ورود
magnificent waterfall Visadar

آبشار ویسادار؛ جاذبه طبیعی و بکر استان گیلان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بیایید به دل جنگل‌های هیرکانی بزنیم تا یکی از زیباترین و خیره‌کننده‌ترین مکان‌های گیلان را به تماشا بنشینیم. نام آن آبشار ویسادار است و به‌عنوان سومین آبشار مرتفع استان گیلان شناخته می‌شود. سفر به ویسادار به‌قدری جذاب و هیجان‌انگیز است که حیف است خاطره‌ی آنرا برایتان بازگو نکنیم.

از بالا نگاه کنی یا پایین فرقی نمی‌کند. حس ترس به جانت خواهد نشست! یک آبشار 15 متری و نیم‌دایره‌ را تصور کن که از دل‌سنگ‌ها و صخره‌ها می‌جوشد تا خود را به رودخانه برساند. اینجا آبشار ویسادار گیلان است. اگر از بالا به پایین نگاه کنی، گودالی عظیم خواهی دید که عمق آن مشخص نیست. صدای خروشان آبی که با فشار فراوان به رودخانه سرازیر می‌شود ترست را بیشتر خواهد کرد. پایین آبشار چه خبر است؟ تصور کن فشار آب چقدر بوده که توانسته از دل‌سنگ عبور کند؟ می‌توانی زیر این فشار آب شنا کنی؟ ابهت و زیبایی این آبشار از پایین صد برابر بیشتر است! با یوتراوز همراه شو تا باهم به جنگل‎های سرسبز گیلان سفر کنیم. به آبشار ویسادار.

آنچه از آبشار ویسادار در خاطره سفر یوتراوز می‌خوانید:

به ویسادار برویم تا...

به ویسادار می‌رویم تا نمایی خیره‌کننده از آن داشته باشیم؛ صدای ریزش آب از بلندای آبشاری در دل جنگلی سرسبز همراه با پیچک‌هایی که عاشقانه درختانش را در آغوش کشیده‌اند را در کنار آواز پرندگان به تماشا و سکوت می‌نشینیم. لحظه‌ای را تصور کن که نور خورشید از لابه‌لای شاخ‌وبرگ درختان به زمین می‌تابد؛ قایم‌موشک بازی نور و سایه دیدنی نیست؟ ویسادار را سومین آبشار مرتفع استان گیلان می‌نامند. آبشاری که شکل خاص دیواره صخره‌ای آن همچون «باداب‌سورت»، زاده هنر طبیعت است و چه هنرمندی ماهرتر از طبیعت سراغ دارید؟ آبی که از «رودخانه لمیر» می‌آید از فراز ساختاری سنگی به شکل نیم‌دایره، بر روی دیواره‌‌های صخره‌ای جاری می‌شود. آب باعث شده این دیواره‌ها به‌صورت لایه‌لایه روی‌هم قرار بگیرند. پس از سقوط آب در حوضچه‌ای می‌ریزد که شبیه یک گودال فضایی مخوف و ترسناک است. دل رفتن به این آبشار رادارید؟

forests around Visadar waterfall

راه‌های رسیدن به ویسادار

گیلان، رشت، رضوان‌شهر، پره سر و درنهایت ویسادار است که انتظار شمارا می‌کشد. ویسادار در 16 کیلومتری شهر پره سر و بین هشت پر تالش و رضوان‌شهر واقع‌شده است.۳۰ کیلومتر بعد از تالش به این آبشار خواهی رسید.
رضوان‌شهر در شمال غربی استان گیلان و در میان سواحل دریای خزر و رشته‌کوه‌های سرسبز تالش قرار دارد. از هر طرف که به این شهر زیبا بروی کلی جاذبه برای دیدن خواهی داشت. اگر شمال را برای رفتن انتخاب کنی به دریای خزر خواهی رسید، غرب بروی به شهر خلخال و جاده رؤیایی اسالم خلخال معروف، جنوب که دیگر با ماسال خود دنیایی است و اما شرق با بندر انزلی به پایان می‌رسد.

از جنگل تا آبشار

رانندگی در مسیر ویسادار تو را خسته نخواهد کرد. دو طرفت کوه‌هایی است که لباسی از درختان سرسبز و قد برافراشته پوشیده است، کلبه‌های چوبی هر از چند گاهی در اطراف دیده می‌شود که می‌تواند تو را مهمان چای آتشی، بلال و یا حتی غذایی گیلکی کند، مردمی که کنار رودخانه بساط پیک‌نیک پهن کرده و از آرامش آن لذت می‌برند، گاوهایی که بی‌تفاوت به تو گاهی میان جاده ظاهر می‌شوند و تو باید صبر کنی تا آن‌ها خرامان‌خرامان عبور کنند، شاید هم‌دلشان بخواهد همان وسط بایستند، پس حواست شش‌دانگ به جاده باشد.

pristine nature of Gilan


نیم ساعتی که گذشت به آبشار خواهی رسید. صدای آب می‌آید اما چیزی دیده نمی‌شود! از پله‌ها پایین برو، یک بلالی و یک بساطی کوچک سوغاتی آنجا خواهی دید. سمت چپ پله‌هایی است که به رودخانه می‌رسد و سمت راست پلی فلزی است که تو را به آن سمت رودخانه می‌برد. شاید این پل فلزی زیباترین منظره از ویسادار را داشته باشد. عظمت آن تو را مجذوب خواهد کرد. روی پل کلی آدم ایستاده‌اند که مشغول عکاسی هستند، حواست به گوشی‌ات باشد چراکه این پل ارتفاع زیادی دارد! آن‌طرف رودخانه بساط غرفه‌های صنایع‌دستی و آش دوغ برپاست. عکس یادگاری بالباس گیلکی دوست داری؟ لباس گیلکی و آبشار ویسادار به نظر خاطره ساز می‌آید. امتحانش کن.

چرا ویسادار را ویسادار می‌نامند؟

ویسادار یک کلمه‌ی تالشی به معنای سایه درخت بید است و از آن‌جاکه مسیر رسیدن به آبشار پر از درخت‌های بید بلند است آن را ویسادار نام‌گذاری کرده‌اند.

فصل مناسب برای دیدن ویسادار

گیلان آن‌قدر زیبا است که هر فصلش تماشایی و دیدنی است. از بهار و تابستان سرسبزش گرفته تا پاییز هزار رنگ و لباس سفید زمستانی‌اش بر تن درختان جنگل که دلبری‌ها دارد. برای دیدن ویسادار همیشه فرصت خواهی داشت. از فروردین تا آبان، اما اگر هوس رفتن در زمستان را داشتی بدان زیبایی‌های منحصربه‌فردی را از ویسادار خواهی داشت. در زمستان با خودت حتما تجهیزات کاملی بردار که مطمئنا سختی بیشتری برای رسیدن به مقصد خواهی داشت. اما بدان ارزشش را دارد!

Lemir river of Gilan

جاذبه‌های دیدنی اطراف آبشار ویسادار

بعد از تماشای ویسادار بیایید سری هم به اطراف آن بزنیم ببینیم چه خبر است! نکند جایی را از دست بدهیم، که گیلان هزار رنگ و هزار نقش است! به فاصله بیست دقیقه از آبشار ویسادار جنگل گیسوم قرارداد. جنگلی با درختانی که آغوش گشوده‌اند تا جاده‌ای رؤیایی برایت بسازند. گیسوم ساحل و دریا زیبایی نیز دارد که می‌توانی در آن کمی قایق‌سواری کنی. قلعه لیسار را به لیست آرزوهایت اضافه کن. قلعه‌ای در تالش که در ارتفاع 80 متری از زمین واقع‌شده است.

نوشته های مشابه
 • تماشای قله درفک از اقامتگاه بومگردی بام رودبار

  اقامتگاه بومگردی بام رودبار جزو آن دسته از اقامتگاه‌های بومگردی معروف و خاص در شهرستان رودبار است. اگر به رودبار سفر کنید و قصد اقامت داشته باشید، به طور قطع محلی‌ها این اقامتگاه بوم‌گردی را به شما معرفی می‌کنند و حسابی از آن تعریف می‌کنند. بام ‌رودبار در دل طبیعت سرسبز روستای ییلاقی ‎دارستان واقع شده است. پس با انتخاب آن روستاگردی جذابی چشم‌ انتظار شما است.

 • قلعه رودخان، دژی نظامی در دل جنگل‌های گیلان

  گیلان در لیست مقصدهای گردشگری معروف ایران قرار دارد و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است. قلعه رودخان یک جاذبه تاریخی شگفت‌انگیز در شهرستان فومن است که در میان درختان سربه‌فلک کشیده جنگل‌های سرسبز گیلان پنهان‌شده است. هرساله گردشگران زیادی به قصد بازدید از قلعه رودخان راهی شهرستان زیبای فومن می‌شوند.

 • ماسال؛ از طبیعت‌گردی تا دیدار با جوامع بومی

  ماسال از شهرهای دیدنی و بکر استان گیلان است که به «بهشت گمشده» نیز شهرت دارد. این شهر مقصدی عالی برای طبیعت‌گردی، روستاگردی، جنگل‌نوردی و تجربه سبک‌زندگی بومی است چراکه بهترین چشم‌اندازهای طبیعی را در خود جای داده است. شهری که در میان ارتفاعات تالش جاخوش کرده و از هرچه یک طبیعت‌‌گرد بخواهد برای سفر او مهیا است.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز