ورود
road trips in cold seasons
برای تجربه یک سفر جاده‌ای خوب این موارد را رعایت کنید

نکات مسافرت جاده‌ای برای زمستان و پاییز

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سفرهای جاده‌ای و استفاده از خودروی شخصی برای سفر، متداول‌ترین شیوه‌ی مسافرت است. با این‌حال سفر در فصول سرد سال با خودرو شخصی چندان متداول نیست. منظور این است که این تفاوت میان سفرهای جاده‌ای زیاد و سفرهای کم در فصول سرد سال ممکن است باعث شود تا بسیاری از افراد با نکات سفرهای جاده‌ای در فصول سرد سال آشنایی نداشته باشند.

زمان سفر می‌رسد، قصد داریم تا برای سفر وسیله‌ی‌ نقلیه و مسیری را مشخص کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان خطور می‌کند خودروی شخصی و جاده است. حال تصور کنید بنا باشد در فصول سرد سال که وضعیت جاده‌ها و آب‌وهوا آنچنان خوب نیست، این سفر را انجام دهیم. طبیعی است که خطرات بسیاری ما را تهدید کند، چه از نظر ایمنی و چه از نظر سلامتی، البته اگر به «نکات سفرهای جاده‌ای در فصول سرد» آشنا نباشیم.
بنابراین راهکار چیست؟ آیا باید از سفر صرف‌نظر کنیم؟ یا از وسیله‌ نقلیه‌ای که انتخاب کرده‌ایم؟ راستش را بخواهید از هیچکدام. چراکه تنها باید به نکات و موارد مهم برای سفرهای جاده‌ای در فصول سرد سال توجه داشته باشیم. در ادامه یوتراوز قصد دارد تا شما را با نکات مسافرت‌های جاده‌ای بیشتر آشنا کند. همراه ما باشید.

آنچه در رابطه با نکات سفرهای جاده‌ای در فصول سرد سال می‌خوانید:

قبل از شروع سفر جاده ای به سلامتی خود توجه

بسیار مهم است که در طول سفر از هر آنچه که باعث می‌شود تا سلامتی شما ذره‌ای دچار خطر شود دوری کنید. درواقع حفظ سلامتی نه تنها در سفرهایی که در فصول سرد انجام می‌شود مهم است، بلکه حفظ آن در تمامی سفرها آن هم به هر سبک و سیاقی اهمیت دارد.
راه‌های حفظ سلامتی و توجه به آن تنها در مواردی انگشت‌‌شمار خلاصه نمی‌شود. بلکه برای رسیدن به سلامتی و حفظ آن راه‌ و روش‌های بسیاری وجود دارد. راه و روش‌هایی همچون نوع پوشش مناسب با فصل سال، نوع خوراک، لوازم و تجهیزاتی که برای سفر نیاز دارید، شیوه مسافرت و موارد بسیاری از این دست، همه و همه‌ در کسب سلامتی و حفظ آن نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
آنچه که باید در هرحال به آن توجه داشته باشید، دقت به تمامی این راه و روش‌ها و ارتباطی است که میان آن‌ها وجود دارد. به‌طور مثال نوع سفر به نحوه‌ی سفرکردن ارتباط دارد و نوع پوشش و خوراک هم به نوع سفر و ارتباط میان این راه و روش‌ها به خوبی نشان‌دهنده‌ی آن است که نمی‌توان به سادگی از خیر آن‌ها گذشت و در توجه به آن‌ها کوتاهی کرد. چراکه در غیر این‌صورت اولین آسیب به خودمان و سلامتی خودمان وارد خواهد شد.

قبل از شروع مسافرت جاده‌ای از سلامت خود و خودرو شخصی‌تان مطمئن شوید. اگر بیمار هستید یا به هر دلیلی این نگرانی وجود دارد که به بیماری مبتلا شوید از سفرتان صرف‌نظر کنید و آن‌را تا زمان به دست آوردن سلامت کامل، به عقب بیاندازید.

ایمنی را سرلوحه‌‌ی مسافرت جاده ای قرار دهید

road trip equipment in cold seasons

پس از دقت و توجه به سلامتی و حفظ آن در طول سفر، این ایمنی سفر است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید به آن توجه کرد. ایمنی سفر از جمله مهمترین مواردی است که دقت به آن حتی از نان شب هم واجب‌تر است. حال تصور کنید بنا باشد سفر شما در طول جاده باشد و آن هم در یکی از دو فصل سرد سال. طبیعی است که در این‌صورت دقت و توجه به ایمنی در سفر چندین برابر شود. البته راه‌های رسیدن به ایمنی و توجه به آن هم تنها به چند مورد محدود نمی‌شود و موارد بسیاری برای کسب ایمنی و حفظ آن وجود دارد.

برخی از نکات مهم برای حفظ ایمنی در سفرهای جاد‌ه‌ای

 • چکاب کامل مایعات خودرو و قسمت‌ جلوبندی خودرو
 • بررسی سلامت لاستیک‌های خودرو
 • بررسی سیستم گرمایش خودرو: از گرمایش قسمت جلوبندی خودرو گرفته تا کابین سرنشین‌ها
 • همراه داشتن ابزار و وسایل مورد نیاز برای روز مبادا: ابزار و وسایلی همچون آچار، کابل باتری، زاپاس لاستیک خودرو و ...
 • همراه داشتن زنجیر چرخ، ضد یخ، مایع ضد یخ برف پاک‌کن
 • بررسی سلامت چراغ‌های خودرو: چه چراغ‌های داخل کابین و چه چراغ‌های بیرونی

همراه داشتن زنجیر چرخ موردی مهم برای حفظ ایمنی در طول سفرهای جاده‌ای در فصول سرد است. در واقع هرچه از اهمیت آن بگوییم باز هم کم است. سلامت لاستیک‌های خودرو هم برای سلامتی و حفظ ایمنی در سفرهای زمستانه اهمیت دارد. لاستیک سالم و خوب بدون زنجیر چرخ در چنین سفرهایی حکم کفش بدون کفی را دارد.
ضد یخ خودرو هم در سفرهای زمستانه حکم آب برای بدن انسان را دارد و اگر به آن توجه نداشته باشیم، طبیعتاً با مشکلاتی من‌جمله یخ‌زدن مایعات در رادیات خودرو مواجه خواهیم شد. همچنین مایع ضد یخ برف پاک‌کن هم اهمیت بسیاری دارد چراکه در میدان دید راننده و تمیز بودن شیشه‌ی خودرو موثر است.

در سفرهای جاده‌ای به خورد و خوراک خود توجه کنید

travel by car in the cold seasons

از جمله مواردی که باید در مسافرت‌های جاده‌ای به خوبی آن را رعایت کنید، توجه به خورد و خوراک است. تغذیه‌ی سالم از سری نکاتی است که سلامتی را به ارمغان می‌آورد. اهمیت سلامتی در حین سفر، برای همه ما روشن است. حال اگر بنا است تا این سلامتی را به خوبی دریافت کنیم، بهتر است که در نوع تغذیه و خورد و خوراک خود دقت داشته باشیم.
از آن‌جاکه قرار است در فصول سرد سفر کنیم، بهتر است تا از غذاها و نوشیدنی‌هایی استفاده کنیم که علاوه‌بر تأمين انرژی لازم برای بدن، به حفظ گرمای بدن هم کمک کنند. حفظ گرمای بدن و انرژی در سفرهای زمستانه بسیار اهمیت دارد. بنابراین بهتر است تا از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی همچون آجیل‌ها، چای دارچین، شیر داغ، سوپ، آش و ... استفاده کنیم.

نه تنها خوب بلکه بهتر رانندگی کنید

یکی از مهمترین نکاتی که در طول سفرهای جاده‌ای در دل فصول سرد باید به آن توجه داشته باشیم، درست رانندگی کردن است، نه تنها درست، بلکه بهینه و بهتر از قبل رانندگی کردن. برای این امر یعنی بهینه و بهتر رانندگی کردن، نکات و مواردی وجود دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانیم به نتیجه‌ی دلخواه و مدنظر خود نیز برسیم.

برخی از نکات برای بهتر و بهینه رانندگی کردن

 • آهسته و پیوسته رانندگی کردن
 • استفاده بیشتر از ترمز مخصوصاً در مسیرهای لغزنده و یخ‌زده
 • به‌جا گازدادن و صرف‌نظر از بیهوده گازدادن
 • رعایت فاصله‌ی مناسب و ایمن با خودروهای دیگر در طول مسیر
 • استفاده از نور پایین چراغ خودرو برای داشتن دید بهتر از مسیر
 • حفظ سرعت در کیلومتری مشخص و ثابت نگاه داشتن آن
 • پرهیز از شتاب‌زدگی در تغییر مسیر و دور زدن
 • پرهیز از ترمز گرفتن ناگهانی
 • دقت در طول مسیر و توجه به خط‌کشی‌های موجود در طول جاده

توجه داشته باشید که رعایت احتیاط در رانندگی در فصول سرد سال و به‌خصوص هنگام سفر، از جمله مهمترین نکاتی است که باید به آن دقت کرد. چراکه از قدیم‌الایام گفته‌اند «یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی». پس اگر قصد دارید تا بار یک عمر پشیمانی را بر دوش نکشید، بهتر است تا در رعایت نکات مهم برای سفرهای جاده‌ای غفلت نکنید.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز