ورود
dasht mishan hamedan

دشت میشان در قلب کوه‌های الوند

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

دشت میشان کجاست؟ این دشت، یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر همدان است که در دامنه‌های الوند باشکوه قرارگرفته است. در دشت میشان روی چمن‌ها دراز بکشید و به موسیقی آب گوش‌جان بسپارید.

شهر همدان از شهرهای سردسیر کوهستانی در ایران است و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و جهان نیز شناخته می‌شود. همدان که این روزها آن را پایتخت تاریخ و تمدن ایران می‌نامند، مکانی است که مادها آن را به عنوان اولین پایتخت خود برگزیدند. همدان به واسطه داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، جایگاه پنجمین شهر مهم توریستی در ایران را دارد. دشت میشان، یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر است که کمی ناشناخته مانده‌است؟ در ادامه همراه با یومگ آشنایی بیشتری با این دشت خواهیم داشت.

آنچه در این مقاله درباره دشت میشان همدان خواهید خواند:

دشت میشان در یک نگاه

 Dasht Mishan nature

دشت میشان در قدیم محلی برای ییلاق عشایر بوده‌است و امروزه مکانی با صفا و خوش‌ آب‌وهوا در همدان شناخته می‌شود. گوسفندان همیشه بخش مهمی از دام‌های عشایر را تشکیل داده‌اند و در فصل‌های گرم میشان میزبان عشایر و دام‌هایشان به خصوص میش‌ها بوده‌است. دشت میشان، در نزدیکی آبشار گنج‌نامه قرار دارد و فصل بهارش بسیار دیدنی است. در واقع این دشت، یکی از دشت‌های کوهستان الوند است و بیش از یک هکتار وسعت دارد.
دشت میشان همدان آب‌های روان، چمنزارهای سرسبز و مناظر زیبای طبیعی بسیاری دارد که رفتن به آن همانند رفتن به دنیای درون یک بوم نقاشی است. کوهستان الوند، علاوه‌بر داشتن دشت‌های بسیار، قله‌های مرتفع و شیب‌دار زیادی دارد و این امر سبب شده ‌است که این کوهستان مکانی مناسب و مورد علاقه برای کوهنوردان باشد. جایی‌که بتوان در دشت‌های نسبتا مسطح آن اتراق کرد و از دشت‌های پر چمن آن لذت برد. و اما دشت میشان کجاست؟
میشان، یعنی سرسبزی، گل‌های وحشی، برکه‌ها و رودهای کوچک در کنار الوند زیبا! انتهای یک جاده تماشایی، دشتی سرسبز قرار دارد که همانند یک تابلوی نقاشی است. دشت میشان، یکی از زیباترین جاذبه‌های همدان است، جایی‌که می‌توانید با گذر از آن به الوند برسید.
این دشت بیش از یک هکتار مساحت دارد و برای رسیدن به آن باید از دو اثر برجسته تاریخی یعنی «آبشار گنجنامه» و «کتیبه هخامنشی» گذر کنید که هرکدام از این‌ها خود دنیایی دیدنی هستند. و در نهایت دره زیبا و خرم عباس‌آباد است که با درختان بلندش انتهای این دشت هزاررنگ را در بر گرفته است؛ دشتی که تابستانش سبز سبز و زمستانش عروسی سفیدپوش است.
اما آنچه که دشت میشان را در ذهن‌ها ماندگار می‌کند، زیبایی آن در هر چهار فصل سال است. آن زمان که در زمستان میشان با برف و یخ سفید سفید است، در بهار و تابستان پیراهنی سبزرنگ به تن می‌کند، که با گل‌های زرد تزیین شده‌است، یا در پاییزی که میشان دشتی رویایی می‌شود که بیا و ببین!

چگونه به دشت میشان برویم؟

relax in Dasht mishan

گفتیم که برای صعود به الوند می‌توان از میشان گذر کرد، با این حال بدانید که دشت میشان تنها برای کوهنوردان نیست! برای رسیدن به این دشت دو راه وجود دارد: یکی از آن‌ها کوهپیمایی است و دیگری استفاده از تله کابین، که هرکدام لذت خاص خود را دارد. شما کدام را می‌پسندید؟
اگر کوهنورد هستید، می‌توانید از دو جایگاهی که در راه رسیدن به الوند قرار دارد استفاده کرده و کمی استراحت کنید. در استراحتگاه اول، تراسی وجود دارد که نمایی زیبا از دشت میشان را پیش‌رویتان قرار خواهد داد. خصوصا اگر شانس یارتان باشد و هوا ابری باشد، می‌توانید به تماشای اقیانوسی از ابر بنشینید.
فراموش نکنید گاهی در مسیر صعود کمی به پشت سرتان نگاه کنید تا منظره‌ای چشم‌نواز از دشت میشان را بیبیند. این استراحتگاه «کیوارستان» نام دارد و تا رسیدن به دشت میشان راه‌های بسیاری دارد. برخی از این راه‌ها مستقیم و راحت و برخی صعب‌العبور هستند و مجبور به گذرکردن از میان سنگ‌ها و صخره‌ها خواهید شد. می‌توانید با توجه به توانمندی خود یکی را برگزینید.
اگر به ارتفاع علاقه‌مند هستید، تله کابین را برای رفتن انتخاب کنید. در ایستگاه دوم آن، گنج‌نامه قرار دارد که از آن بالا دشت میشان همچون کارت پستالی می‌ماند که تا عمر دارید در ذهنتان ماندگار خواهد شد.
آبشار گنج‌نامه، در دامنه‌ی کوه الوند قرار دارد و جاده‌ای که به آن می‌رسد نیز جاده گنج‌نامه نام دارد. این جاده تا همدان پنج کیلومتر فاصله دارد و با باغ‌های میوه‌ای که در دو طرف خود دارد تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین جاده‌های ایران شده ‌است.
وسیله‌ی نقلیه شخصی، تاکسی و یا اتوبوس را می‌توانید برای پیمودن این مسیر انتخاب کنید. با این‌حال بدانید که رفتن با تله کابین کمتر از 15 دقیقه و کوهنوردی تقریبا یک ساعت و نیم زمان می‌برد. دهکده‌ی توریستی گنج‌نامه، مکانی است که می‌توانید حرکت خود را از آن‌جا شروع کنید. مرکز خرید، رستوران و انواع بازی‌های هیجان‌انگیز از جمله بانجی‌جامپینگ و سورتمه ریلی از امکانات این دهکده است.
مسیر دسترسی به میشان به این صورت است که اگر از تهران بخواهید به سمت همدان بروید با کمتر از چهار ساعت رانندگی به این جاذبه خواهید رسید. از همدان نیز به سمت میدان قائم بروید تا در سمت راست به یک دو راهی برسید. یک مسیر این راه به عباس‌آباد می‌رسد و مسیر دیگر آن به گنج‌نامه می‌رود. مسیر گنج‌نامه را که ادامه بدهید به ابتدای مسیر کوهپیمایی خواهید رسید و در نهایت این دشت میشان است که مشتاقانه و با زیبایی هر چه تمام‌تر به استقبال شما خواهد آمد.

جاذبه‌های دشت میشان در لنز یومگ

Ganjnameh Ancient Inscriptions

دشت میشان جاذبه‌های بسیاری دارد اما فراموش نکنید که خود این دشت نیز یک مقصد گردشگری است. گفتیم که برای صعود به الوند باید از میشان عبور کرد، که خود آن مسیر برای گردشگران و کوهنوردان جذابیت خاصی دارد. اما اگر مسیر متفاوتی را می‌پسندید، به جهت کاروان روی هخامنشیان بروید.
این مسیر راهی است که پادشاهان و همراهانشان از آن عبور می‌کردند. این راه شما را به کتبیه باستانی گنج‌نامه خواهد رساند؛ گنج‌نامه کتبیه‌ای متعلق به عصر داریوش و دو پادشاه بزرگ هخامنشی یعنی داریوش و خشایار شاه است.
گنج‌نامه در نزدیکی آبشاری به ارتفاع 12 متر قرارگرفته است و با داشتن قدمتی چندهزار ساله از جاذبه‌های معروف در همدان به حساب می‌آید. در زمستان، گنج‌نامه بسیار دیدنی است، چرا که آبشار یخ‌زده آن همانند یک سرسره می‌تواند شما را سرگرم کند. علاقه‌مندان به یخ‌نوردی گنج‌نامه را در زمستان به خاطر بسپارید!

بهترین زمان سفر به دشت میشان

dasht mishan route

میشان در هر چهار فصل دیدنی‌است! با این که بیشتر گردشگران فصل بهار تا اواسط تابستان را بهترین زمان سفر به دشت میشان می‌دانند، اما فصل پاییز و زمستان، فصل‌های مورد علاقه کوهنوردان در این دشت است. بنابراین خانواده‌ها در بهار، عکاسان در پاییز هزار رنگ و کوهنوردان در زمستان سفیدپوش به این دشت سفر می‌کنند. به خاطر داشته باشید که دشت میشان دارای آب‌وهوای کوهستانی است، پس حتما لوازم اولیه کوهنوردی و لباس گرم را به همراه داشته باشید.

سخن آخر:

همدان تاریخی دارد طولانی، همراه با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار! اما جالب است بدانید که این شهر یکی از بکرترین جاذبه‌های طبیعی در کشور را نیز دارد. یکی از این جاذبه‌های بکر دشت میشان است که ما سعی کردیم در این مقاله شما را با این بهشت گمشده در همدان بیشتر آشنا سازیم. به خاطر داشته باشید حتما قبل از رفتن به میشان وسایل مورد نیاز خود را آماده کرد و مسیر مناسب خود را انتخاب کنید. سفر خوبی را در دشت بهشتی همدان برایتان آرزمندیم.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز