ورود
Mohammad Reza Shajarian

آرامگاه استاد شجریان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

آرامگاه استاد شجریان پر آوازه‌ترین استاد موسیقی اصیل ایرانی کجاست؟ کسی که در طول عمر خود حدود 60 آلبوم هنری دارد و جزو 50 صدای برتر جهان است! استاد شجریان؛ صدایی ماندگار در قلب تاریخ ایران است.

استاد شجریان بی‌گمان یکی از اصلی‌ترین افتخارات مشهدی‌هاست که مردم این شهر از داشتنش بر خود می‌بالند. موسیقی‌دان، آهنگساز، خواننده و خوش‌نویسی از هنرهای این استاد است که اکنون جوار آرامگاه فردوسی در مشهد آرمیده است. خسرو آواز ایران که از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی در ایران به شمار می‌رود در سال 1319 در مشهد متولد شد. پدرش قاری قرآن بود و استاد از همان اوایل کودکی با صوت خوش خویش پدر را همراهی می‌کرد. سال‌ها بعد او برای تلاوت قرآن به رادیو خراسان رفت و رسما اولین کار هنری خود را کلید زد. در میان تمامی کارهای هنری که استاد در طول عمر بابرکت خویش انجام داده‌اند از «مرغ سحر» گرفته تا «همراه شو عزیز»، «ربنای استاد شجریان»، صدایی ماندگار در دل تاریخ موسیقی ایران شده است. چه کسی است که ربنای استاد را در ماه مبارک رمضان به فراموشی بسپارد!


آنچه در این مقاله درباره استاد شجریان خواهید خواند:


از استاد شجریان بیشتر بدانیم

Shajarian in Concert

استاد موسیقی سنتی ایران، در خانواده‌ای مذهبی پا به جهان گشود. پدرش (مهدی شجریان) از قاریان بنام در مشهد بود و استاد نزد پدر قرائت قرآن را فرا گرفت. برای اولین‌بار در سن 12 سالگی به تلاوت قرآن در رادیو پرداخت و در سال 1356 در مسابقه تلاوت قرآن کشوری موفق شد به مقام اول این مسابقات نائل شود. در تمامی این سال‌ها آوازخوانی نیز کنار قرائت قرآن ادامه داشت تا این‌که در سال 1346 استاد به تهران عزیمت کرد. آن‌جا بود که در نزد اسماعیل مهرتاش در کنار درس آواز به خوشنویسی و نوازندگی سنتور نیز پرداخت.

افتخارات و القاب استاد شجریان کم نیستند! موسیقی‌دان، آهنگساز، خواننده، خوشنویس از القاب استاد است. همچنین به نقل از روزنامه ونکوورسان (Vancouver Sun)، استاد یکی از مهمترین هنرمندان جهان است و رادیوی عمومی ملی در سال 2010 وی را به عنوان یکی از 50 صدای برتر جهان معرفی کرده‌ است. همچنین استاد شجریان، ابداع‌کننده چند ساز جدید در موسیقی ایرانی است که صراحی، شهر آشوب، ساغر، کرشمه و سبو برخی از این سازها هستند. 

Mohammad Reza and Mojgan Shajarian

همکاری و دوستی با محمدرضا لطفی (آهنگساز و نوازنده تار) سبب به وجود آمدن «راست پنجگاه» شد که این ساز، یکی از آثار ماندگار در موسیقی اصیل ایرانی است. علاوه‌بر این هنرها، استاد علاقه زیادی به خوشنویسی نیز داشتند و پس از فراگیری این هنر نزد بزرگانی چون ابراهیم ابوذری و حسین میرخانی توانستند به درجه ممتازی در خط نستعلیق برسند. بسیاری از خوانندگان سرشناس ایرانی نیز از قبیل ایرج بسطامی، حسام‌الدین سراج، حمیدرضا نوربخش، علی جهاندار و همایون جهاندار از شاگردان بنام این استاد بزرگوار هستند.


آرامگاه استاد شجریان کجاست؟

Shajarian's Grave at Ferdowsi Tomb

17 مهر 1399، تاریخی غم‌انگیز برای دوست‌دارن موسیقی و هنر ایران است! نه تنها برای اهالی هنر، بلکه برای تمامی ایران نام استاد محمدرضا شجریان نامی آشنا و دلنشین است. استاد شجریان یکی از هنرمندان مردمی است که همواره اردات خاصی به هم‌وطنان خود داشته است و مردم ایران نیز همیشه به وجود ایشان افتخار کرده‌اند.

Ferdowsi Tomb

استاد بزرگوار بعد از تحمل یک دوره طولانی بیماری در کنار آرامگاه فردوسی در شهر توس به خاک سپرده شدند و توس افتخار این را داشت که میزبان این استاد فرازانه باشد. روی سنگ مزار شجریان استاد بزرگ عبارت (خاک پای مردم ایران) دیده می‌شود و حتی بعد از مرگ نیز استاد ارادات خویش را به مردم ثابت کرد. این طراحی سنگ مزار با دست خطی از خود استاد بوده‌ است.

محمدرضا شجریان در سال‌های عمر خود با بزرگانی همچون هوشنگ ابتهاج، احمد عبادی، حسن کسایی، جلیل شهناز، فرهاد فخرالدینی، علی تجویدی، فرهنگ شریف و فرامرز پایور نیز همکاری داشته‌ است.


زمان بازدید از آرامگاه شجریان در توس

Shajarian Shrine

آرامگاه استاد محمدرضا شجریان در شهر توس و در جوار فردوسی بزرگ - یکی از مهمترین مکان‌های دیدنی مشهد - واقع شده است. اگر به مشهد سفر کرده‌اید و قصد بازدید از آرامگاه استاد را دارید، می‌توانید تمام روزهای هفته از ساعت 8 صبح تا 6 بعدازظهر به توس بروید. برای بازدید از روزهای تعطیل و مناسبت‌های خاص پیشنهاد می‌کنیم قبل از حرکت با شماره تلفن 05132663825 تماس بگیرید.


عکسهایی از سنگ مزار شجریان

Flowers Pot at Shajarian's Tomb

Flowers at Shajarian's Grave

People at Shajarian's Grave

Shajarian's Sepulcher
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز