ورود
دشت بوخو جزیره قشم

دشت بوخو قشم؛ منطقه‌ای رویایی در دل جزیره قشم

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

وقتی صحبت از جزیره‌های جنوب ایران می‌شود، کمتر کسی تصوری از یک دشت سرسبز و چشم‌نواز را در این مناطق دارد. بنابراین حتما شما هم تعجب می‌کنید اگر بگوییم در جزیره قشم دشت زیبا و فراخی وجود دارد که علی‌رغم جاذبه‌های کم‌نظیر کمتر کسی آن را می‌شناسد. برای آشنایی با دشت بوخو قشم تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

دشت بوخو قشم یکی از جاهای دیدنی قشم است که به دلیل فاصله‌ی طولانی با مرکز جزیره، چندان شناخته شده نیست. اما آن دسته از افرادی که با تورهای گردشگری به قشم می‌روند یا دنبال تجربه‌های متفاوت هستند، نام این دشت سرسبز را شنیده‌اند.

در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، سری به دشت بوخو قشم می‌زنیم و جاذبه‌های آن را معرفی می‌کنیم. پس چنانچه بلیط هواپیما به مقصد قشم را تهیه کردید و می‌خواهید به جاهای کمترشناخته‌شده و بکر بروید، از مطالعه این مقاله غافل نشوید. خبر خوب اینکه دشت بوخو در نزدیکی یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی قشم؛ غار نمکدان قرارگرفته، بنابراین بازدید از آن همان حکایت با یک تیر دو نشان زدن است.

پس یک جفت کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید، حافظه گوشی یا دوربین خود را خالی کنید و راهی شوید! شک نداریم که گشت‌وگذار در دشت بوخو قشم به یکی از خاطرات خوب شما بدل می‌شود.

در این مطلب درباره دشت بوخو قشم می‌خوانید:


بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

دشت بوخو قشم کجاست؟

دشت بوخو

دشت بوخو قشم در نزدیکی بندر دولاب قرارگرفته و فاصله آن از این بندر تنها 35 کیلومتر است. اگر بخواهید مسافت شهر قشم تا این دشت زیبا را بدانید، باید بگوییم این دو مکان چندان به هم نزدیک نیستند. دشت بوخو در فاصله 93 کیلومتری قشم قرارگرفته و طی‌کردن این مسافت با خودرو 1 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد.

همین ابتدا پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای سفر به قشم را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری درباره این شهر زیبا و سایر جاذبه‌های دیدنی آن به دست بیاورید. مطالعه این مطلب به شما در برنامه‌ریزی بهتر کمک می‌کند و باعث می‌شود بتوانید از مدت زمان محدود خود، بیشترین استفاده را کنید.

📍 آدرس دشت بوخو قشم: 35 کیلومتری بندر دولاب قشم 

نقشه دشت بوخو قشم
نحوه دسترسی به دشت بوخو قشم

برای گشت‌وگذار در این دشت زیبا، فقط کافیست 93 کیلومتر از قشم به سمت روستای کاسه سلخ حرکت کنید. بعد از عبور از منطقه گوران و طی کردن نوارساحلی، منظره‌ای را دربرابرتان می‌بینید که تا مدت‌ها از ذهنتان بیرون نخواهد رفت.


بهترین زمان بازدید از دشت بوخو قشم

زیبایی‌های دشت بوخو قشم

اگر عکس‌های دشت بوخو قشم را بدون صحبت از موقعیت آن، به هر فردی نشان بدهید محال است به جزیره قشم اشاره کند! مخصوصا اگر این عکس‌ها متعلق به فصل بهار باشد، چرا که در این فصل به دلیل بارش‌های زمستانی، تا چشم کارمی‌کند سرسبزی‌ست و حتی درختان قسمتی از دشت هم در آب فرورفته‌اند و منظره‌ای خارق‌العاده را به وجود آورده‌اند.

البته که سروکله فصل بهار زودتر از سایر مناطق، در قشم پیدا می‌شود و از اواخر زمستان هم می‌توان در دشت بوخو گل‌های رنگارنگ و علف‌های خودرو را مشاهده کرد. بنابراین اگر می‌خواهید این دشت را در زیباترین حالت ممکن ببینید و گرما و رطوبت هوا هم اذیتتان نکند، اواسط پاییز تا اوایل بهار را برای بازدید از دشت بوخو قشم انتخاب کنید.

بسیاری از مردم بومی و همچنین گردشگرانی که تجربه سفر به قشم و بازدید از دشت بوخو را دارند، سفر در پاییز را توصیه می‌کنند. به اعتقاد آن‌ها این دشت در فصل پاییز جلوه‌ای متفاوت و رویایی دارد و پوشیده از گندمزارها و علف زارهای طلایی و نارنجی رنگ است.


جاذبه‌های دشت بوخو قشم

جاذبه‌های دشت بوخو قشم

از زیبایی‌ها و جاذبه‌های دیدنی دشت بوخو هرچه بگوییم کم است. به محض ورود به این دشت، یک لحظه زمان و مکان را فراموش کرده و خود را میان سبزه‌زارهای شهرهای شمال ایران تصور می‌کنید! دشت بوخو قشم با گل‌های رنگارنگ، پوشش گیاهی متفاوت و آسمان همیشه آبی خود بهترین مکان برای افرادی‌ست که می‌خواهند چندروزی را فارغ از هیاهو و دغدغه‌های زندگی در مکانی آرام و اَمن سرکنند. این دشت همچنین جان می‌دهد برای پیاده‌روی، کمپینگ و برپاکردن آتش برای نوشیدن یک لیوان چای آتشی! در دشت بوخو خبری از هیچ آلودگی صوتی نیست و تنها صدایی که به گوش می‌رسد، صدای آواز پرندگان است.

البته که این‌همه ماجرا نیست. آنچه که دشت بوخو قشم را در بین سایر جاهای دیدنی جزیره متفاوت کرده، محصول خوشمزه آن است. به لطف وجود گل‌های متعدد، عسل این منطقه شهرت فراوانی پیدا کرده و از نظر مردم جزیره یکی از خو‌ش‌عطروطعم‌‌ترین عسل‌های طبیعی را دارد. پس اگر گذرتان به دشت بوخو قشم خورد، حتما یک شیشه از این عسل خوشمزه را تهیه کرده و به عنوان سوغات به خانه ببرید.


جاهای دیدنی نزدیک دشت بوخو قشم

اگر بعد از گشت‌وگذار در دشت بوخو قشم، هنوز زمان کافی برای بازدید از سایر جاذبه‌های قشم دارید، پیشنهاد می‌کنیم نام غار نمکدان و روستای کاسه سلخ را به خاطر بسپارید. هر دو این مکان‌ها از جاهای دیدنی معروف اما درعین حال کمترشناخته‌شده قشم هستند.

غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم

در 58 متری دشت بوخو قشم غاری عجیب و خارق‌العاده وجود دارد که شهرت آن به آن سوی مرزها هم رسیده و به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان شناخته می‌شود. این غار در سال 1998 کشف شده وماجرای اکتشاف آن هم بسیار جالب است. همان‌طور که از نام غار نمکدان قشم پیداست، این غار پوشیده از قندیل‌های کوچک و بزرگ نمک است.

در حال حاضر این غار بعد از کشف و بررسی‌های چندین‌ساله به سه دالان تقسیم شده اما فقط امکان بازدید از دالان اول برای عموم وجود دارد. دالان دوم را افراد حرفه‌ای باید به صورت سینه‌خیز طی کنند و دالان سوم هم مختص غارنوردان و سنگ‌نوردان است.

روستای کاسه سلخ قشم

روستا کاسه سلخ قشم

از قشم که به شمت دشت بوخو حرکت کنید، در مسیرتان به تابلوی روستایی می‌رسید به نام سَلَخ. کمتر کسی مسیرش را تغییر می‌دهد و وارد این روستا می‌شود اما آن دسته از افرادی که به دنبال ناشناخته‌ها و در پی کشف تجربه‌های نو هستند؛ حتما سری به روسای کاسه سلخ قشم می‌زنند.

این روستا در واقع یک برهوت عظیم و گسترده‌است. در روستای سلخ خبری از هیچ پوشش گیاهی نیست و تا چشم کار می‌کند، تپه‌ها و کوه‌های خشک و بی آب و علف دیده می‌شود. البته که زود قضاوت نکنید! فقط کافیست وارد روستا شده و به اولین کوه برسید. شک نداریم که ظاهر کوه حیرت‌زده‌تان می‌کند. صخره‌ها و کوه‌های روستای کاسه سلخ قشم از انجماد گدازه‌های آتشفشانی به وجود آمده‌اند و به همین دلیل هم بسیار متفاوت و عجیب هستند. ممکن است نظیر آن‌ها را در چابهار دیده باشید، در آن منطقه به این کوه‌ها مینیاتوری یا مریخی می‌گویند.

پیشنهاد می‌کنیم حتما با مردم مهمان‌نواز و خونگرم روستا هم گپ بزنید و از آن‌ها درباره آداب و رسوم جالبشان بپرسید. مطمئنیم که این گفتگو به خاطره‌ای شیرین و به‌یادماندنی بدل می‌شود.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

کلام آخر

در ادامه معرفی جاهای دیدنی معروف یا بکر جزیره قشم، در این مطلب به سراغ دشت بوخو که منطقه‌ای کمترشناخته‌شده بود رفتیم. منطقه‌ای زیبا و بکر که تنها افراد محلی و گردشگرانی که با تورهای یک‌روزه قشم‌گردی به آنجا می‌روند، این دشت را می‌شناسند.

رسالت ما در یوتراوز خلق یک تجربه متفاوت از سفر است. به همین منظور هم امکان خرید 🚉بلیط قطار، هواپیما و همچنین 🏠رزرو هتل دلخواهتان را با بهترین قیمت ممکن فراهم کرده‌ایم. علاوه بر این تیم پشتیبانی مجرب ما هم در تمام ساعات شبانه‌روز (حتی روزهای تعطیل) آماده خدمت‌رسانی و پاسخگویی به سوالات شما هستند. برای ارتباط با آن‌ها فقط کافیست با شماره 📞1548 تماس بگیرید.

در پایان امیدواریم گشت‌وگذار در دشت بوخو و همچنین بازدید از سایر جاهای دیدنی قشم، به شما خوش بگذرد!


سوالات متداول

دشت بوخو کجاست؟

این دشت در 35 کیلومتری بندر دولاب قشم قرارگرفته است.

فاصله قشم تا دشت بوخو چقدر است؟

93 کیلومتر

بهترین زمان بازدید از دشت بوخو چه موقعی است؟

اواسط پاییز تا اوایل بهار

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز