ورود
Hendorabi Island

جزیره هندورابی کجاست؟

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

جزیره هندورابی یکی از آن مقصدهای بکر در خلیج فارس است که فاصله‌ی کمی تا جزیره کیش دارد. این جزیره با اکوسیستمی غنی، مقصدی محبوب برای طبیعت‌گردی و تجربه سبک زندگی بومی خواهد بود.

شنیدن صدای دلنشین برخورد امواج با ساحل که با صدای مرغان ماهی‌خوار در آمیخته ‌است برایتان دریا و خلیج را یادآور خواهد شد. هوای گرم و مطبوع با خنکای نسیم همراه می‌شوند، براستی اینجا کجاست؟ صدای گرم و گیرای اهالی که با لهجه خاص خود سخن می‌گویند مهر محکمی بر پاسخ شما خواهد زد و در اینجاست که ورود شما را به جزیره هندورابی خوش‌آمد خواهند گفت! جزیره هندورابی کجاست؟ در ادامه با یوتراوز همراه باشید تا جواب سوال خود و هزاران سوال بی‌جواب دیگر را پیدا کنید.

آنچه در این مقاله درباره جزیره هندورابی خواهید خواند:

جزیره هندورابی؛ دوست قدیمی جزیره چیرویه و کیش

برخی افراد با شنیدن نام جزیره هندورابی گمان می‌کنند که این جزیره در هند یا پاکستان واقع شده است؛ اما در کمال تعجب باید گفت که جزیره هندورابی در جنوب ایران زیبای ما قرار گرفته است. شاید با خود فکر کنید که ریشه این نام از چه چیزی نشأت گرفته ‌است؟ در واقع باید گفت: در کتب قدیمی نقل شده که (هند و رابی) نام دو زوج عاشق است که به این جزیره آمده و با هم زندگی می‌کردند و به همین دلیل این جزیره را هندورابی نام نهادند.
جزیره هندورابی در 9 کیلومتری جزیره چیرویه و 38 کیلومتری جزیره کیش قرار دارد. جزیره زیبای هندورابی به دلیل مسافت نزدیکش با جزایر کیش و چیرویه هر ساله بازیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کند. این جزیره با زیبایی‌هایی که دارد توانسته از نظر اقتصادی پیشرفت روزافزونی داشته ‌باشد. به دلیل نزدیکی جزیره هندورابی به جزیره کیش بسیاری از مسافران با قایق به این جزیره سفر می‌کنند. لذت قایق‌سواری همراه با خانواده بر روی گیسوان دریای خلیج فارس بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود. لازم به ذکر است که در نزدیکی جزیره هندورابی روستایی به همین نام وجود دارد که قبرستان و مسجد باستانی دارد.جزیره هندورابی 23کیلومتر مساحت دارد و از شمال تا جنوب این جزیره فقط 4 کیلومتر راه است. بافت این شهر با وجود جذب روزافزون گردشگر هنوز هم قدیمی، باصفا و صمیمی است.

پیکاسو را در جزیره هندورابی ملاقات کنید

 Sea creatures on Hendorabi

در جزیره هندورابی شما می‌توانید به ملاقات پیکاسو بروید! تعجب نکنید چراکه در این جزیره شنی زیبا گونه‌‍‌های آبزی مانند: مرجان‌های مغزی، تن ماهیان دم‌زرد، پیکاسو و یونیک زندگی می‌کنند و شما به راحتی می‌توانید به درون آب‌های خلیج فارس سفر کرده و با پیکاسو و بقیه دوستانش ملاقات داشته‌ باشید.
در این جزیره گونه‌های پرندگان مهاجری چون شاهین و باز نیز وجود دارند. اگر به عکس گرفتن از لاکپشت‌های دریایی علاقمند هستید حتما در نیمه دوم اسفند ماه تا اواخر خرداد ماه به جزیره هندورابی سفر کنید و از لاکپشت‌های مادر که در این جزیره تخم می‌گذارند عکس‌های یادگاری بگیرید. تماشای موش‌های صحرایی که درون این جزیره جست‌وخیز می‌کنند هم برایتان لذت‌بخش خواهد بود.
وجود اکوسیستم‌های گوناگون در جزیره هندورابی باعث شده‌ است تا توجه علاقمندان محیط زیست بیش از پیش به این جزیره جلب شود. حتما در هنگام سفر به این جزیره حواستان بیشتر به این موجودات دوست‌داشتنی باشد تا لاکپشت‌های مادر بتوانند در آرامش کامل تخم‌گذاری کنند، پرندگان شادی‌کنان آواز بخوانند و ماهی‌ها در کنارشان به رقص بپردازند.

آرام، سبز و نرم؛ سواحل بکر جزیره هندورابی

pristine beaches Hendorabi

آرام چون ساحل، نرم چون شن‌های نقره‌ای و سبز چون جلبک‌هایی که روی صخره‌ها چمبره زده‌اند، این تفاسیر همه‌ و همه مربوط به سواحل بکر جزیره هندورابی است. حرکت هماهنگ ماهی‌ها درون آب دریا و حرکت ناهماهنگ موج‌ها پارادوکس زیبایی را در این جزیره به وجود آورده ‌است. به سمت ساحل غربی این جزیره بروید، بر بلندای صخره‌ها ایستاده و خود را به سمت پایین آزاد و رها کنید. اضطراب جایز نیست، لذت ببرید و خودتان را به دست آب بسپارید. هنگامی‌که به درون آب دریا شیرجه بزنید، هیجان غیرقابل وصفی را تجربه خواهید کرد. تجربه‌های تکرارنشدنی دیگری چون قدم‌زدن در لب ساحل و حس خوبی که از غلتیدن شن‌های نقره‌فام به شما دست خواهد داد، چون طعم شیرین آبنبات پسته‌ای زیر دندانتان، شیرین و لذت‌بخش خواهد بود.
برق سفیدی صدف‌های افسونگر که از دل دریا به ساحل آمده‌اند تا نویدبخش صلح‌ و آرامش اعماق دریاها باشند قطعا اعجاب‌انگیز خواهند بود. حتما از این صدف‌های زینتی به عنوان سوغات برای دوستان خود هدیه ببرید. فرزند کوچک سواحل خلیج همیشه فارس چون نگینی زمردین می‌درخشد. این نگین زمردین همان مرجان‌های سبز رنگی هستند که جذابیت این جزیره را دو چندان کرده‌اند.

تاریخ و ردپای پرتقالی‌ها

جزیره هندورابی تاریخی بسیار غنی دارد؛ در این جزیره می‌توانید آثار به جامانده از پرتقالی‌ها را که نشان از قدمت طولانی آن است، ببینید. پرتقالی‌ها یکی از پایگاه‌های جنگی خود را در این جزیره بنا کرده ‌بودند که هنوز هم آثار آن یادآور گذشته و جنگ‌ است. علاوه بر آن شما می‌توانید در کنار مزار اهالی جنوب کشورمان، سنگ قبر سربازان پرتقالی‌ را نیز ببینید.
تاریخ در فرهنگ کشور ما بسیار ارزشمند است. تاریخی که هنوز افراد زیادی از آن بی‌خبر هستند و قطعا آثار تاریخی در جزیره هندورابی هم برای بسیاری از ما ناشناخته است. همه باید با تاریخ غنی کشورشان آشنا شوند اما در این میان شناخت آثار تاریخی جزیره هندورابی خالی از لطف نیست و شما می‌توانید دانسته‌‍‌های خود را با تاریخ ناشناخته جزیره هندورابی کامل کنید.

تفریحات دریایی متفاوتی را در جزیره هندورابی تجربه کنید

 marine entertainment Hendorabi

در جزیره هندورابی علاوه بر گشت‌زنی و بازدید از مکان‌ها مختلف می‌توانید به راحتی به کلوپ تفریحات دریایی درون این جزیره سری بزنید. در این جزیره علاوه بر غواصی می‌توانید لذت موتورسواری، جت اسکی و سافاری را تجربه کنید. در هنگام سفر به جزیره هندورابی این کلوپ تفریحات را از قلم نیاندازید. چراکه تجربه‌ای هیجان‌انگیز برای شما خواهد بود.
سرعت، هیجان و آرامش را با کلوپ تفریحات دریایی بر روی موج‌های خروشان سواحل نیلگون جزیره هندورابی امتحان کنید. قطعا اگر یک‌بار از این تفریحات استفاده کرده‌ باشید مشتری ثابت کلوپ تفریحات دریایی خواهید شد. از تفریحات منحصربه‌فرد دیگری که می‌توانید در این جزیره تجربه کنید، ماهیگیری درون آب‌‌های جزیره هندورابی است.
پس اگر دلتان می‌خواهد صید ماهی‌های رنگارنگ را تجربه کنید، به راحتی می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را از این کلوپ تهیه و به ماهیگیری بپردازید. البته قابل ذکر است که اگرچه فاصله دریا تا این جزیره زیاد نیست اما بهتر است برای این‌ کار به سواحل قسمت جنوبی و شرقی جزیره هندورابی بروید.

چه موقع به جزیره هندرابی سفر کنیم؟

معمولا بهترین زمان سفر به سواحل جنوبی ایران و جزیره هندورابی در فصول سرد سال است. آن هنگام که مردم مناطق مختلف ایران در کنار بخاری‌ها و کرسی‌ها از سرما پناه گرفته‌اند، مردم مناطق جنوبی ایران از هوای مطلوب و بهاری لذت می‌برند. به‌هرحال اوایل پاییز تا اردیبهشت بهترین زمان سفر به هندورابی است.
برخی افراد معتقد هستند فصل تابستان بهترین زمان برای سفر خواهد بود، اما باید گفت که در مورد جنوب کشور این استثناء وجود دارد و نادرست‌ترین زمان سفر به جنوب کشور فصل تابستان است. جزیره هندورابی در فصل تابستان هوای شرجی و گرمی دارد که گاه ممکن است نفس کشیدن را برایتان سخت کند. پس حتما در فصول پاییز، زمستان و روزهای آغازین بهار به این جزیره سفر کنید.

چگونه به جزیره هندورابی برویم؟

از آنجاکه هندورابی، جزیره‌ای کوچک و نسبتا بکر از توابع جزیره کیش است. بهترین مسیر برای دسترسی به آن اسکله کیش و از راه دریا است. سوار یکی از قایق‌هایی که در اسکله ماهیگیری کیش مستقر شده‌اند، بشوید تا بعد از یک ساعت و سی دقیقه خود را در هندورابی پیدا کنید. همچنین می‌توانید از بندر چیرویه و تنها با 20 دقیقه قایق‌سواری به هندورابی بروید.این جزیره فرودگاه کوچک و به نسبت تازه تاسیسی هم دارد که البته از هر مبدأ نمی‌توان به آن پرواز کرد. پس بهترین راه رفتن به هندورابی همان مسیر دریایی است.

سخن آخر

جزیره هندورابی یکی از زیباترین مناطق بکر و مقصدهای دیدنی در جنوب ایران است. جزیره‌ای هزار معما که در درون خود اسرار نهفته‌ای دارد. حتما به این جزیره سفر کنید تا نام جزیره هندورابی بتواند به عنوان برگی از خاطرات سفرتان ثبت بشود.

نوشته های مشابه
 • جزیره شیدور؛ مالدیو ایران

  در نزدیکی سواحل خلیج فارس، چندین جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که هرکدامشان جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. اما آیا می‌دانید کدام‌یک از آن‌ها به «مالدیو ایران» معروف شده است؟

 • جاهای دیدنی اندیمشک

  جاهای دیدنی اندیمشک را چقدر می‌شناسید؟ آیا تا به حال فکر سفر به این شهر به ذهنتان خطور کرده است؟ اندیمشک، از دید بسیاری از گردشگران به دور مانده است. اما یکی از بهترین مقصدها برای ایرانی‌ها همین اندیمشک است! در این شهر همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا یکی از بهترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید! منتظر چه هستید؟ همین حالا این مطلب را بخوانید و با تک‌تک جاهای دیدنی اندیمشک آشنا شوید.

 • جاهای دیدنی عسلویه

  عسلویه جزو شهرهای بندری جنوب ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده است. شاید عسلویه مقصد بسیاری از گردشگران نباشد اما باید بدانید در این شهر دیدنی‌های زیادی است که قطعا نظر شما را به خود جلب می‌کند. جاذبه‌های طبیعی مسحورکننده عسلویه بهترین محل برای گشت‌وگذار و تفریح هستند.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز