ورود
پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری مشهد

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

شاید کمتر کسی باشد که سعادت سفر به جا‌ی‌جای ایران زیبا و پهناورمان را داشته باشد. مکان‌هایی مثل پارک مینیاتوری مشهد مقدس از آن جاهای خاص و فوق‌العاده‌ای هستند که می‌توان در یک چشم به‌هم زدن به چندین اثر بی‌نظیر سفر کرد و در راهروهای تاریخی به کهنسالی ایران قدم زد.

پارک مینیاتوری مشهد کجاست؟ بوستان مینیاتوری از اولین پارک‌های موضوعی یا تم پارک‌های (Theme Park) شرق ایران در لیست پارک‌های مشهد است که قدمتش به بیش از 10 سال پیش باز می‌گردد و با هزینه‌ای 28 میلیارد تومانی تا اینجای کار ساخته شده است. البته در آن زمان فقط در حد یک ایده بود و سال‌ها طول کشید تا آثار تاریخی مینیاتوری که هویت اصلی بوستان مینیاتوری را تشکیل می‌دهد، ساخته شود. پارک مینیاتوری مشهد برای دو دسته از ما می‌تواند جذابیت داشته باشد؛ ایران‌دوستان و زیبایی‌دوستانی که به جاهای دیدنی مشهد علاقمندند. بوستان مینیاتوری توانسته با بازسازی چیره‌دستانه برخی از زیباترین سازه‌های معماری ایرانی‌ از قبیل تخت جمشید و پل خواجو و ... درسی از تاریخ و معماری و جغرافی برای هر فرد در هر سنی باشد. 
گل‌کاری های زیبایی نیز که در میان سازه‌های ساخته شده پارک مینیاتوری کاشته شده، کنتراست بی‌نظیری از سازه‌های انسانی و ساخته‌های طبیعت برای‌مان خواهد ساخت و زمین‌های بازی‌ بزرگی مثل منچ که برای کودکان ساخته شده، باعث‌شده که برای هیچ خانواده‌ای خالی از لطف نباشد تا حداقل برای یک‌بار به آن سر بزنند. کافی‌شاپ پارک مینیاتوری مشهد نیز یکی از امتیازهای خوب این بوستان است که می‌توانید بعد از یک پیاده‌روی با مراجعه به آن در یک محیط دوست‌داشتنی لحظاتی را استراحت کنید. در حال حاضر از 65 برنامه‌ریزی شده در ابتدای طرح، 9تای آن‌ها به‌طور کامل به بهره‌برداری رسیده است و قرار است 58 طرح در نهایت اجرا شود. البته برنامه‌های دیگری نیز در دست اجراست که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت. با ما در مجله گردشگری یوتراوز همراه باشید تا با تمام جزئیات پارک مینیاتوری مشهد مقدس آشنا شویم:


فهرست آنچه در ادامه از پارک مینیاتوری مشهد می‌خوانید:


معرفی پارک مینیاتوری مشهد

سی و سه پل پارک مینیاتوری مشهد

پارک‌ مینیاتوری به پارکی گفته می‌شود که بناها یا مکان‌هایی در مقیاس کوچک‌تر را به شما نمایش می‌دهد. این پارک‌ها در تمام دنیا طرف‌دار دارند. از آمریکا، تا کشورهای مختلفی اروپایی و شرق دور مثل چین، و پارک مینیاتورک در استانبول که برای ایرانیان شاید آشناتر باشد، همه همت بر این دارند تا شاهکارهای معماری کشورشان را به رخ جهانیان بکشند.

پارک مینیاتوری مشهد نیز که در سال 1384 با مساحت 80000 متر مربع تاسیس شد با هدف شناساندن زیبایی‌ها و تاریخ بناهای این مرز و بوم و جاذبه‌های گردشگری آن در منطقه 12 مشهد که منطقه‌ای تازه احداث است، آغاز به کار کرد. با توجه به این‌که پارک مینیاتوری مشهد مقدس در منطقه‌ای جدید و مسکونی از شهر مشهد به نام «منطقه الهیه» در بخش شمال غربی شهر ساخته شده است، به دلیل دور بودن از هسته‌های مرکزی شهر چه برای مسافران و چه برای ساکنین مشهد مقدس می‌توان گفت تا حدودی مورد کم‌لطفی مردمی و شهرداری واقع شد و تا سال 95 برنامه‌ای برای ساخت ماکت‌ها وجود نداشت.

در این سال بنا به ساخت 65 جاذبه گردشگری و سازه‌های تاریخی بود که سپس تبدیل به 58 اثر شد. بر اساس آخرین اخبار 51 ماکت برای شناساندن شاهکارهای معماری و جاذبه‌های تاریخی کشور طراحی شده که در فاز اول ماکت‌های 9 بنا به اتمام رسیده است.

در کنار این آثار 43000 متر از هشت هکتار مساحت پارک نیز تبدیل به فضای سبز شده و پر است از گل‌های زیبا که در فصول گرم سال در کنار رودخانه‌ و دریاچه‌ای که در مجموعه احداث شده، زیبایی چشم‌نوازی را آفریده است و مسیر پیاده‌روی مینیاتوری که به طول 1264 متر طراحی‌شده است، باعث شده تا پارک مینیاتوری مشهد تجربه‌ای خاص برای‌تان باشد. بناهای به اتمام رسیده در پارک مینیاتوری مشهد تا این لحظه شامل آثار زیر هستند:

تخت جمشید شیراز - پل خواجو اصفهان - روستای تاریخی کندوان - باغ شاهزاده ماهان کرمان - سد کارون - آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی - آرامگاه حکیم عطار نیشابوری - ایستگاه راه‌‌آهن مشهد مقدس - فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد مقدس


پارک مینیاتوری مشهد کجاست؟

  • آدرس پارک مینیاتوری مشهد: بلوار الهیه، بلوار سجادیه، نبش سجادیه 26 است.

شما می‌توانید هم از وسیله شخصی استفاده کنید هم با اتوبوس با پایانه الهیه رفته و از آن‌جا با خطوط مختلف و طی کمتر از 10 دقیقه به پارک مینیاتوری مشهد بروید. 

پیشنهاد می‌کنیم این ویدئو زیبا از پارک مینیاتوری مشهد را در آپارات تماشا کنید!
امکانات پارک مینیاتوری مشهد

نمای داخل پارک مینیاتوری مشهد

در این مجموعه به جز آثار مینیاتوری بناها، دریاچه‌ای مصنوعی به طول 2095 متر مربع و رودخانه‌ای زیبا به طول 216 متر طراحی شده است. حدود نیمی از پارک را فضای سبز و گل‌کاری تشکیل داده که رایحه‌ای مطبوع را در هوا جاری می‌سازد. یک قطار با ریلی به طول 920 متر ساخته شده که حالتی کلاسیک و دوست‌داشتنی دارد. رمپ تماشا به طول 96 متر و تراس تماشا به ارتفاع 14.6 متر که می‌توان کل پارک مینیاتوری مشهد را از آن دید.

خانه‌های روستایی دیدنی‌ای نیز در آن ساخته شده که در آن حیوانات اهلی را پرورش داده‌اند و گویی که در یک چشم به‌هم زدن شما را از دل شهر به خلوت روستا می‌برند. زمین بازی‌ای هم مخصوص کودکان عزیزتان طراحی شده که یکی از متفاوت‌ترین زمین‌های بازی‌ در پارک‌های شهر است. این محوطه شامل 3 بازی با درونمایه ایرانی شامل بازی مارپله که بر اساس معماری قلعه زیگورات طراحی شده، بازی منچ که برای حجم‌ها از سرستون‌های قلعه تاریخی الموت استفاده شده و پیست رالی ایران‌گردی که از خلیج فارس شروع شده و پس از عبور از صحرا و شرق کشور، به دریای خزر، کوه زاگرس و بار دیگر به خلیج فارس برمی‌گردد.

همچنین پارکینگی با مساحت حدود 5000 متر در این پارک تعبیه شده است تا خیال‌تان از بابت جای پارک نیز راحت باشد.


ساعت کاری و تلفن پارک مینیاتوری مشهد

ماکت آرامگاه فردوسی باغ مینیاتوری مشهد

شما می‌توانید همه روزه از ساعت 8 صبح الی 10:30 شب از پارک مینیاتوری مشهد دیدن کنید. ساعت پیشنهادی ما در مجله گردشگری یوتراوز به شما عزیزان در ساعات روشن روز است تا بتوانید آثار را بهتر مشاهده کنید. البته در شب هم با نورپردازی‌های انجام شده قطعا خالی از لطف نیست. بهترین فصل برای بازدید از این پارک نیز فصل بهار و تابستان است تا بتوانید از جلوه‌‌ی فضای سبز پارک نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای تماس با پارک با شماره 05135244220 تماس بگیرید.


قیمت بلیط پارک مینیاتوری مشهد چقدر است؟

آثار تاریخی پارک مینیاتوری قاسم آباد مشهد

قیمت بلیط 10000 تومان است. پارکینگ مجموعه که در بخش غربی پارک قرار دارد رایگان است. البته این قیمت می‌تواند افزایش یابد که بایستی برای اطمینان قبل از مراجعه با تماس، از قیمت روز اطمینان حاصل کنید.


کافی‌شاپ پارک مینیاتوری مشهد

این مجموعه کافی‌شاپی دوست داشتنی با نام کافی‌شاپ مینیاتور نیز در بخش غربی خود دارد. برای استفاده از کافی‌شاپ احتیاجی به پرداخت ورودی نیست و از سمت پارکینگ مجموعه می‌توانید به آن وارد شوید. محیط کافی‌شاپ متوسط و نسبتا باز است و با توجه به مجاورت پارک، از فضای محیطی زیبایی بهره‌مند است.

  • شماره تماس کافی‌شاپ مینیاتور: 09393355211

آینده پارک مینیاتوری مشهد

باغ شازده ماهان پارک میناتوری شهرداری مشهد

در حال حاضر چندین پروژه در دست احداث در پارک مینیاتوری مشهد در حال اجراست. یکی از این پروژه ها ساخت پردیس سینمایی در 6 سالن است که تبدیل به یکی از بزرگترین پردیس‌های سینمایی شهر خواهد شد. یکی دیگر از این پروژه‌ها فودکورت است که اغلب مجموعه‌های تفریحی مشهد در چند سال اخیر به احداث آن دست زده‌اند که این امر می‌تواند خلاء وجود چنین محیطی در این بخش شهر را جبران کند. برنامه‌ای نیز برای ایجاد یک گیم‌ سنتر در پارک مینیاتوری مشهد وجود دارد تا نیازهای کودکان و نوجوانان نسل جدید خانواده را نیز برطرف کند.

امیدواریم این مطلب تمام سوالات شما در مورد پارک مینیاتوری مشهد را پاسخگو بوده باشد. در صورتی‌که بازهم سوالی برای‌تان بی‌پاسخ مانده، در بخش نظرات همین پست، آن را با ما به اشتراک بگذارید تا ما در مجله گردشگری یوتراوز پاسخگوی سوالاتتان باشیم.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز