ورود
Mahinestan Raheb Hotel

جاهای دیدنی کاشان در شب

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در مرکز ایران از تهران که به سمت اصفهان حرکت می‌کنید در مسیری از قم می‌توانید راهتان را کج کنید و به شهری در نزدیکی‌های کویر برسید که زیباترین معماری‌ها را در خود جای داده و آرام‌ترین انسان‌ها را در میان خود گرفته است. این شهر کاشان زیباست که جاهای دیدنی بسیاری برایتان دارد. وقتی وارد آن می‌شوید به‌راحتی نمی‌توانید قدم از آن بیرون بگذارید.

دیدنی‌های کاشان فراوانند و به‌راحتی می‌توان گفت گشت‌وگذار در کاشان روز و شب ندارد. شهری که تاریخ هشت‌هزارساله‌اش را به زیبایی در خود جای‌داده است و انگار تاریخش بازمان همراه و در امروز متجلی شده است. از تمام آثار به‌دست‌آمده در کاشان و به‌خصوص تپه سیلک، تاریخ طولانی کاشان به‌دست‌آمده که چطور در شکل‌گیری تمدن ایرانی نقش اساسی داشته است و جزو اولین شهرهایی بوده که در ایران شکل گرفته و ایرانیان تجربه‌ی زندگی شهرنشینی را در آن آغاز کرده‌اند. علاوه بر خود شهر کاشان روستاهای اطرافش نیز قدمتی تاریخی دارند و سرشار از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی هستند؛ زیرا کاشان شهر فرهنگ و هنر نیز هست؛ بنابراین اگر هنوز به کاشان سفر نکرده‌اید در اولین فرصت امکان سفر به این شهر را برای خود فراهم کنید و برای این سفر، چندین روز را در نظر بگیرید چراکه جاهای دیدنی کاشان تمام‌نشدنی هستند. روز یا شب در کاشان زیباست. فراموش نکنید که خانه‌های تاریخی و باغ فین کاشان در شب تعطیل هستند؛ اما این بار یوتراوز می‌خواهد شمارا با جاهای دیدنی کاشان در شب آشنا کند که اگر از هیاهوی روز به‌تنگ آمده‌اید، آرامش شبانه را برای گشت‌وگذار انتخاب کنید.

در این مقاله درباره‌ی دیدنی‌های کاشان در شب می‌خوانید:


مسجد و مدرسه‌ی آقابزرگ

Agha Bozorg mosque

از میان کوچه‌های کاه‌گلی و پیچ‌درپیچ اطراف مسجد آقابزرگ به آن نزدیک می‌شوید و از همان دور می‌توانید گنبد زیبایش را ببینید که چطور به شما نزدیک می‌شود و از دور خودنمایی می‌کند. زیر گنبد، پنجره‌هایی کوچکی دورتادور نشسته‌اند و نمایی دیگر به این گنبد خشتی زیبا داده‌اند؛ اما زیبایی مسجد آقابزرگ از لحظه‌ای که قدم به داخل حیاط آن می‌گذارید به معنای واقعی بر سرتان آوار می‌شود. آن‌قدر که به‌سختی می‌توانید نفس بکشید از تماشای این‌همه زیبایی. با خود می‌اندیشید که معمار این بنا آیا یک فرد زمینی بوده است و یا از بهشت آمده و این مسجد را ساخته است؟
حیاط بزرگ مسجد با شبستان‌های زیبایش دورتادور قرار دارند؛ اما زیباترین بخش مسجد زمانی است که در میان حیاط مسجد، حیاط دیگری را می‌بینید که حدود سه تا چهار متر پایین‌تر از سطح حیاط قرار دارد و دورتادورش را اتاق‌های کوچکی فراگرفته‌اند. این بخش محل زندگی طلبه‌هایی است که در این مدرسه مشغول به تحصیل علوم دینی هستند.
این مسجد زیبا را آقا سید متشرعی ساخته است در زمان قاجار و چون به آقابزرگ مشهور بوده نام این مدرسه و مسجد، آقابزرگ شده است. اگر در این شب زیبا که در مسجد آقابزرگ قدم می‌زنید مهتاب در آسمان باشد زیباترین تصویر را در کنار گنبد زیبای مسجد خواهید داشت. اگر اهل گشت‌وگذارهای شبانه هستید، مسجد آقابزرگ می‌تواند یکی از جاهای دیدنی کاشان در شب باشد.

بازار کاشان

night tour in Kashan Bazaar

به تقاطع خیابان بابا افضل و میدان کمال‌الملک که می‌رسید می‌توانید بازار کاشان را ببینید؛ بازاری سنتی و سرپوشیده که در آن زندگی و زیبایی موج می‌زند. از پله‌های قدیمی بازار بالا می‌روید و وارد آن می‌شوید. حجره‌های بازار در کنار یکدیگر نشسته‌اند و هرکدام پر هستند از کالاهای زیبای سنتی و جدید. همه‌چیز در این بازار یافت می‌شود. انواع گلاب و عرقی‌جات اصل کاشان تا فرش و نقشه‌های فرش اصیل کاشان و صنایع‌دستی تا هر کالای دیگری که مدنظرتان باشد. کافی است از یکی از مغازه‌ها بپرسید که چه کالایی می‌خواهید تا شمارا دقیقاً به سمت جایی که می‌خواهید راهنمایی کنند.
بازار کاشان اما تنها خرید و سیاحت در میان کالاها نیست. در این بازار زیباترین معماری‌ها را می‌توانید در تیمچه‌ی امین‌الدوله و تیمچه‌های دیگر بازار ببینید. طاق‌های بلند با زیباترین گچ‌بری‌ها شمارا چنان مسحور خود می‌کنند که می‌توانید ساعتی در آن بنشینید و این‌همه زیبایی را تماشا کنید. خوبی تیمچه‌ی امین‌الدوله در این است که علاوه بر تماشایی بودن در اطرافش حجره‌های صنایع‌دستی و عتیقه‌جات هم دارد و می‌توان زیباترین کالاها را در این تیمچه دید و خرید.
علاوه بر تیمچه‌ی امین‌الدوله، بازار مسگران، چند کاروانسرا و همین‌طور آب‌انبار و حمام هم در میان بنای بازار سنتی کاشان قرار دارند. بازار کاشان جمعه‌ها و روزهای تعطیل باز نیست. در ایام هفته هم صبح‌ها از 9 صبح تا 12 و عصرها از 5 تا 8 و نیم‌باز است. پس یادتان باشد برای گشت‌وگذار شبانه در این بازار محدودیت زمانی دارید. این را گفتیم که اگر قصد بازارگردی شبانه در کاشان را دارید از وقت خود بهترین استفاده را ببرید.

میدان قاضی اسدالله

خود را به بافت تاریخی کاشان برسانید و میدان زیبای قاضی اسدالله را از نزدیک ببینید. بنای زیبایی در وسط میدان قرار دارد که شمارا به سمت خود می‌کشاند. این بنای زیبا امامزاده میر شمس‌الدین است. کاشانی‌ها قصه‌ی جالبی درباره این امامزاده که در وسط میدان قرار دارد تعریف می‌کنند و می‌گویند قبل از انقلاب به خاطر توسعه‌ی شهر و خیابان‌کشی قصد خراب کردن امامزاده را داشتند؛ اما لودری که برای خراب کردن امامزاده حرکت می‌کرد در نزدیکی آن خاموش می‌کرد. چندین بار این اتفاق می‌افتد تا بالاخره متقاعد می‌شوند که امامزاده را خراب نکنند و آن را درست در وسط میدان قرار می‌دهند. این امامزاده‌ی زیبا که در وسط میدان قاضی اسدالله در شب‌نمایی بسیار زیبا دارد یکی از جاهای دیدنی کاشان در شب است.

محله سلطان امیر احمد (ع)

در بافت تاریخی کاشان و در خیابان علوی محله‌ای زیبا به نام سلطان امیر احمد قرار دارد که بیشتر بناهای تاریخی و زیبای کاشان را در خود جای داده است. در شب می‌توانید در این محله قدم بزنید و از راهپیمایی در میان کوچه‌های کاه‌گلی و پیچ در پیچش و همین‌طور تماشای معماری زیبای این محله لذت ببرید. در این محله علاوه بر خانه‌های تاریخی کاشان، حمام سلطان امیر احمد و امامزاده سلطان امیر احمد هم قرار دارد. خانه‌ها و حمام در شب تعطیل هستند و بعد از غروب آفتاب امکان تماشای داخل آن‌ها نیست اما به امامزاده می‌توانید سر بزنید.

امام‌زاده سلطان امیر احمد (ع)

Imamzadeh Sultan Amir Ahmad

در محله‌ی سلطان امیر احمد که راه می‌روید و از کنار دیوارها و معماری زیبای بناهای آن‌که می‌گذرید گنبدی مخروطی شکل را می‌بینید. به سمت گنبد که می‌روید کم‌کم حیاط زیبای امامزاده را می‌بینید که دورتادورش را رواق‌های زیبایی در برگرفته‌اند و کاشی‌کاری‌هایی که تو را به تماشا فرامی‌خوانند. اینجا آرامگاه احمد میرزاده است که نسبش به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد. زیبایی امامزاده سلطان امیر احمد به‌جز معماری‌اش، داخل بودن در بافت بازار و محله است. حتی برای رفتن از کوچه‌ای به کوچه‌ی دیگر مردم از حیاط امامزاده می‌گذرند و انگار بخشی از گذرگاه این محله نیز هست؛ بنابراین همیشه کسبه و مردم محلی را می‌بینید که در اطراف حیاط آن نشسته‌اند و اگر در ایام خاصی مانند عاشورا و تاسوعا و یا شب‌های قدر در اینجا باشید شاهد مراسمی خواهید بود که مردم محل در این امامزاده برگزار می‌کنند. این‌یکی از جاهای دیدنی کاشان در شب.

خانه‌ی تاریخی مهینستان راهب

خانه‌ی تاریخی مهینستان مربوط است به دوران قاجار و خانه‌ای بسیار زیباست با معماری قدیمی و حیاط‌های اندرونی و بیرونی و بافت کاملاً سنتی. این خانه امروز تبدیل به اقامتگاه شده است اما ازآنجایی‌که در خود یک فضای کافی‌شاپ مانند دارد می‌توانید شب را به آنجا بروید و علاوه بر تماشای زیبایی بنا و معماری آن چیزی هم میل کنید. البته اگر بخواهی می‌توانید شب را هم در این خانه‌ی زیبا اقامت کنید.

خانه‌ی تاریخی منوچهری

در نزدیک بازار کاشان به خانه‌ای زیبا و سنتی به نام خانه‌ی منوچهری برسید. این خانه معماری بسیار زیبایی دارد و بنایی با دوطبقه است که در هر طبقه پنجره‌های هلالی زیبایی را کار کرده است و مثل تمام خانه‌های تاریخی کاشان دارای معماری منحصربه‌فرد و خاص خود است. این خانه امروز به اقامتگاه سنتی تبدیل شده است اما علاوه بر آن فضای سنتی‌ای را نیز برای نوشیدنی فراهم کرده است که می‌توانید در آن‌یک نوشیدنی میل کنید و از فضای زیبایش لذت ببرید و علاوه بر آن اگر دوست داشتی شب را در یکی از اتاق‌های زیبایش اقامت کنید.

خانه تاریخی بروجردی

Borujerdiha Historical house

خانه‌ی بروجردی‌ها یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی کاشان است. قصه‌ی ساخت این خانه برمی‌گردد به خواستگاری مردی از دختر تاجری که خانه‌ی طباطبایی‌ها از آن او بوده است. شرط ازدواج این‌طور قرار داده می‌شود که اگر او بتواند خانه‌ای به زیبایی خانه‌ی طباطبایی‌ها بنا کند می‌تواند با دختر آن خانه ازدواج کند. او نیز خانه‌ای به‌مراتب زیباتر می‌سازد و تمامی دیوارهای خانه را با نقاشی‌های رنگی پر می‌کند. گنبدِ خانه‌ی بروجردی‌ها یکی از شاهکارهای معماری دنیاست. البته پیش از غروب می‌توانید به دیدن این خانه‌ی زیبا بروید اما در شب می‌توانید از میان کوچه‌های اطراف خود را به نزدیکی خانه‌ی بروجردی‌ها برسانید و ساعتی را به تماشای معماری بی‌نظیر گنبد این خانه بگذرانید.

خانه تاریخی عباسیان

Abbasian Historical house

در محله‌ی سلطان امیر احمد خانه‌ی عباسی‌ها با معماری منحصربه‌فردش قرار دارد. این خانه در دوطبقه است و هر اتاق و دالانش تو را مجذوب خود می‌کند. تماشای داخل خانه‌ی عباسی‌ها به ساعت‌های قبل از غروب آفتاب برمی‌گردد اما بعد از غروب آفتاب می‌توانید به سفره‌خانه‌ی زیبای عباسیان بروی و شام میل کنید و یا این‌که در شربت سرایش یک شربت خوشمزه بنوشید و انواع و اقسام شربت‌های خوشمزه، گلاب و عرقی‌جات اصل کاشان را ازآنجا برای سوغات بخرید.

کافه بام کاشان

اگر خود را به کوی پامنار برسانید جایی در پشت هتل سرای عامری‌ها می‌توانید مجموعه‌ی اقامتی خانه نقلی را پیدا کنید. خانه نقلی خانه‌ای سنتی و قدیمی است با همان معماری زیبای خانه‌های کاشان که در دوطبقه قرار دارد، حوض دارد و آب‌نما و طاق‌های زیبایی که تو را به آرامش و زیبایی فرا می‌خوانند. می‌توانید به کافه بام بروی و خوشمزه‌ترین نوشیدنی‌ها را در این کافه سفارش دهید. اگر هم بخواهید می‌توانید شب را در حجره‌های زیبای خانه نقلی اقامت کنید.

خیابان فاضل نراقی

خیابان فاضل نراقی به بافت تاریخی کاشان نزدیک است و در یک مسیر پیاده‌روی می‌توانید علاوه بر تماشای بناهای تاریخی در خیابان علوی خودت را به بازار برسانید. راه‌رفتن در خیابان‌های زیبای کاشان در شب می‌تواند یکی دیگر از گردش‌های شبانه‌ی دل‌انگیزتان در کاشان باشد و خیابان فاضل نراقی هم یکی از این خیابان‌های زیباست.

سخن آخر:

این هم فهرستی از جاهای دیدنی کاشان در شب که می‌تواند سفرتان به کاشان را به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل کند. حالا که قصد سفر به کاشان را کرده‌اید از گشت‌وگذار در این شهر غافل نشوید که کاشان دیدنی‌های بسیاری برایتان دارد.

نوشته های مشابه
 • بازار سنتی کاشان

  بازار سنتی کاشان یکی از بازارهای بزرگ و قدیمی معروف در ایران است که به‌عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر کاشان هم شناخته می‌شود. در این بازار سنتی حال‌وهوای دلچسبی در بین مغازه‌دارها و مشتریان وجود دارد که لذت بازارگردی را دوچندان می‌کند.

 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • آکواریوم اصفهان

  برای تماشای ماهیان و انواع گونه‌های آبزی نادر و خطرناک لازم نیست راه خیلی دوری بروید. اصفهانِ کهن‌سال و تماشایی، آکواریومی دارد که شما را مستقیم به دل رازآلود اقیانوس می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز