ورود
صنایع دستی تبریز

صنایع دستی تبریز

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

ورنی بافی، نقره کاری، معرق کاری، جاجیم بافی، چاپ باتیک چند نمونه از هنرهایی هستند که هیچ جای جهان بجز ایران زیبای خودمان و به خصوص تبریز پیدا نمی‌شوند! می‌گویند وصف‌العیش نصف‌العیش است! بنابراین می‌خواهیم در این مطلب وصف زیبایی 13 مورد از بهترین صنایع دستی تبریز را برایتان بگوییم. بعلاوه، به شما می‌گوییم که صنایع دستی این شهر را از کدام قسمت شهر زیبای تبریز می‌توانید بخرید.

صنایع دستی تبریز بهترین یادگاری هستند که می‌توانید از این شهر زیبا برای خود و عزیزان‌تان‌ به‌یادگار ببرید. احتمالا قبل از سفر به این شهر راهنمای سفر به تبریز را خوانده‌اید و حالا اینجایید تا با صنایع دستی آن آشنا شوید. در ادامه قرار است 13 مورد از زیباترین صنایع دستی تبریز را به شما معرفی کنیم. بعضی‌هایشان آنقدر برای ما ساکنین شهرهای دیگر تازگی دارند که حتی شاید تا به حال اسمشان را هم نشنیده باشیم! این مژده را بدهیم که بعد از خواندن این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز هم سوغات تبریز را کاملا می‌شناسید و هم بهترین سوغات‌سراهای این شهر را. 

صنایع دستی تبریز آنقدر متنوع و زیبا هستند که بی‌شک بعد از آشنا شدن با هنر دست تبریزی‌ها، این‌بار که با خرید بلیط هواپیما راهی این شهر شدید؛ حتما توجه ویژه‌ای به سوغات و صنایع دستی تبریز می‌کنید. 

13 مورد از بهترین صنایع دستی تبریز که در ادامه می‌خوانید:1- ورنی بافی تبریز؛ رنگ و هنر را به یادگار ببرید.

ورنی بافی تبریز

حتماً تعجب می‌کنید اگر بدانید نوعی زیرانداز یا رو انداز به نام ورنی یا سوماک وجود دارد که بدون هیچ نقشه‌ای و به صورت ذهنی بافته می‌شود. وقتی به تبریز می‌روید، انواع ورنی بافی یا همان سوماک را می‌توانید در بازار ببینید که با طرح‌ها و رنگ‌های بی‌نظیرشان چشم را به خود خیره می‌کنند. تصور کنید که چه زحمت و مهارت و خلاقیتی باید در خلق چنین اثری به کار برود. با خریدن ورنی یا سوماک از تبریز، شما یک صنایع دستی معمولی را نمی‌خرید؛ بلکه نتیجه ساعت‌ها زحمت و هنر دست را به یادگاری می‌برید. اگر در دوستان و آشنایانتان شخصی را می‌شناسید که قدر هنر دست را می‌داند، حتماً یک ورنی برای او به عنوان سوغات تبریز ببرید.

2- جاجیم بافی تبریز؛ رنگ و روح را به خانه ببرید.

جاجیم بافی از صنایع دستی تبریز

جاجیم‌های پر نقش و نگار تبریز در هیچ کجای دنیا به جز تبریز پیدا نمی‌شوند. اگر یکی از این جاجیم‌های زیبا را به صورت دکوری کف اتاق پذیرایی خانه‌تان بیندازید، قول می‌دهیم که مهمانان نمی‌توانند از آن چشم بردارند. همچنین می‌توانید از جاجیم که یکی از زیباترین صنایع دستی تبریز است به عنوان رومیزی یا روانداز استفاده کنید. نمی‌دانید که استفاده از آن‌ها چه رنگ و روحی را به خانه‌تان می‌بخشد.
مزیت جاجیم این است که بسیار ظریف و سبک است و در سفر هم می‌توانید آن را همراه خودتان ببرید. پس اگر می‌خواهید برای خودتان یا عزیزانتان یک یادگاری یا سوغاتی بخرید که جایتان را هم در سفر تنگ نکند، ما این هنر زیبای تبریز را پیشنهاد می‌دهیم.

3- سوزن دوزی تبریز؛ یک شاهکار به معنای واقعی!

سوزن دوزی از صنایع دستی تبریز

چه کسی است که عاشق لباس‌ها یا کیف و کفش‌های سوزن دوزی نباشد؟ انگار که اصالت از آن‌ها می‌بارد! حالا اگر شما هم مثل من عاشق سوزن دوزی هستید، باید بگویم که سوزن دوزی تبریز چیز دیگری است. این سوزن دوزی‌ها آنقدر هنرمندانه و زیبا کار شده‌اند که آدم فکر نمی‌کند هنر دست باشند. مگر می‌شود با یک سوزن 4 سانتی‌متری معمولی و مقداری نخ ابریشم، چنین آثار زیبایی که در عکس زیر می‌بینیم را خلق کرد؟ بله، می‌شود؛ به شرط آن که به تبریز برویم!
شما هم از آن افرادی هستید که عاشق لباس‌های رنگارنگ با طرح‌های سنتی هستند؟ یک لباس، کیف یا کفش یا حتی کمربند سوزن دوزی شده را از تبریز بخرید و به عنوان یادگار از سفرتان نگه دارید.

4- نقره کاری تبریز؛ هنری که از تبریز متولد شد.

نقره کاری از صنایع دستی تبریز

آیا می‌دانستید که نقره کاری در ایران اولین بار از تبریز شروع شد؟ پس اگر به شهر تبریز آمده‌اید که محل تولد و منشا هنر نقره کاری است، واجب است که نقره کاری‌هایش را ببینید. تصور کنید یک دیوارکوب نقره کاری خوش نقش از تبریز برای خودتان بخرید و به دیوار خانه‌تان نصب کنید. آن وقت است که دیگر نمی‌توانید از دیوار خانه‌تان چشم بردارید! مثل این خواهد بود که هنر از دیوارهای خانه شما می‌چکد و دنیایی از ظرافت، هنرمندی، و اصالت را همیشه جلوی چشم خود دارید.
شاید هم بخواهید در ظروف زیبای نقره کاری شده تبریز از مهمانانتان پذیرایی کنید؛ آن وقت است که همه به سلیقه شما آفرین می‌گویند!


5- معرق کاری تبریز؛ هنری به قدمت تاریخ

معرق کاری از صنایع دستی تبریز

یکی از معروف‌ترین صنایع دستی آذربایجان شرقی، هنر معرق کاری است. حتماً شما هم تا به حال دیوارهای زیبا و پر نقش و نگار مساجد تاریخی را دیده‌اید که با کاشی‌های رنگارنگ و پر نقش و نگار تزئین شده‌اند؛ یا شاید هم به درها و پنجره‌های خانه‌های تاریخی که نقش‌های حیرت آوری روی آن‌ها حک شده است توجه کرده باشید. این همه نقش عجب بر در و دیوار بناهای تاریخی، مدیون هنر معرق کاری و دستان هنرمندان تبریزی است.
اما چرا به دیدن چنین هنر زیبایی صرفاً در مساجد و بناهای تاریخی کفایت کنید؟ آن هم وقتی که می‌توانید نمونه‌ای زیبا از آن را در خانه خودتان داشته باشید و همان زیبایی و اصالتی که در بناهای تاریخی هست را به خانه خودتان هم بیاورید. پیشنهاد می‌کنیم یک تابلوی کوچک معرق کاری از تبریز بخرید که حمل و نقل آن هم راحت باشد، تا همیشه در خانه‌تان تکه‌ای از این زیبایی را داشته باشید.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

6- هنر باتیک تبریز

اگر شما دوست و فامیل تبریزی داشته باشید، تفاوت روح و نقش پارچه‌های آن‌ها را با پارچه‌های سایر نقاط دیده‌اید. در شال‌ها و روسری‌های زیبا، روتختی‌های خوش‌نقش، رومیزی‌ها، لباس‌ها، کیف و حتی تابلوهای دیواری سنتی تبریز می‌شود رد پای هنر باتیک را دید. باورتان می‌شود نقش زیبایی که در عکس زیر می‌بینید با دست به وجود آمده باشد؟ از ما می‌شنوید حتماً وقتی به تبریز می‌روید یک پارچه با چاپ باتیک برای خودتان بخرید و با آن یک لباس زیبا بدوزید. مطمئن باشید که با این لباس هر جا می‌روید چشم‌ها از زیبایی‌اش به شما خیره می‌شوند.
زیبایی صنایع دستی تبریز که تمامی ندارد؛ اما در این میان بگوییم که اگر به تبریز سفر کرده‌اید اما هنوز بلیط برگشتتان را رزرو نکرده‌اید، در سایت ما می‌توانید بلیط تبریز به هر شهر ایران را با قیمتی پایین‌تر از جاهای دیگر تهیه کنید.


7- نقره کوبی تبریز؛ زیباترین صنایع دستی

نقره کوبی تبریز

نقره کوبی همان کنده‌کاری روی نقره است؛ شاید پدربزرگ‌ها یا مادربزرگ شما هم تسبیحی با نقره کوبی داشته باشند که با هسته میوه‌ها ساخته شده است. در این هنر، هسته میوه‌ها به نحوی بسیار زیبا و منظم سوراخ کاری می‌شوند و در داخل سوراخ‌ها نقره ریخته می‌شود. وقتی به تبریز می‌روید و در بازار بزرگ تسبیح‌های نقره کوبی شده را می‌بینید، حتماً آن‌ها را در دست بگیرید تا ظرافت و زیبایی این هنر را لمس کنید.
البته زیبایی این هنر فقط در تسبیح‌ها خلاصه نمی‌شود؛ استکان‌های نقره کوبی، تابلوها یا حتی پیپ‌های نقره کوبی آنقدر زیبا هستند که آدم دلش می‌خواهد فقط بنشیند و آن‌ها را تماشا کند! اگر می‌خواهید یکی از صنایع دستی تبریز را به عنوان یک سوغاتی نفیس برای شخصی که خیلی برایتان عزیز است ببرید، پیشنهاد یوتراوز نقره کوبی تبریز است.

روی «سوغاتی های تبریز» کلیک کنید تا با خوشمزه‌ترین خوردنی‌های سنتی تبریز آشنا شوید.

8- تابلوهای ترام سنگ؛ یک صنایع دستی متفاوت در تبریز!

برویم سراغ یکی از صنایع دستی تبریز که یک هنر جدید در ایران محسوب می‌شود. در این هنر با کنار هم قرار دادن خرده سنگ‌ها تصاویر چهره اشخاص مشهور را طراحی می‌کنند. اگر می‌خواهید یک یادگاری متفاوت و ماندگار برای دوستتان ببرید، پیشنهاد می‌کنیم یک تابلو سنگی از یکی از افراد مشهور که مورد علاقه اوست را برایش به سوغات ببرید.


9- زیورآلات سنتی تبریز؛ زیباترین صنایع دستی برای خانم‌ها

اگر به بازار زیورآلات تبریز بروید، قول نمی‌دهیم که به این زودی‌ها رضایت دهید و بازار را ترک کنید! بازار زیورآلات تبریز دنیای زیورآلات سنتی است که اکثرا از طلا و نقره هستند. اما یک خبر خوش این که طلا و نقره با عیار پایین را هم می‌توانید در این بازار پیدا کنید. زیورآلات سنتی تبریز یک یادگاری بی‌نظیر هستند که می‌توانید با هزینه متوسط بخرید و برای خودتان یا دوستانتان به یادگار ببرید.

در سفر به تبریز کجا بریم؟ معرفی بهترین جاذبه‌‎های گردشگری تبریز در  👈 جاهای دیدنی تبریز

10- حصیربافی تبریز

آدم می‌تواند به تبریز برود و یکی از این سبدهای حصیربافی شده کوچک و زیبا و دوست‌داشتنی را به یادگار نخرد؟ طرح و رنگ‌های حصیربافی‌های تبریز آنقدر سرزنده و زیباست که حتی دیدنشان هم حال آدم را خوب می‌کند. اگر می‌خواهید یکی از صنایع دستی تبریز که کوچک باشد و جاگیر نباشد را به عنوان یادگاری یا سوغاتی بخرید، سایت یوتراوز زیردیگی‌های حصیربافی شده تبریز را به شما پیشنهاد می‌کند.


11- محصولات چرمی تبریز؛ بهترین چرم در جهان

چرم تبریز

نمی‌شود از صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت و اسمی از چرم تبریز نبرد. بهترین حصولات چرم ایران و خاورمیانه محصولا چرم تبریز است. با در دست گرفتن کیف چرم یا کفش چرمی تبریز بوی چرم طبیعی را حس می‌کنید. اگر کفش چرم دست‌دوز تبریز را بپوشید دیگر هیچ کفش دیگری را قبول نخواهید داشت! یادتان باشد که پا قلب دوم شماست؛ پس اگر به تبریز می‌روید کفش‌های قدیمی‌تان را دیگر کنار بگذارید و یک جفت کفش اعلای چرم تبریز را به پاهایتان هدیه بدهید.


12- فرش و تابلو فرش تبریز؛ یک صنایع دستی با شهرت جهانی

نوبتی هم باشد نوبت یکی از مهم‌ترین صنایع دستی تبریز است؛ یعنی فرش و تابلو فرش تبریز که شهرتی بین‌المللی دارد. تنوع طرح و رنگ و بافت ظریف این فرش‌ها در تبریز غوغایی کرده است که آدم نمی‌تواند از آن‌ها چشم بردارد. فرش‌های تبریز آنقدر زیبا هستند که اگر یکی از آن‌ها را در خانه‌تان داشته باشید، منزلتان از این رو به آن رو می‌شود.
البته طبیعی است که برای مسافران سخت باشد در سفر فرش تبریز را بخرند؛ اما اگر زیبایی آنها دلتان را برده است، می‌توانید حداقل یک تابلو فرش تبریز را برای خانه‌تان بخرید. زیبایی این تابلو فرش‌ها حال و هوای هر خانه‌ای را عوض می‌کند و انگار زندگی را به خانه شما می‌آورد.


13- سفال و سرامیک تبریز؛ معجزه خاک را ببینید.

سفال و سرامیک تبریز

اگر ظروف زیبای سفالی را در خانه‌تان ندارید، حتماً در سفر تبریزتان ظرف‌های سفالی این شهر را بخرید. چه لذتی دارد وقتی یک روز گرم تابستان دوغ خنکی را از پارچ سفالی آبی رنگ خود به داخل لیوان سفالی زیبای تبریزی‌تان می‌ریزید و نوش جان می‌کنید!
مجسمه‌های سفالی زیبای تبریز هم می‌توانند حس و حال زیبایی به خانه شما و دوستانتان بدهند. با داشتن یک لیوان، پارچ یا مجسه سفالی تبریز مثل این است که خاک تبریز را برای خودتان به یادگار برده‌اید.

صنایع دستی تبریز را از کجا بخریم؟

صنایع دستی تبریز را از کجا بخریم؟

حالا که قصد خرید صنایع دستی شهر زیبای تبریز را دارید، اجازه دهید چند مرکز بزرگ صنایع دستی تبریز را به شما معرفی کنیم:

بازار بزرگ تبریز: بزرگ‌ترین مرکز صنایع دستی

البته که بازار بزرگ تبریز فقط مخصوص صنایع دستی نیست؛ اما انواع صنایع دستی که در این مطلب گفتیم را می‌توانید در این بازار پیدا کنید. هر چه باشد، با رفتن به بازار بزرگ تبریز پا به بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان گذاشته اید! پس مطمئن باشید هر چیزی که بخواهید در اینجا پیدا می‌شود. در بازار بزرگ تبریز از یک طرف صنایع دستی تبریز چشم را به خود خیره می‌کند، و از طرف دیگر معماری بی نظیر بازار.

بازار بزرگ امیریه: محل خرید معرق کاری و منبت کاری

اگر گذرتان به خیابان دارایی تبریز افتاد، دیدن بازار بزرگ امیریه را از دست ندهید. زیباترین و محصولات معرق کاری و منبت کاری در این بازار عذضه می‌شوند. تنوع صنایع دستی این بازار آنقدر زیاد است که کمتر کسی دست خالی از آنجا بیرون می‌رود

بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز

تنوع محصولات در این بازار بسیار زیاد است و آدم دلش میخواه دهر چه می‌بیند را بخرد! صنایع دستی موسیقی، میناکاری، ورنی بافی، شیشه گری، و هر هنر دیگری که دلتان بخواهد در این بازار زیبا پیدا می‌شود.


بلیط برگشتتان را رزرو نکرده‌اید؟ خرید بلیط ارزان از یوتراوز

بعد از چند روز، کم کم زمان بازگشت از سفر می‌رسد و باید تبریز را با همه زیبایی‌ها و صنایع دستی حیرت انگیزش ترک کنیم؛ وقتش است که یادگاری‌های زیبا و صنایع دستی تبریز را در چمدانمان جای دهیم و کم کم عزم بازگشت کنیم. اگر بلیط برگشتتان را رزرو نکرده اید، ما کمکتان می‌کنیم که با بلیط هواپیما تبریز یا بلیط قطار تبریز را با ارزان‌ترین قیمت به مقصد دلخواه‌تان تهیه کنید. کافی است وارد سایت یوتراوز شوید و با یک جستجوی ساده، بلیط ارزان هواپیما از تبریز به مقصدتان (یا بلیط قطار) را رزرو کنید. 

🔔 برای مشاوره رایگان سفر به‌صورت 24 ساعته می‌توانید از طریق شماره 1548 📞 با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

سفر به سلامت 😊

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز