ورود
جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

جزیره ناز را می‌توانیم یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم بدانیم که در دل آبهای خلیج فارس قرارگرفته و با استفاده از امکانات و تفریحات هیجا‌ن‌انگیزش، می‌تواند میزبان خوبی برای چندساعت از سفر شما به جزیره قشم باشد. در این مقاله می‌توانید جزیره ناز را بیشتر بشناسید.

جزیره ناز یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قشم در استان هرمزگان است که هرساله گردشگران زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند و لذت قدم زدن در بستر آب‌های خلیج فارس را به آن‌ها هدیه می‌کند. این جاذبه گردشگری نه تنها به‌عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جزیره قشم به‌شمار می‌آید، بلکه عضو مجموعه ژئوپارک قشم هم هست و می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازدید در طول سفرتان به جزیره قشم باشد. در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز قرار است به سراغ جزیره ناز قشم برویم و همه اطلاعاتی که باید قبل از رفتن به این جزیره بدانید را با شما درمیان بگذاریم.


درباره جزیره ناز قشم می‌خوانید:جزیره ناز قشم کجاست؟

جزیره ناز در قسمت جنوب شرقی جزیره قشم و در دل آب‌های خلیج فارس در استان هرمزگان قرارگرفته است. این جزیره در فاصله کمی نسبت به ساحل قشم قراردارد و در زمان جزر آب دریا، می‌توانید به‌راحتی با پای پیاده خودتان را به آن برسانید. در ادامه می‌توانید موقعیت دقیقه جزیره ناز را روی نقشه ببینید:

 • آدرس جزیره ناز قشم : فاصله جزیره ناز تا قشم 24 کیلومتر است و دقیقا در جنوب شرقی جزیره قشم واقع شده است.
چگونه از قشم به جزیره ناز برویم؟

برای این‌که بتوانید از قشم به جزایر ناز بروید، مسیرهای متفاوتی پیش‌روی شماست که در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم. در بررسی این مسیرها، سه‌نقطه شناخته‌شده درمیان گردشگرانی که به قشم سفر می‌کنند را درنظر گرفته‌ایم.

🚢مسیر جزیره ناز قشم از اسکله شهید ذاکری

اگر از طریق اسکله شهید ذاکری وارد جزیره قشم شدید و می‌خواهید به جزایر ناز بروید باید به سمت جنوبی بلوار آزادگان حرکت کرده و وارد جاده دریا شوید. شما در مسیرتان ساحل طلایی و سازه اسکله نفتی را هم پیش رو دارید که باید از آن‌ها هم بگذرید تا به پارکینگ ساحل ناز برسید. حالا می‌توانید با گذاشتن ماشین‌تان در پارکینگ به اسکله رفته و سوار بر قایق‌ها خود را به جزایر ناز برسانید.

🚗 مسیر جزیره ناز قشم از شهر درگهان

اگر هتل‌های درگهان را برای اقامت انتخاب کرده‌اید و حالا در درگهان قشم هستید، برای رفتن به جزایر ناز قشم دو مسیر مختلف پیش رویتان است. در مسیر اول باید از درگهان به سمت روستای رمچا بروید و پس از عبور از این روستا خود را به جاده دریا برسانید. در مسیر دوم نیز باید در حاشیه روستاهای زیرانگ، گیاهدان و رمکان رانندگی کنید و نرسیده به روستای سوزا، به سمت جاده دریا بپیچید.

✈ مسیر جزیره ناز قشم از فرودگاه قشم

اگر تازه از هواپیما پیاده شده‌اید و طبق برنامه‌هایتان اولین‌جایی که می‌خواهید ببینید، جزیره ناز است؛ باید از فرودگاه قشم خودتان را به دوراهی دیرستان برسانید. از روستاهای جیجیان و رمکان عبور کرده و قبل از رسیدن به روستای سوزا، وارد جاده دریا شوید.


بهترین زمان برای رفتن به جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم

همانطور که می‌دانید؛ جزیره ناز در بخش‌ جنوبی کشورمان قراردارد و آب‌وهوایی گرم و شرجی دارد.پس بهتر است روزهای میانی پاییز تا اواسط بهار را برای رفتن به این جزیره انتخاب کنید؛ تا جدای از این‌که از آب‌وهوای معتدل جزیره ناز در این روزها لذت می‌برید، می‌توانید از تماشای منظره زیبایی که لاکپشت‌ها و پرندگان مهاجر در این فصل‌ها در جزیره ناز به وجود می‌آورند هم به‌وجد بیایید.

البته فراموش نکنید که فصل‌هایی پاییز و زمستان جزو فصل‌های پر سفر در جزیره قشم هستند و به طبع جزیره ناز هم قرار است همین‌قدر شلوغ باشد. اما مطمئن باشید آب‌وهوای خوب و منظره زیبای جزیره ناز در این روزها باعث می‌شود شلوغی جزیره چندان به چشم‌تان نیاید و از سفرتان لذت ببرید.

چه زمانی به جزایر ناز برویم؟

وقتی که آب دریا در وضعی جزر قراردارد و پایین می‌آید، می‌توانید به جزیره ناز بروید. جزرومد تقریبا 6 ساعت زمان می‌برد. البته این تکنه را هم به‌خاطر داشته باشید که وقتی جزر اتفاق می‌افتد، حدودا سه ساعتی باید منتظر بمانید تا دریا عقب برود و بتوانید از مسیری که پیش رویتان باز می‌شود، خود را به جزایر ناز برسانید.

در طول زمان حضورتان در جزیره ناز هم باید حواستان به زمان جزر و مد دریا باشد، چرا که اگر به هردلیلی نتوانید تا قبل از بالا آمدن آب از جزیره ناز خارج شوید، باید تا زمان جزر و مد بعدی در همین جزیره بمانید. پس پیشنهاد می‌کنیم یک ساعت قبل از شروع مد آب دریا، جزیره ناز را ترک کنید.

اگر از زمان جزرومد اطلاعی ندارید می‌توانید با بومیان جزیره صحبت کنید یا برای اطمینان بیشتر از جداول دریانوردی استفاده کنید. نرم‌افزارها و برنامه‌های موبایل مختلفی مثل Ncc tide یا سایت‌هایی مثل Tide-forecast و Tides4fishing هم هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید متوجه زمان جزرومد دریا شوید.

وقتی به جزیره ناز می‌رسید، 4 ساعتی فرصت دارید تا تفریح کرده و عکس بگیرید و از نمای دلپذیر بالای صخره‌ها هم لذت ببرید. پیشنهاد می‌دهیم به دلیل کمبود وقت از قبل برای رفتن به این جزیره برنامه‌ریزی کنید تا وقتی به آن‌جا رفتید دقیقا بدانید که چه کارهایی قرار است انجام دهید.

معرفی جزیره ناز در قشم

جزیره ناز قشم

جزایر ناز مساحتی 3 هکتاری دارند و شامل دو جزیره مختلف صخره‌ای هستند که هیچ ساحل شنی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد. ارتفاع هرکدام از صخره‌های این جزیره، چیزی نزدیک به 10 متر است. حالا تصور کنید که بالای یک صخره در ارتفاع 10 متری دریا ایستاده‌اید و برخورد امواج با سنگ زیر پایتان را تماشا می‌کنید. می‌توانید هیجان وصف‌نشدنی این لحظه را تصور کنید؟!

ویژگی‌های جزیره ناز قشم

وقتی که دریا در حالت جزر قرار می‌گیرد، نمای جالب و شگفت‌انگیزی را می‌بینید که شن‌های نقره‌ای و درخشان کنارشان جلوه بیشتری به آن‌ها می‌بخشند. باریکه شن‌های درخشان را بومیان جزیره قشم تامبولو نامگذاری کرده‌اند که بعد از گذشتن از آن‌ها، به جزیره ناز می‌رسید. این باریکه مسطح بوده و وقتی داخل آن قدم می‌زنید، نمای برخورد موج‌های خروشان دریا با صخره‌ها لذتی بسیار درون‌تان وجود می‌آورند که غرق تماشای آن‌ها می‌شوید.

امکانات جزایر ناز در جزیره قشم

در جزایر ناز نباید انتظار امکانات خیلی پیشرفته و مدرنی داشته باشید چراکه می‌توانیم بگوییم یکی از جزیره‌های محروم کشور به‌شمار می‌آید. البته امکانات موجود در این جزیره، می‌توانند رضایت شما را برای چندساعت حضور در جزیره ناز برآورده کنند، پس نگران نباشید. در ادامه امکانات جزیره ناز را به شما می‌گوییم:

 • سرویس‌های بهداشتی
 • دست فروش‌های خوراکی و صنایع‌دستی
 • پارکینگ
 • برق

علت نامگذاری جزایر ناز

جزیره ناز قشم

اما چرا نام این جزایر را ناز گذاشتند؟ درست فکر کردید، این جزایر ناز زیادی دارند و دریا باید همیشه ناز آن‌ها را بکشد. اما چطور؟ با بالا آمدن سطح آب دریا، فقط وقتی که در سواحل جزیره قشم هستید می‌توانید جزیره ناز را ببینید اما با پایین آمدن سطح آب راه باریکه‌ای ایجاد شده و شما می‌توانید این راه باریکه را حتی با پای پیاده هم طی کنید. گویی جزیره ناز عادت دارد همواره به دریا رخ نشان داده سپش از او رخ بگیرد تا دریا را در حسرت دیدار خودش نگه‌دارد. دریا هم برای این وصال باید از جزیره ناز دلجویی کند و به قول معروف ناز آن را خریدار باشد.

البته مردم محلی به جزیره ناز قشم "دو‌کرده" هم می‌گویند. معنی دوکرده در گوش محلی یعنی جایی که نصف روز در خشکی و صف روز در آب است.

تفریحات جزایر ناز قشم

حالا از صحبت در مورد ویژگی‌ها و امکانات جزیره ناز می‌گذریم و به تفریحات این جزیره می‌پردازیم. این جزیره دقیقا چه تفریحاتی برای توریست‌ها دارد می‌توانید با آن‌ها سرگرم شوید؟ این سوالی‌ست که در ادامه این مقاله پاسخش را پیدا می‌کنید:

پیاده‌روی در دریا

جزیره ناز قشم

همان اول که قصد رفتن به جزیره ناز را دارید، زیباترین تفریح این جزیره به استقبال شما می‌آید و آن هم چیزی نیست جز پیاده‌روی در دریا! فرصت تجربه کردن پیاده‌روی آن هم در دل دریا چیزی نیست که همیشه شانس استفاده از آن‌را داشته باشید؛ پس با اشتیاق دل به دریا بزنید و نگران غرق شدن هم نباشید چون آب در زمان جزر شاید فقط تا مچ پایتان را در بر بگیرد.

صدای آب‌های دریا و برخورد موج‌های آن با صخره‌ها در حین پیاده‌روی، تماشای دریا و موجودات دریایی مثل صدف‌ها، خرچنگ‌ها یا جلبک‌ها و حس خوب خیس شدن پاها در آب‌های دریا چیزی نیست که بتوانید به‌راحتی از کنارشان در جزیره ناز بگذرید.

عکاسی

جزیره ناز قشم

همان‌طور که گفتیم منظره‌ای زیبا در بالا صخره‌های جزیره ناز قشم انتظارتان را می‌کشد، این منظره چشم‌اندازی خاص و منحصر به فرد از آب‌های نیلگون خلیج فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک، ساحل قشم و اگر در زمان مناسبی به آن‌جا بروید غروب خورشید را به چشم‌هایتان هدیه می‌دهد. دوست ندارید که این صحنه‌های خاطره‌انگیز را در قالب تصویر ثبت کنید؟ پیشنهاد می‌کنیم حرفه‌ای‌ترین دوربین عکاسی‌تان را همراه خود به جزیره ناز قشم ببرید و در آن‌جا عکس‌هایی هنری بگیرید تا هر بار که آن‌ها را دیدید، به یاد خاطرات خوش سفرتان بیفتید.

ماهی‌گیری

برای لذت بردن از ماهی‌گیری ساعاتی را برای رفتن به جزیره ناز قشم در نظر بگیرید که کمتر کسی به آن‌جا می‌رود تا شلوغی کمتر باشد و ماهی‌ها به جزیره نزدیک شوند. شما می‌توانید با به همراه بردن تجهیزات مورد نیاز در کنار ساحل بنشینید و علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های جزیره ناز، مشغول ماهی‌گیری شوید. اگر خوش‌شناس باشید و ماهی در تله‌تان گرفتار شود، می‌توانید با دستورپخت آشپزهای جنوبی، یک ماهی خوشمزه را نوش‌جان کنید.

نقاشی حنا روی دست‌ها

این تفریح مخصوص خانم‌های خوش‌ذوق و سلیقه‌ای‌ست که حتی در زمان تفریح در جزایر ناز باز هم به زیبایی‌شان اهمیت می‌دهند. اگر شما هم به نقاشی و طرح‌های حنا روی دست علاقه‌دارید می‌توانید به سراغ هنرمندانی بروید که در جزیره ناز هستند و طراحی حنا می‌کنند. آن‌ها چنان با سلیقه و حرفه‌ای این طرح‌ها را روی دست‌هایتان می‌کشند که هیچ‌وقت نمی‌خواهید اثر طرح‌ها پاک شوند.

آفرود‌سواری در جزیره ناز

برای آفرود‌سواری اول از همه چیز باید مهارت رانندگی داشته باشید تا بتوانند خودرویی را در جزیره قشم کرایه کرده و به جزایر ناز بروید. وقتی‌که با خودروتان به جزایر ناز می‌روید، شن‌های خیس این جزیره به شما چشمک می‌زنند تا روی آن‌ها با ماشین‌تان حرکات نمایشی انجام دهید و از لذت دریفت و چرخاندن ماشین در دل این شن‌ها بهره‌مند شوید.

در زمان آفرود‌سواری باید به این نکته‌ها توجه کنید:

 • مراقب باشید در منطقه آفرودسواری‌تان توریست‌ها و گردشگران در حال پیاده‌روی نباشند.
 • به زمان جزرومد آب حتما در حین آفرود‌سواری وقت کنید.
 • شن‌های خیس جزیره ناز ممکن است در حین ماشین‌سواری شما را دچار مشکل کنند. پس مراقب باشید تا شن‌ها هم زیاد خیس نباشند. زمان مد یعنی زمانی که آب دریا بالا می‌رود، شن‌های ساحل نرم می‌شوند و این زمان مناسبی برای آفرود‌سواری نیست.
 • شما می‌توانید با ماشین‌تان فقط در حاشیه ساحل رانندگی کنید و بهتر است که به سکو جزیره نروید چون با این کار نه تنها به جزیره ناز و محیط‌زیست آن آسیب می‌زنید بلکه شاید باعث آزار و اذیت دیگر توریست‌ها هم بشوید چون منظره عکاسی‌شان با رفتن شما به آن‌جا خراب می‌شود.

خرید صنایع‌دستی

در این جزیره دست‌فروش‌هایی هستند که بعضی از صنایع‌دستی جزیره را می‌فروشند و شما می‌توانید آن‌ها را به عنوان سوغات قشم بخرید. این صنایع‌دستی معمولا با صدف‌های رنگی تزئین شده‌اند که از دریای نیلگون خلیج فارس جمع‌آوری شده و زیر دستان هنرمندانی خوش‌ذوق صیقل و زیبایی یافته‌اند.

شتر‌سواری و اسب‌سواری

جزیره ناز قشم

شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای خیلی کم، شتر یا اسبی را در جزیره ناز قشم کرایه کرده و در کنار ساحل دریا و در محدوده‌ای مشخص از آن‌ها‌سواری بگیرید. لذت عکاسی کردن روی شتر یا اسب هم وصف‌ناپذیر است پس این کار را هم در حین‌سواری فراموش نکنید.

پرواز در آسمان با پاراگلایدر جزیره ناز

لذت پرواز کردن در آسمان جزیره ناز قشم تجربه‌ای ناب است که پیشنهاد می‌کنیم حتما این تجربه را هم در دفترچه خاطرات زندگی‌تان ثبت کنید. برای تجربه پرواز می‌توانید به سراغ چادرهایی بروید که تجهیزات مخصوص پاراگلایدر را در اختیار توریست‌ها می‌گذارند و در بیشتر روزهای سال در جزیره ناز فعالیت می‌کنند. البته تجربه پاراگلایدر‌سواری فقط در صورت کمک گرفتن از مربیان حرفه‌ای امکان‌پذیر است چون با کوچک‌ترین اشتباه شاید خطرات و آسیب‌های جدی شما را تهدید کنند.

از مهم‌ترین تجهیزاتی که باید در حین پاراگلایدر‌سواری در جزیره ناز قشم همراه‌تان ببرید، لباس بادگیر و کفش است. در صورتی که شرایط جوی مناسب بوده و باد نیز مساعد باشد، مربیان به شما اجازه پرواز می‌دهند در غیر این صورت اجازه انجام این کار را ندارید.

انواع تفریحات آبی

درست است که جزیره ناز امکانات رفاهی زیادی ندارد اما تا دلتان بخواهد، پر از امکانات تفریحی آبی مختلف است که در ادامه بعضی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • جت‌اسکی: اگر علاقه زیادی به تفریحات پر هیجان دارید، جت اسکی جزیره ناز قشم با سرعتی مناسب می‌تواند آدرنالین خون‌تان را بالا ببرد.
 • قایق‌سواری: این تفریح مخصوص آن دسته از افرادی است که می‌خواهند در عین آرامش از زیبایی‌های جزیره ناز لذت ببرند. گشت‌های دریایی و قایق‌های ویژه‌ای در اطراف جزیره ناز قشم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای قایق‌سواری و سفر روی آب‌های دریای خلیج فارس استفاده کنید.
 • غواصی: ساحل ناز یک سایت مخصوص غواصی دارد که لذت سفر به دنیای زیر آب‌ را برای شما به ارمغان می‌آورد. برای غواصی در جزیره ناز در روزهای زمستان تا ساعت 15.30 و در روزهای تابستان تا ساعت 16.30 فرصت دارید.

اقامتگاه جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم به‌قدری زیبا و وصف‌ناپذیر است که وقتی که به آن‌جا رفتید، شاید بخواهید، یک یا چند شب را هم در این جزیره بگذرانید. متاسفانه مجموعه‌های اقامتی در حوالی این جزیره فعال نیستند و برای همین تنها راه پیش روی شما بر پا کردن چادر در حوالی پارکینگ یا ساحل است. خوشبختانه به دلیل وجود امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی و برق، اقامت در این جزیره در چادرها برایتان سخت‌ودشوار نیست.

البته شما می‌توانید به هتل‌های قشم و اقامتگاه‌های بومگردی نزدیک این جزیره هم بروید و شبی را در آن‌ها بمانید. در ادامه لیست نزدیک‌ترین‌ اقامتگاه‌ها به جزیره ناز قشم را می‌بینید:

 • مجموعه سیاحتی تفریحی اقامتی ساحل ناز قشم
 • اقامتگاه محلی لرد سوزا
 • اقامتگاه بوم‌گردی خانه دوست
 • اقامتگاه بوم گردی مَهرَغ

تجهیزات لازم برای رفتن به جزیره ناز قشم

برای رفتن به جزیره ناز باید تجهیزات و امکاناتی را همراه خود ببرید تا سفر برایتان سخت و طاقت‌فرسا نشود. در ادامه لیست این تجهیزات را برایتان قرار می‌دهیم:

 • کرم ضدآفتاب
 • لباس اضافه
 • لباس نخی و خنک
 • پول نقد
 • کلاه آفتاب‌گیر
 • دمپایی و صندل
 • دوربین
 • خوراکی
 • آب‌معدنی
 • عینک آفتابی
 • حوله

جاهای دیدنی اطراف جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم

وقتی از جزیره ناز خارج شدید و خواستید به جزیره قشم برگردید، جاهای دیدنی و اماکن مختلفی هستند که در طول مسیر، می‌توانید به آن‌ها هم سری بزنید. در ادامه لیست این جاهای دیدنی نزدیک به جزیره ناز را می‌خوانید:

 • دره ستارگان قشم: تا جزایر ناز 9.8 کیلومتر فاصله دارد و در روستای برکه خلف واقع است.
 • غارهای خربس قشم: تا جزایر ناز 13.5 کیلومتر فاصله دارند و در ۱۵ کیلومتری جنوب قشم، در نزدیکی روستای خربس و روستای رمچاه هستند.
 • پارک زیتون قشم: 23.8 کیلومتر تا جزایر ناز فاصله دارد و در دو کیلومتری جاده ساحل جنوبی واقع است.

عکس جزیره ناز قشم

جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم
جزیره ناز قشم


لذت سفر به جزایر ناز را با یوتراوز تجربه کنید

یوتراوز لذت سفر به جزیره ناز قشم را برایتان به ارمغان می‌آورد. ما کمک‌تان می‌کنیم تا بدون هیچ دردسر و دغدغه‌ای اقدام به رزرو هتل یا اقامتگاه بومگردی در قشم کرده و بلیط هواپیما یا هتل‌تان را هم از طریق سایت ما دریافت کنید. ما در تلاش هستیم تا شما سفری راحت به قشم داشته باشید، پس اگر سوالی درباره سفر به این جزیره یا خدمات سایت ما دارید می‌توانید با شماره 1548 📞 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی یوتراوز، شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

بهترین ساعت برای رفتن به جزیره ناز قشم؟

شما باید به زمان جزرومد آب دقت کنید و در زمان پایین آمدن آب به این جزیره بروید.

لوکیشن جزیره ناز قشم کجاست؟

جنوب شرقی جزیره قشم

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز