ورود
travel in the cold seasons
نکات سفر در فصل سرد که هر گردشگری باید بداند

نکاتی که باید برای سفر رفتن در فصول سرد به خاطر داشته باشید

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

برخلاف سایر فصل‌ها فصول سرد مشتاقان و مسافران کمتری برای سفر دارد. چرا؟ زیرا اغلب ما تصور می‌کنیم فصل‌هایی همچون پاییز و زمستان برای سفر مناسب نیستند. در صورتی‌که به واقع چنین نیست، اگر نکات سفر در فصول سرد را بدانیم.

شاید تصور «سفر در فصول سرد» برای اغلب ما غیرممکن باشد. چراکه سردی هوا گاهی به قدری ملموس و آزاردهنده است که باعث می‌شود حتی فکر سفر رفتن در چنین فصلی را هم از ذهن خود بیرون کنیم. در حالی‌که می‌توانیم با مرور و بررسی برخی «نکات درباره سفر رفتن در فصول سرد»، تجربه مسافرت در روزهای سرد زمستان و پاییز را به گرمی بگذرانیم و به استقبال آن برویم. در ادامه یوتراوز قصددارد تا شما را با این نکات و موارد مهم آشنا کند. همراه ما باشید.

آنچه درباره سفرکردن در فصل‌های سرد می‌خوانید:

آیا نکات سفر در فصول سرد تنها به همان فصل‌ها مربوط می‌شود؟

cold and travel

در ابتدا و قبل از بررسی نکات مربوط به سفر رفتن در فصول سرد، بد نیست تا با مفهوم فصل سرد آشنا شویم. واضح است که منظور از فصول سرد و سرما، فصل‌های پاییز و زمستان باشد اما در این‌جا با سوالی روبه‌رو می‌شویم که آیا سفر در فصول سرد تنها به زمستان و پاییز محدود می‌شود؟
شاید در نگاه اول بگوییم این سوال، سوال مجهولی است و آنچه برای مفهوم فصول سرد گفته‌ایم، برای پاسخ به این سوال کفایت می‌کند. در صورتی‌که چنین نیست! می‌پرسید چرا؟ دلیلش را می‌توان در عوامل آب‌وهوایی جستجو کرد که مدام در حال تغییر هستند و گاهی اوقات حتی در ابتدای بهار و در دل تابستان هم ممکن است شاهد سردی هوا باشیم. از این‌رو اینکه بگوییم نکات مربوط به سفر در فصول سرد تنها به فصل پاییز و زمستان مربوط نمی‌شود، بی‌ربط نگفته‌ایم. پس آنچه از این بخش می‌توان متوجه شد آن است که نکات مربوط به سفر در فصول سرد، تنها به پاییز و زمستان محدود نمی‌شود و این امکان وجود دارد که حتی این نکات برای سفرهای جاده‌ای در ابتدای بهار و انتهای تابستان و حتی سفر به نواحی سردسیر صدق کند.

سفر در فصل سرد؛ لزوم توجه به سلامتی

توجه به سلامتی همیشه اهمیت دارد. حتی در ایمن‌ترین و بهترین شرایط هم نباید از سلامت خود غافل شد. اصلاً سلامتی با سفر رفتن به شکلی جدی گره خورده است. این بدین معنا است که سفر رفتن بدون‌توجه به سلامت فردی و جمعی، کاری غیرعقلانی و اشتباه محض است.
آنچه به طورکلی منظور ما است، تفاوت فصول سرد و هوای سرد با سایر فصول و آب‌وهوا است. فصل سرد بستری مناسب برای بروز انواع بیماری است. این یعنی احتیاط و توجه به سلامتی در چنین فصلی بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد و برای حفظ سلامتی توجه به مواردی همچون پوشش مناسب برای سفرهای زمستانی و پاییزی، ابزار مورد نیاز برای سفر و ... را باید رعایت کرد. مواردی که هرکدام به‌طور مستقل حامل نکات دیگری است.
در کل آنچه که نباید از آن غفلت کرد توجه به اصل سلامتی است. اگر بنا است در یکی از فصل‌های سرد سال سفر کنید بهتر است از سلامت خود مطمئن شوید، پوشش کافی و مناسب برای سفرتان انتخاب کنید و وضعیت جسمانی خوبی داشته باشید تا کمتر در معرض بیماری قرار بگیرید. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنید، داروهای شخصی و دفترچه بیمه را همراه خود بردارید و در طول سفر به نوع تغذیه خود توجه کنید.

برای سفر در فصول سرد چه پوششی مناسب است؟

coverage for travel in winter

اشاره کردیم که توجه به پوشش برای حفظ سلامتی در طول سفر، بسیار اهمیت دارد. پوشش یا به عبارت دیگر رخت و لباسی که در طول سفر از آن استفاده می‌کنیم، از جمله مهمترین و آشکارترین راه‌های حفظ سلامتی در طول سفر است. نوع پوشش در طول سفر، با توجه به تغییر فصول و آب‌وهوا تغییر می‌کند. گاه ممکن است این پوشش در استفاده از لباس‌های نخی خلاصه شود و گاه به برداشتن لباس‌های پشمی و حتی انواع تخصصی‌تر مثل پوشاک پر، گورتکس و لباس‌های ضدآب بیانجامد. آنچه روی حرف ما با شما است، لباس‌های پشمی و گرم یا به‌طورکلی پوشش مناسب برای زمستان است. یک تکنیک برای انتخاب پوشش مناسب سفر این است که اصل لایه‌لایه پوشیدن را فراموش نکنید. بهتر است که یک لایه لباس نخی و نازک بپوشید، روی آن یک لایه لباس نسبتا گرم‌تر مانند یک دست پلار نازک یا گپ و روی آن لباسی که به عنوان پالتو یا بارانی استفاده می‌شود. این روش کمک می‌کند تا درصورت گرم‌شدن در طول سفر یا در طول مسیر اصطلاحا «لباس کم کنید» و دمای بدن خود را پایین بیاورید.

برخی از موارد پوشش مناسب برای سفر در فصول سرد عبارتند از:

 • استفاده از لباس‌هایی با جنس پشم، چرم، پلی‌استر و ...
 • پوشیدن لباس به‌صورت لایه‌لایه (منظور پوشیدن دو یا چند لباس گرم و نازک روی یکدیگر است).
 • استفاده از ژاکت، پلیور، سویشرت، کاپشن، پالتو و مواردی از این دست
 • استفاده از کلاه، شال‌گردن و دستکش
 • استفاده از زیرپوش، گرم‌کن و جوراب
 • همراه داشتن کفش‌های پاییزه و زمستانه همچون کتانی، نیم‌بوت و چکمه

در کنار تمامی این موارد و مصادیق آنچه که به‌طورکلی نباید فراموش کنید آن است که به هرشکلی که شده تلاش کنید تا خودتان را گرم نگه دارید. تفاوتی ندارد که با چه وسیله‌ای سفر می‌کنید و در چه زمانی از فصول سرد قرار دارید، آنچه مهم است توجه به پوشش مناسب برای سفر در فصول سرد است.

لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای سفر در فصول سرد

travel equipment in cold seasons

دیگر مورد از مواردی که در طول سفر در فصول سرد باید به خاطر داشته باشید و به آن توجه کنید، لوازم و به قولی تجهیزات موردنیاز برای سفر رفتن در چنین فصولی است. قبل از پرداختن به این موضوع و بررسی آن باید توجه داشته باشید که لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای سفر رفتن در فصول سرد ممکن است، در دسته‌بندی‌ها و شاخه‌های مجزایی تقسیم شوند.
به‌طور مثال ممکن است این لوازم و تجهیزات در دسته‌بندی پوشاک مناسب سفر در فصول سرد قرار بگیرند یا در دسته‌بندی لوازم و تجهیزات ایمنی برای سفر. لوازم و تجهیزاتی که ممکن است بیش از پیش در سفرهای جاده‌ای با خودروی شخصی کاربرد داشته باشند. به‌طور مثال تجهیزاتی همچون زاپاس لاستیک خودرو، زنجیر چرخ، ضد یخ و ...
غیر از این موارد ممکن است لوازم و تجهیزات سفر در دسته‌بندی خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها قرار بگیرند. به‌طور مثال همراه داشتن و مصرف خوردنی‌هایی همچون مغزهای خوراکی، میوه‌های خشک، غذاهایی مانند آش و سوپ نیز توصیه می‌شود. همچنین مصرف نوشیدنی‌های گرم مانند شکلات داغ، چای زنجبیل، چای دارچین، شیر داغ و در کل نوشیدنی‌هایی که طبع گرمی دارند را به شما توصیه می‌کنیم.
سایر دسته‌بندی‌های مربوط به لوازم و تجهیزات سفر با توجه به نوع سفر و شکل سفر شما ممکن است تغییر کند. به‌طور مثال سفر در فصول سرد به طبیعت و کوهستان به قصد طبیعت‌گردی و کوهنوردی، لوازم و تجهیزاتی را می‌طلبد که با آنچه که در اشکال دیگر سفر در فصول سرد نیاز داریم، تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. مثلاً برای کوهنوردی، نیم‌بوت و بوت ساده کاربردی ندارد و بهتر است به جای آن، از نیم‌بوت و بوت‌های عاج‌دار استفاده کرد. با این‌حال آنچه که معمولاً ثابت است، لوازم و تجهیزات مربوط به پوشش، ایمنی سفر، خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها است. غیر از این موارد طبیعی است با تغییراتی در تجهیزات و لوازم سفر مواجه شویم.

سفر در فصول سرد چه مزایا و معایبی دارد؟

از جمله موضوعاتی که پرداختن به آن خالی از لطف نیست، مزایا و معایبی است که فصول سرد برای سفر دارند. در واقع محال است که سفر در فصول سرد فاقد مزایا و معایب باشد. پاییز و زمستان در کنار تمام زیبایی‌ها و جذابیت‌هایی که دارند، دارای مزایا و معایبی هستند که سفر را برای ما شیرین و تلخ می‌کنند. حال با توجه به این مسئله ریش و قیچی در دست خودمان خواهد بود اگر به آن مزایا و معایب توجه داشته باشیم.

مزایای سفر در فصول سرد عبارتند از:

 • خلوت بودن این فصل‌ها از نظر تعداد سفر نسبت به سایر فصول
 • زیبایی‌های منحصر به فرد فصول سردی همچون پاییز و زمستان که سفر در چنین فصل‌هایی را دوچندان جذاب خواهد کرد
 • تراکم کمتر افراد در صف خرید بلیط قطار، اتوبوس، هواپیما و ...
 • ظرفیت بیشتر هتل‌ها و مهمان‌پذیرها با توجه به حضور کم مسافران
 • هزینه‌های پایین‌تر سفر در این فصول نسبت به سایر فصل‌ها
 • خنک‌تر بودن هوا که این مورد بیشتر برای افرادی که گرمایی هستند مزیت به حساب می‌آید
 • آرامش بیشتری که حاکم بر این فصول است و اثرات مثبتی که بر مسافران خواهد گذاشت
 • بهترین فرصت برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ کشورها
 • بهره‌بردن از تفریحات زمستانه مانند اسکی روی برف و ...

معایب سفر در فصول سرد عبارتند از:

 • سفر در فصل سرما و آب‌وهوای سرد معایبی هم دارد که ممکن است شما را از سفر در چنین فصول و آب‌وهوایی پشیمان کند. با این‌حال این معایب در برابر مزایای آن، حرفی برای گفتن ندارند.
 • سردی هوا که بستری بیماری‌خیزی برای مسافران است
 • احتمال رویارویی با حوادثی همچون ریزش بهمن حین تفریحات زمستانی، بوران حین رانندگی در جاده، تصادف به واسطه‌ی لیز بودن جاده‌ها و ...
 • احتمال افزایش بی‌حوصلگی، کسلی و خستگی مسافران در طول مسیر سفر به واسطه‌ی کندی حرکت وسایل نقلیه و ...
 • آب‌وهوایی که غالباً ممکن است نامناسب تلقی شود
 • سنگینی بیشتر بار سفر به واسطه‌ی همراه داشتن رخت و لباس بیشتر و به‌طورکلی تجهیزات و لوازم پوششی و گرمایشی
 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون آنفولانزا، سرماخوردگی و ...

همانطور که مشاهده کردید، غالب معایب موجود در فصول سرد برای سفر باز می‌گردد به نکاتی حول محور سلامتی سفر و ایمنی در سفر در صورتی‌که مزایای موجود در چنین فصولی بیشتر و حتی متنوع‌تر از معایب آن است و با یک دید کلی می‌توان گفت که تجربه‌ی سفر در چنین فصولی، تجربه‌ای ویژه و خوب خواهد بود.
در پایان به‌طور خلاصه توصیه می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده، سفر در سرما و در فصول سرد را تجربه کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز