ورود
Balloon Ride

با تفریحات هوایی در ایران آشنا شوید

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

طرفداران تفریحات هوایی در ایران یا عاشقان پرواز! به کسانی که دلی نترس دارند و برای رسیدن به اوج آدرنالین و لمس آسمان با پرندگان همسفر می‌شوند، چه می‌گویند؟

ورزش‌های هوایی از هیجان‌انگیزترین تفریحات در ایران و جهان هستند چراکه انسان از دیرباز علاقه شدیدی به پرنده‌شدن و پرواز داشته است. ورزش‌های هوایی که خوشبختانه نسبت به گذشته جایگاه بیشتری در میان طرفداران خود پیدا کرده‌اند، به دلیل تنوع و نشان‌دادن جسارت مردم به یکدیگر تبدیل به ورزشی دوست‌داشتنی در ایران و جهان شده‌اند. در ایران شهرهای شمالی و البته تهران بزرگ بیشتر از همه مکانی برای انجام این تفریحات هستند. ورزش‌هایی لوکس و گاهی پر‌خطر که مختص افراد ماجراجو است؛ با یوتراوز همراه شوید تا با «مهیج ترین تفریحات هوایی در ایران» آشنا شویم.

انواع تفریحات هوایی که بین ایرانی‌ها مرسوم شده‌اند:

پاراگلایدر

paraglider

تفریحات هوایی می‌تواند گروهی یا انفرادی باشد که خب مسلماً نوع انفرادی آن جسارت بیشتری را می‌طلبد. پاراگلایدر یکی از مهیج ترین تفریحات هوایی در ایران است که بیشتر به صورت انفرادی انجام می‌شود. پاراگلایدر پرواز با یک چتر رنگارنگ در آسمان است که در ارتفاعات و نواحی مرتفع انجام می‌شود. معمولا در بیشتر شهر‌های بزرگ از جمله تهران، مشهد و البته شهرهای پرگردشگر مانند کیش می‌توانید این ورزش را تجربه کنید. تنها چیزهایی که نیاز دارید یک باشگاه پاراگلایدر و یک هوای مناسب است.
هارنس نام صندلی مخصوص پاراگلایدر است که باید محکم به آن متصل شوید. استفاده از کلاه ایمنی، دستکش ایمنی و فیلم‌برداری از قوانین پرواز با پاراگلایدر است. زمان پرواز با پاراگلایدر، بین 7 تا 20 دقیقه است. هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند این ورزش تفریحی را انجام دهند. شهرهای شمالی، سایت پروازی شهید ناظری در شهران تهران، سایت پروازی شهید عسگری در نزدیکی وردآورد و سایت عظیمیه کرج میزبان شما برای تجربه‌ای هیجان‌انگیز خواهند بود.

جایروکوپتر

این دستگاه پروازی شباهت زیادی به هواپیما و هلی‌کوپتر دارد و به نوعی ترکیبی از این دو وسیله برای پرواز است. این وسیله شاید برای پرنده‌شدن و چشیدن طعم پرواز مناسب‌تر باشد چراکه پرواز با آن در ارتفاعات پایین انجام می‌شود و فضایی آرام و امن دارد. تنها دو مقصد در ایران می‌تواند پذیرای شما برای جایرو کوپتر یا جایروپلن باشد؛ می‌توانید سری به سایت گردشگری کیش بزنید و بر فراز خلیج نیلگون همیشه فارس پرنده شوید یا کمی نزدیک‌تر در آسمان نمک‌آبرود این ورزش کم‌خطر را تجربه کنید.

کایت سواری دوست داشتنی ولی خطرناک

کایت بدلیل سبک‌بودن نیازمند به مهارت بیشتری در پرواز و حس تعادل دارد. کایت‌ها که در دو مدل و در بسیاری از شهرهای‌ ایران وجود دارند. اما از آن جایی‌که نسبت به پاراگلایدر از سرعت بیشتری برخوردارند طرفداران بیشتری در ایران دارند. مدل‌های کایت گاهی موتوری است که به کایت متصل می‌شود و خلبان در کابین آن قرار دارد و گاهی خلبان در زیر بال‌های کایت به صورت معلق قرار می‌گیرد و با پاهای خودش فرود را تجربه می‌کند. این فرود جالب می‌تواند بسیار خطرناک هم باشد. برای پرواز تفریحی با کایت باید سری به فرودگاه سپهر و فرودگاه آسیا در تهران بزنید. این ورزش تقریبا گران‌قیمت شما را یک ربع مهمان آسمان می‌کند.

بالن‌سواری؛ گران‌ترین تفریح هوایی در ایران

بالن‌ها زمانی برای خودشان تک همسفر آسمان بودند! آری چیزی حدود 200 سال پیش بالن تنها وسیله‌ای بود که در آسمان سیر می‌کرد. بالن‌سواری نسبت به دیگر تفریحات هوایی مرسوم در ایران از امنیت بیشتری برخوردار است و نیاز به مهارت خاصی هم ندارد. داخل یک سبد نشسته و با بادکنکی بزرگ در آسمان پرواز خواهید کرد. در تهران و نزدیکی دماوند بالن‌سواری را تجربه کنید و در آسمان بالا بروید جایی که همسایه ابرها شوید و در سکوتی دلپذیر به تماشای منظره‌های بکر و چشم‌نواز بنشینید. اما بهترین زمان برای بالن‌سواری، قبل از طلوع آفتاب است، جایی که می‌توان بالا‌آمدن خورشید را از فاصله‌ای نزدیک دید.
بالن سواری آبسرد دماوند، منطقه‌ای میان دو شهر دماوند و فیروزکوه که امکان استفاده خانوادگی از این تفریح را فراهم کرده است. نکته متفاوت در بالن‌سواری آبسرد، مشخص نبودن مسیر و نقطه‌ی فرود است، خلاصه که هر جا باد ببرد باید رفت. کافی‌است کمی شانس یارتان باشد تا زیباترین منظره از دماوند و رشته کوه‌های زاگرس را ببینید. ایستگاه بالن‌سواری مشکین‌شهر، ایستگاه بالن‌سواری گرگان و ایستگاه بالن‌سواری کیش از ایستگاه‌های بالن‎سواری در ایران هستند.
هر بالن ظرفیتی برای چهار الی پنج نفر را دارد که تمامی آن افراد باید وزنی کمتر از 100 کیلو داشته باشند. حداقل سن سوار شدن به بالن نیز چهار سال است، اگر ترس از ارتفاع و یا مشکل قلبی دارید بالن‌سواری برایتان پیشنهاد نمی‌شود. بالن‌سواری گران‌ترین ورزش تفریحی در ایران است. می‌دانستید بالن یکی از راه‌های جذب توریست در کشورهای مختلف است؟ در مقاله تفریحات استانبول می‌توانید اطلاعات بیشتری از این ورزش دوست‌داشتنی داشته باشید.

پاراموتور، تفریح هوایی اما در نواحی ساحلی

پاراموتور وسیله‌ای شبیه پاراگلایدر است با این تفاوت که صندلی مخصوصی برای نشستن دارد. پاراموتور یک نوع چتر موتوردار است که شما می‌توانید ارتفاع پرواز خود را با آن معین کنید. خلبان پاراموتور با کمک یک دستگیره آن را کنترل می‌کند. این یعنی پاراموتور نسبت به دیگر ورزش‌ها دشوارتر و تخصصی‌تر است. اما اگر حوصله آموزش دیدن را ندارید نگران نباشید، می‌توانید با یک خلبان پرواز با پاراموتور را تجربه کنید. این تفریح که در بیشتر شهرهای ساحلی دنیا استفاده می‌شود در کیش میزبان شما است.

پاراسل؛ تفریحی که هم هوایی است و هم دریایی

paracel kish

پاراسل ورزشی ترکیبی از دریا و آسمان است که سبک دیگری از بالن‌سواری است. روی صندلی که چتری در بالای سرتان دارد نشسته و بوسیله یک قایق میان دریا و آسمان کشیده می‌شوید. حسی که زمان اوج گرفتن و پرواز در آسمان را دارید فراموش نخواهید کرد. پاراسل که یک ورزش گروهی است تا ارتفاع 300 متری بالا می‌رود. تجربه این تفریح دریایی هوایی را از دست ندهید.

پرواز با هواپیمای دو نفره

پرواز با هواپیما دو نفره می‌تواند تفریحی متفاوت ولی دلچسب باشد. این تفریح برای کسانی است که پرواز را دوست دارند و کمی از ارتفاع ترس! حال اگر در یک محیط سربسته باشند شاید کمی ترسشان کمتر شود. پس با خاطری آسوده در آسمان گشت‌وگذار کنید. این هواپیماها همانطور که از نامش پیداست ظرفیتی دو نفره مخصوص یک خلبان و یک سرنشین عشق پرواز دارد. هواپیماهای دو نفره انواع مختلفی از جمله؛ ساوانا، آلفا، وایروس، ایکاروس و .. دارند. کجا می‌توان این تفریح را انجام داد؟ فرودگاه آزادی در بزرگراه کرج-قزوین، فرودگاه افلاک آسیا و سایت پروازی نمک‌آبرود در مازندران محل‌های مناسب برای انجام پروازی دلچسب هستند. شما برای سوارشدن بر این هواپیما محدودیت‌هایی خواهید داشت! بدین‌صورت که وزنتان باید از 120 کیلو کمتر باشد و بالای ده سال سن داشته باشید. 15 دقیقه وقت دارید تا در آسمان پرواز کنید. البته پروازهای نیم‌ساعته هم هست که هزینه بیشتری دارد.

زیپ لاین؛ تجربه پرواز با کابل و قرقره

zipline in iran

خب مسلماً نام این ورزش بیشتر به گوشتان خورده است، زیپ‌لاین ورزشی است که می‌توانید در بسیاری از نقاط ایران و حتی در پارک‌های آبی به آن دسترسی داشته باشید. تنها به یک قرقره سیمی وصل خواهید شد و از سمتی به سمت دیگر خواهید رفت. زیپ‌لاین‌ها می‌تواند یک‌نفره یا چند‌نفره باشند. تماشای نمای 360 درجه از اطرافتان را با زیپ‌لاین تجربه کنید. زیپ‌لاین در ارتفاع‌های مختلفی از سطح زمین قرار دارد، سری به زیپ‌لاین توچال بزنید و در ارتفاع 60 متری از سطح زمین کمی جسور بازی کنید.

بانجی جامپینگ

یک، دو، سه و پریدن! گاهی آن‌قدر جسور هستید که خود بپرید و گاهی باید کسی شما را هل بدهد! بانجی جامپینگ یا سقوط آزاد ورزشی بسیار هیجان‌انگیز برای کسانی است که ترس برای آن‌ها بی‌معنی است. در این ورزش دلهره‌آور فرد با کمک یک طناب فنردار به سمت زمین سقوط می‌کند و اوج هیجان را تجربه می‌کند. باور کنید حتی برای دیدنش هم باید شجاع بود! بانجی جامپینگ در نقاط مختلف دنیا متفاوت است و گاهی ارتفاع آن به بیش از 30 متر می‌رسد. برای انجام این ورزش باید لباس مناسب بر تن کنید و قد و وزن مجازی داشته باشید. به پایین نگاه نکنید، شاید دچار دلهره شوید، دلهره را فراموش کنید و با جسارت هرچه تمام‌تر بپرید. بانجی جامپینگ توچال، برج میلاد و پارک ولایت از آن مکان‌هایی است که می‌توانید این ورزش هیجان‌انگیز را تجربه کنید.

سخن آخر:

در این مطلب به معرفی مهیج‌ترین تفریحات هوایی در ایران پرداختیم. تفریحاتی که علاوه‌بر هزینه نیازمند شرایط فیزیکی نسبتا خوب و روحیه نترس و ماجراجویانه است. اگر تجربه‌ای از تفریحات هوایی در ایران یا هر مقصد دیگری داشته‌اید آن را با خوانندگان یوتراوز در میان بگذارد.

نوشته های مشابه
 • 6 مورد از بهترین پارک‌های آبی ایران به همراه آدرس و امکانات

  بهترین پارک‌های آبی با امکاناتی منحصربه‌فرد در شهرهای مختلف ایران مشغول به فعالیت هستند. در فصل تابستان بهترین جا برای تفریح و خوش‌گذرانی همین پارک‌های آبی و استخرها هستند. البته در فصل‌های دیگر سال هم می‌توان به پارک‌های آبی رفت اما اوج لذت تفریحات آبی در گرمای تابستان است و در این مجموعه‌های آبی می‌‌توان حسابی خوش گذراند.

 • ساحل بکر سورو محل تیک آفِ خودروی گردشگران شد

  ساکنان سورو از اینکه گردشگران شهرهای دیگر این روزها با خودروی خود وارد تنها ساحل بکر بندرعباس شده اند اعتراض کردند.

 • ژنو با تاکسی رستوران‌ها به استقبال سال جدید می‌رود

  ژنو هرگز از غافلگیری مسافران خود غافل نمی‌ماند، چه با چشم اندازها، جاذبه ها یا تجربه‌ها. به همین دلیل است که این شهر توانسته قلب بسیاری از مسافرانی که برای لذت از پیشنهادهای تمام‌نشدنی به اینجا می‌آیند، را تسخیر کند. ژنو از هر فرصتی برای بازآفرینی شگفتی‌های خود استفاده می‌کند و تجربه‌های بی‌نظیری را در اختیار مهمانان خود قرار می‌دهد. جدیدترین سورپرایز ژنو استقبال از تاکسی رستوران‌های موسوم به ریستوتوک در خیابان‌های شهر است که به میهمانان امکان می‌دهد حین گردش در کوچه پس کوچه‌های مناطق زیبای شهر از غذاهای رستوران‌های مورد علاقه خود لذت ببرند.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز