ورود
زیباترین مسیر ریلی ایران

زیباترین مسیرهای ریلی ایران

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که سفر با قطار را ترجیح می‌دهید و برای تماشای زیبایی‌های مسیر، لحظه‌ای از پنجره‌های واگن دور نمی‌شوید، این مقاله برای شماست!

زیباترین مسیرهای ریلی ایران کدامند؟ هر فردی که یک‌بار تجربه سفر با قطار را داشته باشد، این سوال در ذهنش به وجود می‌آید. امنیت، امکانات و هزینه مناسب قطار باعث شده تا این وسیله در بین علاقمندان به سفر، طرفداران بسیاری داشته باشد. اگر این قطار از بین جاذبه‌های دیدنی، منظره‌های بکر، دشت‌های زیبا، کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده و رودخانه‌های خروشان عبور کند که نور علی نور است!

ما در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز، درباره زیباترین مسیرهای ریلی ایران می‌گوییم و شما را با جاذبه‌های هر کدام، آشنا می‌کنیم. مطمئنیم که بعد از شناخت زیبایی‌های این مسیرهای ریلی، در اولین فرصت برای خرید بلیط قطار اقدام می‌کنید و راهی سفری پرماجرا و به‌یادماندنی می‌شوید!

آنچه در این مقاله درباره زیباترین مسیرهای ریلی ایران می‌خوانید:


10 درصد تخفیف رزرو هتل الغدیر مشهدتضمین کمترین قیمت ممکن

مسیر ریلی مشهد رشت

مسیر ریلی مشهد رشت

هروقت صحبت از زیباترین مسیرهای ریلی ایران می‌شود، همه ناخودآگاه یاد شمال و منظره‌های حیرت‌انگیز آن می‌افتند. مسیر زیبای قطار شمال هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. با اینکه مسیر ریلی مشهد رشت، طولانی‌ترین مسیر ریلی ایران است و حدود 17 ساعت طول می‌کشد اما به لطف جاذبه‌های دیدنی و منحصربه‌فرد مسیر، این زمان طولانی نه تنها شما را اذیت نمی‌کند که حتی دعا می‌کنید زمان بیشتر کش بیاید تا بتوانید زیبایی‌های بیشتری را ببینید و آن‌ها را با دوربین خود ثبت کنید!

ماجراجویی با خرید بلیط قطار مشهد رشت آغاز می‌شود. این قطار از دشت‌ها، نمکزارها و کوه‌های نه‌چندان سرسبز استان سمنان عبور می‌کند و به تهران می‌رسد. ممکن است تا اینجا منظره‌ها برایتان آنقدرها جذاب و تماشایی نباشد اما صبور باشید و از کنار پنجره‌های واگن تکان نخورید چون هنوز ماجراجویی ادامه دارد! زیبایی‌های شمال بعد از ایستگاه قزوین شروع به خودنمایی کرده و غافلگیرتان می‌کنند! شالیزارهای برنج، کوه‌های مخملی، جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان، سد منجیل و دریاچه سراوان تنها بخشی از زیبایی‌های مسیر ریلی مشهد به رشت هستند.

مسیر ریلی تهران ساری

مسیر ریلی تهران ساری

اگر بگوییم مسیر ریلی تهران ساری عروس مسیرهای ریلی ایران است، اغراق نکرده‌ایم! اگر یک‌بار مسافت تهران به ساری را با قطار طی کنید، به حرف ما ایمان می‌آورید. این مسیر شامل 24 ایستگاه است و طی‌کردن آن، حدود 8 ساعت طول می‌کشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از سفر حافظه دوربین یا گوشی خود را خالی کنید چون مناظر پیش رویتان آنقدر زیبا و تماشایی اند که می‌خواهید از همه آن‌ها عکس بگیرید و خاطره این سفر رویایی را ماندگار کنید.

بعد از ایستگاه گرمسار، توجه‌تان را دوچندان کنید و خوب منظره ها را از پشت پنجره واگن تماشا کنید چرا که زیبایی‌های مسیر، کم کم پیش چشمانتان ظاهر می‌شوند! می‌توانید جنگل جوارم و سد لفور را ببینید و از پل ورسک؛ یکی از معروف‌ترین شاهکارهای مهندسی در ایران عبور کنید. شک نداریم که از تماشای منظره بینظیر زیرپایتان حیرت می‌کنید و می‌خواهید زمان در همان‌جا متوقف شد تا تمام و کمال آن منطقه را رصد کنید.

البته که جاذبه‌های مسیر ریلی تهران ساری به همین جا ختم نمی‌شود. تونل گدوک که لقب طولانی‌ترین تونل ایران را یدک می‌کشد، در این مسیر ریلی قرارگرفته است. حتما برایتان جالب است اگر بگوییم با خرید بلیط قطار ساری، حدود 3 دقیقه در این تونل هستید!

مسیر ریلی مشهد ساری

کمتر کسی را می‌شناسیم که فاصله مشهد تا ساری را با قطار طی کند و محو زیبایی‌های مسیر نشود. این مسیر با اینکه حدود 14 ساعت طول می‌کشد اما تماشای مناظر رویایی بعد از ایستگاه گرمسار، می‌تواند تمام خستگی این مسافت طولانی را از تنتان بیرون کند. پس قید خرید بلیط هواپیما را بزنید و برای تجربه سفری متفاوت و پرماجرا با قطار، چمدان‌هایتان را به مقصد ساری ببندید.

مسیر ریلی قزوین رشت

عبور از 52 تونل و 17 پل مختلف! همین جمله می‌تواند همه زیبایی‌های مسیر ریلی قزوین رشت را شرح بدهد. این مسیر 164 کیلومتر است و حدود 3 ساعت و نیم طول می‌کشد اما شک نداریم بعد از تماشای جنگل سراوان و سدمنجیل و زیبایی‌های شمال ایران، دلتان می‌خواهد قطار از حرکت نایستد تا بتوانید منظره‌های بیشتری را از پشت پنجره واگن ببینید. حتما شما هم با ما هم عقیده‌اید که تماشای درختان، کوه‌ها و رودخانه‌ها از پشت پنجره، لذت خاص خودش را دارد!

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

مسیر ریلی تهران گرمسار

در بین زیباترین مسیرهای ریلی ایران، مسیر ریلی تهران گرمسار جایگاه ویژه‌ای دارد. با اینکه در این مسیر خبری از پوشش‌های گیاهی متفاوت و رودخانه‌های خروشان نیست اما وجود تپه‌های شنی، رمل‌ها و هرم‌های ماسه‌ای باعث می‌شود تا لحظه‌ای از کنار پنجره واگن، تکان نخورید! اگر بخت یارتان باشد و قطار بعد از غروب آفتاب حرکت کند، می‌توانید آسمان پر از ستاره کویر را هم ببینید و از تماشای زیبایی‌های مسیر، لذت فراوانی ببرید.

مسیر ریلی تهران اهواز

اگر برای اولین بار بخواهید با قطار از تهران به اهواز بروید، ممکن است مسیر 15 ساعته آن کمی نگرانتان کند؛ پس گوشی یا لپ‌تاپتان را از فیلم و سریال پر می‌کنید یا کتاب‌های موردعلاقه‌تان را همراه خود می‌برید تا علاوه بر سرگرم‌ شدن در طول مسیر، این مدت زمان طولانی کمتر اذیتتان کند.

اما در همان ساعات ابتدایی حرکت و دیدن منظره‌های زیبای اطراف، متوجه می‌شوید که قرار نیست به شما سخت بگذرد! طبیعت چشم‌نواز اطراف، باعث می‌شود قید مطالعه کتاب و تماشای سریال را بزنید و در تمام طول مسیر به پنجره واگن خیره بمانید!

از تهران تا استان خرم آباد تا چشم کار می‌کند دشت‌های وسیع و تپه ماهورها دیده می‌شود اما از ایستگاه سپید دشت به بعد، منظره‌ها ظاهر متفاوتی پیدا می‌کنند. گل‌های رنگارنگ خودرو، علفزارها و رودخانه‌ها کم کم سروکله‌شان پیدا می‌شود. مطمئنیم در ایستگاه هفت تپه محو زیبایی‌های جنگل بانی میانرود می‌شوید و از صدای پرندگان به وجد می‌آیید. پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید بلیط قطار تهران اهواز حتما به ساعت حرکت قطار توجه کنید و برای بیشتر لذت بردن از مسیر، ساعات روشنی هوا را انتخاب کنید.

قطارهای گردشگری

قطار گردشگری

نمی‌دانیم تا چه حد با مفهوم قطارهای گردشگری و متفاوت‌ترین ایستگاه‌های قطار ایران آشنا هستید. در این نوع از قطارها، رسیدن به مقصد چندان اهمیتی ندارد و هدف تنها لذت‌بردن از جاذبه‌های مسیر است. فکرکنید سوار قطاری به مقصد استان گیلان هستید و این بار به جای تماشای جاذبه‌های این استان زیبا از پشت پنجره قطار، می‌توانید در همان ایستگاه‌ها از قطار پیاده شوید و گشتی در طبیعت منحصربه‌فرد آن بزنید و از مکان‌هایی رویایی نظیر دریاچه منجیل، جنگل سراوان و کاروانسرای شاه عباسی عکس بگیرید.

شاید این جمله کمی جنبه خودخواهانه داشته باشد اما اگر نظر ما را بپرسید، زیباترین مسیر ریلی جهان تور قطار گردشگری سوادکوه است. این قطار صبح پنج شنبه هرهفته از تهران حرکت می‌کند و حدود ساعت 22 همان روز به تهران برمی‌گردد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به سازه‌های مهندسی علاقمندید و می‌خواهید تاریخچه خط آن شمال را بدانید، از قطارگردشگری سوادکوه غافل نشوید. با این قطار می‌تواند از پل ورسک؛ شاهکار مهندسی که نام آن در کتاب گیس هم آورده شده دیدن کرده و از قسمتی از این پل که به صورت سه‌پله ساخته شده و به سه خط طلا نیز معروف است، عبور کنید.

حتما تعریف طبیعت بکر و رویایی لرستان و جاذبه‌های دیدنی این استان را شنیده‌اید. لطفا لحظه‌ای چشمان خود را ببندید و خود را سوار برقطاری تصور کنید که از کنار آبشارهای باشکوه، تالاب‌های زیبا و بناهای تاریخی عظیم می‌گذرد. خبر خوب اینکه با خرید بلیط قطار گردشگری لرستان می‌توانید به این تصورات رنگ واقعیت ببخشید و زیباترین مناظر عمرتان را تماشا کنید.

ما در مقاله قطار گردشگری مجله یوتراوز به طور کامل درباره این قطار، مسیرها، ایستگاه‌ها و برنامه‌های هرکدام صحبت کرده‌ایم؛ پس اگر از تجربه‌های جدید استقبال می‌کنید و به تماشای جاذبه‌های طبیعی علاقمندید، از قطارهای گردشگری غافل نشوید!

کلام آخر

طبیعت منحصربه فرد ایران زبانزد خاص و عام است. از درختان انبوه آن گرفته تا دریاچه ها و رودخانه‌های خروشان؛ همه و همه هرگردشگری را سمت خود می‌کشاند. اگر قطار انتخاب شما برای سفر باشد، می‌توانید با انتخابی هوشمندانه هم از جاذبه‌های شهر مقصد دیدن کنید و هم از تماشای مناظر رویایی مسیر از دریچه پنجره‌های قطار نیز لذت ببرید.

«شرکت خدمات گردشگری یوتراوز» با ارائه بلیط قطار بهترین شرکت‌های ریلی، می‌تواند سفری متفاوت و پر از خاطره را برایتان رقم بزند. خبر خوب اینکه یوتراوز زیباترین مسیرهای ریلی ایران را هم پوشش می‌دهد و سفرتان با قطار را به یک از بهترین لحظات زندگیتان بدل می‌کند. البته که این ها همه خدمات یوتراوز نیست!
شما می‌توانید برای رزرو هتل هم روی این شرکت معتبر گردشگری حساب باز کنید و اقامتی خوب و شیرین داشته باشید.

فراموش نکنید که پشتیبان‌های مجرب یوتراوز در تک تک لحظات سفر همراه شما هستند و به سوالات و ابهامات شما پاسخ می‌دهند. برای بهره‌مندی از راهنمایی آن‌ها فقط کافی‌ست با 👈 1548 👉 تماس بگیرید و صفر تا صد امور سفر را به این تیم متخصص بسپارید!


سوالات متداول

طولانی‌ترین مسیر ریلی ایران کدام است؟

مسیر ریلی مشهد رشت طولانی‌ترین مسیر ریلی ایران است.

قطارهای گردشگری در ایران چند نوع هستند؟

قطار گردشگری گیلان، لرستان و سوادکوه چند قطارگردشگری معروف در ایران هستند.

با خرید بلیط کدام مسیر ریلی می‌توانیم پل ورسک را ببینم؟

مسیر ریلی تهران ساری از پل ورسک و سه خط طلا عبور می‌کند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز