ورود
جاذبه های گردشگری هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز به جز ساحل سرخ!

زمان برای مطالعه 9 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شاید درک نکنید که چرا بعضی از آدم‌ها زحمت سفر تا جزیره کوچکی مثل هرمز را به جان می‌خرند. یا شاید هم از خودتان بپرسید؛ سفر به هرمز برای دیدن خاک‌های رنگی، ارزشش را دارد یا نه؟ این مقاله دلیل لازم و کافی شما برای سفر به جزیره 70 رنگ هرمز است. مطلب را دنبال کنید تا با جاذبه‌های گردشگری هرمز آشنا شوید!

اگر از لیست بلندوبالای جاذبه‌های گردشگری هرمز فقط ساحل سرخ و خاک‌های رنگی‌اش را می‌شناسید، این مقاله برای شماست. جزیره هرمز اثری هنری از لایه‌های آتشفشانی و رسوبات نمکی است؛ جایی که بیش از 70 نوع کانی با رنگ‌ها و ویژگی‌های متفاوت دارد و می‌شود گفت بهشت زمین‌شناس‌هاست. اما لازم نیست زمین‌شناس باشی تا از دیدن پدیده‌های طبیعی هرمز، هیجان‌زده شوی! این مقاله از یومگ برای کشف دیدنی‌های هرمز است. اگر دوست دارید با ویژگی‌های این جزیره و نحوه سفر به آن آشنا شوید، مقاله زیر برای شماست:

🔹 راهنمای سفر به جزیره هرمز 🔹

اما اگر بلیط هواپیما خود را خریده‌اید و دنبال نوشتن لیست جاهای دیدنی هرمز خود هستید، به خواندن ادامه دهید.


معرفی جاهای دیدنی جزیره هرمز:


ساحل سرخ؛ این جا کسی به قتل نرسیده!

ساحل سرخ از جاذبه های گردشگری هرمز


تقریبا در تمام هرمز، خاک قرمز رنگ وجود دارد و به نمادی از این جزیره تبدیل شده است اما برای دیدن یاقوت واقعی باید به ساحل سرخ در جنوب جزیره بروید. آب دریای ساحل سرخ تا چند متر، کاملا سرخ‌ دیده می‌شود و شاید دیدن این منظره کمی برای‌تان ترسناک باشد. اما همان‌طور که پیداست، رنگ آب به دلیل حل‌شدن در خاک به این رنگ درآمده و اتفاق ناگواری برای موجودات دریایی نیفتاده است.

همه‌چیز در این ساحل، حتی صدف‌ها و صخره‌ها به رنگ قرمز دلنشینی هستند اما این موضوع ممکن است باعث دردسرتان هم بشود. قدم‌زدن روی شن‌های این ساحل، لباس و کفش‌های‌تان را رنگی می‌کند اما جای نگرانی وجود ندارد و این لکه‌های رنگی با یک شستشوی ساده با آب کاملا برطرف می‌شوند.

تفریح موردعلاقه گردشگران در ساحل سرخ جزیره هرمز، نقاشی‌کردن صورتشان با خاک قرمز و خرید خاک‌های رنگی در شیشه‌های کوچک و بزرگ است. همان‌طور که گفتیم، برای حفظ طبیعت منحصربه‌فرد جزیره، فروش خاک آن ممنوع شده و خاکی که به شما فروخته می‌شود، خاک معمولی است که به عنوان نمادی از هرمز به فروش می‌رسد. پس بدون عذاب وجدان، شیشه یادگاری خود را بخرید و از فروشندگان محلی حمایت کنید.

📌 موقعیت ساحل سرخ جزیره هرمز روی نقشه


ساحل نقره ای؛ یک تکه از ماه

ساحل نقره ای از جاهای دیدنی جزیره هرمز


ممکن است وقتی درباره هرمز می‌شنوید یا عکس‌هایش را می‌بینید، حس ‌کنید که در تعریف‌ها و تصویرها اغراق شده است. اما این جزیره واقعا همین‌قدر که می‌بینید و می‌شنوید، زیباست! ساحل نقره‌ای که در کنار ساحل سرخ واقع شده، مثل تکه‌ای از ماه برق می‌زند. انگار کسی عمدا، چند تن اکلیل را قاطی خاک ساحل کرده و این صحنه زیبا را به وجود آورده است. اگر چیزهای درخشان را دوست دارید، این ساحل بهشت شماست.

📌 موقعیت ساحل نقره ای جزیره هرمز روی نقشهساحل فیتوپلانکتون؛ کرم‌های شب‌تاب دریایی

ساحل فیتو پلانکتون ها از جاهای دیدنی هرمز


حتما با آقای پلانکتون در کارتون باب اسفنجی آشنایی دارید اما شاید نمی‌دانید که دلیل نورهای آبی‌رنگ سواحل جنوب، وجود همین میکروارگانیسم در آب دریاست. فیتوپلانکتون‌ها، یکی از ساکنین کوچک و شگفت‌انگیز اما بسیار آسیب‌پذیر دریا هستند که 50 تا 85 درصد اکسیژن دنیا را تولید می‌کنند! دلیل علمی تابش نور این موجودات، ترکیب مولکولی به نام لوسیفرین با اکسیژن است اما دلیل بامزه‌اش این است که آن‌ها از نورشان برای ترساندن شکارچیان استفاده می‌کنند. در واقع، علت این پدیده فوق‌العاده زیبا، مکانیزم دفاعی فیتوپلانکتون‌هاست!

اگر به امید دیدن فیتوپلانکتون‌ها راهی هرمز هستید، باید بدانید که این پدیده بیشتر در 6 ماه دوم سال قابل مشاهده است و شاید آن قدر خوش‌شانس نباشید که تجمع باشکوهی از آن‌ها را ببینید. برای دیدن درخشش بیشتر، می‌توانید در مرز ساحل و دریا قدم بزنید تا شب‌تاب‌ها را از خواب زمستانی‌شان بیدار کنید. اما حواستان باشد که آن‌ها را به سمت ساحل هدایت نکنید. این موجودات به محض جداشدن از دریا، فقط چند دقیقه کوتاه زنده می‌مانند و در حال حاضر هم جمعیت آن‌ها در معرض خطر قرار دارد.

📌  موقعیت ساحل فیتوپلانکتون جزیره هرمز روی نقشه


ساحل مُفَنِق؛ بهشت طبیعت‌گردها

ساحل مفنق از جاذبه های گردشگری هرمز


یکی از بکرترین و زیباترین سواحل خلیج فارس، ساحل مفنق است. زیبایی نفس‌گیر این ساحل، با دیوارهای صخره‌های بلند محافظت شده و برای رسیدن به آن باید سختی راه را به جان بخرید. در طول این ساحل می‌توانید به تماشای کوه‌ها، غارها و تکه‌سنگ‌هایی که توسط موج تراشیده شده‌اند بنشینید، روی ماسه بادی‌های نقره‌ای چادر بزنید و چشم‌اندازی نفس‌گیر از هم‌نشینی کوه‌های مینیاتوری سفید و غروب آفتاب را پیش روی خود ببینید.

ساحل مفنق در قسمت جنوب غربی جزیره هرمز قرار گرفته و برای دسترسی به آن 2 راه وجود دارد؛

 • کوه‌نوردی و پیاده‌روی 40 دقیقه‌ای در مسیر نسبتا سخت
 • کرایه قایق‌های تندرو از اسکله هرمز و 10 دقیقه قایق‌سواری

اغلب طبیعت‌گردها و هایکرها راه سخت را برای رسیدن به ساحل مفنق انتخاب می‌کنند. در این مسیر نسبتا سخت، از بین کوه‌های رنگین‌کمانی عبور می‌کنید، چشم‌انداز بی‌نظیری از دریا می‌بینید و از جاده‌هایی می‌گذرید که کمتر کسی پا به آن‌ها گذاشته است. اگر دوست دارید در سفرتان به هرمز در ساحلی خلوت و بکر کمپ بزنید، باید بدانید که این ساحل انتخاب اول همه طبیعت‌گردهاست.

📌  موقعیت ساحل منفق جزیره هرمز روی نقشهساحل لاکپشت‌ها؛ دیوار خلیج فارس

ساحل لاکپشت ها از جاذبه های گردشگری هرمز


ساحل لاکپشت‌ها، یکی از زیباترین لوکیشن‌های عکاسی در جزیره هرمز است. البته نه به خاطر لاکپشت‌ها، به خاطر صخره‌های بلند و محکمش که منظره بی‌نظیری از خلیج فارس را به چشمانتان هدیه می‌دهند. صخره‌های بلند این ساحل، به دلیل استحکام و ارتفاع زیادی که دارند، به دیوار خلیج فارس معروفند. پس بدون نگرانی از ریزش سنگ‌ها، به لبه‌ها نزدیک شوید و عکس‌های خاطره‌انگیز بگیرید. (اما مراقب ارتفاع باشید!)

درست است که این صخره‌های مرتفع، دسترسی ما به ساحل را سخت کرده‌اند اما امنیت لاکپشت‌های دریایی هرمز را تامین کرده‌اند. از اواخر زمستان تا اویل بهار، لاکپشت‌های سبز دریایی و لاکپشت‌های پوزه عقابی که از گونه‌های رو به انقراض هم هستند، این ساحل را برای تخم‌گذاری انتخاب می‌کنند. پس اگر در زمستان راهی هرمز بودید، سعی کنید وارد ساحل نشوید.

📌  موقعیت ساحل لاکپشت‌ها جزیره هرمز روی نقشهکوه خوراکی؛ از جاذبه های خوردنی هرمز

کوه خوراکی از جاذبه های گردشگری هرمز


علاوه‌بر سواحل قرمزرنگ، کوه بزرگی از خاک اُخرایی در هرمز وجود دارد که یکی از باارزش‌ترین ذخایر خاک قرمز در جهان بشمار می‌رود. از این خاک برای رنگ‌سازی، لعاب‌کاری، لاستیک‌سازی، رنگ‌آمیزی بتن و مصالح ساختمانی، سرامیک‌سازی، کاغذسازی، لوازم آرایشی، شیشه‌سازی و حتی به عنوان ادویه در طبخ سس و غذا استفاده می‌شود. در خطوط قبل توضیح دادیم که این خاک بافت نرم و بدون کلوخی دارد و مردم محلی به آن گِلَک یا دلک می‌گویند.

اغلب معادن هماتیت (خاک سرخ) جهان خلوصی برابر با 40 تا 50 درصد دارند و فاقد کیفیت مطلوب برای استفاده در صنایع هستند. در حالی که معدن خاک سرخ جزیره هرمز، خلوصی برابر با 70 درصد دارد و یکی از ارزشمندترین معادن هماتیت دنیا محسوب می‌شود. جالب است بدانید که رنگ سرخ سیاره مریخ به دلیل وجود همین کانی و بازتاب نور خورشید است.

ذخایر خاک سرخ در جای‌جای جزیره، به ویژه در کنار ساحل سرخ، وجود دارد. اما برای دیدن معدن خاک سرخ، باید به شمال جزیره در نزدیکی شهر هرمز بروید. در حال حاضر این کوه به دلیل برداشت‌های بیش از اندازه، به شکل دره‌ای عمیق درآمده است.

📌 موقعیت معدن خاک سرخ جزیره هرمز روی نقشه


دره رنگین کمان؛ تصویری از دل نقاشی‌های کودکی

دره رنگین کمان از جاهای دیدنی جزیره هرمز


دره رنگین کمان جزیره هرمز، انگار از دل نقاشی‌های کودکانه بیرون آمده و به طرز ناشیانه اما زیبایی رنگ‌آمیزی شده است. کوه‌های این دره، رنگ‌های سفید، طلایی، نارنجی، قرمز، صورتی و حتی سبز درخشانی دارند. همان‌طور که گفتیم، وجود رسوبات معدنی مختلف در ترکیب سنگ‌ها و صخره‌ها، این مناظر زیبا را به وجود آورده است. سنگ‌های فلزی مگنیتیت، هماتیت و اولیژیست حاوی اکسید آهن و سنگ طلایی پیریت حاوی سولفید آهن هستند. جالب است بدانید که سنگ طلایی پیریت به چشم شیطان معروف است.

📌 موقعیت دره رنگین کمان جزیره هرمز روی نقشه


غار رنگین کمان؛ واقعی یا کیک؟

غار رنگین کمان از زیباترین جاذبه های گردشگری هرمز


یکی از حیرت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری هرمز، غار رنگین کمان است. تمام رنگ‌هایی که قرار است در این غار کشف کنید را یک‌بار در دره رنگین کمان دیده‌اید. با این تفاوت که رنگ‌های این غار در هم ترکیب نشده‌اند و دقیقا مثل نوارهای یک رنگین کمان در کنار هم دیده می‌شوند. هر 70 طیف رنگی جزیره هرمز در این صخره‌های این غار نقش بسته و هر چی در آن بیشتر پیش بروید، با رنگین کمان‌های متنوع‌تری روبه‌رو می‌شوید.

پیداکردن غار رنگین کمان اصلا سخت نیست اما هر کسی شجاعت ورود به آن را ندارد. از جاده تا ورودی غار حدود 10 الی 15 دقیقه پیاده‌روی دارید تا به دهانه کوچک غار برسید. ارتفاع ورودی غار بسیار کوتاه است و برای دیدن زیبایی‌های نفس‌گیر آن، باید حدود 2 یا 3 متر را به صورت نشسته طی کنید. بعد از آن می‌توانید روی پای خود بایستید. عمق غار حدود 30 متر است و می‌توان به صورت گروهی از آن دیدن کرد.

برای بازدید از غار رنگین کمان، به کفش مناسب، چراغ قوه یا هدلایت نیاز دارید. اگر ترس از محیط بسته دارید یا از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برید، به هیچ عنوان وارد غار نشوید. توجه داشته باشید که احتمال ریزش سنگ در این غار وجود دارد بنابراین سعی کنید در سکوت از غار دیدن کنید و به سنگ‌ها هم دست نزنید. غار رنگین کمان در جنوب شرقی جزیره هرمز و در نزدیکی ساحل لاکپشت‌ها قرار گرفته است.

📌  موقعیت غار رنگین کمان در جزیره هرمزجنگل‌های حرا؛ جنگل اما روی آب!

جنگل حرا از جاهای دیدنی هرمز


وجود جنگلی سرسبز در سرزمینی که از رسوبات آتشفشانی تشکیل شده و تمام خاک و آب آن نمکین است، چطور ممکن است؟ جنگل‌های مانگرو که با نام جنگل‌های حرا هم شناخته می‌شوند، یکی از منحصربه‌فردترین پدیده‌های طبیعی جهان هستند. این درختان عجیب در سواحل آب شور ریشه می‌زنند و تاج آن‌ها بیرون از آب قرار می‌گیرد. وقتی به این درخت‌ها نگاه می‌کنیم، ممکن است تصور کنیم در قعر دریا ریشه دوانده‌اند یا بوته‌های سرگردانی روی سطح آب هستند.

درخت‌های مانگرو با تبدیل آب شور به شیرین، در شرایطی که برای هیچ گیاهی مناسب نیست رشد می‌کنند و خانه امنی برای سایر موجودات آبی و خاکی فراهم می‌کنند. برای دیدن جنگل‌های حرا باید خودتان را به شمال شرق جزیره، در نزدیکی روستای هرمز برسانید.

📌  موقعیت جنگل‌های حرا جزیره قشم روی نقشه


قلعه پرتغالی ها؛ یادگاری قرمز از دورانی خونین هرمز

قلعه پرتغالی ها از جاذبه های گردشگری هرمز


درباره اشغال هرمز توسط پرتغالی‌ها صحبت کردیم اما نگفتیم که یکی از بی‌نظیرترین چشم‌اندازهای خلیج فارس را می‌توان از بالای قلعه تاریخی پرتغالی‌ها تماشا کرد. این قلعه که در شمالی‌ترین قسمت جزیره واقع شده، بیشتر از 500 سال قدمت دارد و با خاک قرمز هرمز رنگ‌آمیزی شده است. ارتفاع برج‌های قلعه پرتغالی‌های هرمز، 12 متر است و قطر دیوارهای آن‌ها به بیشتر از 3 متر می‌رسد. ساختمان قلعه نیز شامل کلیسا، انبار تسلیحات، زندان، آب‌انبار و اتاق‌هایی با سقف هلالی است.

📌  موقعیت قلعه پرتغالی‌ها جزیره هرمز روی نقشه


کوه نمک؛ به الهه نمکی هرمز سلام کنید

کوه الهه نمک از جاذبه های گردشگری جزیره هرمز


احتمالا بزرگ‌ترین بلور نمکی که تا به حال دیده‌اید، چند میلی‌متر یا چند سانتی‌متر بوده است و توقع دیدن بلور نمکی به ارتفاع چندین متر را ندارید. این بلور نمک عظیم و شگفت‌انگیز که به شکل یک کریستال بزرگ دیده می‌شود، مجموعه‌ای از کوه‌ها و صخره‌های نمکی است که با هر بار بارش باران و وزش باد، صیقل خورده‌اند.

درست در زیر این کوه الهه نمک، دریاچه نمکی از کریستال‌های شسته‌شده ایجاد شده که نمای فوق‌العاده زیبایی از بالای کوه دارد. اگر کمی تخیل‌تان را به کار بیندازید، می‌توانید الهه نمک با ردای سفیدش را در نوک قله این کوه ببینید.

📌 موقعیت کوه الهه نمک جزیره هرمز روی نقشه


دره سکوت؛ ترجیحا گم نشوید!

دره سکوت از جاذبه های گردشگری جزیره هرمز


دشت و دامنه کوه الهه نمک، به دره سکوت معروف است. چراکه اگر در این دره گم شوید، هر چه قدر هم که بلند داد بزنید، هیچ‌کس صدای‌تان را نمی‌شنود. وجود کریستال‌های نمک باعث شده که صدا در این محیط انعکاس نداشته باشد و دره در سکوت عمیقی فرو برود. پس ترجیحا تنها و بدون راهنما در این دره پرسه نزنید!

بلورهای سفید نمک که مثل برف در این دشت پخش شده و دریاچه‌هایی که از تبخیر این دانه‌های برفی در جای جای دره به چشم می‌خورد، زیبایی منحصربه‌فردی دارند و با کمی خلاقیت می‌توانید عکس‌های جذابی در این دشت ثبت کنید.

📌  موقعیت دره سکوت جزیره هرمز روی نقشه


غار کریستال؛ صندوقچه جواهرات هرمز

غار کریستال از جاهای دیدنی هرمز


غار کریستال که درست در کنار کوه الهه نمک قرار گرفته، درست مثل یک صندوقچه باارزش از یاقوت و کهرباست. کریستال‌های نمک این غار که به رنگ‌های سرخ و سبز دیده می‌شوند، بر اثر نفوذ آب به لایه‌های نمکی کوه ایجاد شده‌اند و صحنه شگفت‌انگیزی به وجود آورده‌اند. غار کریستال خطر ریزش و خفگی در اثر کمبود اکسیژن دارد و صعب‌العبور است. پس با راهنما و بدون کودکان و سالمندان از آن دیدن کنید.

📌  موقعیت غار کریستال جزیره هرمز روی نقشه


غار نمکی؛ سفید اما واقعی

غار نمک از جاذبه های گردشگری هرمز


جاذبه‌های نمکی جزیره هرمز انتها ندارد. اگر به نقشه گوگل نگاهی بیندازید، یک غار نمک دیگر در کنار کرانه‌های غربی هرمز می‌بینید. این غار تقریبا 20 الی 30 متر طول دارد که شما می‌توانید بدون تجهیزات، تقریبا 10 متر جلو بروید. اگر چراغ و تجهیزات غارنوردی ندارید، جلوتر نروید تا دچار کمبود اکسیژن نشوید یا خدایی‌نکرده، در مسیر تنگ و تاریک غار گیر نکنید.

📌  موقعیت غار نمک جزیره هرمز روی نقشه


دره مجسمه‌ها؛ صنایع دستی موج‌ها

دره مجسمه ها از جاهای دیدنی جزیره هرمز قشم


اگر از جاده اصلی هرمز در حال عبور باشید، در سواحل جنوب آن به دره مجسمه‌ها برمی‌خورید. این دره، مسیری تنگ و صخره‌ای دارد و گاها مجبور می‌شوید به صورت تک نفره از مسیرها عبور کنید. از اول جاده اصلی تا انتهای این دره، به حدود 15 دقیقه پیاده‌روی نیاز دارید. خوشبختانه با وجود فراز و فرودهای زیاد و مسیر باریک دره، تقریبا همه افراد، حتی کودکان و سالمندان می‌توانند به سلامت از آن عبور کنند؛ پس نگران سختی راه نباشید.

با کمی صبوری، به انتهای دره می‌رسید و می‌توانید از بالای صخره‌ها، به تماشای اثر هنری موج‌ها بنشینید. اگر کمی از تخیل‌تان استفاده کنید، می‌توانید اشکال حیوانات مختلف را از دل صخره‌ها بیرون بکشید. بعضی از صخره‌ها هم، شکل موج را به خود گرفته‌اند و این تصور را به وجود می‌آورند که در حال فرار از ساحل به سنگ تبدیل شده‌اند. منظره دریا از بالای صخره‌ها بسیار دیدنی‌ست و حتی اگر هوا به اندازه کافی تمیز و بدون غبار باشد، می‌توانید خشکی‌های عمان را هم ببینید.

این دره، محل موردعلاقه نوازندگان هم هست. اگر کمی خوش‌شانس باشید می‌توانید از نوای نی، هنگ‌درام یا سازهای محلی نوازنده‌ها هم لذت ببرید. اول جاده هم بازارچه‌های خرید صنایع دستی هرمز و خوراکی‌جات به پاست و می‌توانید با وجود همه این‌ها، دقایق بیشتری را در کنار دره مجسمه‌ها سپری کنید.

📌  موقعیت دره مجسمه‌ها جزیره هرمز روی نقشه


دشت زعفران هرمز؛ روی رودخانه‌ای از طلا قدم بزنید

دشت زعفران از جاذبه های گردشگری هرمز


مکانی که به دشت زعفران معروف شده، دره‌ای پوشیده از سنگ‌های نمک در شمال شرقی جزیره هرمز است. گفتیم که لایه‌های رسوبی و نمکی در همه جای هرمز وجود دارد و شما احتمالا سنگ یا خاک‌های زردرنگ را در مناطق دیگری هم پیدا می‌کنید اما سنگ‌های یک‌رنگ و درخشان این دره، زیبایی خیره‌کننده‌ای به آن داده‌اند. بخش بزرگی از این دشت، با سنگ نمک‌های کرمی، زرد، طلایی و نارنجی فرش شده و در جای جای آن، رودهای کوچکی نیز به چشم می‌خورد.

📌  موقعیت دشت زعفران جزیره هرمز روی نقشه


موزه دکتر نادعلیان؛ موزه‌ای از هنر زنان جزیره

موزه دکتر نادعلیان از جاذبه های گردشگری شهر هرمز


موزه دکتر نادعلیان، چیزی بیشتر از یک مکان برای نمایش آثار هنری، طبیعی یا تاریخی‌ست. در سفر به جزیره هرمز، هر جا که پا بگذارید، می‌توانید صنایع دستی، زیورآلات و آثار هنری زیبایی که توسط زنان هنرمند جزیره هرمز ساخته شده‌اند را بخرید و به یادگار ببرید. اگر هم در اقامتگاه‌های بومگردی این جزیره ساکن شوید، متوجه می‌شوید که اغلب آن‌ها توسط زنان خانواده اداره می‌شوند. بخش قابل توجهی از فعالیت زنان در عرصه‌های هنری، گردشگری و تجاری، مدیون آموزش‌ها و تلاش‌های استاد نادعلیان است.

تمام در و دیوارهای موزه دکتر نادعلیان با رنگ‌ها و نقش‌های بومی جزیره رنگ‌آمیزی شده و حتی سنگ‌فرش‌هایش هم دیدنی هستند. این موزه که روزگاری خرابه بی‌ارزشی بود، حالا نمایشگاهی دائمی از هنر بومیان است. در موزه دکتر نادعلیان می‌توانید آثار و اشیا زیر را ببینید و برخی از آن‌ها را به یادگار بخرید:

 • خاک‌های رنگی هرمز
 • آثار هنری دکتر نادعلیان
 • کوزه‌های نقاشی‌شده
 • نقاشی روی شیشه با ماسه‌های رنگی
 • لباس و پارچه‌های سوزن‌دوزی‌شده
 • پارچه‌های چهل‌تکه
 • ماسه‌چاپ (مهرهای استوانه‌ای برای شکل‌دادن ماسه)
 • فسیل موجودات دریایی و صدف‌ها
 • دست‌سازه‌هایی مثل گوشواره و دستبند
 • تابلوهای نقاشی از زنان هرمزی

📌  موقعیت موزه دکتر نادعلیان روی نقشه


فرش خاکی؛ گره‌هایی که دیگر بافته نمی‌شوند

فرش خاکی هرمز


یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز که روزگاری افراد زیادی را به جزیره رنگین کمان می‌کشاند، فرش خاکی بود. این فرش به همت هنرمندان محلی و با استفاده از خاک‌های بومی جزیره، در سواحل غربی ساخته می‌شد. فرش خاکی نقش پررنگی در معرفی جزیره هرمز به گردشگران داشت اما این اثر هنری طبیعی به دلیل فرسایش باد و آب، نمی‌توانست عمر زیادی داشته باشد و نیاز به بازسازی همیشگی داشت. از طرفی، این کار به منابع طبیعی محدود جزیره صدمه جدی می‌زد. به همین دلیل هم چند سالی هست که بازسازی این فرش رنگی ممنوع شده و در حال حاضر اثری از آن وجود ندارد.


زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس

زیارتگاه خضر نبی در هرمز


در شمال شرقی جزیره هرمز، با فصل کمی از دریا، به بنایی روستایی و تقریبا مخروبه برمی‌خورید که گنبد سبزرنگی به شکل یک کلاه‌خود دارد. داخل این بنا، فقط یک سجاده پهن شده و چند قاب عکس از دیوار آویزان است. این بنا که به زیارتگاه خضر نبی معروف است، تنها پناهگاه معنوی مردم هرمز بشمار می‌رود. در داخل دریا هم تکه سنگ سیاهی به چشم می‌خورد که مقام الیاس نام دارد.

اگر تجربه سفر به سایر سواحل جنوبی ایران را داشته باشید، حتما چندین بار به زیارتگاه‌های خضر و الیاس برخورده‌‌اید. جالب است بدانید که مردم این مناطق معتقدند که دو پیامبر، محافظان دریا و پشتیبانان صیادان هستند و هر وقت با کمبود صید مواجه می‌شوند، به درگاه این دو متوسل می‌شوند.

📌  موقعیت خضر نبی و مقام الیاس در جزیره هرمز روی نقشه


قصر بی بی گل

قصر بی بی گل از جاذبه های گردشگری هرمز


قصر بی‌بی گل، نه تنها هیچ شباهتی به قصر ندارد بلکه مخروبه‌ای از یادرفته در سواحل جنوب غربی جزیره است. چیزی که این خرابه را به لیست جاذبه‌های گردشگری هرمز اضافه می‌کند، باورها و داستان‌هایی است که درباره آن سینه‌به‌سینه نقل می‌شود. طبق گفته بومیان هرمز، در گذشته هفت خواهر به هرمزگان حکومت می‌کردند. بی‌بی گل در جزیره هرمز و بقیه در شهرهای میناب، قشم و دیگر شهرهای مهم آن دوره ساکن بودند و این بنا هم بقایای همان قصر ملکه است.

سخت است که باور کنیم، طاق‌هایی که به جا مانده، روزگاری به قصر بی‌بی گل باز می‌شدند. این بنا از جنس سنگ و ساروج است و به لحاظ سبک معماری، شباهت زیادی به برج گلک هرمز دارد.

📌  موقعیت قصر بی‌بی گل هرمز روی نقشه


فستیوال رنگ، به بزرگی یک جزیره

جاهای دیدنی جزیره هرمز چیست


سفر به جزیره هرمز می‌تواند بهترین یا بدترین تجربه سفر شما باشد. این جزیره کوچک، تفریحات لاکچری، مراکز خرید بزرگ، هتل‌های پنج‌ستاره و سواحل مدرنی ندارد و همه‌چیز در بکرترین حالت خود در آن‌جا حفظ شده است. اگر اهل ماجراجویی هستید و از دیدن پدیده‌های طبیعی به وجد می‌آیید، هرمز بهشت شماست. در این جزیره به چشم خود چیزهایی می‌بینید که اگر عکس‌هایش را می‌دیدید، به قدرت فتوشاپ درود می‌فرستادید؛ در سواحلی قدم می‌زنید که انگار ماسه‌های‌شان را از یک سیاره دیگر وارد کرده‌اند و وارد غارهایی می‌شوید که مثل کمد نارنیا، به جهانی دیگر باز می‌شوند.

این مطلب را به معرفی تمام جاذبه‌های گردشگری هرمز اختصاص دادیم. اگر سفر به هرمز، خواب و خیال‌تان را گرفته، همین حالا وارد سایت یوتراوز شوید و نگاهی به بلیط هواپیما قشم یا بلیط قطار بندرعباس بیندازید و اگر خواستید محکم‌کاری کنید، لیست هتل‌های قشم را هم از نگاه بگذرانید.

خاک رنگی از جاذبه های گردشگری هرمز

لطفا، لطفا، خون جزیره را در شیشه نکنید! خاک سرخ هرمز، روی همین جزیره زیباست و همه ما باید برای حفظ زیبایی‌های آن تلاش کنیم. سفرتان رنگی!
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز