Bagh Khouni

باغ خونی مشهد

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...

باغ‌ خونی یک باغ قدیمی‌ است که با اینکه سال‌ها از دوران اوج خود فاصله‌ گرفته، هنوز هم ماهیت تاریخی خود را حفظ کرده است. این باغ زیبا و منحصربه‌فرد در سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌ است.

تخفیف 333

در لیست جاهای دیدنی تاریخی مشهد، به محله‌ها، خیابان‌ها و گذرگاه‌هایی برمی‌خورید که جنبه تاریخی این شهر را بیش از پیش برایتان روشن می‌سازند. باغ خونی مشهد یکی از آن دیدنی‌های تاریخی‌ست که در سفر به این شهر، بازدیدش خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه شما را با این باغ زیبا و تاریخی آشنا می‌کنیم.


آنچه درباره باغ‌ خونی می‌خوانید:هتل تا حرم، یک چشم برهم زدنهتل مجلل ضیافت الزهرا


تاریخچه باغ خونی

 Mashhad Bagh Khouni

باغ خونی نمونه زیبایی از باغ‌های ایرانی ‌بود که متاسفانه به‌دلیل بی‌توجهی و کم‌لطفی مسئولان در آستانه ویرانی است. باغ‌های ایرانی که شهرت جهانی دارند چند ویژگی منحصر به‌فرد دارند:

 • درمسیر عبور جوی و جریان آب قرار دارند
 • اطراف باغ دیوار‌های بلند کشیده‌ شده‌ است
 • استخر یا آبنمایی در داخل محوطه باغ وجود دارد
 • در این باغ‌ها عمارت تابستانی وجود دارد

مجموعه تاریخی باغ‌ خونی در ابتدای حیات خود با فاصله‌ کمی از شهر به دستور سران قاجار ساخته‌ شد. اما امروزه با گسترش مناطق شهری، محل قرارگیری این باغ یکی از خیابان‌های پر رفت‌وآمد شهر است. باغ‌ خونی مشهد وسعتی حدود 6 هکتار دارد که در گذشته و در دوران رونق خود سه عمارت را در دل خود جای داده بود. در حال حاضر دو مورد از این عمارت‌ها به‌طور کامل از بین رفته‌اند.


وجه تسمیه باغ خونی

Bagh Khouni In Mashhad

یکی از مشخصه‌های اصلی باغ‌ خونی وجود منابع آب مثل: چشمه و قنات در زمین این باغ بوده‌ است. وجه تسمیه آن هم از همین موضوع سرچشمه می‌گیرد، کلمات «خین، خونیک، خانیک» به معنی قنات و چشمه هستند. گفتنی‌ است که در حال حاضر باغ‌ خونی مشهد در اختیار مالک شخصی‌ است.


آدرس باغ خونی روی نقشه


دریافت کد تخفیف خرید بلیط هواپیما،قطار و رزرو هتل با 444 هزار تومان تخفیف
نوشته های مشابه
 • پارک آبی ایرانیان مشهد

  پارک آبی ایرانیان یکی از چهار مجموعه آبی مشهد به شمار می‌آید که فعلا در حالت نیمه تعطیل قرار دارد. این پارک برای تفریح و سرگرمی گزینه مناسبی است. در ادامه شما را با پارک آبی ایرانیان آشنا می‌کنیم و امکانات آن را جزء به جزء در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 • آبشار آبگرم کلات

  آبشار آبگرم کلات از زیباترین جاذبه‌های طبیعی اطراف مشهد است.آب این آبشار می‌تواند در سرمای زمستان حسابی بدنتان را گرم کند؛ آن‌چنان که فراموش کنید مهمان کدام فصل هستید. آبشار آبگرم کلات با توجه به خواص درمانی که دارد، از آبشارهای محبوب نزدیک به مشهد به شمار می‌رود.

 • جنگل پسته خواجه کلات

  جنگل پسته وحشی خواجه کلات نادر منحصربه‌فردترین جنگل پسته ایران است که به علت سختی راه کاملا بکر مانده‌ است. در این جنگل گونه‌های جانوری متفاوتی مانند: پلنگ، گراز، خرگوش و گورخرهای ترکمنی دیده می‌شود. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا با این جنگل بکر و خوش‌رنگ بیش‌تر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید