ورود
روستای خشت کلات نادری

روستای خشت کلات نادری

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

روستا خشت کلات نادر یکی از روستاهای شهرستان کلات نادری با طبیعتی بکر و بناهایی تاریخی ارزشمند است. مردم این روستا از منابع طبیعی، برای رفع نیازها در گذشته استفاده می‌کردند. به عنوان مثال، 366 آب‌انبار این روستا با سیلا‌ب‌ها و برفِ کوه‌ها پر و از آسیابِ بادی برای تهیه آرد در این روستا استفاده می‌شد.

روستای خشت کلات نادری با جمعیتی حدود 300 نفر یکی از جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. بخشی از ترکمن‌های خراسان در این روستا زندگی می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که زبان رایج شمال خراسان کرمانجی (کردی) است ولی سبک زندگی و لباس پوشیدن در روستای خشت کلات نادری شباهت زیادی به محلیان ترکمن‌صحرا دارد. با ما در مجله گردشگری یوتراوز همراه شوید تا بیشتر با روستای خشت کلات آشنا شوید. 

لیستی از آنچه درباره روستای خشت کلات در ادامه می‌خوانید:روستای خشت کلات کجاست؟

  • روستای خشت در 10 کیومتری کلات نادری قرار دارد. 
 

موقعیت مکانی روستای خشت روی نقشه:فاصله مشهد تا روستای خشت کلات چقدر است؟

روستای خشت کلات در شمال مشهد و در قسمت غربی کلات نادری واقع شده است. فاصله این روستا از کلات ۱۵ کیلومتر است. اوایل جاده منتهی به روستا، پهن و تیغ انداخته است ولی بعد از طی کردن مسافتی، جاده باریک‌تر و پیچ در پیچ، به سمت روی کوه ادامه دارد. همانطور که حدس می‌زنید، روستای خشت از بلندترین روستاهای منطقه کلات است. در مسیر رسیدن به روستای خشت، از معادن سنگ می‌گذرید. جالب است بدانید سنگ‌های به‌کاررفته در ساخت عمارت  معروف کاخ خورشید کلات از همین روستا آورده شده‌اند.


معرفی روستا خشت و جاذبه‌های آن

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، روستای خشت کلات نادر جاذبه‌های منحصربه‌فردی دارد. این جاذبه‌ها در کنار آب‌وهوای مطلوب و طبیعت زیبا، روستای خشت را به یک مکان تفریحی تبدیل کرده‌ است. البته این روستا آن‌طور که باید شناخته شده نیست و بازدیدکنندگان زیادی ندارد. از این فرصت استفاده کنید و شبی را مهمان روستاییان باصفا در منطقه کلات باشید. چند مورد از جذابیت‌های روستای خشت کلات را در ادامه بخوانید.


کشاورزی در روستا خشت کلات نادر

از محصولات کشاورزی مهم کلات نادری که در ایران زبانزد است برنج دیم کلات است. این نوع برنج منطقه به به دلیل وجود رودهای زیاد در کلات، کشت می‌شود. روستای خشت آب مورد نیاز برای کشاورزی و آب شیرین برای آشامیدن را، از دو رود «شورسو» و «شیرین سو» به دست می‌آورد. روستای خشت کلات نادری به دلیل زمستان‌های سخت و سنگین حتی در فصل تابستان هم پر آب است.


آسیاباد روستا خشت کلات نادری

در روستای خشت کلات علاوه بر طبیعت بکر و چشم‌نواز، بناهای تاریخی هم نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. یکی از این بناها، بنای تاریخی آسیاباد (آسیاب بادی) در این منطقه است. آسیاباد خشت کلات بر روی طاقدیسی به ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا ساخته شده‌ بود اما متاسفانه در حال حاضر، به جز کمی دیوار و مقداری مصالح ساختمانی روی هم ریخته، چیزی از آن باقی نمانده‌است. آسیاب بادی در مجاورت روستای خشت و در قسمت شمال کلات نادری واقع شده است.


آب‌انبارهای روستا خشت کلات نادر:

آب انبارها تاریخی

در قسمت شمالی و در۲۰۰ متری روستای خشت کلات، صدها آب‌انبار به صورت پلکانی ساخته شده‌اند. این آب‌انبارها، مانند گرمابه‌های قدیمی هستند که در میان آنها ستون‌ها و پایه‌های هلالی از آب در مقابل تابش خورشید محافظت می‌کرد. متاسفانه امروز تمامی طاق‌ها خراب شده و تنها یک طاق بزرگ باقی مانده که آن هم ترک برداشته‌ است. آب‌انبارهای خشت کلات در مسیر سیلاب‌ها و آب شدن برف کوه‌ها ساخته شده‌اند تا در فصل‌های بارانی و برفی آب در آنها ذخیره شود و در فصول کم آبی مورد استفاده قرار گیرد. روستای خشت کلات 366 آب‌انبار دارد. هر کدام از این آب‌انبارها مصرف روزانه سربازان، بزرگان و چهارپایان را در طول یک سال تامین می‌کرد. جالب است بدانید که اهالی بخاطر زیاد بودن آب‌انبارهای روستا، نام «قطار حوض» را برای آنها انتخاب کرده‌اند. 


کلام آخر:

امیدواریم با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله خواندید، به روستای خشت کلات بروید و از نزدیک با نحوه استفاده مردم از منابع طبیعی آشنا شوید. همان‌طور که گفتیم، روستای خشت در نزدیکی شهرستان کلات نادری مشهد قرار دارد. هر جای ایران که هستید بلیط هواپیما خود را به مشهد، از طریق سایت یوتراورز رزرو کنید. همکاران ما در پشتیبانی یوتراوز به‌صورت 24 آماده پاسخگویی به سولات شما هستند. کافی‌ست با شماره 1548 تماس بگیرید.

سوالات متداول

فاصله روستای خشت کلات تا عمارت کاخ خورشید چقدر است؟

روستای خشت کلات تا عمارت کاخ خورشید 13 کیلومتر فاصله دارد.

از شهرستان کلات تا روستای خشت چند دقیقه راه است؟

از کلات تا روستای خشت با ماشین، حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز