ورود
	tonekabon natural attractions

از جاذبه‌های طبیعی تنکابن چه می‌دانید؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

تنکابن سرسبز با طبیعت چشم‌نواز در غرب استان مازندران قرار دارد. این شهر که داستان‌ها با خود دارد شهر پل‌های قدیمی و طبیعت بکر و دوست‌داشتنی است. تنکابن جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که در میان آن‌ها دشت دریاسر و جنگل‌های دوهزار و سه هزار گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. دشت دریاسر یا بهشت اردیبهشتی ایران، جاذبه‌ای است که زیباییش در وصف نمی‌گنجد.

شهسوار به معنای شوالیه که امروزه آن را تنکابن می‌نامند، چیزی فراتر از جنگل، ییلاقات و جاده‌های سرسبز دارد! شهر مرکبات، قطب پرورش ماهی در ایران و بزرگترین مرکز پرورش انواع گل از زیبایی‌های تنکابن است. تنکابن درهم تنیده از تاریخ و طبیعت است، پل‌هایی به قدمت پهلوی، جنگل‌های معروف و باصفای دوهزار و سه هزار و دشت بهشتی آن که تو را ترغیب به رفتن و دیدن از تنکابن همیشه زیبا خواهد کرد. بهشت اردیبهشتی ایران نام دیگر دشت دریاسر تنکابن است؛ دریاسر کجاست؟ چطور به دوهزار برویم و کلی سوال دیگر؟ با یوتراوز همراه باشید تا «جاذبه‌های طبیعی تنکابن» را ببینیم، سری به دشت اردیبهشتی ایران و جنگل‌های دو هزار و سه هزار آن در تنکابن سری بزنیم.

آنچه از دیدنی‌های طبیعی تنکابن می‌خوانید:

تنکابن، دوهزار و در نهایت عسل محله

به تنکابن که رسیدید در مسیر جاده دو هزار می‌روید تا به دوراهی امام‌زاده قاسم برسید. سمت چپ انتهای روستای عسل محله مسیری است که شما را به دره می‌رساند. اما نه به همین آسانی؟ خود را آماده کنید تا یک ساعت پیاده‌روی میان تپه‌ها سرسبز و چشمه‌های خروشان داشته باشید و در جنوبی‌ترین قسمت تنکابن بتوانید به تماشای دشت دریاسر در شمال کشور برسید و محو تماشای زیبایی‌های بی‌نظیرش شوید.
وارد دشت که شوید، دشتی محصور شده در میان کوه‌ها؛ گویی به قلعه‌ای زیبا و سرسبز پا گذاشته‌اید. دشت بهشت اردیبهشتی ایران با آن فرش زرد رنگ خود در بهار تابلویی می‌شود خوش نقش‌ونگار که توصیف زیبایی‌اش در کلمات نمی‌گنجد. شب اما دریاسر دنیای دیگری دارد؛ آن زمان که در آسمان صاف این دشت می‌توانید فرشی از ستاره را ببینی و ساعت‌ها در سکوت به تماشای این زیبای رویایی بنشینید. شانس که کمی یارتان باشد شهاب سنگ‌ها با آن همه نور چشمک زنان از جلو چشمانتان عبور خواهند کرد. دریاسر از یک طرف به قله سیالان سرسبز می‌رسد و از سویی دیگر به یخچال‌های طبیعی الموت؛ خشچال و کندیگان نیز از دیگر نگهبانان این دشت بکر هستند.

چه شد که دریاسر، دریاسر شد؟

walk on daria sar

اردیبهشت که شد؛ دریاسر بهشتی می‌شود که بیا و ببین! آب‌وهوای مطبوع، گل‌های زرد میان چمن‌های سبز؛ ترکیب رنگ سبز و زرد چه دلبرانه است. هنرمندتر از طبیعت داریم؟ کلی چشمه‌های روان در دشت دریاسر خواهی دید که از هر سو جاری شده و دلیلی برای بوجود آمدن زیبایی‌های این بهشت تنکابنی شده‌اند. این چشمه‌های با برکت در بهار به قدری میان دشت شناور می‌شوند که به سختی خواهید توانست مکان خشکی پیدا کنید. وجود رودخانه پرآب وسط دشت دریاسر که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد زیبایی‌های این دشت را کامل کرده است.

در دریاسر چه کار کنیم؟

dom asab tree in daryasar

زمانی‌که از جاده پر پیچ و خم محصور شده با درختان گذشتید و به عسل محله رسیدید؛ تازه شروع یک پیاده‌روی نفس‌گیر اما دل‌انگیز است. یک پیاده‌روی متفاوت در جاده‌ای رویایی. گل‌های زرد رنگ بابونه، چشمه‌سارهای جوشان، کوه‌های بلندی که تماشای دریاسر از بالای این کوه‌ها نمایی دیگر دارد، رودخانه خروشان که از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرد و جنگل‌‌های انبوه با درختان ازگیل و آلوچه جنگلی همه یعنی طبیعت زیبا و دیدنی دشت دریاسر تنکابن.

چه زمانی به دشت دریاسر تنکابن برویم؟

daryasar plain

وقتی می‌گوییم بهشت اردیبهشتی ایران دیگر جای هیچ فکری نیست! در بهار و بهاری‌ترین ماهش یعنی اردیبهشت سری به دشت دریاسر بزنید. آن زمان که چشمه‌های جوشان از کف دشت جاری می‌شوند و رنگ سبز دشت به نهایت خود می‌رسد؛ آن‌گاه گل‌های زرد عروس زردپوشی می‌شوند میان این‌همه سبزی و با هر نسیم بهاری دلبری‌ها برایت خواهند کرد. دریاسر در اردیبهشت بهشتی می‌شود برای گروه‌های کوهنوردی که از سراسر ایران مهمان تنکابن می‌شوند. این‌که بهار بهترین فصل بازدید از دریاسر است قبول! اما پاییز این فصل هزار رنگ را نمی‌توان بی‌خیال شد. زمانی که فصل جدایی و دل‌کندن برگ‌ها از درختان است، در دریاسر برگ‌ها می‌ریزند و فرشی رنگارنگ زیر قدم‌هایت می‌شوند. پس فصل دلبرانه پاییز در دشت دریاسر را فراموش نکنید. این هم یک ویدئوی زیبا از جاهای دیدنی تنکابن در آپارات. 

برای رفتن به دریاسر با خود چه ببریم؟

خب قبلا گفتیم که برای رسیدن به دشت دریاسر نیاز به پیاده‌روی تقریبا زیادی است، پس حتما یک کفش مناسب و مخصوص برای پیاده‌روی همراهت داشته باشید. این دشت جان می‌دهد برای یک کمپ جانانه! پس لباس گرم، موادغذایی و مهم‌ترین وسیله برای ثبت لحظات یعنی دوربینتان را فراموش نکنید. اگر ترس از ماندن در طبیعت را دارید، بدانید که تنکابن هتل‌های خوبی دارد که می‌تواند برایتان مناسب باشد.

جنگل‌های دوهزار تنکابن

دوهزار ساحره‌ای زیبا با موهای پریشان است که کافیست یک‌بار پا به افسونش بگذارید و تا آخر عمر شیفته دلبری‌ها و طنازی‌هایش شوید. این جنگل بکر و مه‌گرفته که در ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا قرار گرفته است؛ به واسطه ارتفاعات و پوشش گیاهی خاص خود تبدیل به مکانی دوست‌داشتنی و شگرف برای طبیعت دوستان شده است. با هر قدم در این جنگل آرامشی محض به ذهنتان تزریق می‌شود و همراه با صدای آواز پرندگان و آبشارهای خروشان ماهی‌ورزان و چشمه گرخانی تجربه‌ای وصف نشدنی را برایتان رقم می‌زند.

چطور به جنگل‌های دوهزار برویم؟

مسیر رسیدن به دوهزار یکی از زیباترین مسیرهای تنکابن است، برای رسیدن به این منطقه که جزو ارتفاعات شهرستان تنکابن است باید به خرم‌آباد که شهر کوچکی در جنوب تنکابن است، بروید. وارد این جنگل اسرارآمیز که بشوید رودخانه‌ زیبایی را در میان دره‌ای خواهید دید که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه گرفته است. هر چه ارتفاع بیشتر می‌شود درختان سربه‌فلک کشیده‌ بیشتری را خواهید دید که در دوطرف جاده همدیگر را در آغوش کشیده‌اند. مه و نم ‌باران این جاده را رویایی‌تر می‌کند. خزه‌های خوشرنگ روی سنگ‌ها و درخت‌ها بسیار تماشایی است. این جنگل شهرت بسیاری به ماهی‌های قزل‌آلای خوشمزه‌اش دارد؛ طعم ماهی کباب آن هم میان جنگل دوهزار فراموش نشدنی است!

همسایه‌های زیبا و شکم‌گردی در دوهزار را فراموش نکنید!

برای رسیدن به دوهزار خود را به عسل محله برسانید و با داشتن تجهیزات مناسب راهی قله‌‌ی سیالان شوید. رسیدن به این قله تقریبا پنج ساعت زمان خواهد برد؛ بعد از آن می‌توانید وارد دشت رویایی دریاسر شوید. منطقه‌ی پرآب هرسنگ با آن چشمه‌های طبیعی نیز برای کمپ بسیار مناسب است. یکی دیگر از مکان‌های دیدنی پارک و هتل جنگلی چالدره است که در خود دوهزار قرار گرفته است. چالدره پوشیده از جنگل‌های انبوه با گونه‌های متفاوتی از گیاهان مانند: درختان توسکا، افرا، لرگ، گون و خزه‌هایی است که طبیعتی رنگارنگ را در این پارک به تصویر کشیده‌اند. این پارک کلبه‌های چوبی زیبایی دارد که با داشتن امکانات لازم می‌تواند برای مسافران و گردشگران بسیار مناسب باشد. رستوران بزرگی که 24 ساعته باز است نگرانی شما را در این جنگل کم خواهد کرد. یک استخر پرورش ماهی قزل‌آلا نیز در جنگل دوهزار است که گردشگران می‌توانند در آن‌جا ماهی تازه تهیه و نوش‌جان کنند. هتل سیالان دوهزار یکی دیگر از آن مکان‌های دیدنی در دوهزار است که می‌تواند برای اقامتی دلپذیر مناسب باشد. در کنار طبیعت سری به تاریخ و موزه دوهزار بزنید تا با فرهنگ این مردم بیشتر آشنا شوید. این موزه دارای 6 اتاق با 2 ایوان بزرگ است که دارای دیوارهای کاهگلی است.

ییلاقی بکر به نام جنگل‌های سه هزار

شاید بکر و دست‌نخوردگی سه‌هزار آن را به یکی از زیباترین جاذبه‌های تنکابن تبدیل کرده است! سه هزار سرسبز با داشتن جنگل‌های مرتفع، چمن‌زارها و رودخانه‌های متعدد بسیار دیدنی و تماشایی است. نام قدیمی آن هراز است و دارای سه رود اصلی؛ شلف‌رود، گرمارود و مرانرود است. سه هزار پر از درختان بلندقامت و کهنسالی است که مسیری سرسبز و رویایی را بوجود آورده‌اند. صدای طنین‌انداز آب رودخانه سه هزار شنیدنی است! حال زمان آن است کمی قدم بزنید و به آواز پرندگان گوش بسپارید.

چطور به جنگل‌های سه هزار برسیم؟

se hezar forest park

از آن جایی‌که جنگل‌های دوهزار و سه هزار توسط کوه‌های بلندی از هم جدا شده‌اند دارای مسیرهای متفاوتی نیز هستند. دو مسیر برای رسیدن به سه‌هزار خواهی داشت:
تهران، جاده چالوس، تنکابن، خرم‌آباد و در نهایت سه هزار و مسیر دیگر از تهران، قزوین، گرمارود گذشتن و رسیدن به سه هزار زیبا است. حواستان باشد که در زمستان کمی عبورومرور سخت است اما در بقیه فصل‌های سال سه هزار جاده زیبایی دارد که شما را مدهوش زیبایی‌های خود خواهد کرد. روستاهای منطقه سه هزار شامل بخش جنگلی و کوهستانی است.

جنگل‌های سه‌هزار و امکاناتش

سه هزار نیز همانند جنگل‌های دوهزار تعداد زیادی هتل، استخر پرورش ماهی، کافه‌های سنتی و پارک جنگلی دارد که برای پیک‌نیک و بساط جوجه کباب و جوجه جان می‌دهد. اما چیزی که سه هزار را از دوهزار متمایز می‌کند و گردشگران بیشتری را به خود جذب می‌کند؛ هموار بودن زمین در سه هزار است. روستاهای سه هزار که هنوز هم بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند از جاذبه‌های زیبا این منطقه هستند. خانه‌هایی که بوی زندگی می‌دهند؛ بوی چای آتشی و چارقد رنگارنگ بانوان روستایی همه نشان از شعر معروف سهراب دارد! این‌جا عجیب زندگی جریان دارد.

گوشه دنج جهان است روستا
خلوت باغ جنان است روستا
دشت و صحرایش همیشه نوبهار
جلوه رنگین کمان است روستا

شاید این مطلب و این کلمات برای توصیف تنکابن کم باشد، که زیبایی در کلمات نمی‌گنجد. به تنکابن سفر کنید و لحظات رویایی برای خود بسازید. اما فراموش نکنید این طبیعت باید سال‌ها برای نسل‌های آینده بماند؛ همین‌قدر زیبا، همین قدر بکر و دست نخورده! پس کمی بیشتر حواستان به طبیعت باشد و حتما با خود پلاستیک زباله به‌همراه داشته باشید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز