ورود
خانه گبرها در روستای سر رود کلات

خانه گبرها در سر رود کلات

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

خانه یا قلعه گبرها در روستای سر رود، در فاصله ۳۵ کیلومتری کلات و ۱۱۰ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. این قلعه که پناهگاه زرتشتیانِ گریخته از حمله اعراب بوده، به شکل سوراخ‌هایی در دل کوه‌های هزار مسجد باقی مانده‌ است و اهالی محلی به آن سوراخه هم می‌گویند.

خانه گبرها در سر رود کلات، یکی از جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. منطقه خوش‌آب‌وهوا و ییلاقی روستای سر رود مانند دیگر روستاهای کلات، با باغ‌ها، کشتزارها و رودخانه‌های پر آب، بهترین مکان برای لذت‌بردن از زیبایی‌های طبیعتِ کلات است. اما نکته جالب توجه این روستا، حفره‌هایی‌ست که در بدو ورود به روستا مانند غارهای کوچک و بزرگ در دل کوه به چشم می‌خورند. اهالی این منطقه به گویش محلی به آن «سوراخه» می‌گویند. مجموع این سوراخ‌ها، همان قلعه یا خانه گبرهاست. پس از حدود نیم ساعت پیاده‌روی در روستا و عبور از عرض رودخانه، مزارع، باغات و کشتزارها به این اثر باستانی می‌رسید. در ادامه با مجله گردشگری یوتراوز همراه باشید تا هرچه بیشتر از این روستای کهن بدانید.


آنچه درباره خانه گبر در روستای سر رود کلات می‌خوانید:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

خانه گبرها در سررود کلات کجاست؟

خانه گبرها در ورودی روستای سر رود کلات نادر، در فاصله 110 کیلومتری از مشهد و 35 کیلومتری از کلات نادر قرار دارد.


موقعیت مکانی روستای سر رود کلات نادریچگونه از مشهد به روستای سر رود برویم؟

برای اینکه از مشهد به روستای باستانی سر رود کلات بروید باید ابتدا وارد بلوار خواجه ربیع مشهد شوید و پس از طی مسیر مستقیم و گذر از میدان امام حسین (ع) و روستاهای مسیر مشهد کلات، وارد جاده کلات نادری شوید. این روستا در ۱۱۰ کیلومتری جاده مشهد - کلات، در سمت چپ جاده و بعد از شهر زاوین قرار دارد. فاصله کلات تا روستای زیبای سر رود حدود ۳۵ کیلومتر به سمت مشهد است.


تاريخچه خانه گبرها در روستای سر رود کلات

خانه گبرها در کلات

خانه گبرها از این‌رو برای ایرانیان و به خصوص زرتشتیان اهمیت دارد که پس از حمله اعراب به ایران و شکست سلسله ساسانی تعداد کثیری از زرتشتیان، از غرب ایران که مرکز اصلی و مأمنی برای دین زرتشت بود، گریختند و به شرق ایران پناه آوردند. در همین اتفاق بود که، در میانه راه یزدگرد سوم  در شهر مرو کشته شد. به همین جهت است که نام سپیدکوه بعد از حمله اعراب و شکست ساسانیان و همچنین افزایش حضور زرتشتیان در این منطقه به «هزار مزکت» یا «جایگاه هزار پیشوا» تغییر یافت و با گسترش دین اسلام به «هزار مسجد» تغییر نام پیدا کرد.


جاهای دیدنی اطراف خانه گبرها در روستای سر رود

ارتکند کلات نادر

روستای سر رود علاوه‌بر مناظر دیدنی و طبیعت بی‌نظیر، آب‌وهوایی فوق‌العاده‌ هم دارد که باعث وجود رودخانه، باغات و کشتزارهای زیبا شده است. مهم‌ترین ابنیه تاریخی این منطقه خانه گبرها و قبرستان قدیمی آن است که مربوط به زرتشتیان سال‌های کهن بوده و خود نشان‌دهنده قدمت زیاد این منطقه است. جالب است بدانید قسمت‌های زیادی از این زمین‌ها به دلیل جستجوهای گسترده برای گنج، حفاری شده‌اند. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که اطراف خانه گبرها دو امام‌زاده وجود دارد و همین امر باعث شده که امکانات و خدمات رفاهی به میزان بیشتری برای گردشگران این مناطق فراهم باشد. نکته دیگر این که، فاصله این روستا تا ارتکند کلات ۱۵ کیلومتر است و شما به راحتی می‌توانید پس از بازدید از مکان های‌دیدنی و جذاب روستای سر رود کلات نادری به آبشار زیبای ارتکند کلات سفر کنید.


کلام آخر

بازدید از خانه گبرها پیشنهاد خوبی برای یک سفر یک‌روزه در طبیعت خوش‌آب‌وهوای کلات نادر است. پیشنهاد می‌کنیم در بازدید از جاهای دیدنی کلات نادر مشهد، این منطقه باستانی را از یاد نبرید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز