ورود
Traditional market of Rasht

بازار سنتی رشت

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

هنگامی که به سفر می‌رویم باید حواسمان باشد زمان کم نیاوریم! اگر بشود در سفر به مکان‌هایی که می‌رویم با یک تیر دو نشان زد دیگر نور علی نور می‌شود. بازار سنتی و بزرگ رشت یکی از آن مکان‌هایی است که می‌تواند برای سفری به تاریخ و زندگی مناسب باشد.

بو، رنگ، عطر، مزه، حرکت! این‌جا بازار بزرگ رشت است؛ بازاری سنتی که در بافت قدیمی شهر رشت واقع شده و از دیدنی‌ترین مراکز خرید رشت است. بازاری که مملو از چهارسوق و کاروانسراهایی است که سبک معماری و تزییناتش گواه قدمت آن هستند. بازار رشت؛ این بازار زنده شاید بهترین مکان برای آشنایی با فرهنگ عامه اهالی رشت باشد، کافی است در آن قدم بگذارید و کمی با این خوش‌لهجه‌ها هم‌کلام شوید. کلی طبق است و روی هر طبق دنیایی از خوشمزه‌جات؛ از سیر محلی و کدو تنبل گرفته تا گلابی محلی و ازگیل و البته فروشنده‌هایی که با جملات آهنگین خود حسابی مشتری جذب می‌کنند. با یوتراوز همراه باشید تا گشتی در بازار سنتی رشت یا به قول اهالی گیلان، «رشت بازار» بزنیم.

آن‌چه درباره بازار بزرگ رشت خواهید می‌خوانید:


یک تور فرهنگی تمام عیار در میان بازار رشت

Summer crops in Rasht market

بازار سنتی رشت مکانی است که در بافت قدیمی و بسیار تماشایی آن، سروصدای بازاریان و خریداران در محیطی بی‌نظیر به گوشتان می‌رسد. وارد بازار که بشوید عطر میوه‌ها و سبزی‌های تازه به مشامتان می‌رسد و جلوتر که می‌روید سینی‌های بزرگی که کوه میوه‌های رنگارنگ روی آن‌ها چیده شده‌اند به چشمتان می‌خورند. انواع خوراکی‌ها و ترشی‌ها و حتی آب‌لیموی طبیعی و رب انار و آبغوره‌های اعلاء را در این بازار پیدا خواهید کرد.
از خیابان امام یا خیابان شریعتی؛ تفاوتی ندارد کدام مسیر را انتخاب کنید، هر دو شما را به بازار بزرگ رشت می‌رسانند. برای رسیدن به بازار سنتی رشت باید ابتدا به میدان شهرداری معروف این شهر برسید. این میدان به خیلی از مقصدهای شما در رشت، نزدیک است و راحت‌ترین راه همین است که از طریق میدان شهرداری به بازار سنتی برسید. بنابراین به طرف خیابان امام حرکت کنید و در محیطی که تمام خیابان‌هایش سنگ‌فرش شده‌اند به بازار بزرگ رشت بروید.
رشتی‌های خوش‌مشرب با آن لهجه گیلگی بر روی چهارپایه‌های کنار مغازه‌هایشان نشسته‌اند. با لبخندی بر لب یا مشغول گپ‌زدن با یکدیگر هستند و یا با همان لهجه شیرین تبلیغ اجناسشان را می‌کنند. این‌جا هم مانند جنگل‌ها و کوهستان گیلان همه چیز رنگش براق‌تر است؛ سبزی‌هایش سبزتر و میوه‌ها خوش رنگ‌تر! وارد بازار که بشوید گاری‌هایی را خواهی دید که به صورت ردیفی در میان بازار قرار گرفته‌اند؛ انگار جاده‌ای شده‌اند برای مسیر رفت و برگشت مردم! هر چیزی که دلتان بخواهد از شوری و شیرینی روی این گاری‌ها یافت می‌شود.
بازار رشت وسوسه‌انگیز است؛ زیتون، سیر ترشی، سبزیجات تازه و محلی، رب‌های مخصوص گیلان، شیرینی رشته خوشکار و کلوچه، شیشه‌های کوچک و بزرگ مربا، آبغوره و آب نارنج همه باعث می‌شوند آب در دهانتان جمع شود.
بازار رشت جایی است که همه چیز در آن پیدا می‌شود. از فروشنده و خریدارانش گرفته تا سبزی و خیار گوجه‌اش! شاید کمی باورش سخت باشد ولی حتما در زمان قدم‌زدن در بازار رشت آوازهایی را خواهید شنید از زبان فروشنده‌ها که عاشقانه در وصف اجناسشان میخوانند. یکی برای توت‌فرنگی می‌خواند و دیگری برای گوجه و سرخی لبانش! این سنت زیبا، یعنی سنت آوازخوانی از قدیم‌الایام در بازار رشت وجود داشته است. انسان با موسیقی زنده است و شاید دلیل زنده‌بودن بازار رشت همین باشد! این‌جا میان زن و مرد تفاوتی نیست؛ همه در کنار هم مشغول کار و زندگی هستند و با لبخند و پر حوصله به استقبال شما خواهند آمد.


از بازارگردی تا شکم‌گردی

در شهر باران و در بازار بزرگ آن، با آن همه دیدنی و رنگارنگی بی‌اختیار راهتان به سمت خوراکی‌ها کج خواهد شد. از گاری‌هایی که رویشان باقالی پخته با گلپر و آب‌لیمو است یا لبوی داغ می‌شود گذشت آخر! در این بازار کمی سوغاتی بخرید؛ چه چیز بهتر از کلوچه‌های خوشمزه فومن!
در اطراف بازار رشت؛ کافه و رستوران‌های زیادی است که برای استراحت و چشیدن غذاهای محلی رشت بعد از کلی بازارگردی مناسب است. باقلاقاتق میل دارید یا کباب ماهی؟ مسجد کاسه فروشان رشت که یکی از مساجد قدیم شهر رشت است و راسته زرگران و آیینه شمعدان‌فروشی‌ها که مختص عروس و دامادها است از دیگر راسته‌های دیدنی در بازار بزرگ رشت است.


بازار ماهی‌فروشان رشت؛ جایی که ماهی‌ها با فروشنده‌ها هم‌نوایی می‌کنند!

بازار تره‌بار که تمام شد سری به بازار ماهی‌فروشان بزنید. انواع ماهی و محصولات دریایی در این بازار دیده می‌شود. ماهی سفید که خوشمزه‌ترین ماهی در شمال است را نیز می‌توانید در بازار رشت پیدا کنید. اردک ماهی، ماهی آزاد، ماهی کپور و اشپل یا تخم ماهی نیز در این بازار به وفور یافت می‌شود. ماهی‌ها در سبدهای بزرگ حصیری دست‌وپا می‌زنند، گویا از فروشنده‌های گیلانی آوازخوانی را یاد گرفته‌اند فقط باید زبانشان را بلد باشید! دانه‌ای یا کیلویی فرقی ندارد؛ از روی سینی یا حصیر، همه ماهی‌ها قابل فروش هستند! ماهی‌هایی که اغلب در سینی تزیین شده‌اند، توجه شما را بیشتر به خود جلب خواهند کرد.


برویم رشت بازار

Vendors in the traditional market of Rasht

بازار رشت ماجراهای بسیاری را از سر گذرانده است. چه آن زمان که لشکریان کریم‌خان زند بازار را به آتش کشیدند و چه آن‌جا که سربازان آغامحمدخان قاجار غارتش کردند، همچنان با لبخند استوار و پابرجا مانده است. بازار رشت 14 کاروانسرا دارد که توسط راسته‌های مختلف بهم مرتبط شده‌اند. کاروانسراهایی که یادگاری از دوران قاجاریه و پهلوی هستند و آن زمان که بازار برای خود کانون بازرگانی بودند را به یادتان می‌آورد. بازار رشت یکی از بهترین مکان‌های رشت برای کسب روزی حلال و پاتوق دوست داشتنی برای گردشگران در تمام زمان‌ها بوده است.


چه زمانی به رشت بازار برویم؟

بهترین زمان برای سفر به رشت، همیشه است! این شهر زیبا که در هر زمان و هر فصل زیباترین شمایل را دارد همیشه قابل تماشا و دیدنی است و تقریباً هیچ فصلی سفر به آن سخت نمی‌شود. البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای جنگل‌گردی تنها فصل بهار و تابستان و احتمالاً اوایل پاییز است که مناسب خواهد بود. زیرا در زمستان بارندگی زیاد و روزها کوتاه و ماندن در جنگل بسیار سخت می‌شود. اما برای گشت‌وگذار در شهر رشت همه‌ی فصل‌ها مناسبند، زیرا در باران خیابان‌های دلنشین این شهر جلا می‌گیرند و در پاییز و برگ‌ریزانش غوغای زیبایی در شهر بپا می‌شود و در بهار نیز تمام طبیعت این شهر به شکوفه می‌نشیند. بازار رشت نیز در همه‌ی فصل‌ها پرشوروشوق و تماشایی است و در هر زمان می‌شود به این بازار سر زد البته اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به رشت و بازدید از رشت بازار است.


مکان‌های دیدنی در اطراف رشت بازار که بازدید از آن خالی از لطف نیست

  • بازار رشت بسیار نزدیک به میدان شهرداری است و این مختصات باعث شده تا به بسیاری از جاذبه‌های شهر هم نزدیک باشد. اگر بعد از گشت‌وگذار در بازار هنوز فرصت بازدید داشتید این دیدنی‌های رشت را از دست ندهید.
  • خانه‌ی میرزا کوچک‌خان جنگلی: از عمارت کلاه‌فرنگی تا خانه‌ی میرزا کوچک‌خان جنگلی دو کیلومتر فاصله است. طی‌کردن این مسیر برای شما از میان خیابان‌های همیشه بیدار شهر خواهد بود. خانه‌ی میرزا کوچک‌خان جنگلی شمایل یک‌خانه‌ی اصیل و قدیمی این شهر را نشان می‌دهد. در یک طبقه از این خانه یک نمایشگاه دائمی کتاب و در طبقه‌ی دیگر دکوراسیون خانه‌ای که در سال‌ها پیش میرزا کوچک‌خان در آن می‌زیسته است را ملاقات می‌کنید.
  • سبزه‌میدان: سبزه‌میدان قلب بازار رشت است. از سبزه‌میدان به هر کجای رشت نزدیک هستید، به‌خصوص به بازارها و مسیرهای سنگ‌فرش شده‌ی پیاده‌روی آن.
  • کتابخانه ملی رشت: این کتابخانه‌ی دوست‌داشتنی اولین کتابخانه‌ی ملی ایران است که در سال 1306 توسط محمدعلی تربیت برپا شده است. در این کتابخانه بسیاری از نسخه‌های خطی کتاب‌ها را می‌شود از نزدیک دید، به‌علاوه‌ یک مجموعه وسیع از کتاب‌هایی ماندنی.
  • میدان شهرداری رشت: یکی از زیبایی‌های شهر رشت میدان تماشایی آن است که امروز تبدیل به نمادی برای این شهر شده است. تمام خیابان‌های این میدان تاحدودی در اطراف آن سنگ‌فرش‌شده و مناسب برای گردش و خرید هستند.

عکاسی در رشت بازار

Pickles and lemon juice in Rasht market

بازار سنتی رشت با غرفه‌هایی که از میوه و سبزی‌ها و ترشیجات لبریز شده‌اند، یک موقعیت بی‌نظیر را برای عکاسی از زندگی روزمره‌ی مردمان این شهر فراهم کرده است. لابه‌لای این مردم قدم بزنید و از هر موقعیتی برای عکاسی استفاده کنید، اگر باران هم بزند که غوغا می‌شود. در نزدیکی غروب که چراغ‌های غرفه‌ها روشن می‌شود جشنی برپا می‌شود که بیایید و ببینید! این دقیقاً منظره‌ای است که لازم دارید برای گرفتن بهترین قاب‌ها از بازار سنتی رشت. از ردیف میوه‌فروش‌ها و سینی‌های پر میوه‌شان یک قاب بردارید. از بطری‌های چیده شده‌ی آبغوره و آب‌لیموی طبیعی عکس بگیرید و از سینی که رویشان انواع ترشیجات خوش‌رنگ را چیده‌اند، عکاسی کنید. شاید هم بتوانید از یک مغازه‌دار در این بازار با یک لبخند زیبا قابی به یاد ماندنی بسازید اما یادتان باشد قانون عکاسی از مردم محلی، اجازه گرفتن از آنها است.

سفر رفتن جدا از تفریح کردن زمانی مفید است که بتواند ما را بیشتر با آداب‌ورسوم شهرهای مختلف آشنا کند. چه گردشی مناسب‌تر از بازارگردی برای این کار سراغ دارید؟ پس در میان بازار بزرگ رشت قدم بزنید و در آن همه رنگ و عطر و لباس‌های محلی و لهجه‌های دوست‌داشتنی برای لحظاتی فرهنگ اصیل گیلان را تجربه کنید.

نوشته های مشابه
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز