ورود
کتیبه نادری کلات

کتیبه نادری کلات مشهد

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کتیبه کلات نادر یکی از مهم‌ترین کتیبه‌های حکاکی شده به زبان ترکی‌ست. این کتیبه نقش به سزایی در گسترش زبان ترکی در سطح دیپلماسی داشته و حاوی اطلاعات مهمی از حکومت نادرشاه افشار و سیاست‌های حکومتی سلسله افشاریه است. کتیبه نادری کلات در دربند ارغوانشاه و در ورودی کاخ قراردارد.

کتیبه نادری یکی از جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. سنگ نوشته‌ای که در عصر سلسله افشاریه با اشعاری در مدح نادرشاه افشار، به زبان ترکی و فارسی نوشته شده‌ است. این اشعار را «گلبن افشار» یکی از شاعران دربار نادرشاه، در ۲۴ بیت، سروده است. اشعار گلبن، در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ روی کوه هزارمسجد حک شد.  کتیبه مهم و تاریخی نادر که بسیاری مسائل روز عصر نادرشاه افشار، سیاست‌های خارجی، مذهبی و اصل و نسب نادرشاه را می‌توان از آن استخراج کرد، در ارتفاع ۱۵ متر از سطح رودخانه قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتیبه تاریخی نادری کلات، با مجله گردشگری یوتراوز همراه باشید.


لیستی از آنچه درباره کتیبه کلات نادری می‌خوانید:


با سرعت زیاد، بلیط دستت میادخرید بلیط هواپیما

کتبه نادری کلات مشهد کجاست؟

 • آدرس: 1 کیلومتری شهرستان کلات نادری و در فاصله 100 متری از برج ارغونشاه

موقعیت مکانی روی نقشه
بهترین زمان بازدید از کتیبه کلات

می‌دانیم که عمارت خورشید یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های کلات نادری مشهد است. در بازدید از این اثر تاریخی، می‌توانید از کتیبه باستانی کلات نادری هم دیدن کنید. پیشنهاد می‌کنیم اوایل پاییز یا بهار که هوای منطقه مساعدتر است، به بازدید از این آثار باستانی بروید. البته باید قبل از سفر حتما آب‌وهوا را بررسی کنید. زیرا گاهی باران‌های سیل‌آسا در این منطقه می‌بارد و سفر را برای شما سخت می‌کند. گفتنی‌ست که کلات نادری زمستان‌های بسیار سردی دارد. پس اگر سرما اذیت‌تان می‌کند، حتما در فصل‌های گرم سال به بازدید کتیبه نادری بروید.


نوشته‌های کتیبه کلات نادر

کتیبه نادری


در کتیبه کلات نادر چه چیزهایی نوشته شده است؟ همانطور که گفتیم، در کتیبه کلات نادری کلات به اصالت نادرشاه افشار اشاره شده که به ترک و امیر تیمور برمی‌گردد. دولت نادرشاه افشار نقش مهمی در جایگاه امروز زبان و فرهنگ ترکی دارد. در دولت ترکی نادرشاه یکی از سیاست‌هایی که اتخاذ شده بود، گسترش زبان ترکی مخصوصا گسترش آن در سطح رسمی و دولتی بود. همین مورد یکی از مشخصه‌های نادرشاه بود که زبان ترکی را ارتقا داد، آن را در سطح دیپلماسی کاربردی کرد و زبان ترکی را به عنوان زبان نوشتاری تثبیت کرد. 

از دیگر مطالبی که در این کتیبه اشاره شده، وجود اعتقاد و علاقه قلبی نادرشاه به خداوند یکتا و تمایل قلبی او به آیین اهل سنت است. شاعر نیز در ابیات پایانی کتیبه به نام خود «گلبن» اشاره کرده است. ابیات ابتدایی این کتیبه به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم و هو العلی
 اول ستایش خدای یکتا؛ هما‌ن‌کس که با قدرت خودش زمین و زمان را خلق کرد – همان خدایی که توانا و ازلی و آگاه و دانا و حکیم است.
آن‌کس که هر دو جهان را با قدرتش آفرید- آن‌کس که این دریا و خشکی را با شوکت خودش آفرید.
 اوست که در هر دو جهان یار و یاور است - همه آثارش از حکمت او برای بندگانش دیده می‌شود.
همه مردم عالم محتاج درگاه او هستند - اوست که بر مینا و مهر و ماه نور داده‌ است.
 قلم نور شد بعد از ستایش خدا - برای ستایش آخرین فرستاده و فخر جهان.


خلاصه مطلب:

کتیبه نادری در کلات


کتیبه کلات نادر یکی از آثار باستانی عصر نادرشاه افشار و بیانگر واقعیت‌های زیادی از سیاست‌های این دوره پر فتوح از تاریخ ایران است. اشاره به اصالت نادرشاه، علاقه و اعتقاد قلبی او به خداوند، سیاست‌های خارجی و از همه مهم‌تر به رسمیت شناختن زبان ترکی و تلاش برای گسترش هرچه بیشتر آن به ایرانیان، موضوعاتی هستند که در کتیبه نادری کلات به آن‌ها اشاره شده است.

این کتیبه ۲۴ بیت شعر از شاعر دربار گلبن دارد که کتابت و حکاکی آن به زبان ترکی دو سال به طول انجامیده است. ما در مجله گردشگری یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر بازدید از قصر خورشید، حتما از این اثر باستانی دیدن کنید تا هرچه بهتر به تاریخ و فرهنگ ایران باستان انس بگیرید.

نوشته های مشابه
 • غار خربس قشم

  غار خربس قشم، پدیده‌ای دیدنی از هم‌دستی طبیعت با تاریخ است. این غار که در 15 کیلومتری شهر قشم، روی رشته کوه‌های زاگرس واقع شده، نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری دَست‌کَند تمدن‌های ایرانی نیز محسوب می‌شود. اگر کنجکاو شدید بدانید درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم، ادامه مطلب برای شماست!

 • دره تندیس‌ها قشم

  اگر بدانید قدم زدن در دره تندیس‌‌های قشم، یعنی قدم زدن در یکی از بزرگ‌ترین صفحات زمین‌شناسی ایران، احتمالا تجربه بازدیدتان از این جاذبه گردشگری در جزیره زیبای قشم، به یکی از جذاب‌ترین خاطرات سفرتان تبدیل خواهدشد. دره تندیس‌ها با قدمتی نزدیک به میلیون‌ها سال، یکی از زیباترین و بی‌نظیرترین آثار طبیعی به‌جامانده از هنر طبیعت است. جاذبه‌ای که می‌تواند چشم هر گردشگری را به خود خیره کند. اگر شما هم می‌خواهید با این جاذبه طبیعی زیبا آشنا شوید، این صفحه از مجله گردشگری یومگ را تا انتها بخوانید.

 • جنگل حرا قشم

  جنگل حرا قشم پر از رمز و راز و شگفتی‌ست؛ جایی که شما می‌توانید بی‌مانندترین پوشش گیاهی دنیا را ببینید. شاید در طول سفرتان به قشم وسوسه شوید از این جنگل عجیب که در بین آب‌ها شناور است دیدن کنید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل سفرتان، حتما مطلب زیر را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید