ورود
Tehran Aviation Exhibition

نمایشگاه هوایی تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

نمایشگاه هوایی تهران، مکانی برای نمایش هواپیماهای قدیمی است و از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود که تماشای آن برای عاشقان پرواز می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. اطلاعات بیشتر + آدرس و ساعت بازدید را اینجا بخوانید!

مگر نه این است که پرواز آرزوی همیشگی بشر در تمام دوران‌ها بوده‌ است! چه آن زمان که با بستن برگی به خود تلاش برای پرواز می‌کرد و چه امروزه که با ابزارهایی مانند پاراگلایدر، جت‌پک و گجت‌های پرنده توانسته‌ رویای دیرینه انسان یعنی پرواز را تحقق بخشند. هواپیماهای غول پیکر هم، از آن دسته ابزارهای پرواز دسته‌جمعی هستند که همچون دیگر وسایل اختراع شده برای پرواز، هر روز در حال تغییر و پیشرفت هستند. نمایشگاه هوایی تهران در لیست جاهای دیدنی تهران، مکانی است برای عاشقان پرواز؛ جایی که گردشگران می‌توانند با انواع هواپیماهای تاریخی ایران آشنا شوند. اما نمایشگاه هوایی تهران کجاست؟ در نمایشگاه هوایی تهران چه چیز جالبی در انتظار مشتاقان پرواز است؟ با یومگ همراه باشید تا سری به نمایشگاه هوایی تهران بزنیم.

آنچه در این مقاله از نمایشگاه هوایی تهران می‌خوانید:


نمایشگاه هوایی تهران مهرآباد

Photo Of Tehran Aviation Exhibition

نمایشگاه هوایی تهران، کار خود را از سال 1365 به منظور نمایش هواپیماهای فرسوده و قدیمی و همچنین آشنایی جوانان با پرواز و صنعت هوافضا آغاز کرد. این نمایشگاه، اولین و تنها مرکز دائمی نمایش‌های هوایی در ایران و خاورمیانه است. نمایشگاه هوایی تهران در واقع یک موزه هوانوردی است که در آن هواپیماهای قدیمی به نمایش گذاشته شده‌اند. این نمایشگاه 40 هکتار وسعت دارد و دارای بخش‌های متنوعی شامل محوطه هواپیما، سالن موزه تاریخ و سرگذشت هوانوردی ایران و جهان است.

جالب است بدانید که بیش از 42 فروند هواپیما در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها تاریخچه طولانی و مفصلی دارند. این نمایشگاه در 4 کیلومتری جاده تهران کرج واقع شده‌ و بازدید از آن برای عموم آزاد است. در این نمایشگاه هواپیماهای تک موتوره، دو موتوره، سه موتوره، هلی‌کوپتر، پاراموتور، هواپیماهای توپولف و هلیکوپتر ظفر به نمایش گذاشته شده ‌است.

آشنایی با تئوری پرواز و اصول صحیح ساخت هواپیما و همچنین نمونه هواپیماهای بسیار قدیمی مانند داکوتا، قطعات انواع هواپیما، فیلم‌های مربوط به پرواز با کایت و بالون نیز به نمایش گذاشته شده است.


نمایشگاه هوایی تهران تلفن و آدرس

?Where is The Tehran Aviation Exhibition

 • آدرس: تهران، کیلومتر 4 اتوبان تهران کرج، روبه‌روی پارک ارم، مرکز توسعه هوانوردی
 • تلفن نمایشگاه هوایی تهران: 02166078066

برای رفتن به نمایشگاه هوایی تهران، کافی است به بزرگراه شیخ فضل‌الله غرب رفته و بعد از گذشتن از بزرگراه باکری خود را به پارک ارم تهران برسانید. درست روبه‌روی پارک ارم، نمایشگاه هوایی تهران را خواهید دید. همچنین می‌توانید از مترو برای رسیدن به نمایشگاه هوایی تهران استفاده کنید؛ بدین منظور کافی است خود را به ایستگاه متروی ارم سبز برسانید، این ایستگاه در فاصله یک کیلومتری از نمایشگاه قرار دارد و با چند قدم پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید.
گزینه دیگر برای رسیدن به نمایشگاه هوایی تهران استفاده از اتوبوس است. ایستگاه اتوبوس پارک ارم در خط کرج به میدان آزادی، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این نمایشگاه است. 

ساعات کاری نمایشگاه هوایی تهران روزهای شنبه تا جمعه از 9 صبح الی 15 عصر است. (مشاهده روی نقشه 👇)موزه هواپیماهای ایران

موزه هواپیماهای تهران یا همان موزه نمایشگاه هوایی تهران است؛ یعنی اولین و تنها مرکز دائمی نمایش‌های هوایی در خاورمیانه است. در این موزه هواپیماهای قدیمی در معرض نمایش عموم قرار دارد و در واقع این موزه مکانی برای آشنایی افراد با پرواز و صنعت هوانوردی است. دوست دارید با هواپیماهایی از دهه 70 میلادی آشنا شوید؟ یا جت شخصی اشرف پهلوی را از نزدیک ببینید؟ پس حتما سری به موزه هواپیماهای تهران بزنید.


موزه هواپیماهای تاریخی ایران کجاست؟

Image Of Tehran Aviation Exhibition

قبل از انقلاب دو موزه هوانوردی در ایران یکی در منزل امیر خاتمی فرمانده اسبق نیروی هوایی و دیگری در فرودگاه قلعه مرغی وجود داشتند که هر دو در سال 1350 تاسیس شده بودند. فرودگاه قلعه مرغی، قدیمی‌ترین آشیانه هواپیمای ایران بود. پس از پیروزی انقلاب و در سال 1365 تنها موزه هوانوردی ایران در مرکز نمایش‌های هوایی تهران، روبه‌روی پارک ارم افتتاح شد. این مرکز دارای مجموعه‌ای بی‌نظیر و کامل از قدیمی‌ترین هواپیماهای ایران است. جالب است بدانید که نخستین پرنده‌های این موزه هواپیماهای سبک و سنگینی بودند که شرکت هواپیمایی آسمان آن‌ها را به عنوان بخشی از بدهی خود به سازمان صنایع هوایی واگذار کرد. اما گل سرسبد این موزه، دو فروند بوئینگ 727 به نام‌های فلسطین و قدس هستند که جزو هواپیماهای وی‌آی‌پی ارتش بوده‌اند.


موزه نیروی هوایی ارتش

Tehran Aviation Museum

موزه نیروی هوایی ارتش در قلب تهران و در حوالی منطقه پیروزی در ساختمانی که 50 سال از عمر آن می‌گذرد به عنوان موزه نیروی هوایی ایران به بهره‌برداری رسید. این موزه یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های پایتخت است و در آن تاریخ اولین بالن، اولین هوایپما در ایران، سیر تحول لباس‌های فرم نیروی هوایی و همچنین آشنایی با سیر داستانی تشکیل یگان هوایی ایران از سال 1301 هجری را در این موزه به نمایش گذاشته شده‌ است.

یک فروند هوایپمای جنگنده شرکت‌کننده در جنگ جهانی اول به نام هاروارد، خودرویی که به وسیله شهید ستاری طراحی شده‌ است یا همان شمس، ماکت انواع هواپیما و هلی‌کوپتر، وصیت‌نامه‌ها، اسناد و لباس خلبان‌های ارتش، از دیگر بخش‌ها و گنجینه‌های موزه نیروی هوایی ارتش در خیابان پیروزی است. در حقیقت موزه نیروی هوایی ارتش، یک مجموعه گران‌بها از یک قرن فعالیت ارتش در کشور ایران است.

بازدید از موزه نیروی هوایی ارتش در حال حاضر برای عموم آزاد نیست؛ چرا که این موزه در دل یک مجموعه نظامی قرار دارد. موزه نیروی هوایی ارتش، همان موزه ملی هوانوردی ایران است.


شمس؛ خودروی طراحی شده شهید ستاری

در بیرون از محوطه موزه نیروی هوایی ارتش، خودرویی به نام شمس قرار دارد که توسط شهید ستاری طراحی و ساخته شده‌ است. این خودرو ظرفیت چهار نفر و سرعتی تا 160 کیلومتر بر ساعت را دارد. خودروی شمس، 330 سانتی‌متر طول، 142 سانتی‌متر عرض، 150 سانتی‌متر ارتفاع و یک باک یا گنجایش 47 لیتر بنزین دارد.


هواپیمای ایلیوشین

یکی دیگر از چیزهای جالبی که در محوطه بیرونی موزه ناجا خواهید دید، یک فروند هواپیمای ایلیوشین، اهدایی شوروی به شاه ایران، ‌است. این هواپیما در سال 1353 وارد نیروی هوایی شد و تنها برخی از مقامات اجازه مسافرت با آن را داشتند.


بالگرد UH19

 Aviation Exhibition In Tehran

بالگرد UH19 که اهدایی کشور آمریکا به فرح پهلوی بوده‌ است از دیگر وسایل جالب در موزه نیروی هوایی ارتش است. همچنین از دیگر نکات جالب در موزه نیروی هوایی ارتش، سیر تحول یونیفرم نیروی هوایی است. جالب است بدانید که درجه‌های بکار رفته در این لباس‌ها بسیار شبیه درجه‌های نیروی دریایی بوده‌ است.


موزه جنگ در تمامی کشورها جزو موزه‌های مهم و البته جذاب هر کشوری است. موزه‌ای که به منظور نگه داشتن یاد جان باختگان جنگی احداث شده تا مردم همیشه آن‌ها را در یاد و خاطره خود نگه دارند و درک صحیحی از جنگ و اثرات آن داشته باشند. متاسفانه موزه نیروی هوایی ارتش را کمتر کسی در ایران می‌شناسد. امیدواریم هر چه زودتر امکان بازدید از این موزه مهم و جذاب میسر شود.

 • آدرس موزه نیروی هوایی ارتش: تهران، خیابان پیروزی، محوطه نیروی هوایی ارتش

نمایشگاه هوایی تهران، مکانی پر از هواپیماهای قدیمی و کار افتاده است که روزگاری بهترین‌های زمان خود بوده‌اند و امروزه در گوشه‌ای از نمایشگاه به استراحت نشسته‌اند.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • دربند تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

  دربند تهران با درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، رودخانه خروشان، کافه رستوران‌های دنج و آب‌وهوای مطبوع خود توانسته جای خود را در دل مسافران و پایتخت‌نشینان باز کند. در این مطلب سری به کوچه باغ‌های سرسبز دربند می‌زنیم و از جاذبه های این منطقه زیبا بیشتر می‌گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز