ورود
خواجه اباصلت مشهد

خواجه اباصلت مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

تجربه سفر به مشهد و بازدید از مکان‌های مذهبی این شهر را داشته‌اید؟ ممکن است در نگاه اول فکر کنید که دیدنی‌های ارزشمند و مذهبی مشهد تنها به حرم مطهر امام رضا (ع) ختم می‌شود! اما این انتهای ماجرا نیست! مشهد دیدنی‌های ‌مذهبی بسیاری دارد که داستان پشت هرکدام از آنها می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند. یکی از آنها، خواجه اباصلت مشهد است. این مطلب 0 تا 100 این مکان را برایتان توضیح می‌دهد.

آیا علاقه‌مند به مکان‌های زیارتی هستید؟ آیا مکان‌های تاریخی مشهد را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید خواجه اباصلت چه کسی است؟ آیا به بازدید از جاهای دیدنی تاریخی مشهد علاقه دارید؟ اگر دوست دارید یکی از مکان‌های زیارتی و تاریخی مشهد را بشناسید، این کادر از مجله یوتراوز را از دست ندهید و با ما همراه باشید.


آنچه از مقبره خوابه اباصلت مشهد می‌خوانید:

خواجه اباصلت چه کسی است؟

Khajeh Abasalt Shrine

عبدالسلام بن صالح بن سلیمان، ملقب به خواجه اباصلت که در سال ۱۶۰ هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود. از دانشمندان، راویان و محدثین زمان خود بوده‌ است. علت شهرت وی به خواجه اباصلت هروی این است که جد بزگوار ایشان در زمان خود در هرات خراسان بوده‌ است. 

خواجه اباصلت یکی از خادمین امام رضا (ع) در زمان خود بوده‌ است. همچنین از روایت‌کنندگان چگونگی به شهادت رسیدن ایشان، به دست مأمون عباسی در کتاب "وفاه ارضا" است. خواجه اباصلت در زمان هجرت امام رضا (ع)  از مدینه به خراسان آمد و از غلامان وخادمین مخصوص امام بوده است که همین ویژگی باعث شده‌ است تا مسافرینی که قصد رفتن به مشهد مقدس را دارند در بین راه به آرامگاه او بروند و برسر مزارش فاتحه‌ای بخوانند. خواجه اباصلت در سال ۲۳۲ هجری قمری بعد از ۳۳ سال خدمت در جوار امام رضا (ع) چشم از این جهان فروبست.


شخصیت علمی خواجه اباصلت

خواجه اباصلت از افراد بسیاری چون، حماد بن یزید، عبدالرزاق صفائی، مالک بن انس، فضیل بن عیاض و عبدالله بن مبارک حدیث شنیده‌ است و به شهرهای متفاوتی چون عراق، حجاز، یمن سفر کرده‌ است. خواجه اباصلت در میان مردان شیعه و در دین اهل سنت به درستی از او یاد شده‌ است و در بغداد روایات حدیثی بسیاری پرداخته‌ است. این مرد بزرگ و وفادار از بهترین یاران امام رضا (ع) بوده و حدیث‌های بسیاری از امام رضا (ع) بیان کرده‌ است.

آنچه درباره خواجه اباصلت در محضر امام رضا (ع) باید بدانید، عده بسیاری از علمای امامیه، خواجه اباصلت را از یاران امام رضا (ع) می‌دانند و از واژه‌ی خادم برای او استفاده نکرده‌اند. خواجه اباصلت در نیشابور به خدمت امام رضا (ع) رفته و در سرخس با ایشان دیدار کرده‌ است.

در نیشابور از امام رضا (ع) حدیث سلسله‌الذهب را بیان کرده و بسیاری از روایات درباره‌ی شهادت امام رضا (ع) از خواجه اباصلت روایت شده و به صورت مکتوب به نسل‌های بعد رسیده‌ است.

آنچه درباره خواجه اباصلت در محضر امام جواد (ع) باید بدانید، آن است هنگامی که امام رضا (ع) شهید شده بودند امام جواد (ع) از مدینه به طوس آمدند و همراه با اباصلت در آنجا ملاقاتی داشتند که این ملاقات در دو دفعه انجام شد، اولی هنگام خواندن نماز امام جواد (ع) بر پیکر امام رضا (ع) و دیگری زمانی که اباصلت به فرمان مأمون به زندان افتاده بود و با معجزه امام جواد (ع) نجات پیدا کرد.


خواجه اباصلت دارای چه مذهبی بوده‌ است؟

با توجه به اینکه خواجه اباصلت از اصحاب امام رضا (ع) بوده‌، ولی در دین تقلیدی وی اختلافی وجود داشت. شیخ طوسی او را از عامه به حساب آورده و گروهی به تشیع او ایراد گرفتند و سنی بودن او را دروغ شمردند. 
آرامگاه خواجه اباصلت در کجا قرار دارد؟

زریح خواجه اباصلت

این آرامگاه در جاده مشهد به فریمان در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع شده‌ است. به‌طور دقیق خواجه اباصلت، نرسیده به بهشت رضا و در ۳ کیلومتری خواجه مراد قرار دارد. در آرامگاه خواجه اباصلت مقبره بسیاری ازدیگر بزرگان و عارفان جای دارد که شما به محض ورود به این آرامگاه متوجه این موضوع خواهید شد؛ زیرا سنگ‌های مقبره‌ها بسیار قدیمی است و فضایی تاریخی را به چشم بازیدکنندگان می‌رساند. 

آرامگاه خواجه اباصلت یکی از معروف‌ترین قبرستان‌های شهر مشهد است که در محیط آن قبور بسیاری دیده می‌شود؛ از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم، بازدید از آن‌را از دست ندهید!

مسافرانی که در هتل اقامت دارند، می‌توانند به راحتی خود را به این آرامگاه برسانند؛ زیرا خواجه اباصلت در میان مشهدی‌ها بسیار معروف است و می‌توانند با هر وسیله نقلیه‌ای به آنجا بروند. لازم است ذکر شود که اطراف خواجه اباصلت تسهیلاتی همچون رستوران، چایخانه، خدمات رفاهی، ... وجود دارد که شرایط مناسبی را برای زائرین فراهم می‌کند.


آرامگاه خواجه اباصلت چگونه فضایی است؟

زیارتگاه خواجه اباصلت مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت در گذشته دارای بنایی نیمه‌مخروبه بود که به کمک محمد علی درویش در سده هشتم هجری با بزرگ‌تر و مدرن‌ترشدن شهر مشهد، به بهترین شکل طراحی و با نمایی چهارضلعی بنا شد. قبور و مزار‌های زیادی در محیط این آرامگاه وجود دارد که یکی از آن‌ها مربوط به محمد علی درویش می‌باشد که در سال ۷۲۶ هجری قمری دیده از این جهان بست. محمد علی درویش پیش از مرگ خود وصیت کرد تا پیکر خویش را در نزدیکی مزار خواجه اباصلت به خاک بسپارند.

بنای چهارضلعی این آرامگاه باعث شده‌ است که از چهار طرف، چهار درب به بیرون برای رفت‌وآمد داشته باشد. مساحت این آرامگاه حدود ۹۰۰ متر است که در آن کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ، آینه‌کاری و رواق‌های مستطیل‌شکل زیبایی به کار برده شده‌ است. آینه‌کاری این آرامگاه تا حدودی مشابه حرم امام رضا (ع) است که در ابعاد کوچکی برای این خادم عزیز امام هشتم (ع) انجام گرفته‌ است.

در وسط آرامگاه خواجه اباصلت بقعه‌ای هشت ضلعی با پنجره‌های نقره‌ای و تاجی از طلا شکوه و جلال خاصی به این آرامگاه داده است. این بقعه با نور سبزرنگ چراغانی شده که در میان کاشی‌کاری‌های آبی چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. با این تفاسیر، هنوز هم می‌خواهید بازدید از این مکان مذهبی را به تعویق بیندازید؟


قیمت قبر جا در آرامگاه خواجه اباصلت چقدر است؟

نمای تزئینات و معماری بقعه خواجه اباصلت

قبور بسیاری از شیعیان و عارفان و مردم عادی در خواجه اباصلت است. همچنین بسیاری از مردم قبل از مرگ خود وصیت کرده‌اند که در کنار این مرد زاهد و عارف دفن شوند. قیمت قبر جا، براساس اینکه در حیاط باشند یا در غرفه و اینکه، یک طبقه، دو طبقه یا سه طبقه باشد، متفاوت است. قیمت در صحن حیاط با احتساب اینکه یک طبقه باشد، چهل میلیون تومان است و قیمت در صحن حیاط با تصور اینکه دو طبقه باشد، بیست و دو میلیون تومان است. همچنین قیمت داخل غرفه و سه طبقه بودن مزار، قیمت نهایی آن سی‌وشش میلیون تومان است.

مشهد شهری زیارتی و سیاحتی است. سالانه تعداد زیادی مسافر به این شهر عزیمت کرده و به بهترین نحو از مهمانان خود میزبانی می‌کند. شهر مشهد، جاذبه‌های گردشگری و آرامگاه‌های تاریخی بسیاری را در قلب خود جای داده‌ است. یکی از این مقبره‌ها آرامگاه خواجه اباصلت است که مورد توجه بسیاری از مسافرین مشهد است. مجله یوتراوز با شرح کلی در ارتباط با شخصیت کلی خواجه اباصلت و توصیف آرامگاه تاریخی‌اش شما را به خوبی با این مقبره و پیشینه کهن‌اش آشنا کرد. امید است این قاب برای شما کاربردی بوده و لذت برده باشید. اگر سوال و یا تجربه‌ای از بازدید از خواجه اباصلت مشهد دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز