ورود
Famous waterfalls of Iran

آبشارهای معروف ایران

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

آبشارها در سرتاسر جهان یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌ها به حساب می‌آیند و در ایران هم چنین است. با این تفاوت که بسیاری از ما آبشارهای معروف ایران را نمی‌شناسیم. آبشارهای معروفی که زیبایی مسحورکننده و فوق‌العاده‌ای دارند.

آبشارها از جمله جاذبه‌های گردشگری کشورمان است و هرساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. با این‌حال البته بسیاری از ما همچنان هیچ شناختی از آن‌ها نداریم و آن‌ها را نمی‌شناسیم. در ادامه و در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا برخی از این آبشارهای زیبا و فوق‌العاده را به شما نیز معرفی کنیم.

آنچه در این مقاله از آبشارهای ایران می‌خوانید:

آبشار بیشه؛ آبشاری زیبا در دل طبیعت سرسبز لرستان

Bisheh Waterfall

طبیعت زیبای لرستان همچون بوم نقاشی بزرگی است که از آسمان آویخته شده است. در کوه و دشت این استان انواع آبشارها و جنگل‌های زیبایی که در پای آن‌ها نشسته‌اند را می‌بینید و توامان با آن، هوای مطبوع محیط بهترین سفر را برای شما رقم می‌زند. یکی از این مناظر که آبشاری زیبا است را در روستایی به نام بیشه ملاقات می‌کنید.
این آبشار که نام همین روستا را به دوش می‌کشد بسیار زیباست و هنگامی‌که از دل جنگل‌های زاگرس عبور می‌کنید و به تماشای این آبشار می‌رسید، می‌بینید که چند جریان سفیدرنگ با زیبایی وصف‌ناپذیری از کوه فرود می‌آیند و مانند گیسوان سفیدرنگ پیرزنی به نظر می‌رسند که سال‌ها روی کوه آنقدر به انتظار نشسته که بلندای گیسوانش تا زمین رسیده است.
این آبشار از چشمه‌‍‌هایی که در نزدیکی بیشه هستند سرچشمه می‌گیرد و پس از 10 متر جریان به رودخانه سزار سرازیر شده و سپس به دز می‌ریزد. توجه داشته باشید که تنها قسمت امن برای شنا همان حوضچه‌ی زیر آبشار است و جریان رود سزار به دلیل عمق زیادی که دارد به هیچ وجه برای شنا مناسب نیست. محیط اطراف آبشار بیشه امن و مهیا برای اطراق شبانه است و همچنین فروشگاه‌های کوچکی برای خرید وجود دارند و پلاژهایی در یک محوطه بر پا شده‌اند که می‌توانید متناسب با تعداد نفرات، یکی از آن‌ها را کرایه کنید.

نکات بازدید از آبشار بیشه:

 • رسیدن به آبشار بیشه از مسیر راه‌آهن بسیار راحت است. می‌توانید از قطار تهران -اهواز برای رسیدن به ایستگاه بیشه استفاده کنید و به راحتی به این محیط برسید.
 • همچنین مسیر جاده نیز برای رسیدن به این آبشار مهیاست و در 65 کیلومتری خرم‌آباد و 30 کیلومتری جنوب‌شرقی شهرستان دورود در بخش پاپی، شهر سپیددشت و روستای بیشه به این آبشار زیبا می‌رسید.
 • نشانی دقیق این آبشار در مسیر به این شکل است که 50 کیلومتر پس از ورود به خرم‌آباد بعد از دیدن تابلوی آبشار بیشه وارد فرعی شده و مسیر را ادامه می‌دهید تا به سه راهی برسید، در این سه راهی مسیر مستقیم همان مسیری است که شما را به آبشار می‌رساند.
 • مسیر دوم نیز در 5 کیلومتری خرم‌آباد در جاده دورود است که به یک سه‌راهی می‌رسید و مسیر سمت چپ شما را به بیشه می‌رساند.
 • بازدید از این آبشار ملزم پیاده‌روی است و مسیری که باید طی شود برای سالمندان و یا معلولان حرکتی مناسب نیست.

آبشار سوله دوکل ارومیه؛ یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران

آبشار سوله دوکل یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است. این آبشار زیبا را در منطقه‌ی دالامپر در نقطه‌ی صفر مرزی ملاقات می‌کنید. این آبشار بلند و سفیدرنگ شبیه تور بلندی است که بر سر کوه بسته‌اند و این تور سفید رنگ مدام در دست باد است و روان است. منظره‌ای از یک طبیعت بکر در دامنه‌ی این آبشار بلند نشسته است که انواع گیاهان و گل‌های رنگارنگ در آن رشد می‌کنند. تراکم این درختان زیاد نیست و برای اطراق کردن سایه‌ی مفصلی را نصیب شما نمی‌کنند. بنابراین پس از بازدید از آبشار باید در فاصله‌ی کوتاهی از آن در چند متر آن طرف‌تر که محیط برای نشستن فراهم است اطراق کنید. منظره‌ی این آبشار و محیط سالمی که اطراف آن برپا شده است، مناسب برای پیک‌نیک‌های دوستانه و خانوادگی است. آبشار سوله دوکل و صدای مداوم جریان آن که پایین می‌ریزد یک سمفونی شنیدنی است که خاص همین آبشار است. آیا تا به حال به فکر ضبط کردن صدای محیطی که به آن سفر می‌کنید افتاده‌اید؟ صدای این آبشار را ضبط کنید و در کنار عکس‌هایی که از این محیط برمی‌دارید نگهداری کنید.

نکات سفر به آبشار سوله دوکل ارومیه

 • برای حاضرشدن در محیط آبشار زیبای سوله دوکل باید به طرف آذربایجان‌ غربی حرکت کنید. ایستگاه اول شما در این استان شهر ارومیه خواهد بود که برای رسیدن به این شهر می‌شود از ماشین شخصی یا اتوبوس و راه‌آهن و هواپیما استفاده کنید.
 • برای راهی‌شدن به سمت این آبشار به طرف یخچال‌های دائمی دالامپر حرکت می‌کنید و به نزدیکی شهر مرزی دیزج می‌رسید و در این مسیر تقریباً راه همواری را تجربه می‌کنید مگر تا فاصله‌ی 500 متری آبشار که راه خاکی می‌شود و سربالایی شدت می‌گیرد و مسیر رو به دشواری می‌رود.
 • بازدید از این آبشار برای سالمندان و معلولان حرکتی توصیه نمی‌شود.

آبشار هفت چشمه؛ آبشار آرام جاده چالوس

Haft Cheshmeh Waterfall

در جاده چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه آبشار هفت چشمه خودنمایی می‌کند که یکی از جاذبه‌های زیبا و دوست‌داشتنی این منطقه به شمار می‌رود. آبشار هفت ‌چشمه حدود 90 متر ارتفاع دارد و در دایره آبشارهای بزرگ ایران قرارگرفته است. در مسیر آبشار هفت چشمه، آبشارهایی کوچکتری وجود دارد که ارتفاع آنها کمتر از 5 متر است و به همین خاطر به این آبشار زیبا و بلند آبشار هفت ‌چشمه می‌گویند.
این آبشار زیبا و پر آب در میان دره‌ای بسیار زیبا و و باصفا قرارگرفته است که اغلب درختان سرسبز و با صفای بید خودنمایی می‌کنند. بوته‌ها و درخچه‌های زیادی نیز در مسیر این رودخانه وجود دارند که سرسبزی خاصی به آبشار بخشیده‌اند.
مسیر آبشار هفت‌ چشمه صعب‌العبور است و گاهی باید از میان دره و سنگ‌ها رد شوید. ردشدن از این مسیر دشوار با توجه به زیبایی که در انتظارتان است می‌ارزد و روح و جانتان، با دیدن این مناظر بکر و چشم‌نواز تازه می‌شود.

نکات بازدید از آبشار هفت چشمه

 • آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرز است و در 17 کیلومتری جاده کرج-چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه و بالا دست رودخانه ارنگه قرار گرفته است.
 • برای رفتن به آبشار هفت چشمه باید از مسیر صعب‌العبور و گاهی از میان سنگ‌ها و صخره‌ها عبور کنید.
 • آبشار هفت چشمه برای افراد سالمند و کودکان مناسب نیست.
 • در این مسیر کفش مناسب، گوشی‌همراه و لباس اضافه از ملزومات سفر است.
 • برای بازدید از آبشار هفت چشمه نیازی به تهیه بلیط و یا پرداخت هزینه ندارید.
 • ضمناً در این مسیر باید مراقب همراهان خود باشید تا دچار مشکل نشوند. مخصوصا اگر هوا بارانی باشد، رفت‌وآمد در این مسیر بسیار دشوار و خطرناک می‌شود.

آبشار نوژیان؛ آبشاری که از نو زندگی می‌بخشاید

Nozhian Waterfall

نوژیان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است و ارتفاع آن به 95 متر می‌رسد. عرض این آبشار 5 متر است و در بهار و اوایل تابستان بسیار پر آب‌ و عریض‌تر از هر زمان دیگری است. در مسیری که از سمت جاده به طرف این آبشار می‌روید طبیعتی سبز و تماشایی را می‌بینید که تو را تا رسیدن به مقصد همراهی می‌کند. از این طبیعت بکر گیاهان دارویی به دست می‌آورند به خصوص از سمت گردشگاه جنگلی نوژیان که در بالای کوه تاف نشسته است، گیاهان دارویی متنوعی به دست می‌آید.
هنگامی‌که تمام این مسیر را طی می‌کنید و به منظره‌ی آبشار بلند نوژیان می‌رسید، آن را شبیه دنباله‌ی بلند لباس یک پری می‌بینید که از روی کوه تا زمین کشیده می‌شود و در دست باد بازی می‌کند. آبشار نوژیان چهل و ششمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و جریان این آبشار در ادامه‌ی مسیر خود با رودخانه کوچکی تلفیق می‌شود و به سوی نواحی پایین‌دست می‌رود و به رودخانه‌ی سزار و از آن‌ جا به دز و سپس به رود زیبای کارون می‌ریزد.

نکات بازدید از آبشار نوژیان

 • برای رسیدن به آّبشار نوژیان مسیرهای مختلفی برای انتخاب دارید که خطرناک‌ترین آن‌ها مسیری است که از جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد به سمت آبشار نوژیان می‌رود.
 • این مسیر پس از 14 کیلومتر تابلوی آبشار نوژیان را به شما نشان می‌‌دهد و هنگامی‌که به سمت چپ بپیچید از ابتدای سه‌راهی تا آبشار حدود 38 کیلومتر مسیر را پیش‌رو دارید.
 • قسمتی از این مسیر آسفالت و قسمتی دیگر خاکی است و قابل طی‌کردن با ماشین است، امّا گاردریل ندارد و پیچ‌های تندی هم در انتظارتان خواهد بود.
 • مسیر امنی که طی‌کردن آن بسیار راحت‌تر باشد، از سمت راه‌آهن و پیداشدن در ایستگاهی به نام کشور است که تا رسیدن به آّبشار حدود 2 ساعت پیاده‌روی دارد.
 • رسیدن به این آّبشار ملزم پیاده‌روی در قسمتی است که تقریبا هموار نیست. بنابراین برای سالمندان و معلولان حرکتی توصیه نمی‌شود.

آبشار اوبن ساری؛ مرواریدی درخشان در مرز استان سمنان

Oben waterfall Mazandaran

حوالی استان مازندران و سمنان و در مرز این دو استان، آبشار زیبایی خودنمایی می‌کند که آب آن از روی خزه‌های سبز، چون مروارید سفیدی به پایین می‌ریزد و با هر دانه مرواریدش دل رهگذر خسته‌اش را می‌برد و دلربایی می‌کند. این آبشار زیبا و خیره‌کننده در میان منطقه حفاظت‌شده دودانگه قرارگرفته و از راه زمینی به روستای میانا نزدیک است. اولین چیزی‌که در کنار آبشار نظرت را به خود جلب می‌کند، خزه‌های زیادی است که زیر آب آبشار خودنمایی می‌کنند و قطرات آب از روی خزه‌های سبز به پایین می‌خزند و جلوه‌ای بی‌نظیر ایجاد می‌کنند. ارتفاع این آبشار زیبا که روبه‌رویش ایستاده‌اید از آب‌های آزاد، حدود 1800 متر است.
بالادست این آبشار زیبا و چشم‌نواز چشمه‌ای طبیعی و پر آب قرار دارد که آب آبشار اوبن از آن تأمین می‌شود و بعد از جاری‌شدن به یک رودخانه آب شیرین وارد می‌شود.
سعی‌کنید در اطراف آبشار به گشت‌و‌گذار بپرداز و از زیبایی‌های طبیعی که از آب این آبشار به وجود آمده لذت ببرید، همچنین می‌توانید در میان درختان سر به فلک کشیده کنار آبشار قدم بزنید و دقایقی روبه‌روی آبشار اوبن بنشینید تا خنکای آب آن روح‌وجان شما را صیقلی کند.

آنچه که باید درباره آبشار اوبن بدانید

 • برای رفتن به آبشار اوبن باید به استان مازندران و شهر ساری بروید و بعد از آن به منطقه حفاظت‌شده دودانگه بروید و از نزدیک با زیبایی‌های این آبشار چشم‌نواز آشنا شوید.
 • برای بازدید از آبشار کفش مناسب، تلفن ‌همراه، مواد خوراکی لازم به همراه داشته باشید.
 • ضمناً برای رفتن به آبشار اوبن نیاز به تهیه بلیط و یا پرداخت هزینه ندارید.
 • همچنین تنها چیزی که باید در سفر به طبیعت آن را از یاد نبرید، آسیب‌نرساندن به طبیعت و زباله‌نریختن در آن است.

آبشار لاتون؛ قلب تپنده کوه اسپیناس

Laton Waterfall

آبشار بلند لاتون یکی از زیباییهای آستارا است که مادر آن کوه اسپیناس است و این آبشار از دامنه های همین کوه سرچشمه می‌گیرد، به رودخانه‌ی لوندیل می‌ریزد و تا روستای کوته کومه می‌رود و از آن‌‌جا نیز به دریای خزر سرازیر می‌شود. رسیدن به منظره‌ی این آبشار زیبا برای شما یک چالش حسابی را رقم می‌زند. گذشتن از میان جنگل و عبور از تپه‌ها و مسیرهایی که گاهی ماشین‌رو و اغلب مخصوص کوهنوردان است، چالشی است که در این بازدید پیش‌رو شما قرار می‌گیرد. بنابراین با بدنی آمّاده به سمت این آبشار زیبا بروید.
هنگامی که از جنگل و تپه و آبشارهای کوچک می‌گذرید و چشم‌انداز زیبای آبشار بلند و سفیدرنگ لاتون در چشم شما پدیدار می‌شود، احساس می‌کنید پیرزنی هزارساله روی کوه نشسته و موهای بلند و سپید رنگش را به باد سپرده و این گیسوان تا شانه‌های زمین پایین‌ آمده و مدام در باد پیچ‌وتاب می‌خورند.
پیش پای این منظره‌ی خیره‌کننده درختان را می‌بینید که محیط را تنگ در آغوش گرفته‌اند. از میان این درختان که می‌گذرید گردوهای سبز رسیده را می‌بینید که روی زمین افتاده‌اند و شاید استشمام عطر پوست سبز این گردوی تازه جانی دوباره به شما ببخشد. جلوتر که می‌رورید با درختان سیب و گلابی نیز روبه‌رو می‌شوید که منظره‌ای بهشت را برای شما تداعی می‌کند.

نکات بازدید از آبشار لاتون

 • رسیدن به این شهر ملزم گذشتن از شهرهای رشت و یا اردبیل است. هنگامی‌که مسیر را تا رسیدن به آستارا طی کردید، تازه باید شروع به حرکت کنید و به راه بیافتید تا به آبشار لاتون که مسیری نسبتاً سخت برای پیاده‌روی است.
 • این مسیر تا شهر لوندویل و روستای کوته کومه ادامه دارد و سپس به جاده‌های جنگلی و مسیرهای ماجراجویانه‌ای می‌رسید که امکان گذشتن از آن با نیسان نیز وجود دارد‌.
 • تا رسیدن به آبشار لاتون، منظره‌ای از جنگل و درختان مکرر و بازی خورشید و نور طلایی آن از لابه‌لای درخت‌ها را شاهد خواهید بود.
 • همچنان که جلوتر می‌روید شمایل آبشار لاتون را می‌بینید که با سقوطی از اوج خود زیباییش را بر زمین می‌ریزد و چشم شما را غرق در تماشا می‌کند. توجه داشته باشید که طی‌کردن این مسیر بدون راهنمای کاربلد غیر ممکن خواهد بود.
 • این بازدید برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و همچنین عکاسی بسیار جذاب خواهد بود اما برای سالمندان و معلولان حرکتی و یا کسانی که توانایی بدنی لازم را برای پیاده‌روی‌های طولانی ندارند توصیه نمی‌شود.

آبشار مارگون؛ جاذبه‌ی زیبای استان فارس

Margoon Waterfall

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی استان فارس که نگاه‌های بسیاری را به خود معطوف کرده است، آبشار بی‌نظیر و جهانی مارگون است. این آبشار منحصر به فرد بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است که آب آن در گرمترین ماه‌های سال کمتر از ده درجه است و این یکی از شاهکارهای بی نظیر طبیعت ایران به شمار می‌رود.
برای دیدن آبشار مارگون راهی سفر می‌شوید، آبشاری که ورد زبان اکثر بازدیدکنندگان خارجی و داخلی است. ارتفاع این آبشار جهانی 70 متر و عرض آن 100 متر است و زیبایی بی‌نظیری به مناظر اطراف بخشیده است.
وارد محوطه که می‌شوید نسیم ملایمی از آبشار به سمت شما روانه می‌شود. اگر زمستان به دیدن آبشار مارگون می‌روید، به خاطر داشته باشید که ارتفاع بالای 2200 متری از سطح دریا تمام آب‌های سرازیر آبشار را تبدیل به قندیل‌های آویزانی می‌کند که نمی‌توانید نگاه خود را از این زیبایی تمام نشدنی بردارید.
جالب است بدانید که اکثر آبشارهای ایران آب خود را از رودخانه‌ها تأمین می‌کنند، امّا در بالای آبشار مارگون هیچ رودخانه‌ای وجود ندارد و آبش از چشمه‌های متعددی که از دل کوه می‌جوشند تأمین می‌شود و آب‌ أن پس از سرازیر شدن از آبشار تبدیل به رودخانه‌ای می‌شود و تا سپیدان ادامه می‌یابند؛ در امتداد این رودخانه می‌توانید انواع باغ‌های سیب، زالزالک و بوته‌های زرشک را ببینید که خودنمایی می‌کنند.

آنچه که باید درباره آبشار مارگون بدانید

 • آبشار مارگون در مرز استان فارس و استان کهگلیلویه ‌و بویراحمد و شهرستان سپیدان استان فارس قرارگرفته و راه دسترسی به آن بسیار آسان است.
 • اگر از شهرهای شمالی کشور راهی آبشار هستید می‌توانید به سمت استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج بروید و از آن‌ جا تا آبشار 65 کیلومتر فاصله دارید.
 • در 29 کیلومتری جاده یاسوج به اقلید تابلوهای آبشار مارگون نمایان می‌شود. با خودرو می‌توانید تا 800 متری آبشار بروید و از آن‌ جا مسیر پیاده‌روی شروع می‌شود.
 • اگر افراد ناتوان و کم‌توان همراهتان هستند و پیاده‌روی برای آن‌ها مشکل است، بهتر است تا همراه شما نباشند.
 • اگر از جنوب عازم دیدن آبشار مارگون هستید، بعد از رسیدن به شیراز به سمت سپیدان حرکت کنید. از سپیدان تا آبشار حدود 130 کیلومتر راه است.
 • هر دو مسیری که به سمت آبشار ختم می‌شود آسفالت است و دارای مناظری بکر و چشم‌نواز هستند.
 • توجه داشته باشید که مسیر آبشار مارگون کوهستانی است و ممکن است در فصل‌های سرد به خاطر بارش برف مسیر آبشار قطع باشد.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید آن است که آبشار در مسیری بن‌بست و دره‌های پر شیب قرار گرفته است و فضای زیاد و مناسبی برای پارک خودرو وجود ندارد به همین خاطر در فصل‌های پر گردشگر و روزهای تعطیل سعی‌کنید در ساعات اولیه صبح به دیدن آبشار بروید تا با خیالی راحت و آسوده از مناظر لذت ببرید.
 • در این سفر چون در اطراف آبشار جایگاه سوخت وجود ندارد حتما باک بنزین ماشین خود را پر کنید.
 • اگر قصد دارید تا شب، در محل آبشار بمانید، لباس گرم و ترجیحاً وسایل گرمایشی را فراموش نکنید.
 • ضمناً فراموش نکنید که کفش مناسب همراه داشته باشید و در هنگام قدم‌زدن در اطراف آبشار مراقب سنگ‌های لغزنده باشید. هزینه ورودی آبشار 5000 تومان است و این قیمت ممکن است در فصل ها و روزهای تعطیل تغییر کند.

آبشار کبود وال؛ آبشاری از جنس خزه

Kaboodwall Waterfall

آبشار کبود وال، آبشاری است که از کوه هارون با ارتفاع 1780 متر سرچشمه می‌گیرد و با زیبایی‌هایش چشمان شما را نوازش می‌دهد و حدود 15 متر ارتفاع دارد. آبشار کبود وال مهم‌ترین جاذبه دیدنی و گردشگری استان گلستان به شمار می‌رود و تنها آبشار خزه‌ای ایران است.

نکاتی که باید درباره آبشار کبود وال بدانید

 • آبشار کبود وال در استان گلستان و 4 کیلومتری جنوب شهرستان علی‌آباد کتول و در جنگل کبود وال قرار گرفته است.
 • برای رفتن و دیدن این آبشار خزه‌ای باید با وسیله شخصی تا نیمی از جنگل بروید و بعد از آن حدود نیم ساعت پیاده‌روی خواهید داشت.
 • این پیاده‌روی ممکن است برای افراد سالمند و کم‌توان کمی مشکل باشد. به همین دلیل بهتر است از بردن آنها خودداری کنید. برای دیدن و رسیدن به آبشار کبود وال کفش مناسب و یک دست لباس اضافه با خود به همراه داشته باشید.
 • برای رفتن و دیدن آبشار کبود وال نیاز به تهیه بلیط و یا پرداخت هزینه نیست. امّا اگر بخواهید از پارکینگ آن استفاده کنید باید هزینه بپردازید.
 • ضمناً از شهر که فاصله می‌گیرید در بین راه به سد خاکی زیبایی می‌رسید که بد نیست از آن‌ هم دیدن کنید.

آبشار تونل کوهرنگ؛ سرچشمه‌ی زاینده‌رود

First Dam Koohrang

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی شهرستان کوهرنگ، آبشار تونل آن است که هرساله علاقمندان زیادی را جذب خود می‌کند. این آبشار پر آب علاوه بر زیبایی و جذابیت، هنر زندگی بخشیدن به زمین‌های خشک و بی‌آب را بر عهده دارد. جالب است بدانید که این آبشار خروشان از سرازیرشدن آب تونل اول کوهرنگ به وجود آمده است و تونل اول کوهرنگ نیز برای انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه‌های اطراف به رودخانه زاینده‌رود در سال 1332 در منطقه کوهرنگ ساخته شده است.
این انتقال آب به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد. اولین تلاش‌ها برای انتقال آب به رودخانه بیرگان در حوضه زاینده‌رود به سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد، در آن زمان بررسی‌ها و انتقال آب و طراحی آن بر عهده مهندسان مشار الکساندر گیپ واگذار شد و ساخت تونل کوهرنگ در مهر ماه سال 1327 آغاز شد و در مهر ماه 1332 به بهره‌برداری رسید. این سیستم که در حال حاضر مشاهده می‌کنید، شامل یک بند و یک تونل 2900 متری است که به طور میانگین سالانه 255 میلیون‌ مترمکعب آب را به زاینده‌رود انتقال می‌دهد.

آنچه که باید درباره آبشار تونل کوهرنگ بدانید

 • آبشار تونل کوهرنگ در شهرستان کوهرنگ و منطقه گردشگری چلگرد در استان چهارمحال‌‌وبختیاری و شهرکرد قرار گرفته است.
 • برای دیدن زیبایی‌های بی‌نظیر این آبشار باید با وسیله شخصی به طرف شهرکرد و شهر چلگرد حرکت کنید.
 • برای رفتن و دیدن این مناظر زیبا و طبیعی می‌توانید با جمع خانواده و دوستان بروید.
 • راه دستیابی به آبشار بسیار آسان است و هیچگونه مشکلی ندارد، حتی افراد سالمند نیز می توانند به اطراف آبشار بروند و از دیدن مناظر زیبای آن لذت ببرند.
 • توجه داشته باشید که اطراف تونل و آبشار مراقب کودکان خود باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید و زیاد نزدیک نروید.
 • اگر قصد دارید تا اطراف تونل و آبشار را بگردید باید کفش مناسب، کلاه و عینک آفتابی هم با خود داشته باشید تا قدم‌زدن در زمین‌های خاکی اطراف برای شما راحت‌تر باشد.
 • برای دیدن آبشار تونل کوهرنگ نیاز به تهیه بلیط نیست و هزینه بازدید از این آبشار برای همه رایگان است.

آبشار شیخ علی‌خان کوهرنگ؛ آبشاری زیبا در دل کوهساران

یکی دیگر از معجزه‌های خداوند در شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال‌وبختیاری، زیبایی‌هایش را در معرض دید گذاشته تا دل هر رهگذر خسته را با خود ببرد و با نسیم ملایمش خستگی را از تنشان بزداید. این زیبایی بی‌نظیر و خیره‌کننده آبشار شیخ علی‌خان است که در روستای شیخ علی‌خان از توابع شهر چلگرد کوهرنگ و ۴۰ کیلومتری «روستای سر آقاسید» با آب‌های خروشان خود جلوه‌گری می‌کند.
از ماشین که پیاده می‌شوید و به سمت آبشار حرکت می‌کنید، نرسیده به آبشار رطوبت نرمی حاصل از آب‌های پریشان آبشار به استقبال شما می‌آیند و صورتتان را چون شبنمی لطیف نوازش می‌دهند. بوی گیاهان دارویی اطراف آبشار و بوی پونه‌های خوش‌ عطر همراه نسیم، مشامتان را قلقلک می‌دهد و شما را وادار می‌کند که بارها خم شوید و این گیاهان خوشبو را نوازش کنید.
از مسیر جاده تا آبشار شیخ علی‌خان طبیعت بسیار بکر و چشم‌نوازی شما را مشایعت می‌کند. جالب است بدانید این آبشار پر آب و خروشانی که اینطور شما را مجذوب خود کرده صد در صد طبیعی است و انسان‌ها هیچ‌گونه دخالتی در آن نداشته‌اند.

نکات بازدید زا آبشار شیخ علی‌خان

 • آبشار زیبا و خروشان شیخ علی‌خان در نزدیکی روستایی به همین نام از توابع شهر چلگرد و 40 کیلومتری روستای سر آقاسید کوهرنگ قرار گرفته است.
 • با وسیله شخصی که در اختیار دارید می‌توانید به دیدن این آبشار خیره‌کننده بروید.
 • برای رفتن و دیدن آبشار باید کمی پیاده‌روی داشته باشید و برای این کار حتماً کفش مناسب همراه خود داشته باشید.
 • پیاده‌روی ممکن است برای افراد سالمند و کم‌توان کمی سخت باشد و به همین خاطر بهتر است آن‌ها از مناظر اطراف دیدن کنند و به نزدیک آبشار نروند.
 • توجه داشته باشید که اطراف آبشار هیچگونه امکانات رفاهی وجود ندارد و فقط چند سکوی سیمانی و سنگی برای نشستن گردشگران ساخته شده است و به همین خاطر اگر می‌خواهید چند ساعتی کنار آبشار بمانید، چون هیچ سایه‌بانی ندارد حتما با خودتان چادر مسافرتی داشته باشید.
 • برای رفتن و دیدن آبشار شیخ علی‌خان نیاز به تهیه بلیط و پرداخت ورودی نیست.

طبیعت نعمتی است که خداوند در اختیار ما و نسل‌های پس از ما قرار داده است، بنابراین بهتر است تا به خوبی مراقب آن باشیم و آن را کثیف و آلوده نکنیم. در انتها امیدواریم که این مقاله برای شما لذت‌بخش بوده باشد و از آن نیز لذت برده باشید.

نوشته های مشابه
 • بهترین بوتیک هتل‌ های ایران

  سفر تجربه شیرین و لذت‌بخشی‌ست. اگر از محل یا مکانی که در طول سفر، در آن اقامت دارید راضی باشید، شیرینی سفر چندبرابر می‌شود. بوتیک ‌هتل‌های ایران بهترین محل برای یک اقامت رویایی، لذت‌بخش و متفاوت هستند. آیا بهترین بوتیک هتل‌های ایران را می‌شناسید؟ اگر پاسخ منفی است، یوتراوز را دنبال کنید!

 • دریاچه‌های صورتی ایران، از شمال غرب تا جنوب شرق

  دریاچه‌های صورتی ایران معجزه‌ای دیگر از شگفتی‌های طبیعت این مرز و بوم هستند. همیشه به آب‌های آبی و بیکران دریا‌ها و دریا‌چه‌ها چشم‌ دوخته‌ایم و از آرامش و وسعت آن‌ها لبریز شده‌ایم. اما این‌بار قرار است دریاچه‌هایی را بشناسیم که در عین زیبایی منحصر‌به‌فردشان، با سایر دریاچه‌ها تفاوت دارند.

 • میل رادکان مشهد

  در شرق ایران جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برای تماشا وجود دارد. بخشی از بناها و آثار تاریخی مشهور ایران در خراسان رضوی واقع شده است. اما در نزدیکی پایتخت معنوی ایران یعنی مشهد مقدس جاذبه‌ تاریخی منحصربه‌فردی قرار دارد که میل رادکان یا برج رادکان نام دارد. میل رادکان جزو دیدنی‌های جذاب مشهد به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز