ورود
Imam Khomeini's Old House

خانه امام خمینی در خمین

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

خانه امام خمینی در خمین قدمتی 150 ساله دارد و از جاهای دیدنی خمین به حساب می‌آید. در مقاله‌ای که می‌خوانید پیشینه خانه تاریخی امام خمینی، آدرس و لوکیشن آن به همراه هزینه ورود و ساعت بازدید را برایتان شرح داده‌ایم.

خانه تاریخی امام خمینی در خمین به عنوان اثر ملی در سال 1375 به ثبت رسیده‌ است. این خانه بزرگترین خانه در خمین است که موقعیت مکانی بسیار خوبی دارد. جزییات بیش‌تر درباره خانه امام خمینی را اینجا در یومگ بخوانید.

لیستی از آنچه درباره خانه امام خمینی در این مقاله می‌خوانید:


آدرس خانه امام خمینی در خمین

  • خمین، میدان انقلاب، خیابان امام خمینی

موقعیت مکانی روی نقشه:
پیشینه و معماری خانه امام خمینی

 Imam Khomeini Historical House

همان‌طور که اشاره شد، خانه امام خمینی از ابنیه قدیمی و تاریخی شهر خمین در استان مرکزی به حساب می‌آید. خود ایشان در این خانه چشم به جهان گشودند و قبل‌ترها پدران و پدربزرگ‌هایشان در آن سکونت داشته‌اند. مساحت این خانه 4500 متر است و گفته‌ می‌شود سال 1255 شمسی خریداری شده است. معماری خانه امام خمینی، به سبک معماری دوران قاجار، دارای حیاط اندرونی، حیاط بیرونی و شبستان است. گشت‌وگذار در این خانه حس دل‌نشینی دارد که قابل توصیف نیست. خانه امام خمینی حال‌وهوای قدیمی ‌خود را کاملا حفظ کرده‌ است و تمام زیبایی‌های آن با حوضی به شکل قلب که در وسط حیاط پرگل و سرسبز آن قرار گرفته، تکمیل می‌شود.

در گذر سال‌ها به دلیل فرسایش و خرابی‌های طبیعی بخش‌هایی از خانه امام خمینی مرمت شده‌ است و بنا به نیاز گردشگران بخش‌هایی به آن اضافه شده‌ است. به‌عنوان مثال: اضافه‌کردن ورودی‌های بیش‌تر و سرویس بهداشتی جداگانه برای راحتی گردشگران.


بازدید از خانه امام خمینی

Imam Khomeini House


بازدید از خانه امام‌خمینی رایگان است و برای گشتن در همه‌جای خانه، حدود یک تا دو ساعت وقت لازم دارید. ساعت 9 صبح تا 5 عصر هم بهترین زمان برای بازدید از خانه امام خمینی در خمین است.


جاذبه‌های گردشگری خمین

شهر خمین به شهر تمدن‌های زیرزمینی معروف است. اگر برای بازدید از خانه امام خمینی به این شهر سفر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از دیدن دیگر جاذبه‌های خمین غافل نشوید. در ادامه با چند مورد از بهترین جاهای دیدنی خمین آشنا می‌شوید:


سنگ نگاره‌های سرکوبه

Teimareh petroglyphs

در نزدیکی روستای سرکوبه خمین، سنگ‌نگاره‌های تاریخی و ارزشمندی با محوریت شکار بر روی کوه‌ها دیده می‌شوند. این‌ سنگ‌نگاره‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

  • آدرس: استان مرکزی، شهرستان خمین، منطقه باستانی تیمره

شهر زیرزمینی تهیق

Tahyaq

بدون شک شهر زیرزمینی تهیق شگفت‌زده‌تان خواهد کرد! تهیق مجموعه‌ای زیرزمینی است که قدمت آن به دوران ایلخانی برمی‌گردد. محلی که به‌عنوان سکونت‌گاه فصلی یا پناه‌گرفتن در جنگ، ساخته شده‌ است. یک سالن، 10 اتاق و 4 انبار در این مجموعه وجود دارند که ارتفاعشان بین 80 سانتی‌متر  1.6 متر متغییر است. شهر زیرزمینی تهیق از آثار ملی به ثبت رسیده ایران است.

  • آدرس: شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت، روستای تهیق

ارگ میشیجان

Mishijan Historical Citadel


ارگ میشیجان بنایی تاریخی است که در حوالی رودخانه میشیجان در روستایی به همین نام قرار گرفته‌ است. ارگ میشیجان از دوران قاجار بر اثر گذر زمان دچار فرسایش و تخریب طبیعی شد. اما خوشبختانه با همت سازمان میراث فرهنگی به مرمت رسید و اکنون قابل بازدید است.

  • آدرس: 5 کیلومتری شهرستان خمین

امامزاده ابوطالب خمین

Imamzadeh Abu Talib


بقعه امامزاده ابوطالب یکی از جاذبه‌های مذهبی و تاریخی در خمین است. امامزاده ابوطالب از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) و برادرزاده شاهزاده محمد (ع) است. بنای آرامگاه ایشان در زمان صفوی ساخته شده و دارای ایوان، گنبد، ضریح و صحن است.

  • آدرس: شهرستان خمین، خیابان شریعتی، خیابان پاسداران، خیابان شاهزاده ابوطالب

خانه تاریخی امام خمینی در شهر خمین از بناهای تاریخی به‌جا مانده از دورانی نه چندان دور است که دوران کودکی امام خمینی را به‌خوبی بازگو می‌کند. بازدید از این خانه می‌تواند برای علاقمندان به تاریخ معاصر ایران، جالب باشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز