ورود
Arghawan Valley Torghabegh

دشت ارغوان مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

دشت ارغوان یا دره ارغوان جاذبه طبیعی تماشایی و چشم‌نوازی در مشهد است. اگر می‌خواهید این طبیعت زیبای بنفش رنگ را تماشا کنید، باید در فصل بهار به مشهد سفر کنید و بازدید از این جاذبه طبیعی منحصربه‌فرد را حتما در برنامه خود بگنجانید.

قرار است در مورد دره بخوانید! نه نگران نباشید! لازم نیست بترسید! نام دره برای هیجان‌دوستان شنیدنی و برای دیگر افراد می‌تواند ترسناک باشد. اما این‌بار قرار است دره‌ای متفاوت و زیبا را به شما معرفی کنیم. دره ارغوان مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد است که در بهشتی‌ترین ماه سال – اردیبهشت - بهشتی ارغوانی می‌شود. نام دیگر آن درخت عشق است و چه دلبری عاشقانه‌تر از ارغوان پیدا خواهید کرد که در بهار عاشقی کند. دره ارغوان، قسمتی از منطقه ییلاقی طرقبه است و جزو جاذبه‌های طبیعی بکر مشهد به شمار می‌رود و چه بهانه‌ای بهتر از ماه اردیبهشت را سراغ دارید تا از دشت ارغوان بیشتر بدانید؟
 با اینکه سراسر مشهد جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی وجود دارد که با گشت‌وگذار یا بازدید از آن‌ها لذت سفر برای شما و عزیزان‌تان دوچندان می‌شود، اما دشت ارغوان یا دره ارغوان طبیعت بی‌تکرار در مشهد است که اگر در فصل بهار به مشهد سفر کنید شانس تماشای این دشت زیبا را خواهید داشت. این دشت رویایی تفرجگاه محبوب مشهدی‌ها در بهار به خصوص در اردیبهشت‌ماه است که طبیعت‌گردهای بسیاری به دشت ارغوان می‌روند تا بساط پیک‌نیک خود را در طبیعت چشم‌نواز و رویایی این دشت برپا کنند. زیبایی این منطقه تنها به دشت ارغوان منتهی نمی‌شود بلکه دارای چند برکه فصلی و چشمه آب هم است. سبدهای پیک‌نیک را بردارید و با یومگ همراه شوید تا گشتی در دشت ارغوان بزنید.

آنچه درباره‌ی دشت ارغوان می‌خوانید:


دشت ارغوان مشهد کجاست؟

Arghawan Valley Torghabegh

دشت ارغوان یا دره ارغوان جزء مناطق تماشایی و معروف مشهد در فصل بهار است که روزهای تعطیل خانواده‌های زیادی در میان درختان ارغوان این منطقه بساط پیک‌نیک خود را برپا می‌کنند. این دشت در فاصله چهار کیلومتری ییلاق طرقبه و در مسیر «طرقدر» به روستای «کلاته آهن» قرار دارد. بنابراین در سفر به مشهد برای رفتن به دشت ارغوان باید به سمت طرقبه حرکت کنید. هنگامی که وارد دره ارغوان می‌شوید، توجه شما را درختان ارغوان و برکه‌های بهاری جلب می‌کنند و ساعت‌ها مسحور طبیعت رویایی این منطقه می‌شوید. این دشت که به دره ارغوان مشهد هم شناخته می‌شود، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این شهر است. 

دره ارغوان فاصله کمی با طرقبه دارد و طرقبه یکی از قطب‌های اصلی گردشگری در شهر مشهد است که پر از چشمه‌ها، کوه‌ها و رودخانه‌های خروشانی است که آن را به یک منطقه ییلاقی در مشهد تبدیل کرده ‌است. این منطقه ییلاقی و سرسبز، همیشه پر از گردشگر است و پاتوقی محبوب برای جوانان مشهدی است. با این وجود در فصل بهار و تابستان به قدری سرسبز و با صفا می‌شود که در هر گوشه‌ای از آن می‌توانی خانواده‌ای را در حال چادر زدن و برپا کردن آتش ببینید. جایی که گل‌های ارغوانی رنگ میان دره‌ای به دور از هیاهو شهر دلبری می‌کنند. وجود چشمه‌های جوشان و جاری در میان این درختچه‌ها زیبایی دره ارغوان را چندین برابر کرده ‌است.


درباره‌ی درخت ارغوان بیشتر بدانید

Cercis siliquastrum Planet

درخت ارغوان جلوه‌ی زیبا و چشم‌نوازی دارد به طوری‌که ساعت‌ها دوست دارید این درخت را تماشا کنید. نام علمی آن Cercis siliquastrum است. این درخت ظاهری زیبا با شکوفه‌های بنفش و برگ‌های قلبی‌شکل دارد که به همین دلیل ارغوان به درخت عشق (Love Tree) هم معروف است. در میان درختان ارغوان حال‌وهوای عاشقانه‌ای را تجربه می‌کنید. 

این درخت عموما دارای ارتفاع 3 تا 10 متر است و برگ‌هایش پس از رویش کامل گل‌ها پدیدار می‌شوند. جالب است بدانید گل‌های ارغوان حتی بر روی تنه درخت هم روئیده‌اند. ارغوان درختی خزان‌کننده و به صورت مدور است که شاخه‌های نامنظم آن به کندی رشد می‌کنند. درخت ارغوان مانند سایر گیاهان برای رشد به آفتاب نیاز دارد و همچنین نسبت به سرما هم نسبتا مقاوم است. این درخت خاص و زیبا نسبت به آب‌وهوای آلوده و خاک شهری مقاوم است، به همین دلیل شما این نوع درخت را در سطح شهر خیلی کمتر خواهید دید. میوه‌های درخت ارغوان هم به شکل کپسولی هستند که بر روی درخت باقی می‌مانند.

درختچه ارغوان با برگ‌های قلبی‌شکل و گل‌های زیبا و میوه‌های کپسولی‌شکل از زیبایی‌های فصل بهار است که در نقاط مختلفی از ایران همچون فارس، لرستان، ایلام، همدان، سمنان، گیلان، مازندران، کرمان و خراسان می‌روید.

ارغوان درختچه‌ای کوتاه است با شاخه‌های پیچ‌خورده و گل‌های ارغوانی رنگ زیبا. چوب این درخت، قهوه‌ای متمایل به قرمز است و گل‌های آن به رنگ صورتی تیره یا روشن هستند. این درختچه وحشی در بهار همانند، یک تاج زیبای شاهی در میان دشت‌های سرسبز رشد می‌کند.

درختچه ارغوان در مناطقی که آب کافی ندارند به خوبی رشد می‌کنند و یک صحنه شگفت‌انگیز در طبیعت را نقاشی می‌کنند و با این وجود که به آن‌ها درختچه می‌گویند گاهی تا 12 متر رشد می‌کنند. اگر هوس کردید این گل‌های زیبا رنگ را بخورید نگران نباشید! گل‌های این درختچه‌ها خوردنی وکمی ترش‌مزه هستند.


حال‌وهوای دشت ارغوان مشهد

Beautiful View of Judas Valley of Mashhad

دره ارغوان در دامنه کوهستانی قرار گرفته و آب‌وهوای معتدل‌تری نسبت به شهر مشهد دارد. البته وجود رودخانه در این دشت نیز بی‌تاثیر نیست. در انتهای دره ارغوان تعداد زیادی چشمه وجود دارد که می‌توانید برای رفع خستگی کنار آن بنشینید و از صدای آب و زیبایی‌های شکوفه‌های ارغوان لذت ببرید.

این دشت به عنوان بهشتی ناشناخته در شهر طرقبه مشهد مشهور است. قبل از رسیدن به روستای کلاته آهن مسیر آسفالته‌ای در برابر دیدگان شما ظاهر می‌شود و در نهایت به دره‌ای باز و پهن منتهی می‌شود که دره ارغوان نام دارد. در انتهای این مسیر آسفالته درختان ارغوان به شما چشمک می‌زنند و نوید آب‌وهوای دلپذیری را به شما می‌دهند. این دشت زیبا همچون بهشتی چشم‌نواز است به طوری‌که ساعت‌ها دوست دارید در آن پیاده‌روی کنید. 

بعد از پیاده‌روی در داخل این دره بنفش‌رنگ می‌توانید کمی کوهنوردی کنید یا عکاسی در سفر را تجربه کنید، یا در کنار برکه، رود و درختان ارغوان بساط پیک‌نیک خود را برپا کنید و همراه با عزیزان خود بهترین لحظات را در این دشت رویایی ثبت کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم در این بهشت زیبا گزینه اول را امتحان کنید و لحظاتی را در دامنه کوهی سپری کنید و درختان ارغوان را به تماشا بنشینید. بعد از تماشای درختان ارغوان باید حدود 30 تا 40 دقیقه پیاده‌روی کنید تا به چشمه و رودخانه‌ای زلالی برسید که انبوهی از درختان چنار آن را احاطه کرده‌اند. کنار این چشمه زلال چند دقیقه بنشینید و نفسی تازه کنید و دوباره خود را در این طبیعت بکر رها کنید و چند ساعتی از غوغای جهان فارغ باشید.


ارغوان بافی؛ هنر اهالی طرقبه

ارغوان در بهار بهشتی رویایی می‌شود برای کسانی که عاشق طبیعت هستند و می‌خواهند در میان این درختچه‌های رنگی کلی خاطره بسازند. بعد از تمام شدن فصل دلبری ارغوان، اهالی طرقبه با استفاده از شاخه‌های منعطف این درختچه‌ها سبدهایی در اندازه و رنگ‌های متنوع می‌بافند. به این هنر که از صنایع دستی مردم طرقبه است، ارغوان‌بافی می‌گویند که از صنایع دستی مشهد است.


آب‌وهوای دره ارغوان چگونه است؟

باید بدانید دشت ارغوان در ییلاقات اطراف مشهد قرار دارد، بنابراین آب‌وهوای سرد همیشه در این منطقه حاکم است به طوری‌که درجه هوا در مقایسه با مشهد همیشه کمی خنک‌تر است. یومگ توصیه می‌کند اگر عزم گردش در دشت ارغوان مشهد را دارید حتما به آب‌وهوای همان روز و روزهای آینده توجه کنید تا پوشش مناسب و بهتری را برای گردش در این منطقه انتخاب کنید.


بهترین زمان گردش در دشت ارغوان

Judas tree Flower

بهترین زمان برای بازدید و گردش در این دشت رویایی هنگام گل‌دهی کامل درختان ارغوان است تا بتوانید اوج زیبایی این دشت بنفش را تماشا کنید. قطعا زمانی را باید برای گردش در این دشت انتخاب کنید که درختان ارغوان را پر از گل ببینید و بتوانید از نزدیک این گل‌های زیبا را با دستان خود لمس کنید. جالب است بدانید معمولا شروع گل‌دهی این درختان تا گل‌دهی کامل آن‌ها یک هفته زمان می‌برد. تاریخ گل‌دهی درختان ارغوان در مشهد به میزان گرمی هوا بستگی دارد که معمولا از اواسط فروردین ماه و با گرم‌شدن هوا شروع می‌شود. به‌طورکلی باید بگوییم بهترین زمان برای گردش در دشت ارغوان مشهد اردیبهشت‌ماه است اما بدانید که آب‌وهوای مشهد بسیار متغیر است و زمان بازدید شما می‌تواند از نیمه فروردین تا پایان اردیبهشت‌ماه باشد. به هر حال دره ارغوان جاذبه‌ای دیدنی است که فقط یک ماه از سال می‌توان آن را در نهایت زیبایی‌اش تماشا کرد. این درختچه‌ها که به آب آنچنان نیازی ندارند، را می‌توان در بهشتی‌ترین ماه سال، یعنی اردیبهشت تماشا کرد. حیف است عمر این همه زیبایی کم باشد. اما گل است دیگر!


اطلاعات بازدید از دشت ارغوان مشهد

مسیر دسترسی به دشت ارغوان مشهد به این صورت است که برای رفتن به این دشت، باید به سمت طرقبه حرکت کنید سپس کمی بالاتر از میدان دوم طرقبه به دوراهی طرقدر و جاغرق می‌رسید و تابلوی ارغوان دره را بر سر این دوراهی مشاهده می‌کنید. بنابراین مطمئن باشید به راحتی می‌توانید دره ارغوان را پیدا کنید. به سمت طرقدر و ارغوان دره بروید. از این دوراهی که عبور کردید تا دوراهی دوم مسیری پیچ‌درپیچ و شیب‌دار را پیش‌رو دارید و حدود 10 تا 15 دقیقه باید حرکت کنید تا به دره ارغوان برسید.

 • آدرس دشت ارغوان مشهد: استان خراسان رضوی، مشهد، بعد از طرقبه، جاده کلاته آهنتوصیه‌های یومگ برای بازدید از دره ارغوان

 • برای بازدید از این دشت باید بدانید از ابتدای مسیر آسفالته به سمت دشت ارغوان خطوط مختلف تلفن همراه آنتن‌دهی ندارد.
 • مسیر پیاده‌روی دره ارغوان برای افراد کهنسال یا با مشکلات جسمی و حرکتی، مناسب نیست زیرا باید از سنگ‌های مرتفع یا درون آب بگذرند.
 • از آن جایی که دشت ارغوان در یک منطقه کوهستانی واقع شده‌است،  سعی کنید کفش مناسب پیاده‌روی همراه داشته باشید تا بتوانید حسابی در میان این درختچه‌های عشق قدم بزنید.
 • وسایل موردنیاز خود را حتما با کوله‌پشتی حمل کنید.
 • در این منطقه فروشگاهی وجود ندارد، بنابراین آب معدنی و تنقلات همراه خود داشته باشید.
 • حتما از صنایع دستی اهالی طرقبه خرید کنید تا بتوانید سهم کوچکی در امرار معاش این مردم سخت‌کوش داشته باشید.
 • در صورت برپا کردن آتش، حتما بعد از استفاده آن را خاموش کنید.
 • دشت ارغوان در اردیبهشت حسابی شلوغ می‌شود. اگر هوس عکاسی داشتید صبح زود به این مکان بروید تا بتوانید با خاطری آسوده عکس بگیرید.
 • دره ارغوان در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است و نسبت به مشهد سردتر است، بنابراین سعی کنید با خود لباس گرم به همراه داشته باشید.
 • این دره زیبا همچون بهشتی گمشده است و پاکیزگی مهم‌ترین ویژگی دشت ارغوان است. بنابراین در حفظ و نگهداری این طبیعت بی‌تکرار بکوشید و حتما همراه خود کیسه زباله داشته باشد یا زباله‌های خود را در سطل اشغال‌های تعبیه شده بیندازید.

همان‌طور که گفته شد، دشت ارغوان در بهار همانند یک تابلو نقاشی تماشایی است. دره‌ای وسیع که با درختچه‌های خوش‌رنگ ارغوان زیبایی چشم‌نوازی را خلق کرده ‌است. بنابراین حتما دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید و با کمی خلاقیت عکس‌های زیبایی از خود بگیرید. از شما سپاس‌گزاریم که ما را تا انتهای این مطلب همراهی کردید. اگر تجربه بازدید از دشت ارغوان مشهد را دارید حتما آن‌را با سایر خوانندگان یومگ به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز