ورود
 naharkhoran park

جاهای دیدنی ناهارخوران

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

از محبوب‌ترین مکان گردشگری گرگان چه می‌دانید؟ از جاهای دیدنی ناهارخوران که پارکی است از جنس جنگل‌های هیرکانی، با قدمتی 400 ساله در شهر زیبای گرگان، پارکی مملو از درختان سرسبز و زیبا با قدمتی بسیار در شمال کشورمان که یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در ایران نیز به‌شمار می‌رود. وجود پارک جنگلی النگدره و روستای سرسبز زیارت در نزدیکی این پارک، باز هم نتوانسته از جذابیت‌های ناهار‌خوران بکاهد.

بوی خوش خاک و نم باران، نسیم دل انگیز لابه‌لای درختان سرو و شمشاد، طعم خوش ازگیل و گیلاس وحشی و صدای آرامش بخش آب در دل جنگل، همه چون مرهمی بر روح و جسمتان تزریق خواهند شد، زمانی‌که مسافر ناهارخوران بشوید. جاهای دیدنی ناهار خوران شما را به دنیای دیگری خواهند برد؛ جایی که نه زمان معنا دارد و نه مکان، تنها تو می‌مانی و روح زنده جنگلی پر آرامش! ناهار خوران چون الماسی در دل اَستر آباد جنوبی، خوش می‌درخشد و شهر طراوت و تازگی خود را از این الماس می‌گیرد. با یوتراوز همراه شوید تا ناگفته‌ها و ناشناخته های ناهار خوران را بشنویم و کشف کنیم. گفتنی است که برای اقامت در نزدیکی نهارخوران و رزرو بهترین هتل‌های گرگان، می‌توانید روی یوتراوز حساب کنید. این شما و این هم آنچه در نهارخوران منتظر شماست!

آنچه درباره ناهارخوران در یوتراوز می‌خوانید:

چه شد که ناهارخوران؛ ناهار خوران شد؟

به نقل از گذشتگان باید بگوییم که در زمان‌های کهن ناهار‌خوران فعلی تنها محیطی سرسبز در دامنه‌ی کوه‌های جنوب استرآباد بود. زمانی که بشر برای رفت و آمد دست به دامان چهارپایانی از جمله شتر و اسب می‌شد. در واقع ناهارخوران به زبان امروزی خودمان کافه‌ای بود برای ملاقات حجاج یا زائرانی که از زیارت کعبه و بارگاه امام رضا (ع) بعد از چند ماه دوری بازگشته بودند. آن‌ها در این مکان با خانواده‌های خود ملاقات کرده و در دامنه‌ی این کوه‌ها سفره‌ی چاشت خود را پهن و ناهاری نوش‌جان می‌کردند. بعدها که این عبور و مرور بیشتر شد و امکانات در این منطقه هم افزایش یافت این مکان به ناهارخوران شهرت یافت. جالب این‌جاست که گذر زمان هیچ تاثیری بر ناهارخوران نداشته است و هنوز هم این‌جا مکانی مناسب برای پیک‌نیک و صرف ناهار است.

تجربه یک روز عالی در پارک جنگلی ناهار خوران

beautiful path of nahar khoran forest park

ناهارخوران یک بهشت واقعی برای طبیعت دوستان است؛ چطور؟ فرقی ندارد که به پیاده‌روی لابه‌لای درختان سرسبز و انبوه علاقه‌مند باشید یا کوهنوردی بر بلندای‌ ناهارخوران، یا حتی عکاسی از طبیعت بکر و ناب، دلتان پیک‌نیک در طبیعت و لذت بردن از صدای آواز پرندگان را بخواهد یا حتی بازی در زمین‌های ورزشی! این مکان برای هر سلیقه‌ای حتی سخت‌پسندان هم مکانی جذاب و دیدنی است. رفتن به ناهارخوران می‌تواند لذتی نایاب باشد، آن زمان که همراه با خانواده به ناهارخوران بروید، خواهید فهمید که روزی رویایی و خاطره‌انگیز در انتظارتان است! حتماً با خود بساط چای دودی را ببرید زیرا در طبیعت عجیب می‌چسبد! اما یادتان باشد تا «نکات درست کردن آتش در طبیعت» را کاملا رعایت کنید. حیف است که این پارک طعمه بی توجهی ما شود.

در قسمتی از این مجموعه زمین‌های مخصوص و جداگانه برای انجام ورزش‌‍‌‌های والیبال، بستکبال، فوتبال، تنیس و بدمینتون ساخته شده است. وسایل ورزشی‌ خود را بردارید چراکه می‌توانید با انجام هر یک از این ورزش‌ها همراه با خانواده‌ و دوستان لحظات خیلی خوبی را تجربه کنید.در جنگل که قدم بزنید درختچه‌های تمشک سرخ و مشکی رنگی را خواهی دید که به شما چشمک می‌‌زنند، نم باران نشسته روی این خوشمزه‌های عالی حالتان را دگرگون خواهد کرد. تمشک‌ها را از روی شاخه بچینید و نوش‌جان کنید؛ اما حواستان را جمع کنید که شکار خار شاخه‌ها نشوید!درختچه‌های ازگیل هم سخنی دیگر برای گفتن دارند! ازگیل‌های زعفرانی رنگ که با دیدن آن دلتان قنج خواهد رفت. دلتان می‌خواهد کمی از آن‌ها بچشید؟ از میوه خوشمزه ولیک (زالزالک وحشی) نگویم که اگر به ناهارخوران بروید و آن را تجربه نکنید از دستتان رفته است.

ناهارخوران مهد گونه‌های گیاهی و جانوری

ناهار خوران؛ این پارک جنگلی شگفت انگیز در دل خود گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری را جای داده است. گونه‌های گیاهی شامل: درخت‌های بید مجنون است که اگر بر تنه‌شان تکیه بزنید هم‌سفر عاشقانه‌های لیلی و مجنون خواهید شد، یا درخت‌های کاج که همیشه استوارند! درختانی که در سرما و گرما چون کوه ایستادگی و سایه افکنی می‌کنند، یا درختان شمشاد که به زیبایی هرچه تمام‎تر آراسته شده‌اند و درخت‌های انجیلی که در فصل پاییز با رنگ‌های قرمز و زرد دلبری‌ها می‌کنند. این درختان تنها بخش کوچکی از انبوه این سرسبزی ها هستند.
گونه‌های جانوری ناهار خوران هم شامل: گرازهایی است که بیشترشان اهلی شده‌اند، از هر قسمت جنگل گلستان که بگذرید این حیوانات را خواهید دید که در طلب غذایی به شما نزدیک می‌شوند، دُم جنبانک؛ پرنده‌ای زیبا با پر و بال رنگارنگ که نگاه هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند و شغال که باید برای نزدیک شدن به آن کمی هراس داشت و مراقب بود. گونه‌های گیاهی و جانوری ناهارخوران بسیارند و زیبا و کم‌نظیر.

آبشار مصنوعی ناهارخوران

artificial waterfall naharkhoran park

آبشار ناهارخوران نمایی زیبا آن هم در شب دارد؛ این آبشار مصنوعی که جدیدترین بخش ناهارخوران است از سنگ ساخته شده‌است. رقص نورهای رنگارنگ در شب چنان دل می‌برند که نمی‌دانید به تماشا بنشینید یا به ثبت لحظاتتان مشغول بشوید تا این خاطره‌ها هیچ زمان از ذهنتان پاک نشود!

پارادایز، از شکم گردی تا هیجان

از آن جایی‌که ناهارخوران یکی از مکان‌های محبوب گردشگری در گرگان است؛ امکانات تفریحی و خدماتی خوبی را نیز در خود جای داده است. امکاناتی که علاوه بر این‌که لحظات مفرح و شادی را برای گردشگران فراهم می‌کند، مکان‌هایی چون رستوران‌ها، کافه‌ها و .... را هم برای رفاه بیشتر مردم ایجاد کرده‌اند که نام آن را پارادایز گذاشته‌اند. در پارادایز می‌توانید بعد از یک ورزش خوب و عالی یا یک عکاسی در دل جنگل به رستوران آن بروید و خود را مهمان غذاهای شمالی کنید. اگر قصد دارید شب به ناهارخوران بروید ناحیه پارادایز با شهربازی شگفت‌انگیزش شما را حسابی به وجد خواهد آورد. وجود چرخ و فلک به آسمان رسیده پارادایز شما را وسوسه خواهد کرد که آن را امتحان کنید، به آسمان‌ بروید و کمی ابرسواری کنید! بازارچه خرید، سورتمه‌سواری و قایق از دیگر تفریحات پارادایز است؛ پس پارادایز را از قلم نیاندازید.

هتل جهانگردی ناهارخوران

naharkhoran tourism hotel

زمانی‌که یک روز برای تماشای طبیعت ناهارخوران کافی نیست چه کنیم؟ کاری ندارد که می‌توانید شبی را در کلبه‌های چوبی هتل جهانگردی ناهارخوران بگذرانید. این هتل نزدیک‌ترین مکان به جنگل النگدره و روستای زیارت است. هتل شهرداری و هتل باباطاهر نیز از دیگر اقامتگاه‌های ناهارخوران هستند.

معنویتی به سبک تپه نور

تپه نور نام قسمتی در پارک جنگلی ناهارخوران است، که به شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس اختصاص یافته‌است. در این فضای معنوی و مملو از حس آرامش، حسی همراه با غم، شادی و دلسوزی خواهید داشت! غم برای رفتن این عزیزان که جایشان برای بین ما خالیست و شادی برای تحقق آرمان‌هایشان یعنی پیروزی انقلاب اسلامی و دلسوزی برای مادران چشم در راه و منتظر! شاید که فرزند دلبندشان در یکی از این قبرها آرمیده باشد. وجود هشت تن از شهدای گمنام در این پارک جنگلی سبب ترویج فرهنگ شهید مداری و احترام بیش از پیش شهدای دفاع مقدس شده‌است. طرح یادمان شهدای گمنام به سبکی است که دو دیوار، حائل مانند در کنار هم قرار گرفته‌اند و بین این دو دیوار فاصله‌ی اندکی وجود دارد که یادآور حضور شهدا است. این معماری به ارتباط روحیه‌ی معماری هنری و فضای پیرامون و اقلیم پرداخته است.

چه موقع به ناهارخوران برویم؟

ناهارخوران در بهار، تابستان، پاییز و حتی زمستان دیدنی است. یکی از مکان‌هایی که در فصل تابستان می‌توانید برای سفر و گردش انتخاب کنید، ناهارخوران است. در فصل تابستان که خورشید بر زمین آتشین بار می‌تابد، ناهارخوران با درختان انبوه خود زمین را از تازیانه‌های خورشید در امان می‌دارد. نسیم خنک از لابه‌لای درختان عبور کرده و هوا را سرشار از عطر خنک درختان سرسبز می‌کند. قطعا روح شما از این همه زیبایی و حس‌ خوب، سرشار از آرامش خواهد شد. اما فصل زیبای پاییز، آن هنگام که الماس ناهارخوران، بر تن فرزندان خود لباس نارنجی رنگی می‌پوشاند؛ تماشایی است. دلربایی درختان و زمین چه زیباست؛ چه هماهنگی ماهرانه‌ای! پاییز در ناهارخوران یعنی رنگین کمانی از رنگ‌ها؛ سبز، زرد، نارنجی و قرمز آتشین، چه طبیعت افسونگری!

جاهای دیدنی اطراف ناهارخوران

ziarat village

در مسیر منتهی به ناهارخوران جنگلی است به نام پارک جنگلی النگدره که رودخانه قلاشی مهمان همیشگی آن است. ناهارخوران را که ادامه دهید؛ راهی کمتر از 10 کیلومتر به روستای زیبا زیارت خواهید رسید. این روستا با داشتن آب و هوای مطبوع، چشمه آبگرم و زیارتگاه محبوبش شهرت یافته است. ناهار خوران گرگان بهترین مکان برای خوردن غذاهای سنتی و محلی است؛ خودتان را از این فرصت محدود نکنید. بازدید از جاهای دیدنی ناهارخوران بدون شک محبوب قلب گرگانی‌ها و همه مردم ایران است.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی گرگان

  گرگان است و جاهای دیدنی فراوانش. در میان جاده‌های سرسبز شمال که می‌رانید و به جلو می‌روید درست در قسمت شمال شرق ایران به شهر گرگان می‌رسید. شهری بزرگ، تمیز و زیبا که مرکز استان گلستان است و الحق که می‌تواند مرکز استانی به نام گلستان هم باشد. زیرا زیبایی‌هایی که طبیعت شمال شرق ایران به این شهر تقدیم کرده در آن تمام‌نشدنی است.

 • بهترین مراکز خرید گرگان

  یکی از شهرهای توریستی زیبای شمال کشورمان، گرگان است که گزینه‌ خوبی برای رفتن به تعطیلات به شمار می‌رود. این شهر زیبا در کنار جاذبه‌‌های جذاب طبیعی و تاریخی، مراکز خرید و بازارهای قدیمی زیادی هم دارد که تجربه سفر به این مقصد را برایتان لذت‌بخش می‌کند.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز