره هستند. البته که تماشای آن‌ها به سادگی که فکرمی‌کنید نیست و دیدن بعضی از آن‌ها اقبال بلند و شانس زیادی می‌خواهد! یکی از حیواناتی که نام آن به دفعات در صفحات وب آمده، جبیر است. جبیر گونه‌ای از آهوهای بومی‌ست که زادگاه آن به شبه قاره هند و ایران می‌رسد. با سایر حیوانات جزیره هنگام قشم آشنا شوید:

دلفین‌

دلفین های جزیره هنگام قشم

تماشای دلفین‌ها از آن تفریحاتی‌ست که سن و سال نمی شناسد. دلفین‌های جزیره هنگام قشم بدون شک یکی از جاذبه‌های محبوب این منطقه‌اند و بسیاری از افراد هم تنها برای تماشای آن‌ها به این جزیره می‌آیند. البته که فقط در یک دوره زمانی خاص می‌توان دلفین‌ها را دید. دلفین‌های جزیره هنگام برای تولیدمثل، از اواسط پاییز تا اواسط اردیبهشت در این جزیره هستند. پس اگر دلتان می‌خواهد این موجودات بازیگوش را ببینید، برای این بازه زمانی برنامه سفر به هنگام را بچینید.

خاردم مصری

در جزیره هنگام قشم خزنده‌ای از خانواده سوسمار زندگی می‌کند که در گذشته گوشت آن غذای اعراب می‌شد و پوستشان هم بهترین لباس چرمی. در حال حاضر این حیوان گونه‌ای در معرض انقراض به حساب می‌آید و ممکن است در سفرهای بعدیتان به جزیره هنگام، دیگر اثری از آن‌ها نباشد.

لاکپشت پوزه عقابی

لاکپشت پوزه عقابی

اگر بین ماه اسفند تا اردیبهشت به ساحل جزیره هنگام بروید، لاکپشت‌هایی را می‌بینید که به قصد تخم‌گذاری به این منطقه آمده‌اند. این لاکپشت‌های کمیاب، لاکپشت پوزه‌ عقابی هستند و تنها چند عدد بیشتر از آن‌ها در ایران وجود ندارد. مردم محلی و حتی گردشگران با برداشتن تخم‌های آن‌ها به این گونه آسیب زدند و آن‌ها را در خطر انقراض قرار دادند. بخش ناراحت‌کننده ماجرا آنجاست که لاکپشت پوزه عقابی، بیشترین زادوولد را در بین سایر لاکپشت‌های دریایی ایران دارد.

تفریحات جزیره هنگام قشم

غواصی در جزیره هنگام قشم

نمی‌دانیم تعریف شما از تفریح در جزیره هنگام چیست، اما به نظر ما قدم‌زدن در این جزیره زیبا هم یک نوع تفریح به حساب می‌آید. اگر همین قدم‌زدن ساده با تماشای حیوانات منحصربه‌فرد جزیره، صحبت با مردم خونگرم بومی، گشت‌وگذار در بازار، خرید سوغاتی و خوردن یک غذای خوش‌عطروطعم سنتی همراه شود که نور علی نور است!

علاوه بر ادویه‌های مخصوص و دست‌سازه‌های صدفی، یکی از یادگارهایی که می‌توانید با خود از جزیره هنگام ببرید، نقش حناست! البته که این یک یادگاری موقت به حساب می‌آید اما تماشای طرحی زیبا از جنس حنا بر دستانتان تا مدت‌ها می‌تواند شما را سرزنده نگه دارد. پس اگر به زنان بومی جزیره برخوردید که شما را برای داشتن طرح حنا تشویق می‌کنند، حتما قبول کنید و این یادگاری هنرمندانه را به خود هدیه کنید.

بارها در این مطلب به حیوانات آبزی جزیره هنگام اشاره کردیم. حیوانات کوچک و بزرگ زیبایی که در خلیج فارس زندگی می‌کنند و تماشای هرکدام از آن‌ها می‌تواند تجربه‌ خارق‌العاده‌ای محسوب شود. اگر شما هم به دنیای زیرآب و کشف و شناخت این دنیای پر رمزوراز علاقمندید، سری به مرکز غواصی در جزیره هنگام بزنید. اگر هم تا پیش از این تجربه غواصی نداشتید، جای نگرانی نیست. این مراکز مربیان حرفه‌ای و کاربلدی دارند که بیشتر فوت‌وفن‌های غواصی را به شما آموزش می‌دهند و نگرانیتان را برطرف می‌کنند. بعد از آن فقط شمایید و یک دنیای بی انتهای رنگارنگ! پس تا می‌توانید از مدت زمان حضورتان در زیرآب لذت ببرید و با دل و جان ماهی‌های آکواریومی جزیره هنگام، سنگ‌ها و سایر موجودات خلیج فارس را تماشا کنید.

سوغات جزیره هنگام قشم

سوغات جزیره هنگام قشم

یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌ها در سفر، خرید سوغاتی است. افرادی که به جزیره هنگام سفر می‌کنند هم دلشان می‌خواهد از این جزیره زیبا سوغاتی به یادگار به خانه ببرند که با هربار تماشای آن، خاطرات خوش سفر در ذهنشان تداعی شود. یکی از معروف‌ترین سوغات جزیره هنگام قشم، زیورآلات دست‌سازی است که توسط زنان این منطقه ساخته می شود. خبر خوب اینکه این صنایع‌دستی تنوع بسیاری دارند که بسته به انتخابتان می‌توانید به عنوان زیورآلات (دستبند، گوشواره و...) از آن‌ها استفاده کرده یا به عنوان یک وسیله دکوری برای زیباترشدن خانه‌تان استفاده کنید.

از صنایع دستی جزیره هنگام که بگذریم، می‌رسیم به یک سوغاتی خوش‌عطر و رنگارنگ. ادویه‌های محلی سوغات دیگر این جزیره هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به غذاهایتان عطر و طعم جنوبی ببخشید.

اقامت در جزیره هنگام قشم

اقامت در جزیره هنگام قشم

در جزیره هنگام خبری از هتل‌‌های لوکس نیست، اما تا چشم کارمی‌کند اقامتگاه‌های بومگردی با امکانات و دکوراسیون متفاوت به چشم می‌خورد. بنابراین چنانچه دلتان می‌خواهد تجربه اقامت در این جزیره زیبا را داشته باشید، حتما پیش از سفر نسبت به رزرو این اقامتگاه‌ها اقدام کنید. از معرف‌ترین اقامتگاه جزیره قشم می‌توانیم به اقامتگاه گاروم زنگی، ویلا ساحلی خانه چیسکو، بادگیر سفید و کُنار اشاره کنیم.

هزینه سفر به جزیره هنگام قشم در سال 1402

هزینه رفتن به جزیره هنگام قشم

هزینه‌ رفتن به جزیره هنگام به عوامل زیادی مانند نوع وسیله انتخابی، محل اقامت و خورد و خوراک بستگی دارد. در ادامه هرکدام از این موارد را به تفکیک بررسی می‌کنیم:

هزینه خرید بلیط

در ابتدای این مطلب و در قسمت نحوه سفر به جزیره هنگام قشم، درباره روش‌های دسترسی به جزیره صحبت کردیم. دو گزینه پیش روی شماست، یا می‌توانید با خرید بلیط قطار بندرعباس راهی این سفر شوید یا بلیط هواپیمای قشم را تهیه کنید. هزینه هرکدام هم متناسب با مبدا و زمان خرید بلیط متفاوت است.

بلیط هواپیما قشم

هزینه (سال 1402)

از مبدا تهران

1.450.000 تومان

از مبدا مشهد

1.850.000 تومان

از مبدا اصفهان

1.434.400 تومان

---

بلیط قطار بندرعباس

هزینه (سال 1402)

از مبدا تهران

523 هزار و 650 تومان

از مبدا مشهد

580 هزار و 300 تومان

از مبدا اصفهان

353 هزار و 850 تومان


🔹هزینه دیگری که باید برای سفر به هنگام قشم درنظر بگیرید، هزینه شناورها و قایق‌های مسافرتی از بندرعباس به قشم و از قشم به جزیره هنگام است. در حال حاضر اگر بخواهید از بندرعباس و در اسکله شهید حقانی سوار شناورها شده و به جزیره قشم بروید، باید مبلغ 105 هزار تومان پرداخت کنید.

🔸چنانچه با خودرو شخصی عازم جزیره هنگام هستید، باید خود را به اسکله بندر پل در بندرعباس برسانید و با پرداخت 233 هزار تومان، خودرو خود را به کمک لندینگ کرافت به بندر پل ببرید.

🔹متاسفانه از قیمت بلیط قایق قشم به هنگام، اطلاع دقیقی نداریم اما برخی از سایت‌ها به مبلغ نفری 120 هزارتومان اشاره کرده‌اند.

هزینه رزرو اقامتگاه در جزیره هنگام

در جزیره هنگام قشم همه چیز رنگ‌وبوی سادگی و اصالت دارد، به همین دلیل هم در این جزیره کوچک هیچ نشانی از هتل‌های لوکس و چندستاره نمی‌بینید. اما اقامتگاه‌های بسیار خوب و متنوعی در هنگام ساخته شده که می‌توانند دغدغه اقامت در این جزیره را برطرف کنند. هزینه یک شب اقامت در بهترین اقامتگاه ‌های بومگردی جزیره هنگام را در ادامه می‌بینید:

 • اقامتگاه بومگردی بام سفید: 3 میلیون و 600 هزار تومان
 • ویلا دوخوابه ساحلی خانه چیسکو: 3 میلیون تومان
 • اقامتگاه بومگردی کُنار: 2 میلیون و 520 هزار تومان
 • اقامتگاه گاروم زنگی: 2 میلیون تومان
 • اقامتگاه بومگردی میان: 1 میلیون و 520 هزار تومان

هزینه خورد و خوراک در جزیره هنگام

بازار سنتی و دهکده کوچک ماهیگیری تنها مکان‌هایی در جزیره هنگام هستند که برای سفارش و امتحان کردن یک غذای خوشمزه جنوبی، می‌توانید به آنجا بروید. خبر خوب اینکه هزینه خورد و خوراک در این جزیره چندان بالا نیست، بنابراین با خیالی آسوده انواع غذاهای دریایی، سمبوسه و خوراک‌های محلی را سفارش بدهید تا از این‌همه عطر و مزه متفاوت، لذت ببرید.

تصاویر جزیره هنگام

حتما شما هم با ما هم عقیده‌اید که گاهی عکس‌ها بهتر از هر مطلبی می‌توانند حق مطلب را ادا کنند و تمام زیبایی‌های یک منطقه را نشان بدهند. پس بیش از این سرتان را به درد نمی‌آوریم و ترجیح می‌دهیم عکس‌ها با شما صحبت کنند!

دیدنی های جزیره هنگام قشم
غذاهای سنتی جزیره هنگام قشم
جاهای دیدنی هنگام قشم

چرا باید به جزیره هنگام سفر کنیم؟

جواب این سوال در صورت مطالعه کامل این مطلب، بسیار واضح است. جزیره هنگام آنقدر جاذبه دیدنی منحصر‌به‌فرد دارد که ناخودآگاه هر فردی را برای بازدید از این منطقه عجیب و رویایی، وسوسه می‌کند. در این مطلب از یومگ تلاش کردیم تا در سفری مجازی به جزیره هنگام برویم، در سواحل جادویی آن قدم بزنیم، از ماهی‌های آکواریومی و حیات‌وحش بی‌نظیر جزیره عکس بگیریم، خودمان را به یک غذای خوشمزه مهمان کنیم و از صنایع دستی بانوان جزیره هنگام، سوغاتی‌های زیبا و به‌یادماندنی بخریم.

چنانچه دیدنی‌های جزیره هنگام دل شما را هم برده و به دنبال اولین فرصت برای گشت‌وگذار در این جزیره زیبا هستید، خبر خوبی برایتان داریم. ما در شرکت خدمات گردشگری یوتراوز بهترین شرایط را برای سفری ایده‌آل فراهم کرده‌ایم. از خرید بلیط قطار و هواپیما با بهترین قیمت گرفته تا 🏠 رزرو هتل دلخواهتان، همه و همه را می‌توانید از یوتراوز بخواهید. تیم پشتیبانی مجرب ما هم در تمام ساعات شبانه‌روز (حتی روزهای تعطیل) در کنار شما هستند تا تمام دغدغه‌ها و ابهامات شما را برطرف کنند. فقط کافیست با شماره 📞1548 تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید.

پس اگر دلتان هوای یک سفر فراموش‌نشدنی را کرده و می‌خواهید چندروزی را فارغ از هیاهوی زندگی شهری، در منطقه‌ای آرام و رویایی سر کنید، از جزیره هنگام قشم غافل نشوید.

بهترین لحظات و تجربه نابترین خاطره‌ها را در این جزیره دوست‌داشتنی برایتان آرزو می‌کنیم! 😍
سوالات متداول

جزیره هنگام در کدام استان قرار دارد؟

جزیره هنگام متعلق به استان هرمزگان است.

بهترین زمان سفر به جزیره هنگام چه موقعی است؟

اواسط پاییز تا اوایل بهار

بهترین ساعت برای رفتن به جزیره هنگام چه وقتی است؟

با اینکه قایق‌های مسافربری از ساعت 8 تا 17 شما را به جزیره هنگام می‌رسانند اما پیشنهاد می‌کنیم اولین ساعات روز را برای سفر انتخاب کنید.

چگونه از قشم به جزیره هنگام برویم؟

برای سفر به جزیره هنگام فقط کافیست خود را به اسکله کندالو یا شیب دراز قشم برسانید و از آنجا به کمک قایق‌های مسافربری در عرض یک‌ساعت به هنگام بروید.

فاصله جزیره هنگام تا قشم چقدر است؟

جزیره هنگام در 53 کیلومتری قشم قرار دارد.

تفریحات جزیره هنگام قشم چیست؟

غواصی یکی از معروف‌ترین تفریحات جزیره هنگام است.

بهترین زمان برای دیدن دلفین‌ها در جزیره هنگام چه موقعی است؟

اواسط پاییز تا اواسط اردیبهشت

قیمت بلیط قایق قشم به هنگام چقدر است؟

هزینه بلیط قایق‌های مسافربری قشم به هنگام نفری 120 هزار تومان است.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • مسیر مشهد به گرگان

  پاییز و بهارِ گرگان، تماشایی است؛ جنگل‌های هزاررنگ، آب‌وهوای عالی، جاده مسحورکننده. اگر چند ساعت پشت‌فرمان نشستن کار سختی برای‌تان نیست، سفر زمینی به گرگان حتما تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهدبود.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز