ورود
باغ گیاه شناسی تهران

باغ گیاه شناسی تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کارتن سفرهای علمی را به خاطر دارید؟ باغ گیاه‌ شناسی تهران یک سفر علمی - تفریحی به دنیای گیاهان است. این تجربه آموزنده و زیبا را از دست ندهید تا با باغ هزاررنگ پایتخت بیشتر آشنا شوید. باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران یکی از 10 پارک گیاه‌ شناسی بزرگ و معروف در دنیاست. این پارک یکی از سرسبزترین و زیباترین جاذبه‌های پایتخت به شمار می‌رود.

اگر به گل‌وگیاه علاقه دارید و در حال حاضر شرایط بازدید از این باغ‌ها برایتان فراهم نیست، اصلا نگران نباشید! باغ گیاه‌ شناسی تهران یا باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران که در غربی‌ترین بخش پایتخت کشورمان قرار دارد و از بهترین جاهای دیدنی تهران است، مکانی است که می‌تواند یک پنجره مشابه از این باغ‌ها را در اختیارتان بگذارد تا بتوانید با انواع گل‌وگیاه بیشتر آشنا شوید. 

امروزه باغ‌های گیاه‌ شناسی زیبایی در سرتاسر دنیا وجود دارند. در طول سال‌ها، باغ‌های گیاه‌ شناسی مکانی برای جمع‌آوری گونه‌های مختلف گیاهی، حفظ و نگهداری آن‌ها بوده‌اند و تاریخچه ایجاد این باغ‌ها به قرن 18 میلادی باز می‌گردد. درواقع باغ‌های گیاه‌ شناسی، مکان‌هایی هستند که اجتماع بزرگی از گیاهان زنده در آن زندگی می‌کنند. 

جالب است بدانید که در سرتاسر دنیا بیش از 1775 باغ گیاه‌ شناسی وجود دارد و در این باغ‌ها حدود 4 میلیون گیاه زنده در حال نگهداری، رشد و تکثیر هستند. باغ گیاه‌ شناسی نیویورک ایالات متحده آمریکا، باغ گیاه‌ شناسی سلطنتی سیدنی، باغ گیاه‌ شناسی سنگاپور، باغ گیاه‌ شناسی کیرستین‌ بوش در کیپ‌تاون آفریقا، باغ گیاه‌ شناسی مونیخ آلمان و البته بزرگ‌ترین باغ گیاه‌ شناسی دنیا، یعنی باغ گیاه‌ شناسی سلطنتی کیو در انگلستان برخی از این باغ‌ها هستند. در ادامه یومگ قصد دارد شما را با باغ گیاه‌ شناسی تهران بیشتر آشنا کند. با ما همراه باشید.


آنچه در این مقاله از باغ گیاه‌ شناسی تهران می‌خوانید:باغ گیاه‌ شناسی تهران کجاست؟

باغ گیاه‌ شناسی تهران یا باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران، یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های گیاه‌ شناسی در جهان است و می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت کشورمان معرفی کرد. این باغ در غربی‌ترین بخش پایتخت و در اراضی چیتگر در سال 1347 تاسیس شده‌ است. باغ گیاه‌ شناسی تهران که زیباترین و بزرگ‌ترین پارک خاورمیانه شناخته می‌شود، مساحتی در حدود 150 هکتار دارد و طیف وسیعی از گونه‌های مختلف گیاهی ایران و جهان را در خود جای داده‌ است. 

همانند دیگر باغ‌های گیاه‌ شناسی در جهان، در باغ گیاه‌ شناسی تهران نیز تحقیقاتی در حیطه علوم گیاهی و باغبانی انجام می‌گیرد. آموزش عمومی مردم و آشنا ساختن آن‌ها درباره اهمیت گیاهان، تنوع و ضرورت مراقبت از این موجودات زنده؛ از دیگر هدف‌هایی است که در این باغ دنبال می‌شود.


آشنایی با گونه‌های گیاهی باغ گیاه‌ شناسی تهران

دریاچه زیبای باغ گیاهشناسی ایران

باغ گیاه‌ شناسی تهران، یک کلکسیون ارزشمند از گیاهان ایرانی و خارجی است. حتی شاید بتوان آن را یک موزه زنده دانست، جایی که گیاهان مختلف دنیا در آن پرورش و نگهداری می‌شوند. شاید به همین دلیل نام دیگر این باغ، موزه گیاه‌ شناسی ایران است. این جا، مکانی است که در آن با پوشش گیاهی مناطق مختلف در سرتاسر جهان آشنا می‌شوید. 

این باغ آب‌وهوایی نیمه‌خشک دارد و میزان بارندگی متوسط سالانه آن در حدود 240 میلی‌متر است. در باغ گیاه‌ شناسی تهران، 4000 گونه گیاهی شامل انواع مختلف درختی، درختچه‌ای و بوته‌ای از نقاط مختلف ایران و جهان وجود دارند. باغ‌های نمایشی، باغ‌های سنگی، باغ میوه ایرانی، صخره‌ای، آبشارها، دریاچه‌ها، گیاهان صنعتی، آربراتوم، گیاهان زینتی و گیاهان پیازدار ایرانی از دیدنی‌های این باغ هستند. 

هرباریوم، یکی دیگر از مکان‌های دیدنی در باغ گیاه‌ شناسی تهران است. هرباریوم، مکانی برای نگهداری و طبقه‌بندی گیاهان خشک‌شده‌ است و حکم یک گنجینه را برای گیاهان دارد. در این هرباریوم، بیش از 247 هزار گونه‌ گیاهی خشک‌شده نگهداری می‌شود. هرباریوم باغ گیاه‌ شناسی تهران، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین هرباریوم‌های خاورمیانه شناخته می‌شود.


بخش‌های مختلف باغ گیاه‌ شناسی تهران

بخش های مخلتف باغ گیاه شناشی تهران

باغ گیاه‌ شناسی تهران به‌قدری بزرگ است که بازدید از آن حداقل سه یا چهار ساعت زمان می‌برد. با این وجود نه‌تنها گذشت زمان را حس نخواهیدکرد، بلکه تماشای آن همه زیبایی خستگی‌تان را هم در می‌کند. این باغ سبکی شبیه چهارباغ یا همان باغ ایرانی را دارد؛ به این‌صورت که یک میدان در وسط دارد که از آن‌جا چهار بلوار جدا شده‌اند. 

دو آبشار خروشان و پرسروصدا، شش دریاچه مصنوعی زیبا و رودخانه‌های جاری از زیبایی‌های این باغ هستند. این باغ شامل بخش‌های مختلفی همانند باغ صخره‌ای، گیاهان دارویی، پوشش گیاهی قاره آمریکا، آربراتوم، باغ سیستماتیک، ناحیه ایران و تورانی، ناحیه زاگرس، ناحیه البرز، ناحیه خزر، رویشگاه هیمالیا، رویشگاه آذربایجان و قفقاز، پوشش گیاهی قاره اروپا، باغ چین و ژاپن، جنگل تفریحی، قطعات نمایشی، باغ میوه، نهالستان و گلخانه است. در واقع قدم گذاشتن به باغ گیاه‌ شناسی تهران سفری به نقاط مختلف دنیا در عرض چند ساعت است، جایی که می‌توان علاوه‌بر گیاهان با آب‌وهوای مناطق مختلف دنیا نیز آشنا شد. در ادامه با چند منطقه از این باغ آشنا می‌شوید.


ناحیه خزر؛ سفری به شمال

جنگل هیرکانی باغ ملی گیاهشناسی

در میان تمامی قسمت‌های جذابی که در باغ گیاه‌شناسی گفته شد، ناحیه خزر برای کسانی که به شمال کشور علاقه‌مند هستند می‌تواند بسیار جالب باشد. این حوزه پوشش گیاهی ناحیه خزر را دارد و حتی برای پرورش بهتر گیاهان در این قسمت از خاک شمال نیز استفاده شده‌است. ناحیه خزر به دلیل داشتن طبیعتی زیبا، آب‌وهوای مطبوع و پوشش گیاهی متنوع یکی از زیباترین بخش‌های باغ گیاه‌شناسی تهران است که فضای دلنشین و سرسبز جنگل‌های شمال را در ذهن تداعی می‌کند.

ناحیه البرز، تنفسی در کوهستان

ناحیه البرز از دیگر بخش‌های باغ گیاه‌شناسی است که با قدم گذاشتن در آن سفری به دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز را تجربه خواهیدکرد. در این ناحیه، 240 گونه گیاهی مختلف وجود دارد.

جشنواره گل‌های داوودی، جشنواره خاطره‌انگیز باغ

در کنار جشنواره‌های متعددی که در باغ گیاه‌شناسی تهران برگزار می‌شود، جشنواره گل‌های داوودی یکی از بی‌نظیرترین و خاطره‌انگیزترین جشنواره‌هایی است که می‌توانید ببینید. البته توجه داشته باشید که این جشنواره در زمان‌های خاصی از سال در این باغ برگزار می‌شود. ماه آبان، ماهی است که گل‌های زیبای داوودی شکوفه خواهندزد و بیش از 600 گونه از این گل‌های زیبا در معرض دید عموم قرار خواهدگرفت. جالب است بدانید که گل داوودی، دومین گل پرمصرف در ایران و جهان است و جزو یکی از اقلام صادراتی ایران نیز به شمار می‌رود.
باغ چین و ژاپن، پوشش گیاهی قاره آمریکا و پوشش گیاهی قاره اروپا از دیگر نواحی زیبایی است که می‌توانید در این باغ مشاهده کنید. در ناحیه آمریکا، 35 گونه کمیاب گیاهی را ببینید و در ناحیه اروپا در میان رزهای رونده کلماتیس قدم بزنید. توجه داشته‌باشید که بخش‌هایی نیز در این باغ وجود دارد که قابل بازدید نیستند، مثل؛ اقلیم ایرانی تورانی، اقلیم همیالیا و اقلیم قفقاز.


آدرس، ساعت بازدید و دسترسی به باغ گیاه‌ شناسی تهرانهمان‌طور که گفته شد باغ گیاه‌ شناسی تهران یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های گیاه‌ شناسی در دنیاست و حداقل زمانی که برای بازدید از آن نیاز خواهیدداشت 5 الی 6 ساعت است. بنابراین حتما کفش راحتی به پا کنید و یک پیاده‌روی رویایی در میان طبیعتی زیبا را آغاز کنید. برای رسیدن به باغ گیاه‌ شناسی تهران با مترو، کافی است در ایستگاه متروی وردآورد یا ایران‌خودرو پیاده شوید و مسیر کوتاهی را به سمت شهرک سروآزاد طی کنید. راه خود را ادامه دهید تا به خیابان گودرزی برسید، باغ گیاه‌شناسی تهران در این منطقه قرار دارد. 

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به سمت باغ گیاه‌شناسی بروید، ابتدا وارد اتوبان تهران - کرج شوید و سپس به سمت پیکان شهر برانید. خوشبختانه در این مکان جای پارک به‌وفور دیده می‌شود. بنابراین می‌توانید بدون معطلی و نگرانی ماشین خود را پارک کنید و در کمترین زمان ممکن به باغ برسید. ساعت بازدید از باغ، 10:00 صبح تا 18:00 عصر است و قیمت بلیط ورودی 10هزار تومان است. 

موزه حشرات، آزمایشگاه تحقیقاتی باغ گیاه‌شناسی، رستوران ایرانی و کافی‌شاپ نیز از دیگر امکانات این باغ است.

 • آدرس: تهران، اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر، خیابان سروآزاد، خیابان شهید گودرزی، باغ گیاه‌شناسی ملی  
 • تلفن باغ گیاه شناسی تهران: 02144787282

باغ گیاه‌ شناسی تهران در پاییز

باغ گیاه شناسی ملی ایران

بهار فصل شکفتن و جوانه‌زدن است، فصلی که آن را زیباترین فصل سال می‌دانند. با این وجود هر فصلی زیبایی خاص خویش را دارد! باغ گیاه‌ شناسی تهران در بهار، طبیعتی سرسبز و رنگارنگ به خود می‌گیرد که حس شادی و سرزندگی را در وجودتان چندین برابر خواهدکرد. اما برای تماشای باغ گیاه‌ شناسی تهران، شاید زمانی بهتر از فصل پاییز وجود نداشته‌باشد. چراکه در این فصل باغ گیاه‌شناسی همچون یک قاب نقاشی رویایی و مسحورکننده می‌شود که از تماشای زیبایی آن خسته نخواهیدشد. زیبایی باغ گیاه‌شناسی در پاییز هر گردشگری را آن‌چنان مبهوت خویش خواهدکرد که حتی به اندازه یک پلک‌زدن نمی‌توانند چشم از آن بردارند.


سایت باغ ملی گیاه‌ شناسی تهران

سایت ملی باغ گیاه‌ شناسی، سایت اختصاصی باغ گیاه‌ شناسی تهران است. جایی‌که می‌توانید با آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌‌ها درباره باغ آشنا شوید. یکی دیگر از مزایای آشنایی با این سایت، خرید بلیط باغ گیاه شناسی به صورت آنلاین است که معمولا با تخفیف خوبی ارائه می‌شود. 

هنگام گردش رویایی در باغ گیاه‌ شناسی تهران، حتما دوربین عکاسی به همراه داشته‌باشید تا بتوانید از این بهشت هزاررنگ پایتخت کلی عکس بگیرید. با در اشتراک گذاشتن تجربه‌های بازدیدتان از این باغ ما را یاری کنید.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • دربند تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

  دربند تهران با درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، رودخانه خروشان، کافه رستوران‌های دنج و آب‌وهوای مطبوع خود توانسته جای خود را در دل مسافران و پایتخت‌نشینان باز کند. در این مطلب سری به کوچه باغ‌های سرسبز دربند می‌زنیم و از جاذبه های این منطقه زیبا بیشتر می‌گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز