ورود
village of olsblangah

اولسبلنگاه؛ دهکده‌ای میان ابرها

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اولسبلنگاه نگینی درخشان است در دیار گیلان. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم، گیلان بزرگترین هدیه طبیعت برای ایرانیان است. طبیعتی دارد که با تو حرف می‌زند، از یک‌طرف تو را به دریا و از سمتی به جنگل و کوه می‌برد. در میان تمام دیدنی‌هایش جهانی از ابر که آن را ماسال می‌نامند با آن سقف‌های شیروانی رنگارنگش انتظارت را می‌کشد. ماسال ییلاقات بی‌شماری دارد که از بین آن همه زیبایی، تو را به آرامشی ابرگونه در ییلاق اولسبلنگاه دعوت می‌کند.

ییلاق اولسبلانگاه ماسال یکی از بهترین مناطق برای سفر در استان گیلان است. از آن‌جاکه ماسال در همسایگی کوه‌های تالش قرارگرفته، آب‌و‌هوایی مطبوع و دلپذیری دارد. یکی همسایه کویر می‌شود و یکی همسایه کوه. شانس است دیگر! مردم ماسال که گویش تالشی دارند، بسیار مهمان‌نواز هستند و کشاورزی و دامداری حرف اول را در این شهر می‌زند. ماسال با آن ییلاق‌های رویایی‌اش از جمله اولسبلنگاه یک سوئیس کوچک در ایران به‌شمار می‌آید. جایی‌که ناب‌ترین ترکیب طبیعت یعنی، جنگل، دره، مه و ابر را با هم خواهی یافت. در حقیقت اولسبلنگاه در طبیعت بکر آن، بوی هیزم، گله‌های اسب، چشمه‌سارها و غذاهای محلی خلاصه می‌شود. چشمه‌هایی که از قلب زمین سرسبز می‌جوشند. تماشای دره‌های عمیق و سرسبز و کوه‌های سر به فلک کشیده کافی است تا خاطره دوران کودکی برایت زنده شود و بی‌اختیار یاد کارتون خاطره‌انگیز هایدی بیفتی. با یوتراوز همراه شو تا به اولسبلانگاه سفر کنیم.

آنچه از ییلاق اولسبلنگاه ماسال در خاطره سفر ما می‌خوانید:

انگار نافش را با ابرها بریده‌اند

wildlife in Olasbelangah

ابر سواری دوست داری؟ ابرهای پرپشت شیرین و دوست‌داشتنی که همه آسمان را پرکرده‌اند. این‌جا جایی است که دشت‌ها به تو لبخند می‌زنند و ابرها برایت می‌رقصند. در این ییلاق بر ابرها سوار شو. ابرهایی که همچون موج تورا به این‌طرف و آن‌طرف می‌برند. تمام لذتش آن زمانی است که روی زمین‌های یک‌دست سبزپوش اولسبلنگاه نشسته‌ای و درحال لذت‌بردن از تماشای کوه، آسمان و ابر هستی. اما ناگهان ابرها به سمتت می‌آیند. همه‌جا را مه فرا می‌گیرد و تو در بارانی از مه غرق می‌شوی. لذت خنکی قطرات ابر بر روی صورتت را دوست داری؟
اولسبلنگاه همچنین سرزمین اسب‌هاست. اسب‌های اهلی و از آن دیدنی‌تر اسب‌های وحشی که در دشت‌ها آزادانه می‌دوند و می‌چرند. می‌توانی اسب‌سواری را تجربه کنی. البته فقط از اسب‌های اهلی، آخر وحشی‌ها تمایلی به این کار ندارند و ممکن است به خودت آسیب برسانی.

چرا این ییلاق را اولسبلنگاه می‌نامند؟

عروس خوش‌رنگ و پر از ناز ماسال ییلاق اولسبلنگاه است که در میان کوه‌ها جا خوش کرده است. ییلاق خوش آب‌وهوایی که حتی خود بومیان هم برای گذراندن تابستان به آن‌جا می‌روند. درحقیقت اولسبلنگاه نام تالشی آن است و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده است. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی مکان بلند است.

ییلاقی مه‌اندود در ارتفاعات گیلان

Olasbelangah purlieu

قبل از این‌که به رشت وارد شوی، از امام‌زاده هاشم به سمت جاده سراوان برو. ابتدا به ماسال خواهی رسید. وقتی وارد ماسال شدی، باید از بلوار بلندی گذر کنی و از همین جاده است که ییلاقات ماسال کم‌کم شروع می‌شوند. جاده‌ ماسال به گیلَوان که به سمت اولسبلنگاه می‌رود، مسیری کوهستانی و پر پیچ و‌خم است که از دل جنگل می‌گذرد. جاده‌های پیچ در پیچش را طی کن. نرسیده به ابرهایی که در دوردست دیده می‌شوند کلی جای دیدنی انتظارت را می‌کشند.

آن‌زمان که دلت از جاده سبقت گرفت، راه ‌های باریک در جنگل و چشمه‌های کوچک و بزرگ راهت را تماشاکن سپس به صدای رودخانه خالکایی که از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه گرفته است، گوش کن. می‌توانی گاوهایی را ببینی که در دشت‌ها مشغول خوردن علوفه هستند. با چه آرامشی غذا می‌خورند! همان‌طور که به ابرها نزدیک می‌شوی گاهی برگرد و جاده را از پشت سرت نگاه کن، مارپیچی طولانی تا ابرها که هرچه به بالا می‌رسی تماشایی‌تر می‌شود. در نهایت می‌رسی به روستایی بر فراز ابرها. چقدر عاشق مه هستی؟
خانه‌های شیروانی رنگ‌وارنگ در میان دشت همچون قارچ‌های رنگی از زمین بیرون زده‌اند، کندوهای زنبور عسل که نزدیک‌شدن به آن‌ها جرات می‌خواهد، اسب‌هایی که آزادانه در حال چریدن هستند، همگی یعنی اولسبلنگاه! در مسیر رسیدنت به این ییلاق آلاچیقها و رستوران‌های سنتی زیادی است که می‌توانی آن‌جا خودت را مهمان یک فنجان چای ذغالی یا یک بلال کبابی کنی!

فصل خوب برای سفر به ییلاق اولسبلنگاه

beautiful nature of Olasbelangah

اولسبلنگاه ییلاقی خوش‌منظره با کلبه‌های چوبی و سقف‌های حلبی رنگ است. این‌جا با آن طبیعت هزار چهره‌اش گاهی تورا مهمان هوای آفتابی خود می‌کند و گاهی میان ابرهایی که خنکی هوا را به اوج می رسانند، شاید در بهار و پاییز دیدنی‌تر باشد، زمانی‌که ابر، مه، باران، برف و تگرگ رویایی‌ترین لحظات را برایت می‌سازند. با این‌حال تابستان شاید بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه باشد.
در باقی ماه‌های سال آنقدر مه زیاد است که تقریبا چیزی قابل‌رویت نیست. البته که نباید از تفریحات زمستانی مثل برف‌بازی و سرسره روی برف گذشت! با این‌حال باید برای تماشای ابرها شانس یارت باشد! اگر میوه‌های جنگلی دوست‌داری، آلو جنگلی و فندق شاید، پس بهتر است که در فصل میوه‌دهی این درختان به اولسبلنگاه سفر کنی. آلو‌ها اواسط اردیبهشت و خرداد و فندق‌ها اوایل شهریور تا مهر می‌رسند. طعم ترش آلوهای جنگلی را فراموش نخواهی کرد.

اقامت در یک ییلاق

شب را در یکی از خانه‌های چوبی اولسبلنگاه بمان تا صبح خودت را غرق در دریایی از مه ببینی. این ییلاق به‌خاطر ارتفاعی که دارد ابرها را زیر پایت خواهد آورد. آب‌وهوای آن معتدل و مرطوب است، پس حواست باشد. حتی در تابستان شب‌های بسیار خنکی دارد لباس گرم فراموشت نشود. یادت باشه صبحانه را با عسل و محصولات بومی مانند شیر، کره، پنیر محلی شروع کنی. چه روزی شود آن روز!

زیبایی‌های دیگر که در اولسبلنگاه تجربه می‌کنید

مگر آدم از تماشای این‌همه زیبایی سیر می‌شود آخر! بیایید ماجرا‌جویی‌هایتان را ادامه دهید، حال که تا اولسبلنگاه آمده‌اید سری به ارتفاعات آلاله و ییلاق سوئه‌چاله هم بزنید. بنای یادبود میرزاکوچک‌خان در روستای گیلوان را پشت سر بگذارید و به سوی شهر خلخال حرکت کنید. حال در رویایی‌ترین جاده ایران پا بگذارید. به جاده اسالم_خلخال خوش آمدید.

نوشته های مشابه
 • تماشای قله درفک از اقامتگاه بومگردی بام رودبار

  اقامتگاه بومگردی بام رودبار جزو آن دسته از اقامتگاه‌های بومگردی معروف و خاص در شهرستان رودبار است. اگر به رودبار سفر کنید و قصد اقامت داشته باشید، به طور قطع محلی‌ها این اقامتگاه بوم‌گردی را به شما معرفی می‌کنند و حسابی از آن تعریف می‌کنند. بام ‌رودبار در دل طبیعت سرسبز روستای ییلاقی ‎دارستان واقع شده است. پس با انتخاب آن روستاگردی جذابی چشم‌ انتظار شما است.

 • بازارهای محلی استان گلستان

  بازارهای سنتی و محلی زیادی در استاد گلستان و در شهرهای مختلف این شهر در کنار مراکز خرید مدرن قرار دارند که هر روز مملوء از جمعیت گردشگرانی هستند که استان سرسبز گلستان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند. بازارهای محلی استان گلستان، بهترین مکان برای تجربه و شناخت فرهنگ بومی این استان است.

 • جاهای دیدنی فومن

  شهرستان فومن یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در استان گیلان است. شهر زیبای فومن در میان شالیزارهای گیلان قرار گرفته است. این شهر زیبا که آن را به عنوان شهر مجسمه‌ها هم می‌شناسند، گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف ایران به خود جذب می‌کند. بسیاری به فومن سفر می‌کنند تا چشم‌اندازهای طبیعت زیبای فومن را از نزدیک تماشا کنند.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز