ورود
Bazeh Hoor Chahartaqi

چهارطاقی بازه هور

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

چهارطاقی بازه هور یک بنا تاریخی مربوط به دوره ساسانیان است. جزییات جالبی درباره چهارطاقی بازه هور وجود دارد که در این نوشته به‌طورکامل به آن خواهیم پرداخت.

چهارطاقی (چارتاقی) بازه هور یکی از برجسته‌ترین آثار باستانی در لیست جاهای دیدنی تاریخی مشهد است. هنوز به‌طورقطع نمی‌توان گفت که کابری اصلی این چهارطاقی چه بوده‌ است و همین مساله این بنای باستانی را تا حدودی رمزآلود جلوه می‌دهد. امروز ما در مجله گردشگری یومگ قصد داریم تا تمام جوانب بازه‌ هور را از نگاه گردشگری برای شما خوانندگان عزیزمان شرح دهیم. همراه ما باشید.


آنچه درباره چهارطاقی بازه هور می‌خوانید:


چهارطاقی بازه هور کجاست؟

 Mashhad Bazeh Hoor Chahartaqi

در مسیر مشهد به تربت حیدریه، 75 کیلومتر که از مشهد دور شوید به بخش احمدآباد شهر مشهد می‌رسید. در جنوب روستای رباط سفید، در ارتفاع 1900 متری روی تپه‌ای که در ورودی جلگه رخ قرار دارد، سازه قدیمی چهارطاقی بازه هور قرار‌ گرفته‌ است.


معماری چهارطاقی بازه هور؟

Bazeh Hoor Chahartaqi Mashhad

قلعه دختر و پسر دو بنای تاریخی‌ هستند که در دو طرف چهارطاقی بازه هور قرار گرفته‌اند. با توجه به شباهت‌های معماری و زمان ساخت این دو قلعه با چهارطاقی بازه هور، خیلی از کارشناسان آنها را یک مجموعه مرتبط به هم، با مرکزیت بازه هور می‌دانند.

چهارطاقی بازه هور یک بنای سنگی-گچی است که ساخت آن به قرن سوم میلادی، در اواخر دوره اشکانیان و اوایل دوره ساسانیان نسبت داده می‌شود. به‌طورکلی نقشه (پلان) چهارطاقی روی زمینی چهارگوش بنا می‌شود که در چهارطرف دارای چهار جرز و چهار قوس است. چهارطاقی‌ها در بناهای مذهبی و غیرمذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما رایج‌ترین روش استفاده از چهارطاقی در آjشکده‌ها، مساجد و آرامگاه‌هاست.


کاربری چهارطاقی بازه هور؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم احتمالات زیادی درباره کاربری چهارطاقی بازه هور مشهد وجود دارد. باتوجه به تحقیقات و مشاهدات انجام شده، بازه هور یک آتشکده است. البته به تازگی مشاهداتی مبنی‌بر استفاده از این بنا در راستای کشفیات نجومی به دست‌ آمده‌ است. گفتنی‌ است که برخی بازه‌هور را بنایی برای محافظت و نگهبانی می‌دانند.


موقعیت مکانی بازه هور روی نقشه

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی کلات نادری مشهد

  کلات نادری مشهد، یکی از شهرهای گردشگرپذیر خراسان رضوی و یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و آب‌وهوای کوهستانی است. این شهر، نام خود را از نادرشاه افشار به میراث برده و جذابیت‌های طبیعی و تاریخی بسیاری را در خود پنهان کرده است که در این مقاله می‌خواهیم به تماشای آن‌ها برویم. پس اگر دلتان می‌خواهد درباره جاهای دیدنی کلات نادری مشهد بیشتر بدانید؛ تا انتهای این مقاله با یومگ همراه باشید.

 • رستوران مهستان مشهد

  رستوران مهستان گلشن یکی از معروف‌ترین رستوران‌های مشهد است. این رستوران با فراهم کردن فضای روباز و سالن پذیرایی مجلل از شما با انواع کباب‌های لذیذ ایرانی پذیرایی می‌کند و لحظات خوش را برای شما در محیطی گرم و دلچسب رقم می‌زند. با معرفی رستوران مهستان در مشهد همراه ما باشید.

 • جنگل پسته خواجه کلات

  جنگل پسته وحشی خواجه کلات نادر منحصربه‌فردترین جنگل پسته ایران است که به علت سختی راه کاملا بکر مانده‌ است. در این جنگل گونه‌های جانوری متفاوتی مانند: پلنگ، گراز، خرگوش و گورخرهای ترکمنی دیده می‌شود. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا با این جنگل بکر و خوش‌رنگ بیش‌تر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید