ورود
niloofar wetland

به پارک ملی بوجاق و تالاب نیلوفر نروید!

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اهالی طبیعت به گوش باشید. قرار است به پارک ملی بوجاق سفر کنیم. پارکی که خانه امنی برای پرندگان مهاجر است. بوجاق یعنی جولانگاه اسب‌های وحشی، تماشای گاومیش‌ها و چراگاه گله‌ی گاوها و گوسفندانی که صدایشان در طبیعت زیبا می‌پیچد. از همزیستی مسالمت‌آمیز بوجاق و پرندگان مهاجر خبر دارید؟ پارک حفاظت شده بوجاق یکی از بکرترین و زیباترین جاذبه‌های کیاشهر، مکان ویژه‌ای برای دوست‌داران طبیعت است.

بوجاق یکی از «سایت‌های پرنده‌نگری ایران» است که برای تماشایش باید به گیلان همیشه سرسبز سفرکنید. سی‌وشش کیلومتری شمال‌شرق لاهیجان راهی روستای امیرکلایه بشوید تا تالاب نیلوفر را در آن‌جا بیابید، همان راه را بگیرید و بروید تا به بوجاق برسید. بندر، دریا و رودخانه! بوجاق از هر سمتی تو را مجذوب خود خواهدکرد: این ییلاق از جنوب به بخش‌های بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویی امیرکیاسر و از شمال به دریای خزر در منطقه کیاشهر می‌رسد. انتخاب راه با شما است. با یوتراوز همراه شوید تا سری به پارک ملی بوجاق و تالاب نیلوفرهای آبی بزنیم.

آنچه در خاطره سفر ما می‌خوانید:

چرا به بوجاق سفر نکنیم؟

خوشبختانه ایران عزیز ما زیست‌گاه‌های مختلفی دارد که هرساله میزبان کوچ پرندگان مهاجر از سراسر دنیا است. اما در این میان تالاب بوجاق و تالاب امیر کلایه (تالاب نیلوفر) دو مکان ایده‌آل برای علاقمندان پرنده‌نگری هستند. بوجاق که خانه‌ای امن برای پرندگان مهاجر شناخته می‌شود، به‌عنوان تنها پارک ملی خشکی – دریایی در فهرست ملی کشورمان به ثبت رسیده است. از گونه‌های شاخص جانوری این منطقه می‌توان از رود کر و شنگر، اردک سرحنایی و قوی گنگ، خزندگان و دوزیستان و ماهیان (ماهی سفید و کپور) را نام برد. این منطقه یک مقصد عالی برای سفرهای پاییزی و علاقمندان پرنده‌نگری است. پس چرا به بوجاق سفر نکنیم؟

پارک ملی بوجاق و افسونی به رنگ تالاب نیلوفر

bojagh nature

به بوجاق سفر کنید تا به دنیایی امن برای پرندگان سفر کرده باشید. تماشای پرندگان مهاجری که از راه دور مهمان بوجاق شده‌اند می‌تواند تجربه بی‌نظیری برایتان باشد. دنیایی از پرنده در رنگ‌های مختلف روی سرتان دلبری خواهند کرد. شاید هم برخی از آن‌ها گوشه‌ای مخفی‌شده و مشغول تماشای شما باشند. پس حسابی چشم‌هایتان را باز کنید. تصورکنید روی یک پل چوبی قدم گذاشته‌اید که نیزارها در اطرافش قد علم کرده‌اند و چیزی جز نیزار نمی‌بینید. قرار است از رودخانه به دریا برسید. پل را تا انتها طی‌کنید تا به دریا برسید. قایق‌سواری در میان این نیزارها چطور تجربه‌ای است؟ راستی این‌جا کلی تمشک دارد، تمشک‌هایی که بوته‌هایش در همه‌جا دیده می‌شود. هر چقدر دلتان خواست تمشک بچینید!
تالاب‌ محیطی میان خشکی و آب است که می‌تواند آب شور یا شیرینی داشته باشد اما تالاب امیرکلایه که در فاصله یک کیلومتری از دریا قرار گرفته است، دارای آب شیرین است. تالابی را با گیاهان خاص و زیبا مثل پسته دریایی و نیلوفر آبی سفید تصور کنید! زیبایی نیلوفرهای روی آب به‌قدری تماشایی است که این تالاب به «تالاب نیلوفر» شهرت یافته است.
این تالاب زیبا مکان زندگی موجودات آبزی، کنار آبزی و پرندگان بومی و مهاجر بسیاری است. باورکنید تنها یک بار قایق‌سواری میان نیلوفرهای آبی و تماشای پرندگان برای ثبت این خاطره سفر رویایی می‌تواند کافی باشد. تالاب نیلوفر کلی پرنده مهاجر دارد. از باکلان بزرگ، کاکایی پازرد، چنگر نوک سرخ، سهره جنگلی، حواصیل بزرگ سفید، کاکایی نوک سبز، کاکایی سرسیاه گرفته تا حواصیل کوچک، آبچلیک تک‌زی، گاوچرانک، دم‌جنبانک ابلق، سینه‌سرخ، سنقر تالابی، پاشلک کوچک، پاشلک معمولی، زردپره تالابی، اردک سرسیاه، اردک سیاه کاکل، چنگر، اردک ارده‌ای و ده‌ها گونه دیگر.

چه زمانی سفر کنیم، چه لباسی بپوشیم؟

boating in niloufar lagoon

سفر به بوجاق بدون تجربه پرنده‌نگری بی‌فایده است. پس در پاییز و زمستان که فصل کوچ پرندگان مهاجر به این دو زیستگاه است راهی بوجاق بشوید. البته که بوجاق در بهار و تابستان نیز زیبایی‌های خودش را دارد. زمانی که بوجاق سرسبز و تماشایی می‌شود، آن زمان است که می‌توانید، کلی موجودات بومی را در تالاب نیلوفر ببینید.
در این سفر بیشتر حواستان به رنگ لباس باشد. برای اینکه بتوانید بهتر همرنگ طبیعت باشید و فرصت بیشتری برای تماشای بوجاق و پرندگان مهاجر داشته باشید. لباس‌هایی به رنگ سبز، خاکی، کرم و خاکستری شاید مناسبترین انتخاب برای پرنده‌نگری باشند. کفش راحتی و مناسب پیاده‌روی را از قلم نیندازید چراکه راه زیادی در پیش دارید. برای تجربه فوق‌العاده پرنده‌نگری در تالاب نیلوفر حتما دوربین عکاسی به همراه خود داشته باشید. حیف است لحظات نایاب این سفر را ثبت نکنید.

پرندگان مهاجر و لوتکا سواری

پارک ملى بوجاق پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى ۲۳۹ گونه پرنده مهاجر است که همه‌ساله با شروع فصل پائیز از نقاط مختلف دنیا ‌به این منطقه مهاجرت کرده و جشنواره زیبای پائیزی را از گونه‌های نادر پرندگان برای گردشگران ترسیم می‌کنند. تماشای سینه سرخ‌های زیبا چه لذتی دارد؟ قوها به پیشواز شما خواهند آمد. اگر خوب گوش‌کنید صدای پرواز قوها را خواهید شنید؟
در نزدیکی پارک ملی بوجاق روستایی به نام لوتکا قرار دارد. لوتکا یک مدل قایق قدیمی هم هست. این قایق کوچک، نوع خاصی است که در مرداب یا رودخانه‌ها برای صید ماهی استفاده می‌شود. هر لوتکا معمولا گنجایش ۳ نفر را دارد. لوتکاچی و دو سرنشین دیگر. در گویش محلی به کسی که این نوع قایق چوبی را می‌راند، لوتکاچی گویند. دو طرف قایق به شکل V است و برقراری تعادل آن نیاز به مهارت بسیار دارد. لوتکاچی برای راندن لوتکا تنها از یک پارو استفاده می‌کند. در یک طرف لوتکا می‌ایستد و با زدن پارو به کف رودخانه، آن را هدایت می‌کند. در طول راه لاک‌پشت‌ها، مرغان دریایی و پروانه‌ها و سنجاقک‌های زیبا شما را همراهی می‌کنند. وقتی به بوجاق و تالاب نیلوفر سفر می‌کنید، پرنده‌نگری و لوتکاسواری بخش جدایی‌ناپذیر تجربه شما خواهد بود.
بعد از آن دل به تالاب بزنید. از پل چوبی آن بگذرید و از میان نیزارهای تالاب عبور کنید و چیزی که در نهایت خواهد دید دریا است. از جنگل به دریا رسیدن تماشایی نیست؟
تالاب کیاشهر از دیدنی‌های پارک ملی بوجاق است که خود شامل سه تالاب کیاشهر در شرق، تالاب بوجاق در غرب و تالاب ۲۲ بهمن در مرکز است و شامل دلتای سفیدرود، جلگه‌ها و علفزارهای غرب دلتای سفیدرود و زمین‌ها و آب‌های ساحلی دریای خزر تشکیل می‌شود.

نوشته های مشابه
 • تماشای قله درفک از اقامتگاه بومگردی بام رودبار

  اقامتگاه بومگردی بام رودبار جزو آن دسته از اقامتگاه‌های بومگردی معروف و خاص در شهرستان رودبار است. اگر به رودبار سفر کنید و قصد اقامت داشته باشید، به طور قطع محلی‌ها این اقامتگاه بوم‌گردی را به شما معرفی می‌کنند و حسابی از آن تعریف می‌کنند. بام ‌رودبار در دل طبیعت سرسبز روستای ییلاقی ‎دارستان واقع شده است. پس با انتخاب آن روستاگردی جذابی چشم‌ انتظار شما است.

 • بازارهای محلی استان گلستان

  بازارهای سنتی و محلی زیادی در استاد گلستان و در شهرهای مختلف این شهر در کنار مراکز خرید مدرن قرار دارند که هر روز مملوء از جمعیت گردشگرانی هستند که استان سرسبز گلستان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند. بازارهای محلی استان گلستان، بهترین مکان برای تجربه و شناخت فرهنگ بومی این استان است.

 • جاهای دیدنی فومن

  شهرستان فومن یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در استان گیلان است. شهر زیبای فومن در میان شالیزارهای گیلان قرار گرفته است. این شهر زیبا که آن را به عنوان شهر مجسمه‌ها هم می‌شناسند، گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف ایران به خود جذب می‌کند. بسیاری به فومن سفر می‌کنند تا چشم‌اندازهای طبیعت زیبای فومن را از نزدیک تماشا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز