Tehran Observatories

رصدخانه تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

رصدخانه‌ تهران کجاست؟ تهران چند رصدخانه دارد؟ چه زمانی به بازدید رصدخانه‌های تهران برویم؟ پاسخ این سوالات را به همراه اطلاعات دقیق‌تر و جزئیات بیشتر درباره رصدخانه‌های تهران در یومگ بخوانید.

رصدخانه‌ها از جاهای دیدنی تهران برای کسانی هستند که به کشف ناشناخته‌ها علاقه‌ دارند. بی‌شک یکی از ناشناخته‌ترین مکان‌ها برای بشر، آسمان بالای سر اوست. دیدن کره‌های آتشین عظیم‌الجثه، کهکشان‌های زیبا و ستاره‌های چشمک‌زن از زیباترین چیزهایی است که در آسمان شب می‌توان آن را تجربه کرد. بشر همیشه برای تماشا و دانستن بیشتر در مورد اجرام آسمانی در تلاش بوده است. به همین دلیل است که رصدخانه‌ها به وجود آمده‌اند؛ مجموعه‌های جذاب علمی آموزشی که امروزه به عنوان یک جاذبه گردشگری در شهرهای بزرگ شناخته می‌شوند. تهران به عنوان پایتخت کشورمان، چند رصدخانه‌ دارد که یکی از دیگری مدرن‌تر و پیشرفته‌ترند، گنبد مینا، رصدخانه زعفرانیه، مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران و ... برخی از این رصدخانه‌ها در پایتخت هستند. در ادامه با یومگ همراه شوید تا سفری به رصدخانه‌های تهران داشته باشیم.

آنچه در این مقاله درباره رصدخانه تهران خواهید خواند:


رصدخانه تهران کجاست؟

رصدخانه‌های تهران یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند که امروزه گردشگران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. رصدخانه شهرداری تهران برج میلاد، گنبد مینا، رصدخانه زعفرانیه و مرکز علوم وستاره‌شناسی تهران برخی از رصدخانه‌های این شهر هستند که در ادامه به معرفی هرکدام می‌پردازیم. 


رصدخانه زعفرانیه تهران

Zaferaniyeh Observatory

جالب است بدانید که رصدخانه‌ی زعفرانیه نخستین مرکز آموزش ستاره‌شناسی آماتوری در ایران است. این رصدخانه برنامه‌های بسیاری برای کودکان و نوجوانان مانند امکان رصد با تلسکوپ  یا برنامه‌های نمایشی را توسط کارشناسان مجرب برگزار می‌کند. رصدخانه زعفرانیه یا رصدخانه راز، یکی از جاهای دیدنی تهران است  که در سال 1368 و در بوستان زعفرانیه فعالیت خود را شروع کرده است. 

رصدخانه زعفرانیه تهران دارای محیط آموزشی بسیار جذابی است و اطلاعات مفیدی را در زمینه ستاره‌شناسی به گردشگران و بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. همچنین در این رصدخانه، برنامه‌های آموزشی دوره‌ای ستاره‌شناسی در سطوح ابتدایی و پیشرفته برای افراد در تمامی سنین اجرا می‌شود. رصدخانه زعفرانیه یکی از بهترین امکانات اوپتیکی برای رصد کهکشان‌ها را دارد. با این وجود یکی از برنامه‌های جذاب و سرگرم‌کننده این رصدخانه، برگزاری برنامه‌های نمایشی برای علاقه‌مندان به اخترشناسی است. این برنامه‌ها مخصوص افرادی است که دوست‌ دارند به وسیله تلسکوپ‌های پیشرفته لکه‌های خورشیدی را در روز و ستارگان را در شب رصد کنند.
ساعات کاری رصدخانه زعفرانیه روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از 8 الی 16 است.

 • آدرس رصدخانه زعفرانیه تهران: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان فلاحی، خیابان بهار، خیابان یکتا، بوستان زعفرانیه، رصدخانه زعفرانیه
 • تلفن: 02122752167

رصدخانه شهرداری تهران برج میلاد

Tehran Urban Observatory

در ابتدا باید گفت که رصدخانه شهری با رصدخانه بسیار متفاوت است! در رصدخانه ستاره‌ها اولین تصویری هستند که به ذهن می‌آیند، اما رصدخانه شهری نگاهی به پایین دارد و با آمار و ارقام سروکار دارد. رصدخانه شهرداری تهران در محوطه برج میلاد قرار گرفته‌ است و ماکت‌هایی با نقشه‌های دیجیتال دارد که هدف از ایجاد آن‌ها، فراهم ساختن زندگی بهتر برای شهروندان است.

این رصدخانه امکان رصد داده‌های شهری را بر روی ماکتی از شهر تهران به صورت بصری و هوشمند فراهم کرده‌ است. تاریخچه شهر تهران، جمعیت پایتخت، نمایش نقشه‌های موضوعی و متغیر از ترافیک روزانه شهر تهران، داده‌های تصویری و ... از بخش‌هایی هستند که بر روی این ماکت قابل مشاهده‌اند. 

رصدخانه شهرداری تهران در ضلع جنوب غربی برج میلاد و در فاصله کمی از برج قرار دارد. برای دستیابی به آن باید خود را به بزرگراه شهید همت برسانید. این رصدخانه شهری، در واقع یک ساختمان مجهز و پیشرفته به آخرین فناوری‌های الکترونیکی، ویدئو پروژکتورهای سه‌بعدی و یک نقشه سه‌بعدی برجسته از شهر تهران است. این رصدخانه همچنین یک پایگاه داده‌ای است که بیشتر مدیران رده بالای شهری یا کارشناسان حوزه شهری امکان بازدید از آن را دارند.
امکان بازدید از این رصدخانه در روزهای خاصی فراهم است؛ به عنوان مثال آخرین بازدید از آن به مدت یک هفته از نوزدهم مرداد تا بیست‌وسوم، برای خبرنگاران و اصحاب رسانه در گروه‌های ده نفری فراهم ‌بود.

برای دریافت اطلاعات یا ثبت‌نام برای بازدید می‌توانید با شماره 02184169004 تماس گرفته و یا به نشانی اینترنتی  tuo.tehran.ir مراجعه کنید.


رصدخانه‌های عمومی تهران

رصدخانه‌های عمومی تهران از جاذبه‌های گردشگری این شهر برای گروه‌های خاص از بین علاقمندن نجوم هستند؛ این مکان‌ها برای عاشقان ستاره‌شناسی می‌توانند جذاب و آموزنده باشند. رصدخانه زعفرانیه، رصدخانه خورشیدی تهران، آسمان‌نمای گنبد مینا و مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران از رصدخانه‌های عمومی در تهران هستند. در ادامه با این رصدخانه‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.


آسمان نمای گنبد مینا

Mina Dome

آسمان نمای گنبد مینا یا پلانتاریوم یکی از رصدخانه‌های عمومی شهر تهران است که در جنوب پارک آب‌ و آتش قرار دارد. این رصدخانه یکی از زیباترین و مدرن‌ترین سازه‌های پایتخت و البته پیشرفته‌ترین آسمان نماهای جهان است. در این آسمان‌نما گردشگران می‌توانند با زاویه 360 درجه به تماشای ستارگان، افلاک و اجرام آسمانی بپردازند. همچنین در این رصدخانه، دوره‌های آموزشی ستاره‌شناسی و عکاسی نجوم برای علاقه‌مندان برگزار می‌شود. بی‌شک آسمان نمای گنبد مینا یکی از مراکز شاخص علوم نجوم برای علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی است؛ جایی که می‌توان رصد شبانه با تلسکوپ داشت و به دنیای ستاره‌های سفر کرد.

 • آدرس: تهران، بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک، خیابان شهیدی، گنبد مینا
 • تلفن: 02188194685

مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران

Science & Astronomy Center of Tehran

مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران یکی دیگر از رصدخانه‌های عمومی شهر تهران است که مکانی برای علاقه‌مندان به نجوم به شمار می‌رود. این مرکز دارای امکانات ویژه‌ای نظیر، سالن فیزیک، اتاق نمایش لیزری، سالن نمایش فیلم سه‌بعدی، سالن کهشکان‌ها با آسمان‌نمای مجازی، هواشناسی، رصدخانه، کارگاه‌های خلاقیت، روباتیک و ... است. بنابراین اگر به دنیای ستاره‌ها علاقه‌مند هستید، همین امروز شال و کلاه کنید و سری به مرکز علوم و ستاره‌شناسی آسمان تهران بزنید تا به همه سوالات خود در رابطه با نجوم، صور فلکی، اجرام آسمانی و ... پاسخ بدهید.

 • آدرس: تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی، پلاک 22
 • تلفن: 02122292246 
 • سایت مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران: https://sactehran.ir

رصدخانه زعفرانیه نیز از رصدخانه‌های عمومی است که به عنوان مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شناخته می‌شود. (توضیحات این رصدخانه در بالا ذکر شده‌ است).


رصدخانه خورشیدی تهران

Tehran Observatory

رصدخانه خورشیدی تهران از رصدخانه‌های عمومی تهران است که به صورت ترکیبی در شب و روز و مجهز به سیستم تلسکوپ ترکیبی به تازگی راه‌اندازی شده است و می‌توان آن را مدرن‌ترین رصدخانه خورشیدی تهران برشمرد. رصدخانه خورشیدی تهران، بزرگ‌ترین رصدخانه خورشیدی این شهر است که در یکی از مرتفع‌ترین نقاط شهر تهران یعنی دارآباد و در موزه حیات وحش دارآباد قرار دارد. جالب است بدانید که اولین موزه شهاب سنگ نیز در این رصدخانه دایر است.

 • آدرس رصدخانه خورشیدی تهران: تهران، خیابان آجودانیه، انتهای خیابان موزه، موزه دارآباد تهران
 • تلفن: 02124557

علاقه‌مندان به این موزه می‌توانند همه روزه به غیر از شنبه‌ها از ساعت 8 صبح الی 20 شب برای بازدید از این رصدخانه اقدام کنند.

سخن آخر این است که از رصدخانه‌های شهر تهران گفتیم؛ با این وجود بهتر است بدانید که ایران 14 رصدخانه دارد. رصدخانه کاسین خرم‌آباد، رصدخانه مهر بوشهر، رصدخانه و آسمان‌نمای آلاشت، رصدخانه خواجه نصرالدین طوسی در تبریز، رصدخانه ابوریحان بیرونی در شیراز، رصدخانه دانشگاه فردوسی مشهد، رصدخانه شهرداری فسا شیراز، رصدخانه دانشگاه کاشان، رصدخانه ابن صلاح همدانی، رصدخانه و آسمان نمای دانشگاه بیرجند، رصدخانه کوثر اصفهان، رصدخانه دانشگاه زنجان و رصدخانه ماهدشت از دیگر رصدخانه‌های کشور هستند که بازدید از آن‌ها می‌تواند بسیار جالب، هیجان‌انگیز و آموزنده برای افراد در تمامی سن‌وسال‌ها باشد. 

نوشته های مشابه
 • حسینیه ارشاد تهران

  حسینه ارشاد تهران نامی‌ست که برای اکثر ما آشناست. در این نوشته البته ماجرا فرق دارد. قرار است حسینیه تهران را از نگاه گردشگری و ارزش تاریخی که دارد ببینیم. امروز با یومگ همراه شوید و همه‌چیز درباره پیشینه حسینیه ارشاد و بنیانگذاران آن را در مطلب زیر بخوانید.

 • پارک بازیافت در تهران

  پارک بازیافت تهران همان‌طور که از نامش پیداست، یکی از متفاوت‌ترین پارک‌های موضوعی در پایتخت است که با سایر بوستان‌ها و پارک‌های این شهر که تاکنون دیده‌اید، فرق دارد. اطلاعات کاملی از پارک بازیافت به همراه آدرس و امکانات آن را در این مقاله بخوانید!

 • موزه ملی پزشکی تهران

  موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران یکی از موزه‌های تخصصی و علمی کشور است که می‌توان آن را جزو آثار ملی برشمرد. بنای موزه علوم پزشکی به دوران قاجار بازمی‌گردد و از جاهای دیدنی تهران است که جزئیات بیشتر مربوط به آن را در این مقاله می‌خوانید.

دیدگاهتان را بنویسید