ورود
Mellat Park

پارک ملت مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

اگر از مشهدی‌ها درباره یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری شهرشان بپرسید، بدون‌شک، پارک ملت مشهد یکی از عناوینی است که زیاد به گوشتان می‌خورد! این پارک، محبوبیت زیادی دارد و به خوبی خودش را در دل مردم مشهد و گردشگران باز کرده است. اگر می‌خواهید پارک ملت مشهد را بشناسید، این مطلب برای شماست! همین حالا شروع به خواندن کنید و همه آنچه باید بدانید را یکجا دریافت کنید.

امروز با هم در مجله گردشگری یوتراوز، پارک ملت را در لیست پارک‌های مشهد را زیر ذره‌بین برده‌ایم و هرآنچه لازم است بدانید را به شما می‌گوییم. پس به خواندن ادامه دهید و تا انتهای این مطلب، همراه ما باشید:

هر آنچه از پارک ملت مشهد در ادامه می‌خوانید:
پارک ملت مشهد، چند کیلومتر است؟

Mashhad Mellat Park Image

اولین سوالی که ذهن بسیاری از کاربران فضای مجازی را درباره پارک ملت مشهد به خود اختصاص می‌دهد، مساحت این پارک است. چراکه پارک ملت یک فضای عالی برای دویدن و ورزش‌های استقامتی است. مجموعه‌ای به وسعت 72 هکتار (720 هزار مترمربع)، با انبوهی از درختان بلند و تنومند که به زیبایی و هوای پاکیزه و تمیز شهر مشهد افزوده‌ است. این پارک فضایی بسیار بزرگ و متنوع را برای پذیرایی از تمام گروه‌های سنی فراهم آورده ‌است. 

پارک ملت مشهد، واقع در غرب شهر زیارتی مشهد مقدس، از مهم‌ترین و پرطرفدارترین پارک‌ها، شهربازی‌ها و از مهمترین جاهای دیدنی مشهد است. ساخت این مجموعه در سال 1343 خورشیدی در دوران محمدرضا شاه پهلوی صورت گرفت و ایده ساخت پروژه پارک ملت مشهد را دو مهندس انگلیسی بر عهده داشتند که بعدها مهندسان توانمند ایرانی این پروژه عظیم را به دست گرفتند و شهربازی این مجموعه را به اتمام رساندند.


قسمت‌های مختلف پارک ملت مشهد

Mellat Park Complete Image

پارک ملت را به شکل یک مستطیل بزرگ تصور کنید، که در هر ضلع آن اتفاق زیبا و هیجان‌انگیزی در حال انجام‌شدن است. در هر ضلع آن شور و نشاط زندگی را می‌توانید پیدا کنید؛ در سمت شرقی این مجموعه، دریاچه‌ای قرار دارد و پشت آن مجتمعی است تحت‌عنوان مجتمع جانبازان که در زمینه خدمت‌رسانی به جانبازان و معلولینی که مشکلات جسمی و حرکتی دارند، فعالیت می‌کند. در ضلع غربی، زمین‌های ورزشی پارک ملت مشهد قرار گرفته ‌است که شامل: زمین فوتبال، والیبال، بسکتبال، اسکیت (کلاس‌های آموزشی اسکیت در دو قسمت دختران و پسران برگزار می‌شود)، تنیس و استخر روباز با ظرفیت 400 نفر می‌شود.

از دیگر قسمت‌های پارک ملت، قسمت بانوان است که باغ رز یا فضایی است سرپوشیده و مخصوص بانوان تا بتوانند به صورت آزادانه مشغول به انجام فعالیت‌های ورزشی و دورهمی‌های دوستانه شوند. از مزیت‌های این مجموعه می‌توان به فضایی خالی در دورتادور آن اشاره کرد؛ اگر اهل ورزش‌های صبحگاهی هستید به خصوص ورزش‌های گروهی بدون‌شک این قسمت از پارک ملت مشهد بهترین فضا برای شما خواهد بود. در این قسمت علاوه بر ورزش‌های صبحگاهی، مکانی بسیار مناسب به دوچرخه‌سواری و اسکیت‌سواری کودکان و نوجوانان اختصاص دارد. 

از مهم‌ترین قسمت‌های پارک ملت، قسمت جنوبی آن است که دسترسی بسیار راحت و آسانی به پایانه اتوبوس‌رانی (پایانه آزادی) و مترو شهری دارد. از 4 طرف پارک ملت، بلوار وکیل آباد، بلوار امامت، بلوار معلم و حاشیه بزرگراه آزادی، به راحتی می‌توانید به این پارک دسترسی داشته باشید. همچنین در روبه‌روی سمت جنوبی پارک ملت، آن طرف بزرگراه وکیل آباد نیز، بزرگ‌ترین دانشگاه شرق ایران یعنی دانشگاه فردوسی مشهد قرار دارد. بزرگترین قسمت پارک ملت مشهد، شهربازی آن است که از مرکز پارک شروع شده و قسمت‌های شرقی را نیز در بر می‌گیرد.


شهربازی پارک ملت مشهد

Mellat Amusement Park Entrance

در ادامه می‌خواهیم شما را با  شهربازی پارک ملت مشهد آشنا کنیم. بدون‌شک با خواندن ادامه مطلب آدرنالین خونتان بالا خواهد رفت و حتماً به این شهربازی جذاب سری می‌زنید. شهربازی پارک ملت که در لیست شهربازی‌های مشهد قرار دارد، به سه قسمت بازی‌های هیجانی، خانوادگی و کودکان تقسیم می‌شود.


تجربه بی‌نظیر پرواز کردن در آسمان

می‌توانید تصور کنید پرواز کردن در آسمان‌ها چه لذتی خواهد داشت؟ بله، درسته قطعاً غیرقابل توصیف است. این تاب چرخشی شما را تا ارتفاع 24 متری با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت، بالا می‌برد و شما اوج هیجان و لذت را تجربه خواهید کرد. مدت زمان چرخش آن 4 دقیقه است. ظرفیت آن 24 نفر است و برای استفاده از آن حداقل محدودیت قدی تا 150 سانتی‌متر در نظر گرفته شده است.


اسکیت بورد از بی‌نظیرترین‌ها

Mellat Amusement Park Skate Board

اگر از آن دسته افراد شجاع و هیجانی‌ای هستید، توصیه من به شما این بازی است. ریلی 36 متری که اسکیتی رو آن قرار دارد و شما سوار بر آن اسکیت بزرگ خواهید شد. اسکیت با سرعت کم به سمت بالا و ابتدای ریل حرکت می‌کند و با سرعت 85 کیلومتر در ساعت به سمت پایین پیش می‌رود و تا کم شدن سرعت و متوقف شدن آن، از حرکت نمی‌ماند. ظرفیت اسکیت بورد 16 نفر است و 3 دقیقه به طول می‌انجامد.


آکروجت فضایی

Mellat Amusement Park Flat Rides

با معلق شدن در فضا در ارتفاع 2 متری هیجان غیرقابل توصیفی را تجربه خواهید کرد. ظرفیت این بازی 32 نفر و محدودیت قدی آن 120 سانتی‌متر است. مدت زمان این بازی 12 دقیقه است.


ترن هوایی از بازی‌های محبوب

Mellat Park Roller Coaster

ترن هوایی هیجان‌انگیز پارک ملت مشهد با ریل‌های پیچ‌درپیچ و هیجان‌انگیز شما را به ثبت کردن عکس‌های خاطره‌انگیز در ابتدا و بین مسیر ریل دعوت می‌کند. سرعت ترن 60 کیلومتر بر ساعت است و تا ارتفاع 18.5 متر به بالا می‌رود.


تاپ اسپین و ترشح آدرنالین

با چرخش سریع به دور خود و همزمان با ارتفاع گرفتن از سطح زمین هیجان زیادی را تجربه خواهید کرد. ظرفیت این بازی 32 نفر است و تا ارتفاع 16 متری بالا می‌رود.


سورتمه شهربازی پارک ملت مشهد

یکی از بازی‌های محبوب در شهربازی مشهد، سورتمه است. در حین چرخش به سمت بالا و پایین می‌روید. اگر به چرخش در سرعت بالا علاقه دارید این بازی را به شما توصیه می‌کنم. سرعت آن 44 کیلومتر بر ساعت و مدت زمان چرخش 3 دقیقه است.


کشتی دوقلو

Twin Ship

از سری بازی‌های محبوب کودکان کشتی دوقلو است. کشتی به دو قسمت تقسیم شده و در دو طرف، قابل نشستن است و به سمت چپ و راست تاب می‌خورد. محدودیت سنی این بازی تا سن 4 سالگی است. کشتی دوقلو تا ارتفاع 4 متر بالامی‌رود و در مدت زمان 3 دقیقه در حرکت است. 

بازی‌هایی که تا اینجا نام بردیم، از دسته بازی‌های هیجانی هستند و هرکسی نمی‌تواند سوار آن‌ها شود. اما با یک‌بار امتحان چنان آدرنالین در مغزتان ترشح خواهد شد که هیچ‌وقت هیجان شهربازی پارک ملت مشهد را فراموش نخواهید کرد. در ادامه بازی‌هایی را معرفی خواهیم کرد که، از دسته بازی‌های خانوادگی شهربازی پارک ملت محسوب می‌شود و برای تمام افراد مناسب است.


فانفار، از بزرگترین چرخ و فلک‌های خاورمیانه

Fanfar Carosel

قطعاً تا به حال، در هر جای دنیا که هستید، سوارشدن بر چرخ‌وفلک یا فانفار را تجربه کرده‌اید. اما، فانفار شهربازی پارک ملت مشهد یکی از بزرگترین و عظیم‌ترین چرخ‌وفلک‌ها در ایران و حتی در خاورمیانه است. 

تعجب کردید، نه؟! این چرخ‌وفلک 250 تن وزن دارد و در سال 1384 وارد این مجموعه شده‌ است. شما می‌توانید با سوارشدن در فانفار ارتفاع 80 متری از سطح زمین را تجربه کنید. هنگامی‌که شما در مرتفع‌ترین قسمت فانفار یا چرخ‌وفلک قرار دارید، می‌توانید به نمای کلی پارک و بیشتر قسمت‌های آن (زمین‌های فوتبال، والیبال، اسکیت و ... ، پارک بانوان، فضاهای آموزشی، فضای ورزشی و ...) و خیابان‌های اطراف شهر مشرف باشید. سرعت حرکت فانفار 10 کیلومتر بر ساعت است و ظرفیت 450 نفر را در خود جای می‌دهد.


ماشین برقی، بازی محبوب کودکان

Bumper Cars

از دیگر بازی‌های محبوب که از دسته بازی‌های خانوادگی است و هیجان زیادی برای کودکان به ارمغان می‌آورد، ماشین برقی پارک ملت مشهد است. حتماً با سر زدن به بازی ماشین برقی در پارک ملت مشهد خنده بر لب کودکان خود آورده و خاطره زیبایی برای او بسازید.
می‌رسیم به بازی‌های زیبای کودکان که با صدای خنده‌های بلندشان فضای شهربازی را پر از شادی و خوشحالی و امید می‌کنند.


تاب‌های رنگی مخصوص کودکان

این تاب‌ها به نسبت تاب قبلی که عنوان کردیم بسیار امن‌تر است و فقط حول یک محور به چرخش در می‌آید. اگر کودکتان به تاب علاقه دارد، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این بازی را امتحان کند.


قطار کوچک کودکان

در شهربازی پارک ملت مشهد علاوه بر قطار بزرگ که از دسته بازی‌های خانوادگی است، قطار کوچک دیگری نیز وجود دارد که برای کودکان تعبیه شده است تا شادی و خوشحالی برایشان فراهم می‌شود. قطارهای بزرگ با وارد شدن به تونلی، ترس و وحشت به همراه می‌آورد و ممکن است برای هر سنی مناسب نباشند، پس حتماً قبل از سوار شدن به این قطارها روحیه کودک خود را در نظر بگیرید.


موتور کراس، از بازی‌های مورد علاقه کودکان، به خصوص پسرها

این بازی لذت سوارشدن بر موتور را برای کودکان شبیه‌سازی می‌کند. تا به اینجا از زیبایی‌های شهربازی صحبت کردیم و با جذابیت‌های بازی‌هایش آشنا شدیم، در ادامه می‌خواهیم شما را با فضاهای دیگر پارک ملت آشنا کنیم، همراه ما باشید.
از پارک ملت مشهد عکس‌های زیبا ببینید

قبل از آشناشدن با فضاهای دیگر پارک بهتر است با هم عکس‌های از این مجموعه دلنشین و همیشه سبز در فصل‌های مختلف سال ببینیم:

Child in Mellat Park
Tourist at Mellat Park
Skate Rider

فرهنگسرای پارک ملت مشهد

Cultural centre

در قسمت مرکزی مجموعه پارک ملت مشهد، فرهنگسرای پارک قرار دارد. این قسمت شامل فضاهای فرهنگی نظیر کتابخانه، مسجد، کلاس‌های هنری (شامل: موسیقی، بازیگری، نویسندگی، خوشنویسی، کارگردانی و ...) و بزرگ‌ترین تئاتر در شهر مشهد است.


صخره‌نوردی در پارک ملت مشهد

اگر علاقه‌مند به صخره‌نوردی و ورزش‌های این چنینی هستید، حتماً به باشگاه صخره‌نوردی در پارک ملت مشهد سری بزنید. شما به همراه مربیان بسیار عالی و با تجربه از خدمات و امکانات کامل این باشگاه در دوره‌های 4 ،8 و 12 ماهه آموزش‌های لازم را دریافت خواهید کرد. محدودیت سنی از 4 سال به بالاست.


سالن تئاتر پارک ملت مشهد

Mashhad Theater

در این تئاتر 7 ساله مهم و بزرگ، جشن‌هایی مانند: تئاترهای جشنواره فجر، جشن اردیبهشت، جشن‌های استانی و .... برگزار می‌شوند. برای خرید بلیط‌های مربوط به تئاتر و جشن‌ها به سایت مشهد گیشه مراجعه کنید و برنامه موردنظر خود را با توجه به زمان‌بندی مناسب انتخاب و خریداری کنید.


جشن لاله‌ها در پارک ملت

با فرارسیدن فصل زیبای بهار و ماه‌های دل‌انگیزش همچون فروردین، هرساله گل‌های لاله‌ها با دلبری کردن جشن زیبایی به پا می‌کنند و بینندگان را به خود جذب می‌کنند تا در عکس‌های خاطره‌انگیزشان، بهار زیبای پارک ملت را جای‌دهند.


حیات وحش پارک ملت

جالب است بدانید پارک ملت مشهد در قسمتی از مجموعه خود، حیات‌وحش کوچکی را جای داده که حیواناتی از جمله: طاووس، مرغ عشق، میمون و انواع پرندگان در آن نگه‌داری می‌شود.


پارکینگ زیر سطحی آزادی مشهد

AZADI PARKING

پارکینگ خودرو در پارک ملت مشهد در قسمت شرقی و جنوبی پارک، سمت محله آزادشهر  و بلوار وکیل آباد قرار گرفته‌ است و دسترسی آسان به ایستگاه اتوبوس که در جلوی پارکینگ قرار گرفته‌، برای شهروندان فراهم شده است. در افتتاحیه‌ی جدیدی از پایانه و پارکینگ آزادی 3 سطح در زیر زمین ساخته شده ‌است. با جداشدن ورودی خودروها از اتوبوس‌ها، سطح منفی یک مخصوص اتوبوس‌ها در تعداد حدود 35 عدد و طبقات منفی دو و سه به پارکینگ خودروها در تعداد 700 خودرو (شامل: خودرو معلولین 50 عدد، دوچرخه و موتور سیکلت 100 عدد) اختصاص پیدا کرده است. با اجرایی‌کردن این پروژه بزرگ به مساحت 12 هزار مترمربع و زیربنای 33 هزار متر مربعی، دیگر شاهد مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا و آلودگی‌های صوتی ناشی از اتوبوس‌ها و خودروها نخواهیم بود.شهر مشهد، به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) شهری زیارتی محسوب می‌شود و همه ساله پذیرای تعداد بسیار زیادی از مسافران از تمام نقاط کشورمان است. حرم امام رضا از دیدنی‌های بسیار مهم بوده و فاصله تقریبی پارک ملت مشهد تا حرم حدود 12 کیلومتر است. با دسترسی بسیار راحت به مترو و خطوط اتوبوس‌رانی به راحتی می‌توانید برای زیارت به حرم مقدس امام رضا (ع) بروید.

با گذر زمان و سفر کردن مردم به شهرهای مختلف کشور، شاهد ظهور پارک‌ها، مکان‌های دیدنی، موزه‌ها، بازارها و مراکز خرید و مکان‌های تفریحی جهت جذب گردشگران بودیم. حرم امام رضا (ع) در مشهد از مناطق زیارتی و مهم مسافران محسوب می‌شد و با مرور زمان با ایجاد فضای تفریحی و فرهنگی همچون پارک ملت مشهد، بدون‌شک گزینه‌ی بعدی مسافران بعد از زیارت بازدید از این مجموعه زیبا خواهد بود.

سپاسگزاریم از وقتی که در جهت مطالعه این مطلب گذاشتید. اگر سؤال یا تجربه‌ای از بازدید خود از پارک ملت مشهد دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز