ورود
winter recreation in iran
تفریحاتی که در زمستان‌های ایران می‌توان تجربه کرد

بهترین تفریحات زمستانه برای ایرانی‌های ماجراجو

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

ایران کشوری چهارفصل است که در هر فصلی تفریحات مختص خودش را دارد. اما در این میان بازار تفریحات زمستانه در ایران بسیار داغ است. از تیوب‌سواری رایگان گرفته تا اسکی پیشرفته و گران قیمت. از تفریحات زمستانی در ایران چه می‌دانید؟

سفر در زمستان می‌تواند سرگرم‌کننده و در عین‌حال سخت باشد، همه چیز بستگی به سلیقه شما دارد. بسیاری از افراد تمایل دارند در زمستان سفری به سرزمین‌های گرمسیر داشته باشند و حتی تفریح ساحلی را در مقصدهای گرم تجربه کنند. اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند تعطیلات خود را در میان ارتفاعات پوشیده از برف و پیست‌های اسکی بگذرانند. می‌دانید چند نوع تعطیلات زمستانی در ایران داریم؟ انتخاب با شماست که چطور زمستان خود را سپری کنید؟ می‌توانید بهترین پیست اسکی‌های خاورمیانه را در ایران تجربه کنید یا یک سافاری هیجان‌انگیز در کویر داشته باشید. شاید هم به خلیج‌فارس بروید و وقت خود را به شنا و غواصی بگذرانید و در سواحل زیبای آن استراحت کنید. خوشبختانه تفریحات زمستانی در ایران از تنوع زیادی برخوردار است. با یوتراوز همراه شوید تا با بهترین تفریحات زمستانی در ایران آشنا شوید.

در این مقاله می‌خوانیم:

5 نوع اسکی که در ایران هم رایج است

skiing in iran  

اسکی یکی از ورزش‌های محبوب در ایران به‌شمار می‌رود و بی‌اغراق می‌توان گفت یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های زمستانی ایرانی‌ها است. اسکی کلمه‌ای ایسلندی به معنی«کفش برف» است؛ این ورزش زیر شاخه‌های بسیاری از جمله: اسکی آلپاین، اسکی اسنوبرد، اسکی روی یخ (اسکیت روی یخ)، اسکی صحرانوردی و پرش با اسکی را دارد که در ادامه انواع آن را به شما معرفی می‌کنیم.

اسکی آلپاین

اسکی آلپاین از معروف‌ترین اسکی‌های جهان به‌شمار می‌رود. این ورزش با نام Down Hill شهرت دارد و به معنای پایین آمدن از کوه است. اسکی آلپاین، علاوه‌بر روی برف روی چمن هم کاربرد دارد که این ویژگی، توانسته اسکی آلپاین را خاص‌تر از سایر ورزش‌ها کند. اسکی آلپاین نیز انواع مختلفی دارد: اسلالوم، اسلالوم بزرگ، دان هیل، سوپرجی و اسکی ترکیبی که با هر کدام می‌توانید لحظاتی غیر قابل تکراری را برای خود رقم بزنید! این ورزش بیشتر در کشور اتریش انجام می‌شود و کشورهای سوئیس و آمریکا در رده‌های بعد قرار می‌گیرند. اما نوع زمستانه آن در بین اسکی بازهای ایرانی هم مرسوم است.

اسکی اسنوبرد

اسکی اسنوبرد در واقع تخته‌ای است که به عنوان اسکی پهن کاربرد دارد. این تخته‌ها معمولاً از جنس چوب، فایبرگلاس یا الیاف مخصوص ساخته‌ می‌شوند و پاهای فرد به جای اینکه روی دو چوب اسکی قرار بگیرد، رو ی یک تخته پهن قرار می‌گیرد و با بندهایی محکم بسته می‌شود. اسکی اسنوبرد هم مانند اسکی آلپاین، سر خوردن از روی کوه‌ها یا تپه‌های پوشیده از برف است.

اسکی روی یخ (اسکیت روی یخ)

اسکیت روی یخ یا پاتیناژ ورزشی مهیج و لذت‌بخش است که علاوه‌بر کشورهای خارجی در ایران هم محوطه‌های مخصوص و علاقمندان خاص خود را دارد. این محوطه‌ها معمولاً با یخ‌های مصنوعی و ساختگی آماده می‌شوند. پاتیناژ نمایشی، هاکی روی یخ، اسکیت سرعت روی یخ و رینگ انواع اسکیت روی یخ هستند. اسکیت روی یخ، رقص هنرمندانه‌ی تیغه‌های فلزی بر روی یخ است و می‌تواند لذتی غیرقابل وصف برایتان به وجود می‌آورد.

اسکی صحرانوردی

اسکی صحرانوردی یکی دیگر از شاخه‌های اسکی سواری است. اسکی صحرانوردی اسکی‌کردن بر بلندای دشت‌ها و ناهمواری‌هاست. این ورزش نکته‌ی بسیار مهمی دارد و آن هم چوب اسکی آن است. چوب اسکی صحرانوردی، پهنای کمتر و وزن کمی دارد و پوتین این اسکی از قسمت پنجه به چوب متصل شده و بسیار سبک است و در مسافت طولانی فشاری به پای شما وارد نمی‌کند.

پرش با اسکی

پرش با اسکی، از ورزش‌های زمستانی تلفیقی با اسکی است. در این ورزش از پستی بلندی‌های کوه‌ها و تپه‌های پر برف با پرش عبور می‌کنند تا در دورترین مکان از روی زمین فرود بیایند. چوب اسکی این ورزش پهن‌تر از چوب‌های اسکی دیگر رشته‌هاست و می‌تواند کمک خوبی برای حفظ تعادل بعد از پرش باشد.

9 مورد از معروف‌ترین پیست‌های اسکی ایران

tochal complex
 • پیست اسکی دیزین (تهران) که معتبرترین پیست اسکی در خاورمیانه با 23پیست مجزا است. این پیست از ساعت 8 صبح تا16 عصر پذیرای عموم مردم است و در روزهای تعطیل ساعت بازگشایی متغییر است.
 • پیست اسکی شمشک (تهران) دومین پیست اسکی بزرگ و مجهز ایران است. ساعت کاری پیست شمشک از ساعت 8صبح تا15:30 بعدازظهر است و شما می‌توانید با مراجعه در این فاصله زمانی از این پیست و اسکی‌سواری در آن لذت ببرید.
 • پیست اسکی توچال (تهران) که نزدیک‌ترین و شلوغ‌ترین پیست اسکی تهران و دارای 3 پیست مجزا است. ساعت کاری این پیست متغیر است ولی معمولاً از ساعت 7 صبح تا16 عصر باز است.
 • پیست اسکی آبعلی (تهران) از قدیمی‌ترین پیست اسکی‌های ایران با 5 پیست مجزا است که از ساعت 8:30 صبح تا17عصر مورد استفاده است.
 • پیست اسکی دربندسر (تهران) جدیدترین پیست اسکی تهران است و این پیست از ساعت8:30 صبح تا 22 شب پذیرای عموم است.
 • پیست اسکی پولادکف یا سپیدان (استان فارس)، دومین پیست بین‌المللی در ایران است که به صورت 24 ساعته باز است.
 • پیست اسکی خوشاکو (ارومیه)، پیستی در کوه‌های پرشیب ارومیه که ساعت کاری آن 8 صبح تا17عصر است.
 • پیست اسکی چلگرد (شهرکرد) که در منطقه زاگرس وجود دارد. این پیست در روزهای جمعه از ساعت 13تا15:30و روزهای دیگر از ساعت 9 تا 15:30 فعالیت می‌کند.
 • آلوارس (اردبیل) بزرگ‌ترین پیست ایران که از ساعت 9صبح تا16عصر پذیرای عموم مردم است.

هاکی روی یخ به سبک باندی

باندی یا فوتبال زمستانی، ورزشی به سبک هاکی روی یخ و با شباهت بسیار به فوتبال است. باندی مثل فوتبال 11بازیکن، اندازه‌ی زمین یکسان و قوانین مشترک دارد. این بازی بدین‌صورت است که بازیکن با چوب باندی توپ را به سمت دروازه‌ی حریف پرتاب می‌کند و بازیکنان و دروازه‌بان تیم حریف باید سعی کنند از گل‌زدن حریف جلوگیری کنند. این بازی در دو نیمه‌ی 45دقیقه انجام می‌شود. باندی با شباهت خود به فوتبال می‌تواند علاقمندان این ورزش را به خود جذب کند. شما چقدر به فوتبال علاقه دارید؟

تیوپ سواری؛ تفریح رایگان زمستانه

tube riding in winter

تیوپ‌سواری ورزشی مهیج و رایگان برای زمستان های ایران است. البته به دلیل استقبال این ورزش در ایران علاوه بر فصل زمستان در فصول دیگر هم مورد توجه علاقمندان قرار گرفته است. تیوپ سواری بدین صورت است که بر بلندای تپه‌ای می‌روید و سوار بر تیوپ به سمت پایین سر می‌خورید. این ورزش در کنار هیجان و لذت خطرناک هم هست اما با رعایت نکات ایمنی و مراقبت می‌تواند تجربه‌ای مهیج برای شما باشد. این ورزش از جمله ورزش‌های زمستانه رایگان است که در بین خانوداه‌های ایرانی بسیار طرفدار دارد. هرجا که برف ببارد و بر دامنه یا تپه‌ای بنشیند، ساکنان شهرهای بزرگ را به سمت تجربه تیوپ سواری سوق می‌دهد.

نوردیک ورزش دوگانه

نوردیک ورزش دوگانه‌ای است که در زمستان طرفداران بسیار زیادی دارد، این ورزش از دو بخش اسکی صحرانوردی و پرش با اسکی تشکیل شده است. این ورزش بدین‌گونه است که فرد ورزشکار مسافتی 15کیلومتری را با اسکی صحرانوردی طی می‌کند و سپس پرش با اسکی را انجام می‌دهد. اوج هیجان تفریحات زمستانه را با نوردیک تجربه کنید.

آدرنالین بالا با اسنوکایتینگ

کایت سواری در برف یا اسنوکایتینگ ورزشی ترکیبی از پرواز و اسکی است که با کایت و چوب‌های اسکی انجام می‌شود. در این ورزش جهت وزش و سرعت باد است که کایت را در بالا نگه می‌دارد و دست‌ها برای کنترل کایت درگیر هستند. این ورزش اسکی معمولی را پر هیجان کرده و می‌توان گفت در لیست ورزش‌های خطرناک با آدرنالین بالا قرار داده است. توجه دوستداران هیجان و ماجراجویی به اسنوکایتینگ روز به روز در بین ایرانی‌ها بیشتر می‌شود.

بیل سواری در برف؛ تفریح زمستانه با طعم خنده

شاول ریسینگ یا بیل سواری در برف شاید خنده‌دار و شاید هم کمی خطرناک به نظر برسد اما بیل سواری ورزشی محبوب و مورد توجه در سرتاسر جهان است. این ورزش اولین‌بار توسط کارکنان پیست‌های اسکی که برای پایین آمدن سریع‌تر از، بیل استفاده می‌کردند مورد توجه قرار گرفت. به این صورت که افراد روی قسمت فلزی بیل نشسته و پاهای خود را به جلو دراز می‌کردند و با حرکات بدن خود به بیل جهت می‌دادند و با همین حرکت ساده، آن‌را تبدیل به ورزشی نوین در میان ورزش‌های زمستانی کردند. کم‌کم بیل سواری کارکنان پیست‌های اسکی به یک تفریح زمستانه مرسوم در بین مردم جهان و از جمله ایرانی‌ها تبدیل شد.

لژسواری؛ از قدیمی‌ترین تفریحات زمستانی

لژسواری ورزشی مهیج که با استفاده از یک سورتمه یک نفره یا دو نفره انجام می‌شود. در این ورزش برای هدایت سورتمه ترمز یا وسیله‌ی خاصی وجود ندارد. لژسوار به پشت روی سورتمه قرار گرفته و با توجه به دو قطعه فولادی که در زیر کفش‌های او قرار دارد، سورتمه را هدایت می‌کند. این ورزش مانند ورزش‌های بابسلد و اسکلتون در یک پیست مارپیچ برگزار می‌شود. این ورزش می‌تواند لحظات شگفت انگیزی را برایتان رقم بزند.

سخن آخر:

در این مقاله به تفریحات زمستانه ایرانی‌ها پرداختیم. تفریحاتی که می‌توانند گران و پرهزینه یا رایگان و ارزان‌قیمت باشند. وجه مشترک همه این تفریحات وجود برف است اما تفریحات بسیاری هم وجود دارد که در زمستان‌ها بیشتر طرفدار دارند در حالی‌که نیاز به وجود برف و سرما ندارند. مانند «تفریحات آبی در ساحل کیش». اگر در زمستان به مناطق برف‌خیز سفر می‌کنید و قصد تجربه این تفریحات زمستانه را دارید، مراقب سلامتی خود هم باشید چون ابتلاء به «برف کوری» بیماری شایع در میان علاقمندان به تفریحات زمستانی است. یادتان باشد که تجربه سفرتان را با خوانندگان یوتراوز در میان بگذارید.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز