ورود
بند نادری کلات

بند نادری کلات

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

بند نادری کلات یکی از قدیمی‌ترین سد‌های خاکی در ایران و از شاهکارهای معماری دوره سلجوقی است. این سد در زمان نادرشاه قاجار مرمت شده و امروز مکانی خوش‌آب‌وهوا برای تفریح است. با ما در مجله گردشگری یومگ همراه شوید تا همه‌چیز را درباره بند نادری بگوییم.

بند نادری یکی از جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. اگر به بازدید از سازه‌های تاریخی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم این سد تاریخی که بر روی ژرف رود بنا شده را، از نزدیک ببینید. البته قبل از آن خوب است اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم را بخوانید تا هم با بند نادری کلات آشنا شوید و هم پیش‌زمینه‌ خوبی برای بازدید از آن به‌دست آوردید. پس تا انتهای این صفحه از مجله گردشگری یوتراوز با ما همراه شوید. 

لیستی از آنچه درباره بند نادری کلات می‌خوانید:بند نادری کلات کجاست؟

  • آدرس: 154 کیلوومتری مشهد، 4 کیلومتربعد از  کلات نادری

بند نادری کلات روی نقشهچگونه از مشهد به بند نادری کلات برویم؟

برای رسیدن به بند نادری کلات از مشهد، از هر نقطه شهر که هستید، به سمت شهرک صنعتی کلات حرکت کنید. از آزادراه کنار گذر شمالی مشهد بگذرید و در جاده مشهد به کلات پیش بروید. در گذر از این جاده پر پیچ‌وخم کوهستانی از روستاهای گوجگی، طاهرآباد ترک‌ها، طاهرآباد میانه، زاوین، چنار، شهر زو، قلعه نو و کبود گنبد می‌گذرید تا به دوراهی درگز و کلات می‌رسید. سمت چپ این دوراهی به سمت درگز و سمت راست آن به سمت کلات می‌رسد. به سمت راست مسیر را ادامه ‌دهید. بعد از این که تونل کلات را رد کنید با ژرف رود هم مسیر می‌شوید و پس از گذر از شهر کلات به بند نادری می‌رسید.


معماری بند نادری کلات

بند نادری کلات مشهد


قدمت و سبک معماری سازه بند نادری به دوران سلجوقی تعلق دارد. با این که این بند تاریخی در زمان نادرشاه مرمت شد، هنوز هم می‌توان سبک معماری سلجوقی را به وضوح در آن دید. این سد به شکلی ساخته شده است که مهندسان، تاج آن را حدود نود و پنج متر، ارتفاع آن را حدود هفتاد متر و ضخامت آن نیز حدودا بین بیست تا بیست و هفت متر محاسبه کرده‌اند. نمای بند نادری با آجرهای قرمز رنگ پوشیده شده است و همچنین دیواره‌ی آن حالتی نیم دایره دارد که به سدهای هلالی شباهت زیاد دارد. بند نادری دارای سه دهانه است‌، این دهانه‌ها عمودی هستند، که دو دهانه آن در پایین، برای کاهش فشار آب و دهانه‌ی عمودی دیگر در سمت بالا برای تقسیم آب استفاده می‌شود.

در ساخت دیواره‌های سد نادری از آجر و ساروج استفاده شده و در قسمت های جانبی آن از سنگ و ساروج. لازم به ذکر است که با گذشت سالیان و تخریب طبیعی سازه، سازمان میراث فرهنگی با اقدامات لازم، از تخریب زودهنگام بند نادری جلوگیری کرد و از سال‌ها پیش، عبور از روی سد ممنوع شده است.


خلاصه اینکه:

منظره بند کلات نادری


بند نادری در کلات نادر یکی دیگر از جاذبه‌های فرهنگی شهرستان کلات با معماری خاص و مستحکم که در دهه‌های اخیر ثبت سازمان میراث فرهنگی شد‌ه است. پس از گذشت سال‌ها در معرض تخریب قرار گرفته و در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی با داربست‌هایی از این بند تاریخی محافظت می‌کند. مجله گردشگری یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند که به این منطقه تاریخی در خراسان رضوی سفر کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز