بند نادری کلات

بند نادری کلات

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...

بند نادری کلات یکی از قدیمی‌ترین سد‌های خاکی در ایران و از شاهکارهای معماری دوره سلجوقی است. این سد در زمان نادرشاه قاجار مرمت شده و امروز مکانی خوش‌آب‌وهوا برای تفریح است. با ما در مجله گردشگری یومگ همراه شوید تا همه‌چیز را درباره بند نادری بگوییم.

تخفیف 333

بند نادری یکی از جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. اگر به بازدید از سازه‌های تاریخی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم این سد تاریخی که بر روی ژرف رود بنا شده را، از نزدیک ببینید. البته قبل از آن خوب است اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم را بخوانید تا هم با بند نادری کلات آشنا شوید و هم پیش‌زمینه‌ خوبی برای بازدید از آن به‌دست آوردید. پس تا انتهای این صفحه از مجله گردشگری یوتراوز با ما همراه شوید. 

لیستی از آنچه درباره بند نادری کلات می‌خوانید:


بند نادری کلات کجاست؟

 • آدرس: 154 کیلوومتری مشهد، 4 کیلومتری کلات نادری

بند نادری کلات روی نقشهچگونه از مشهد به بند نادری کلات برویم؟

برای رسیدن به بند نادری کلات از مشهد، از هر نقطه شهر که هستید، به سمت شهرک صنعتی کلات حرکت کنید. از آزادراه کنار گذر شمالی مشهد بگذرید و در جاده مشهد به کلات پیش بروید. در گذر از این جاده پر پیچ‌وخم کوهستانی از روستاهای گوجگی، طاهرآباد ترک‌ها، طاهرآباد میانه، زاوین، چنار، شهر زو، قلعه نو و کبود گنبد می‌گذرید تا به دوراهی درگز و کلات می‌رسید. سمت چپ این دوراهی به سمت درگز و سمت راست آن به سمت کلات می‌رسد. به سمت راست مسیر را ادامه ‌دهید. بعد از این که تونل کلات را رد کنید با ژرف رود هم مسیر می‌شوید و پس از گذر از شهر کلات به بند نادری می‌رسید.


معماری بند نادری کلات

بند نادری کلات مشهد


قدمت و سبک معماری سازه بند نادری به دوران سلجوقی تعلق دارد. با این که این بند تاریخی در زمان نادرشاه مرمت شد، هنوز هم می‌توان سبک معماری سلجوقی را به وضوح در آن دید. این سد به شکلی ساخته شده است که مهندسان، تاج آن را حدود نود و پنج متر، ارتفاع آن را حدود هفتاد متر و ضخامت آن نیز حدودا بین بیست تا بیست و هفت متر محاسبه کرده‌اند. نمای بند نادری با آجرهای قرمز رنگ پوشیده شده است و همچنین دیواره‌ی آن حالتی نیم دایره دارد که به سدهای هلالی شباهت زیاد دارد. بند نادری دارای سه دهانه است‌، این دهانه‌ها عمودی هستند، که دو دهانه آن در پایین، برای کاهش فشار آب و دهانه‌ی عمودی دیگر در سمت بالا برای تقسیم آب استفاده می‌شود.

در ساخت دیواره‌های سد نادری از آجر و ساروج استفاده شده و در قسمت های جانبی آن از سنگ و ساروج. لازم به ذکر است که با گذشت سالیان و تخریب طبیعی سازه، سازمان میراث فرهنگی با اقدامات لازم، از تخریب زودهنگام بند نادری جلوگیری کرد و از سال‌ها پیش، عبور از روی سد ممنوع شده است.


خلاصه اینکه:

منظره بند کلات نادری


بند نادری در کلات نادر یکی دیگر از جاذبه‌های فرهنگی شهرستان کلات با معماری خاص و مستحکم که در دهه‌های اخیر ثبت سازمان میراث فرهنگی شد‌ه است. پس از گذشت سال‌ها در معرض تخریب قرار گرفته و در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی با داربست‌هایی از این بند تاریخی محافظت می‌کند. مجله گردشگری یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند که به این منطقه تاریخی در خراسان رضوی سفر کنید.

دریافت کد تخفیف خرید بلیط هواپیما،قطار و رزرو هتل با 444 هزار تومان تخفیف
نوشته های مشابه
 • خانه گبرها در سر رود کلات

  خانه یا قلعه گبرها در روستای سر رود، در فاصله ۳۵ کیلومتری کلات و ۱۱۰ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. این قلعه که پناهگاه زرتشتیانِ گریخته از حمله اعراب بوده، به شکل سوراخ‌هایی در دل کوه‌های هزار مسجد باقی مانده‌ است و اهالی محلی به آن سوراخه هم می‌گویند.

 • پارک آبی ایرانیان مشهد

  پارک آبی ایرانیان یکی از چهار مجموعه آبی مشهد به شمار می‌آید که فعلا در حالت نیمه تعطیل قرار دارد. این پارک برای تفریح و سرگرمی گزینه مناسبی است. در ادامه شما را با پارک آبی ایرانیان آشنا می‌کنیم و امکانات آن را جزء به جزء در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 • آبشار آبگرم کلات

  آبشار آبگرم کلات از زیباترین جاذبه‌های طبیعی اطراف مشهد است.آب این آبشار می‌تواند در سرمای زمستان حسابی بدنتان را گرم کند؛ آن‌چنان که فراموش کنید مهمان کدام فصل هستید. آبشار آبگرم کلات با توجه به خواص درمانی که دارد، از آبشارهای محبوب نزدیک به مشهد به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید