ورود
آرامگاه مهدی اخوان ثالث

آرامگاه اخوان ثالث در مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

مشهد جزو مقصدهای گردشگری معروف در ایران به شمار می‌رود و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به مشهد سفر می‌کنند. بخشی از جذابیت‌های مشهد به جاذبه‌های تاریخی آن مربوط است، چراکه آرامگاه شاعران بلندآوازه ایرانی همچون اخوان ثالث و حکیم ابوالقاسم فردوسی در این شهر است.

در شهر مشهد جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری وجود دارد که بر جذابیت‌های این شهر افزوده است. زائران و گردشگران در سفر به مشهد پس از زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) می‌توانند به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متنوع این شهر سری بزنند. حتما تا به حال تعریف آرامگاه فردوسی در مشهد را شنیده‌اید، اما در این باغ بزرگ تنها مقبره آرامگاه فردوسی نیست بلکه گوشه‌ای از فضای بزرگ آرامگاه فردوسی به آرامگاه ابدی مهدی اخوان ثالث؛ شاعر بلندآوازه ایرانی تعلق دارد. مهدی اخوان ثالث در توس و در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است. در ادامه با یومگ همراه باشید تا بیشتر با آرامگاه اخوان ثالث آشنا شوید.


آنچه درباره‌ی آرامگاه اخوان ثالث می‌خوانید:

درباره‌ی مهدی اخوان ثالث

Tomb of Mehdi Akhavan Sales

مهدی اخوان ثالث شاعر بلندآوازه ایرانی در تاریخ 10 اسفند سال 1307 در مشهد چشم به جهان گشود. تخلص اخوان ثالث در شعرهایش «م. امید» بود. مهدی اخوان ثالث تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان‌ها و دبیرستان‌های مشهد انجام داد. سپس از هنرستان صنعتی مشهد نیز فارغ التحصیل شد. وی در سال 1327 ساکن تهران شد و به خدمت آموزش و پرورش درآمد و به شغل معلمی در اطراف تهران مشغول شد. 

در ادامه مهدی اخوان ثالث به همکاری با مطبوعات، شرکت در کارهای سینمایی و نویسندگی، کار برای برنامه‌های رادیویی و بنیاد فرهنگ ایران پرداخت. اخوان ثالث ذوق و مایه‌ی شعری را از مادرش به ارث برده بود و او از کودکی به دور از چشم پدرش به موسیقی گرایش داشت. مهدی هم مانند بسیاری از افراد صاحب‌قلم در سال 1332 دستگیر و روانه زندان شد و پس از مدتی آزاد شد. 

اخوان ثالث جزو شاعران محبوب مردمی است زیرا اشعار او زمینه اجتماعی دارند و گاهی در شعرهای خود حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده است. وی در شعر سبک کلاسیک فارسی توانایی داشت و در ادامه به شعر نو گرایید بنابراین از هر دو سبک از اخوان ثالث اشعاری به‌جا مانده است.

از سال 1326 تا سال 1330 نخستین مجموعه شعر مهدی اخوان ثالث با عنوان «ارغنون» منتشر شد که در این مجموعه شعر، قدرت و چیره‌دستی اخوان ثالث به شعر کلاسیک آشکار شد. جالب است بدانید اخوان ثالث علاقه زیادی هم به موسیقی داشت و در زندگی هنری وی شعر و موسیقی با همدیگر پیوندی ناگسستنی داشتند.


آرامگاه اخوان ثالث کجاست؟

تندیس مهدی اخوان ثالث

اخوان ثالث جزو شاعران بزرگ معاصر ایرانی است که در تاریخ 4 شهریورماه سال 1369 چشم از جهان فرو بست. مرحوم اخوان ثالث را پس از فوت در آرامگاه فردوسی و در گوشه‌ای از باغ توس به خاک سپرده شد.  هنگامی‌که به بازدید از مقبره فردوسی می‌روید گوشه‌ای از باغ سنگ قبر کوچکی را می‌بینید که روی آن نام مهدی اخوان ثالث درج شده است. اما باید بگوییم در نگاه اول شاید تعجب کنید که چرا برای چنین شاعر بزرگ ایرانی سنگ قبر کوچکی در پشت موزه توس قرار داده‌اند. 

در واقع سنگ قبر اخوان ثالث حکایت‌گر زندگی اوست و اخوان هم مانند سایر بزرگان ایرانی بخاطر برخی از اندیشه‌هایش مورد پسند واقع نشده است. در نهایت مزار وی در بخش غربی مجموعه آرامگاه فردوسی و در ضلع جنوبی موزه قرار دارد و در کنار مزار، تندیسی از نیم‌تنه‌ی اخوان ثالت نصب شده است. هر ساله در چهارمین روز شهریورماه، مزار وی میزبان خانواده و دوستدارانش است و در این مکان مراسمی برای یادبود این شاعر بزرگ ایرانی برگزار می‌شود.


اطلاعات بازدید از آرامگاه مهدی اخوان ثالث

  • آدرس: استان خراسان رضوی، توس، انتهای بلوار بهارستان، آرامگاه فردوسی، بخش غربی آرامگاه و پشت موزه
  • مسیر دسترسی: برای بازدید از آرامگاه مهدی اخوان ثالث می‌توانید با اتومبیل شخصی خود یا وسایل نقلیه عمومی به آرامگاه فردوسی بروید. اگر می‌خواهید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید کافی است به پایانه فردوسی در مشهد بروید و سوار اتوبوس‌های خط 202 شوید که با این اتوبوس‎‌ها در ظرف 45 دقیقه به آرامگاه فردوسی می‌رسید.

آرامگاه فردوسی و اخوان ثالث

آرامگاه فردوسی


آرامگاه فردوسی علاوه‌بر این که برای ایرانیان ارزش تاریخی معماری زیادی دارد محل دفن یکی از شاعران بزرگ ایرانی یعنی مهدی اخوان ثالث است. اگر تجربه بازدید از آرامگاه اخوان ثالث را دارید حتما با سایر خوانندگان یومگ به اشتراک بگذارید. سپاس‌گزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید منتظر نظرات شنیدنی شما هستیم.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز