ورود
Sabet Pasal's Mansion

کاخ ثابت پاسال تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کاخ ثابت پاسال یکی از بزرگ‌ترین و گران‌ترین خانه‌های تهران است که چند سالی است در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. اگر به دنبال اطلاعات کاملی از آدرس، معماری و ساعت بازدید این عمارت هستید، جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

کاخ ثابت پاسال یکی از بزرگ‌ترین خانه‌های قدیمی تهران است که حرف‌وحدیث‌های زیادی را به خود دیده، حتی تا مرز تخریب پیش رفته‌ است و می‌توان آن را یکی از جاهای دیدنی تهران دانست. در نهایت این خانه بر اساس توافقی که مابین سازمان میراث فرهنگی استان تهران و مالک عمارت ثابت پاسال صورت گرفت، رای بر ماندن این خانه صادر شد و علاوه‌بر یک مرکز اقامتی ساخت یک هتل نیز در این خانه به اجرا درآمده است. هر چند هنوز اظهارنظرهای مختلفی در مورد این خانه پر داستان وجود دارد، با این حال چند سالی است که این خانه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. در ادامه یومگ قصد دارد شما را با کاخ ثابت پاسال یا کاخ ورسای ایران و تاریخچه آن بیشتر آشنا سازد. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله از کاخ ثابت پاسال خواهید خواند:


کاخ ثابت پاسال در کجاست؟

کاخ ثابت یکی از قدیمی‌ترین و البته گران‌ترین خانه‌های ایران است که در انتهای شمالی خیابان جردن، تقاطع خیابان طاهری و روانپور در منطقه‌ای به نام امانیه تهران قرار گرفته است. کاخ ثابت به نام‌های قصر سنگی و کاخ ورسای نیز شناخته می‌شود و دلیل این نام‌گذاری معماری آن است. معماری کاخ ثابت برگرفته از الگوی معماری قصر پتی‌تریانو در کاخ ورسای است. (مشاهده روی نقشه 👇)کاخ ثابت پاسال مال کیست؟

کاخ ثابت بنایی است که در سال 1340 ساخته شده‌ است و بیش از 11 هزار مترمربع مساحت دارد. جالب است بدانید که این بنا قبل از انقلاب اسلامی جزو گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانه‌های شهر تهران به شمار می‌رفته است. این خانه قبل از انقلاب متعلق به شخصی به نام حبیب‌الله ثابت بوده‌ است. 

حبیب‌الله ثابت معروف به ثابت پاسال یک سرمایه‌دار مشهور ایرانی قبل از انقلاب بود. ارزش این خانه قبل از انقلاب بیش از 15 میلیون دلار برآورد شد و ساخت آن 12 سال به طول انجامید. صاحب این خانه یعنی ثابت، تنها دو سال در آن اقامت داشت و بعد از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد. این کاخ به عنوان بزرگ‌ترین خانه‌ی تهران در منطقه امانیه قرار گرفته‌ است.


چرا به کاخ ثابت پاسال کاخ ورسای می‌گویند؟

Image Of Sabet Pasal's Mansion

کاخ ثابت پاسال یا کاخ ورسای تهران در واقع کاخ سفید ایران است که در یکی از گران‌ترین محله‌های شهر تهران در خیابان جردن واقع شده‌ است. این خانه به واسطه داشتن 11 هزار مترمربع وسعت، به عنوان گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانه شهر تهران شهرت پیدا کرده ‌است. قدمت این عمارت به دوران پهلوی بازمی‌گردد و معماری آن برگرفته از قصر لوپتی تریانون در ورسای فرانسه است. به این دلیل است که به آن کاخ ورسای هم می‌گویند. در این خانه همه چیز از بهترین‌ها و عالی‌ترین‌هاست. به عنوان مثال دکوراسیون کاخ ثابت را همان دکوراتوری انجام داده‌ که مسئولیت تدارک چادرهای سلطنتی در تخت جمشید به عهده او بوده‌ است.


هتل کاخ ثابت پاسال

کاخ ثابت پاسال یکی از معدود نمونه‌های باقیمانده از خانه‌ باغ‌های ایرانی است که همان‌طور که گفته شد در محله‌ی جردن تهران قرار گرفته‌ است و جزو بزرگ‌ترین خانه‌های تهران شناخته می‌شود. اما این روزها خبرهای ضد‌و نقیضی درباره ساخت هتلی در این کاخ به گوش می‌رسد. آخرین خبرها از این خانه پرحاشیه شهر تهران، زیاد خوشایند نیست! قرار است که کاخ ثابت پاسال کاربری اقامتی پیدا کند و در آن هتلی ساخته شود. بر طبق این خبر، سازمان میراث فرهنگی و مالک کاخ پاسال در مورد آینده این ملک به تفاهم رسیده‌اند. بر این اساس، بنای موجود حفظ و مرمت شده تا از آن به عنوان هتل استفاده شود. 


آدرس کاخ ثابت پاسال

Sabet Pasal's Mansion In Tehran

 • آدرس کاخ ثابت پاسال: تهران، انتهای شمالی خیابان جردن (آفریقا یا نلسون ماندلا)، کاخ ثابت پاسال

هم‌اکنون امکان بازدید از کاخ ثابت پاسال برای عموم امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین شما نمی‌توانید به داخل این کاخ بروید. کاخ ثابت پاسال از نظر جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی همچون مرکز خرید الهیه، رستوران عربی کوبابا، دارالترجمه کتیبه، گالری پیانو نوا، داروخانه پارتیان و تهران ساعت قرار گرفته‌ است.


کاخ ثابت پاسال؛ داخل

Sabet Pasal's Mansion Of Tehran

معماری داخلی کاخ ثابت که به وسیله دستان هنرمندان خبره ایرانی ساخته شده‌ است، پر از منبت‌کاری و گچ‌بری‌هایی است که زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. بر روی چوب‌کاری‌های خانه، نقش‌هایی وجود دارد که تماما از فرانسه به این کاخ آورده شده‌ است. همچنین در تمامی اتاق‌ها و چهارچوب‌ها منبت‌کارهایی با دست دیده می‌شود که از چوب درختان بلوط ساخته شده‌اند. 

تزیینات سنگی این کاخ نیز با تیشه نقش‌بندی و حک شده‌اند. تزیینات داخلی کاخ ثابت، کار یک شرکت فرانسوی به نام مزون ژانسِن بود که دستگیره‌ها و درب‌های بسیار زیبا و متفاوتی را ساخته‌ است. شرکت ژانسن در داخل عمارت از پرده‌های تیره رنگ، گچ‌بری‌های ساده در سقف و همچنین کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌هایی ساده و بدون طرح استفاده کرده ‌است.


معماری کاخ ثابت پاسال

Photo Of Sabet Pasal's Mansion

زیربنای کاخ ثابت در حدود دو هزار مترمربع است و دارای دو طبقه اصلی و یک زیرزمین است. کاخ ثابت یک استخر بزرگ دارد جریان آب مانند تمامی عمارت‌های ساخته شده به سبک معماری سنتی ایران از زیر خانه عبور می‌کند. در بخشی از باغ یک تئاتر روباز ساخته شده و یک پارکینگ بزرگ برای مهمانی‌های شبانه به موازات باغ در بخش دیگر وجود دارد.

ستون‌های بزرگی که در مقابل سر در عمارت قرار گرفته‌اند، از جنس مرمر هستند و دیگر زیبایی‌های این کاخ به شمار می‌روند. در گذشته بر روی نمای ساختمان، مجسمه‌های سنگی حک شده بوده که امروزه دیگر اثری از آن نمانده است. این خانه ساختی متفاوت با معماری دهه 40 دارد و از آنجایی که به منظور برگزاری مهمانی‌های شبانه و مجلل طراحی و ساخته شده‌ ‌است، دارای پارکینگی است که در زیرِ بنا تعبیه شده‌ است.

استخری که در وسط باغ دیده می‌شود برای برگذاری مسابقات بوده‌ و همان‌طور که گفته شد در سمت راست استخر نیز یک محل نمایش کوچک وجود دارد. دو پارکینگ دیگر در گوشه‌ای از باغ در نظر گرفته شده‌ است و دو چای‌خانه کوچک در پشت سالن نمایش وجود دارد. کاخ ثابت همچنین دارای ورودی نیم‌دایره‌ای  است‌ که بر هفت ستون مرمرین استوار ‌است. در دو طرف باغ درختان سرو و کاجی وجود داشتند که متاسفانه امروز چیزی از آن‌ها باقی نمانده است. یک زمین بیلیارد نیز در پشت کاخ ثابت قرار داشته که بر اثر گودبرداری‌هایی که برای تخریب عمارت به کار رفته کاملا نابود شده‌ است.

کاخ ثابت پاسال اولین و آخرین خانه‌ای نیست که در معرض نابودی و تخریب قرار گرفته‌ است! متاسفانه چند سالی است که با تغییر کاربری خانه‌های قدیمی و اصیل ایرانی به آسمان‌خراش‌ها و یا مراکز خرید مدرن مواجه هستیم. کاخ ثابت پاسال یکی از بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین و گران‌ترین خانه‌های ایران است که امروزه در معرض خطر تغییر کاربری قرار دارد. اما خبر خوش درباره این خانه ثبت ملی آن است که در 31 خرداد 1396 صورت گرفته است.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز