ورود
آبشار ارتکند

ارتکند کلات مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

ارتکند کلات یک منطقه خوش آب‌وهواست که در نزدیکی شهرستان کلات واقع شده‌ است. این منطقه در حقیقت یک قاب زیبا از طبیعت، کوه، رودخانه، جنگل و البته آبشاری است که آن را آبشار ارتکند کلات می‌نامند.

ارتکند یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. اگر به قصد تاریخ‌گردی به کلات سفر کنید، به دنیایی از تاریخ و عبرت پا گذاشته‌اید. اما اگر تنها قصد طبیعت‌گردی داشته باشید، باز هم به سرزمینی خوش‌آب‌وهوا قدم گذاشته‌اید که در دل کوه‌ها و دشت‌های طبیعی و بکر قرار گرفته است. کوه، رود، آبشار، دشت، معماری ایران، تاریخ، هنر هندوستان همگی در یک قاب قرار گرفته‌اند. نام این اثر هنری کلات است! یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های کلات، ارتکند آن است که منطقه‌ای رویایی مخصوصا در بهار شناخته می‌شود. در ادامه باما در مجله گردشگری یوتراوز همراه شوید تا با ارتکند کلات مشهد بیشتر آشنا شوید.


آنچه در این مقاله درباره ارتکند کلات خواهید خواند:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

ارتکند کلات کجاست؟

آدرس: ارتکند کلات نادری از مشهد 120 کیلومتر فاصله دارد و در فاصله 50 کیلومتری شهرستان کلات قرار دارد.

 

مسیر دسترسی به آبشار ارتکند از مشهد

هرجای مشهد که هستید خود را به بلوار خواجه ربیع و  جاده مشهد-کلات برسانید.راه را ادامه دهید و از دوراهی سد کارده عبور کنید. پس از آن به روستای زیبای محمدیه می‌رسید. اما این پایان راه نیست! در مسیر رسیدن به ارتکند، باید از چندین روستای دیگر نیز عبور کرده تا به دره سرسبز (قزلق) برسید. به روستای سِه‌رود که رسیدید، بدانید که به آبشار ارتکند نزدیک شده‌اید. اما این تازه اول ماجرا است. چراکه باید 5 کیلومتر در مسیر اصلی ارتکند به جلو بروید تا به آبشار زیبای ارتکند برسید.از ارتکند کلات نادری بیشتر بدانیم

پخت نان محلی کلات

در مسیر رسیدن به کلات، آبشارها و دره‌های سرسبزی وجود دارد که یکی از زیباترین آن‌ها تفرجگاهی به نام ارتکند است. ارتکند دارای کوه‌های سر به فلک کشیده و آبشارهای زیبایی است و البته یک غار آبی که سبب شده این منطقه جذاب، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کند. از مشهد 110 کیلومتر که فاصله بگیرید و پس از طی کردن مسافتی در حدود 15 کیلومتر در یک جاده فرعی به ارتکند خواهید رسید. 

روستای ارتکند کلات یکی از زیباترین روستاهای استان خراسان است که ترکیبی زیبا از کوه، رودخانه، جنگل و آبشار است. ارتکند، از آن روستاهایی است که هنوز بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است و بوی پخت نان تازه از همه جای آن به مشام می‌رسد.


آب‌وهوای ارتکند

ارتکند کلات دارای آب‌وهوای خشکی است و با کوه‌های تکخانه و سرشاو از غرب و شمال غرب احاطه شده‌ است. بهترین فصل دیدن آن بهار و تابستان است؛ زمانی که می‌توان در میان درخت‌های انبوه و آبشارهای خروشان ارتکند تن را به خنکی سپارد.


طبیعت ارتکند

مسیر آبشار ارتکند کلات

در مسیر سفر به ارتکند کلات که قرار بگیرید. از همان ابتدا طبیعت این منطقه با جذابیت‌هایش شما را غافلگیر خواهد ساخت. در دل کوه‌های خشن کلات، یکی از زیباترین آبشارهای شهر مشهد قرار گرفته است. به آبشار ارتکند که برسید، چهره متفاوتی از یک آبشار را خواهید دید که می‌تواند تصورات شما را از جاذبه‌های طبیعی مشهد تغییر دهد. آن چیزی که آبشار ارتکند را تبدیل به آبشاری خاص کرده‌ است، قرارگیری این آبشار میان دره‌ای سرسبزو بکر است. رود ارتکند، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و زیبای آن است که از کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد.


آبشار‌های ارتکند؛ جذاب و تماشایی

آبشار ارتکند در واقع از چند آبشار جذاب و تماشایی دیگر تشکیل شده‌ است. این آبشارها در فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. آبشار اول درون یک غار گرفته و آبشار دوم داخل یک دره جا خوش کرده‌است. قرارگیری آبشار اول درون یک غار سبب شده‌ است که این آبشار برای گردشگران هیجان‌دوست از جذابیت بالاتری برخوردار باشد. برای رسیدن به آبشار دوم باید حتما با اصول اولیه صخره‌نوردی آشنا باشید، چراکه برای رسیدن به این آبشار باید از میان سنگ‌های سخت و لزج عبور کنید. همچنین می‌توانید از ریشه درختان تنومند و قطور که در نزدیکی آبشار قرار دارد، به عنوان طناب استفاده کرده و خود را بالا بکشید. آبشار دوم از آبشار اول ارتفاع بیشتری دارد و بلندی آن را 35 متر تخمین زده‌اند.


سیر تا پیاز آبشارهای ارتکند کلات

کمی از ارتکند فاصله بگیرید تا به آبشار‌های زیبا و دوست‌داشتنی آن برسید. این آبشار چهل کیلومتر قبل از شهرستان کلات و در جاده معروف و زیبای آن واقع شده‌ است. حوالی آبشار روستایی به نام قلعه‌نو است که اولین روستا برای رسیدن به آبشار ارتکند است. اما چرا گفتیم اولین روستا؟ چراکه در مسیر رسیدن به آبشار روستاهای فراوانی خواهید دید که یکی از دیگری جذاب‌تر و زیباتر هستند. یکی از این روستاهای زیبا روستای سر رود کلات است که همچون بهشتی پنهان در کلات است. این روستا را که پشت سر بگذارید، به یک جاده فرعی و البته خاکی خواهید رسید. جاد‌ه‌ی خاکی که حداقل پیاده‌روی در آن دو ساعت زمان می‌برد و در نهایت آبشاری که ارزش این همه سختی کشیدن را دارد. نگران نباشید! این جاده‌ی خاکی نیز جذابیت‌های زیادی دارد. 

در ابتدای جاده چند مرکز پرورش ماهی خواهید دید و شالیزارهای سرسبز برنج معروف کلات در مقابل چشمانتان جلوه‌گری خواهند کرد. پس از طی کردن جاده فرعی و خاکی، رودخانه‌ای آرام را خواهید دید که کنار شما در حال قدم‌زدن است و آبی شفاف و آیینه‌ای دارد. آن زمان است که دره باریک‌ و باریک‌تر می‌شود و علف‌های سبز موجود در آن بلند و بلندتر می‌شوند! آری، انتهای جاده خاکی شما را به جنگلی می‌رساند با درختان بلند و قطور! 

مسیر دسترسی به این آبشار در میان دره‌ای با شیب تند و عمق زیاد است. بنابراین حتما با تجهیزات لازم به آبشار ارتکند بروید. از گذرگاه قله‌ قره‌داغ و اردوگاه حضرت مهدی که بگذرید، در سمت چپ، آبشار خانه‌زو و در سمت راست دره درخت بی‌بی را خواهید دید.


تصاویر ارتکند کلات نادری

عکس ارتکند کلات
عکس ارتکند
روستای ارتکند کلات نادری
آبشار ارتکند در کلات نادری


اردوگاه ارتکند کلات

ورودی آبشار ارتکند کلات

اردوگاه ارتکند کلات، یک منطقه ییلاقی است که در ارتکند کلات واقع شده‌ است. نام این اردوگاه، اردوگاه حضرت مهدی (عج) است که در میان جنگل‌های اطراف آبشار ارتکند قرار گرفته‌ است. این اردوگاه، آپارتمانی است که 6 اتاق برای اجاره به گردشگران دارد. محوطه این اردوگاه بسیار وسیع است، به گونه‌ای که جزئی از طبیعت اطراف آبشار به حساب می‌آید. این اقامتگاه که تنها در فصل تابستان قابل اجاره است، قابل رزور برای تمامی مردم است.

صدای موج‌های دریا که به سوی ساحل می‌دوند، صدای پرندگان که آزادانه و شاد در جنگل پرواز می‌کنند و یا حتی صدای آبشاری خروشان که آب را میان سنگ‌ها جاری کرده‌ است. همه گوشه‌ای از طبیعتی هستند که با وجود این سروصداها از آرام‌بخش‌ترین صداهای دنیا به شمار می‌روند. کلی راه را طی می‌کنیم و در سکوت جنگل به مسیرمان ادامه می‌دهیم؛ تا یک آبشار خروشان دیگر را در دفترچه خاطرات ذهنمان ثبت کنیم. هر چه به آبشار نزدیک‌تر شویم، صدای هیاهوی آب بیشتر به گوش می‌رسد و چه لذتی دارد صحنه‌ای که آبشار در جلو چشمانمان ظاهر می‌گردد. این‌جا خبری از سکوت نیست! صدا، صدای خروشان آبشاری است که آب را با ضربات سهمگین مهمان سنگ‌هایی می‌کند که عاشقانه در مسیر آب نشسته‌اند.


کلام آخر:

در مقاله‌ای که خواندید سعی کردیم شما را با یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک مشهد، یعنی ارتکند کلات آشنا کنیم. اگر وقت کافی دارید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک شب در منطقه ارتکند کلات اقامت کنید تا بتوانید بیش‌تر از جاذبه‌های طبیعی و تفریحی آن بهره ببرید. یادتان نرود که برای تهیه بلیط هواپیما ارزان به مشهد از هر شهری که هستید، می‌توانید روی یوتراوز حساب کنید.

نوشته های مشابه
 • جنگل جیغ مشهد

  جنگل یعنی سکوت و آرامشی محض، جایی‌که تا چشم کار می‌کند رنگ سبز رخ می‌نماید و تنها صدایی که شنیده می‌شود صدای پرندگانی است که آزادانه در خانه خویش پرواز می‌کنند. امّا این‌ بار قصد داریم تا شما را با جنگلی متفاوت آشنا کنیم.

 • روستای زشک مشهد

  روستای زشک مشهد از جمله روستاهای دیدنی مشهد است که بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌ است و همین امر سبب‌شده که این روستا، هرساله پذیرای گردشگران بسیاری باشد. این روستا علاوه‌بر طبیعت زیبای خود، دارای رودخانه‌ها، چشمه‌ها و قله‌هایی است که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

 • آرامگاه پیر پالاندوز در مشهد

  آرامگاه پیر پالاندوز، یکی از مکان‌های زیارتی محبوب در حرم مطهر امام رضا (ع) است. آرامگاهی تاریخی که منسوب به پیر پالاندوز است و در زمره قدیمی‌ترین زیارتگاه‌های عرفانی شهر مشهد قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز