ورود
caving tips

غارنوردی و نکات مهم آن

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

همه‌ی ما می‌دانیم که غار چیست، با این‌حال اغلب ما به قدر کافی با غارنوردی آشنایی نداریم و نمی‌دانیم که غارنوردی از منظر گردشگری به چه شکل و چگونه است. در میان انواع بسیار از انواع شاخه‌های گردشگری در دل طبیعت، غارنوردی کمی متفاوت‌تر از آن چیزی است که ما انتظارش را داریم.

آنچه که در ابتدا در رابطه با غارنوردی باید بدانیم آن است که بفهیم غارنوردی چیست؟ و پس از آن هم به این پاسخ برسیم که آیا غارنوردی صرفاً ورزش است یا نه؟ تعریف غارنوردی بسیار ساده است. غارنوردی یعنی درنوردیدن غار و پیمایش در آن؛ اما آیا خود غارنوردی هم به همین سادگی است. صد البته که جواب منفی است. اینکه چرا و به چه علت، احتمالاً برای همه‌ی ما روشن باشد. اما از پاسخ به آن شانه خالی نکرده و جواب می‌دهیم. اگر بخواهیم به‌طور خلاصه جواب این سوال را بدهیم، باید بگوییم که غارنوردی انواع و اقسام مختلفی دارد و در کنار آن، غارنوردان در درجات و رده‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. دیگر اینکه همین قدر بدانید که اگر بی‌پروا به دل غار بروید، قطعاً دچار خطر و مشکل خواهید شد و اگر راستش را بخواهید غارنوردی از آن رشته‌ها و گرایش‌هایی است که گاو نر می‌خواهد و مرد کهن! اگر بخواهیم به غارنوردی به معنای خاص آن دقت کنیم، باید بگوییم که این رشته ورزشی است که بر طبیعت مبتنی است. اما اگر به غارنوردی به دید تفریح، گردش و صرفاً پیمایش در آن بنگریم، می‌توان به آن نیز غارگردی هم بگوییم. در ادامه با مجله یومگ همراه شوید تا نکات مهم غارنوردی را بیشتر و بهتر بدانید.

آنچه از غارنوردی و نکات ضروری آن می‌خوانید:

غارگردی چیست؟

زمانی که هدف ما از غارنوردی پیمایش، تفریح و گردش باشد، دیگر به آن غارنوردی نمی‌گوییم، بلکه به آن غارگردی می‌گوییم. غارگردی در واقع گرایشی کمتر شناخته‌شده از انواع گردشگری است، که در حال رشد است و کشورهای بسیاری قصد دارند تا آن را در برنامه‌های گردشگری خود بگنجانند. با این‌حال دیده می‌شود که افراد، همچنان غارنوردی را به غارگردی ترجیح می‌دهند و این ترجیح دادن صرفاً به معنای ورزشی بودن آن نیست؛ بلکه به این معنا است که، نام غارنوردی به غارگردی ترجیح داده می‌شود. بنابراین از نظر اسمی نمی‌توان تفاوت ویژه‌ای را میان غارنوردی و غارگردی پیدا کرد.

آیا غارنوردی رشته‌ای مستقل است؟

fun caving sport

از جمله سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد آن است که، آیا غارنوردی رشته‌ای مستقل به حساب می‌آید یا نه گرایش خاصی از یک رشته دیگر است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهتر است تا هر دو حالت را در نظر بگیرید. یعنی هم رشته‌ای مستقل و هم گرایشی خاص؛ اما آنچه در کشور ما به غارنوردی نسبت داده می‌شود آن است که، غارنوردی گرایشی خاص از کوهنوردی به حساب می‌آید. در صورتی‌که در برخی کشورهای جهان غارنوردی را رشته‌ای مستقل می‌دانند.

نکاتی که در غارنوردی باید رعایت کنیم

اطلاع از نکات غارنوردی به ما کمک می‌کند تا گردش خوبی را تجربه کنیم و از بازدید خود لذت ببریم؛ گردشی که باعث می‌شود تا به خوبی با دنیای درون زمین آشنا شویم. اصلاً بگذارید راحتتان کنیم؛ غارگردی بدون توجه به نکات ضروری آن خطرناک و حتی گاهی غیرممکن است.
غارنوردی تفریحی مناسب برای گذراندن زمان در دل خاک و سنگ است و تفریحی است که، ما را با دنیای درون زمین بیشتر آشنا خواهد کرد. دنیایی که اغلب ما درک درستی از آن نداریم. اما اگر هم قرار است تا درکش کنیم و این درک از درون زمین به خیر و خوشی و بدون خطر باشد، لازم است تا از توجه به برخی نکات غافل نشده و به آن‌ها دقت داشته باشیم. نکاتی که تماماً به نفع ما و همراهان ما خواهد بود. این شما و این نکات مهم غارنوردی:

بهتر است برخی وسایل همراهتان نباشد

تعجب نکنید! منظور ما وسایلی است که بردن آن‌ها درون غار الزامی ندارد و در صورتی‌که با خود ببریم، کاری کمتر از حماقت انجام نداده‌ایم! وسایلی همچون کلید، سوئیچ ماشین، مدارک و ... از جمله وسایلی است که بهتر است با خود به درون غار نبریم. چراکه اگر خدایی ناکرده گم شود، دیگر باید قید پیداشدن آن را بزنیم. مخصوصاً اگر غاری باشد که کمتر با آن آشنایی داریم و غاری نیست که گردشگران زیادی قصد بازدید از آن را داشته باشند.

اطلاعات خود نسبت به غارها را افزایش دهید

از جمله مواردی که بد نیست به آن توجه داشته باشید آن است که، اطلاعات خود را نسبت به غارها قبل از عزیمت به آن افزایش دهید. چراکه با این کار خواهید توانست تا با بسیاری از موارد مربوط به غارها آشنا شوید. مواردی که حتماً در طول گردش در غار به دردتان خواهد خورد. ضمناً، زمانی‌که از جذابیت‌ها و زیبایی‌های درون غار قبل از آن خبر داشته باشید، هنگامی‎که در واقعیت و درون غار آن‌ها را ببینید، به خوبی می‌توانید آن‌ها بشناسید و از آن‌ها لذت ببرید.

اگر می‌‎ترسید، بهتر است قید غارنوردی را بزنید

این نکته را بیشتر برای افرادی می‌گوییم که فوبیای مکان‌های تاریک و زیرزمینی را دارند. اما در کل برای هرکسی که قصد دارد درون غار گردش کند، نترس بودن بسیار مفید است. افکار ترس‌آلود، استرس‌زا هستند و استرس اثرات خوبی ندارد. از طرفی خود ترس، آن هم زمانی‌که دلیل ترس ما به خوبی روشن نیست، برایمان مانند سم خواهد بود. بنابراین بهتر است ترس را کنار بگذارید.

نفس عمیق بکشید

از سری نکات دیگری که دانستن آن در غارنوردی به ما کمک بسیاری خواهد کرد آن است که، نحوه‌ی نفس کشیدن خود را کنترل کرده و به نوع نفس کشیدن خود توجه داشته باشیم. نفس کشیدن آن هم به صورت نفس عمیق و به شکل منظم، به ما کمک می‌کند تا بهتر و راحت‌تر بتوانیم درون غار حرکت کرده و از غار و زیبایی‌های آن لذت ببریم. از این‌رو توجه داشته باشید که حتی نحوه‌ی نفس کشیدن در تجربه‌ی یک غارنوردی خوب بسیار مؤثر است.

همواره احتیاط را شرط عقل قرار دهید

از سری نکاتی که توجه جدی ما را می‌طلبد، رعایت احتیاط در همه حال و در هر شرایطی است. بسیار مهم است که احتیاط را همواره شرط عقل قرار داده و از آن غافل نشویم. غارنوردی با کسی شوخی ندارد. کافی است که یک بی‌احتیاطی، ما را به قعر غار رسانده یا حتی به قیمت جانمان تمام شود و اینکه احتیاط در غار صرفاً توجه به سختی مسیر نیست. احتیاط در غار شامل خوردن و آشامیدن هم می‌شود. به طور مثال باید توجه داشته باشید که هر غاری آب آشامیدنی ندارد و اگر غاری آب داشت، دلیل نمی‌شود که آن آب آشامیدنی باشد و در کنار آن، همانطور که اشاره کردیم توجه به مسیر، سنگ‌ها، صخره‌های کوچک و بزرگ بسیار حائز اهمیت است. چراکه ممکن است عدم توجه به آن باعث آسیب جدی شود.

از آب‌وهوای بیرون غار غافل نشوید

از آنجایی که غارها به بیرون ارتباط دارند، بیرون هم به غارها مرتبط است و هر آنچه در بیرون رخ دهد ممکن است درون غار هم اتفاقی را رقم بزند. به‌طور مثال زمانی‌که بیرون بارندگی است، ممکن است که درون غار سیل راه بیفتد! به همین سادگی. بنابراین توجه به آب‌وهوا از جمله نکات غارنوردی است که نباید از آن غافل شد.

گوشتان به حرف راهنما باشید

از این واضح‌تر! این را که دیگر اصلاً لازم نیست بگوییم و گوشزد کنیم. چراکه در تورهای غارنوردی، توجه به حرف راهنما الزامی است. اگر توجه کرده باشید برای غارنوردی از واژه تور استفاده کردیم و این خود نکته است. نکته‌ای که به ما می‌گوید، هرگز بدون همراه و تنهایی به درون‌ غارهای بزرگ و پر پیچ‌وخم پا نگذارید.

برای غارنوردی چه لباسی بپوشیم؟

clothing for caving

از جمله مواردی که افراد برای غارنوردی باید به آن توجه داشته باشند، انتخاب پوشش مناسب است؛ پوششی که مستحکم، ضخیم و راحت باشد و همچنین در کنار پوشش مناسب لازم است تا به نکات و مصداق‌های این نوع پوشش نیز توجه کنید.
اولین پوشش برای غار لباس غارنوردی است. اولین چیزی که باید نسبت به لباس‌های غارنوردی بدانید آن است که، لباسی را انتخاب کنید که ترجیحاً یک تکه باشد، زیپ داشته باشد، و سر آرنج‌ها و زانوهای آن پوششی ضد خش قرار گرفته باشد. لباسی که دارای چنین خصوصیاتی باشد به شما کمک می‌کند تا زمان خیزش در غار و عبور از میان سنگ و خاک، راحت‌تر باشید. همچنین بهتر است لباسی را انتخاب کنید که سر آستین‌ها و پاچه‌های آن کش بافت باشد تا بلکه بتواند از ورود خاک و گل‌ و لای به داخل لباس شما جلوگیری کند.
ضمناً نباید از جوراب و دستکش مناسب برای غارنوردی غافل شد. جوراب و دستکش علاوه بر نقش پوششی، برای بدن ما نقش محافظ را ایفا می‌کنند و اگر قرار است تا در طی غارنوردی به دست و پای شما آسیبی وارد نشود و همچنین برای آنکه بتوانید در برابر سرما دوام بیاورید، لازم است تا از دستکش و جوراب در کنار لباس، و همچنین کفش مناسب غارنوردی استفاده کنید.

ایمن غارنوردی کنید

Caving first aid kit

غارنوردی از جمله تفریحاتی است که برای تجربه‌ی آن، باید به خوبی تجهیز شده و آماده باشیم. چراکه اگر تجهیز نشده باشیم و به اندازه کافی آماده نباشیم و قصد داشته باشیم که آن را تجربه کنیم، ممکن است با مشکلات و خطرات بسیاری روبه‌رو شویم. مشکلات و خطراتی که یک پای آن خود ما بوده‌ایم. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که ایمنی شما را در غار بالا می‌برد.

کیف کمک‌های اولیه؛ وسیله‌ی برای روز مبادا

از سری وسایل الزامی و مورد نیاز برای غارنوردی، کیف کمک‌های اولیه است. کیف کمک‌های اولیه و همراه داشتن آن، این امکان را به ما خواهد داد که اگر احیاناً در طول غارنوردی دچار مصدومیت یا آسیب دیدگی شدیم، بتوانیم به درمان خود و رفع آن صدمه و آسیب دیدگی کمک کنیم و غار هم مکانی است که احتمال رخ دادن این دست اتفاقات کم نیست. از این‌رو طبیعی است که همراه داشتن کیف کمک‌های اولیه، از جمله ضروریات غارنوردی به شمار می‌رود. ضمن آنکه محتویات این کیف هم بسیار مهم است. به‌طور مثال بتادین، باند پانسمان و چسب زخم از جمله وسایلی است که وجود آن داخل کیف احساس می‌شود.

چراغ قوه؛ هرچه بیشتر بهتر

این کاملاً طبیعی است که برای غارنوردی، حتماً باید منابع نوری‌‌ همچون چراغ قوه همراه خود داشته باشید. آن هم نه یکی، بلکه چند تا! ضمن آنکه بهتر است چراغ قوه‌ی خود را، از میان چراغ قوه‌های ضد آب انتخاب کنید. چراکه با توجه به رطوبت موجود در غار و مسیرهای آبی غار، چراغ قوه‌‌های معمولی خیلی جوابگوی چنین شرایطی نیستند.
همچنین بهتر است بدانید که چراغ قوه انواع مختلفی دارد و مدلی که بر روی کلاه سوار می‌شود، شاید از بهترین‌های آن باشد. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر قرار است مدت زیادی را در دل غار بگذرانید، منابع نوری خود را به قدر کافی شارژ کرده باشید. و باید بدانید که اگر به این مسئله توجه نداشته باشید، ممکن است حین غارنوردی با تاریکی مطلق روبه‌رو شوید!

برای غارنوردی به چه وسایلی احتیاج داریم؟

Caving equipment

اگر قصد دارید تا غارنوردی را تجربه کنید بهتر است که قبل از آن، با تجهیزاتی که برای غارنوردی مناسب است آشنا شوید. وسایلی و تجهیزاتی که ممکن است ساده به نظر برسند، اما با این‌حال نکاتی دارند که نباید از آن‌ها غافل شد. در ادامه با این وسایل و تجهیزات بیشتر آشنا خواهیم شد. همراه ما باشید.

کفش مناسب؛ شرط یک غارنوردی خوب

اولین وسیله‌ای که برای غارنوردی حتماً مورد نیاز شما خواهد بود، کفش مناسب است. حتماً شنیده‌اید که به‌طور مثال گفته می‌شود برای کوهنوردی و یا پیاده‌روی باید کفش مناسب داشته باشید. پس با این تفسیر طبیعی است که گفته شود برای غارنوردی هم باید کفش مناسب داشت و اما منظور ما از کفش مناسب کفشی است که، برای غارنوردی مناسب باشد نه چیز دیگری. اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان کفش مناسب برای غارنوردی را انتخاب کرد؟
برای انتخاب کفش مناسب غارنوردی، باید به نکاتی همچون مسیر پیمایش یا آبی بودن و خشک بودن مسیر غار توجه کرد. چراکه به‌طور مثال برای غارهای آبی یا غارهایی که گل‌ولای زیادی دارند، کفش پلاستیکی و کفش‌هایی که ساق بلند هستند پیشنهاد می‌شود. در صورتی‌که برای غارهای خشک کفش‌های پیاده‌روی یا کفش کوهنوردی هم می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

کلاه ایمنی حتماً مورد نیازتان خواهد بود

از جمله وسایلی که برای غارنوردی حتماً باید همراه خود داشته باشید، کلاه است. کلاه و یا بهتر است بگوییم که کلاه ایمنی، از جمله وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای غارنوردی است که همراه داشتن آن لازم و ضروری است. در واقع غارنوردی بدون کلاه ایمنی، کم از بازی کردن با جانمان نیست. شنیده‌اید که می‌گویند اتفاق یکبار می‌افتد؟ غار از مکان‌هایی است که هرگونه اشتباه در آن ممکن است در نهایت به قیمت جان خودمان تمام شود. اگر که گفته می‌شود باید کلاه ایمنی همراه خود داشته باشید، تنها به این خاطر است که به هر دلیلی به سرتان آسیبی وارد نشود. به هر حال غار است و ممکن است که به‌طور مثال تکه‌ای سنگ از سقف آن کنده شده و به سرتان برخورد کند. اگر کلاه ایمنی داشته باشید که هیچ؛ اما اگر نداشته باشید، هر اتفاقی که برایتان بیفتد قطعاً اتفاق خوبی نخواهد بود.

کوله‌ی مناسب غار نوردی

کوله‌پشتی از جمله وسایل مورد نیاز برای غارنوردی است. در غارنوردی کوله‌ای را انتخاب کنیم که هم ضد آب باشد و هم جای کافی برای وسایل ما داشته باشد. از طرفی کوله غارنوردی نباید زیاد بزرگ و دست و پاگیر باشد چون کوله بزرگ مانع حرکت شما می‌شود.

خوراکی مناسب و آب کافی؛ ضامن حفظ سلامتی

خوراکی مناسب، به خصوص خوراکی‌های پرکالری و پرانرژی از جمله خوراکی‌هایی است که، همراه داشتن آن حتماً به شما توصیه می‌شود. خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی همچون چای، قهوه، آجیل و ... از جمله خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی است که، مصرف آن در طول غارنوردی به شما توصیه شده و باعث می‌شود تا انرژی بیشتری برای پیمایش داشته باشید. یادتان باشد همیشه به میزان کافی آب بنوشید.

سخن آخر:

غارنوردی ورزش و تفریحی است که در کشور ما نسبت به دیگر تفریحات و ورزش‌ها، مخاطب کمتری دارد. نام غارنوردی معمولاً در کنار رشته‌ی کوهنوردی بیان می‌شود و شاید یکی از دلایلی که این سبک از ورزش و تفریح مخاطب کمتری دارد همین باشد. در صورتی‌که اگر رشته‌ای مستقل بود، ممکن بود مخاطب بیشتری داشت و افراد بیشتری با آن آشنا بودند. به هر حال، آنچه در حال‌حاضر با آن روبه‌رو هستیم، نکاتی است که در حین انجام این فعالیت بهتر است بدانید و رعایت کنید

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز