ورود
کوه‌های مشهد

کوه‌های مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

کوه‌های مشهد یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در این شهر هستند. وجود رشته کوه بینالود، سبب شده‌ است تا این شهر برای کوهنوردان نامی آشنا باشد. اگر می‌خواهید از کوه‌های مشهد بیشتر بدانید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

یکی از آن جاهایی که می‌شود در سفر به مشهد رفت، مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد است. مشهد شهری با جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی بسیاری است که هر کدام گردشگران مخصوص خود را دارد. با این حال کوه‌های مشهد، از قدیم‌الایام پاتوق کوهنوردان و طبیعت‌گردهای مشهدی بوده‌ است و از آنجایی‌که طبیعت زیبایی دارد، حیف است که این کوه‌ها را نبینید و از مشهد بروید. در ادامه با یومگ همراه شوید تا از یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد را بشناسید.


آنچه در این مقاله درباره کوه‌های مشهد خواهید خواند:
کوه‌های معروف مشهد

کوه آب و برق

کوه‌نوردی یک ماجراجویی تمام‌عیار است و یکی از پرطرفدارترین شکل‌های طبیعت‌گردی محسوب می‌شود. چه چیزی می‌تواند جذاب‌تر از کوهنوردی باشد! ماجراجویی در طبیعت، رفتن به ارتفاعات، حس خوب رسیدن به لبه توانایی‌ها را چه کسی دوست نخواهد داشت؟ کوهنوردی یکی از آن ورزش‌هایی است که در طول عمر انسان نقش بسزایی بر سلامت روح و جسم ما دارد و جالب است بدانید که یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در میان مردم است. 

مشهد یکی از آن شهرهایی است که پر از کوه‌های مناسب برای کوهنوردی است و کوهنوردان معروفی را در خود جای داده‌ است. کوه‌های مشهد و قله‌های آن در میان کوهنوردان نامی آشنا هستند و از زیباترین جاذبه‌های طبیعی مشهد به شمار می‌روند. مطمئنا رشته‌کوه بینالود، یکی از آن قله‌هایی است که هر علاقه‌مند به کوهنوردی با آن یک عکس و خاطره دارد. شهر مشهد در میان دو رشته‌کوه بینالود و هزار مسجد واقع شده‌ است. کوه آلاداغ مشهد، کوه هزار مسجد و رشته‌کوه بینالود از کوه‌های معروف مشهد هستند. قله شیرباد، زنبورگاه، فلکه، دق‌ زر، قله چمن، کمر یخدان، قلعه گاو، غار کهنه، زشک، قله زو و اژدرکوه، تنها برخی از قله‌های معروف در مشهد هستند. قله معجونی، چین‌ کلاغ، تنگه، چاه‌ کبوتری، خواجه‌ مراد، سنگر، چهل غار و چای سبز نیز، از دیگر قلل کم ارتفاع در مشهد هستند که هرجمعه کوهنوردان و طبیعت‌گردهای ماجراجو را به سمت خود دعوت می‌کنند. 


کوه‌های خلج و رسیدن به قله معجونی

کوه خلج

کوه‌های خلج یکی دیگر از مسیرهای کوهنوردی نام آشنا در اطراف مشهد هستند. این رشته‌کوه در جنوب شرق شهر مشهد و در محله سیدی واقع شده‌ است. نام قله معروف کوه‌ خلج، قله معجونی است که در میان کوه‌های خلج واقع شده‌ است و یکی از بهترین مکان‌ها برای کوهپیمایی‌های خانوادگی و گروهی است. کوه‌های خلج دارای پاکوب هستند که صعود را راحت‌تر می‌کنند؛ با این حال حواستان باشد که قله‌های دوشاخه کوه‌های خلج، صخره‌های خطرناکی دارند و برای صعود به آنان حتما باید در کوهنوردی دستی توانا داشته باشید. 

پاکوب‌ها همان مسیرهای مالرویی هستند که در کوه‌ها تعبیه شده‌اند. برای رسیدن به کوه‌های خلج باید به انتهای خیابان سیدی مشهد بروید. از خیابان سیدی به سمت خیابان خلج بروید تا به مسیر  غار مغان برسید. آن‌جا مکانی است که می‌توانید کوه‌پیمایی خود را شروع کنید.

  • آدرس کوه‌های خلج: مشهد، محله سیدی، جاده خلج، کوه‌های خلج
کوه‌های هاشمیه و قله زو

کوه قله زو

کوه‌های هاشمیه در جنوب شهر مشهد قرار گرفته‌اند و بدون‌شک از پرطرفدارترین مسیرهای کوهنوردی را در میان اهالی مشهد محسوب می‌شوند. مسیر دسترسی زیبایی که این کوه‌ها دارند، سبب شده‌ تا گردشگران بیشتری از کوه‌های هاشمیه بازدید کنند. هاشمیه یکی از محله‌های لوکس‌نشین و خوش آب‌وهوا در مشهد است و برای رفتن به کوه‌های هاشمیه، باید در انتهای خیابان هاشمیه آن را بیابید. انتهای خیابان معروف هاشمیه، یکی از معروف‌ترین پارک‌های مشهد یعنی پارک خورشید قرار گرفته است و با فاصله کمی از آن، یکی از زیباترین کوه‌های مشهد را می‌توان دید. 

قله زو، قله معروف کوه‌های هاشمیه است! تفاوتی ندارد چه فصلی باشد؛ هر زمان که به کوه‌های هاشمیه بروید، کوهنوردانی را خواهید دید که از همان ساعات ابتدایی روز و قبل از طلوع خورشید کوه‌ها را با قدرت بالا می‌روند. کوه‌های هاشمیه همچنین یکی از اصلی‌ترین مسیرها برای تمرین تکنیک‌های کوهنوردی و اصول گام‌برداری است و بیشتر گروه‌های کوهنوردی برنامه تمرین‌های هفتگی خود را در این کوه‌ها انجام می‌دهند. 

دو مسیر پلکانی و کوهپیمایی برای رسیدن به قله زو در اختیار خواهید داشت، که بنا بر توانایی جسمی خود می‌توانید یکی را انتخاب کنید. کوه‌های هاشمیه، یکی از آن مکان‌هایی است که چشم‌انداز زیبایی به شهر مشهد دارد. طبیعت زیبا، پارک، پارکینگ از امکانات کوه‌های مشهد هستند.

  • آدرس: مشهد؛ انتهای بلوار نماز، انتهای پارک خورشید
کوه‌های زشک مشهد و قله‌های چمن و شیرباد

کوه های زشک

زشک؛ روستایی چهار فصل و یکی از روستاهای ییلاقی باصفا در نزدیکی مشهد است. این روستا در فاصله 20 کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته است و قله‌های فراوانی برای کوهنوردان آماتور و حرفه‌ای دارد. از آنجایی که روستای زشک در مسیر رشته کوه‌های بینالود قرار گرفته‌ است، دارای قله‌های کوچک و بزرگی بسیاری است. برای رسیدن به قله‌های چمن، فلسکه و قله‌های شیرباد باید از این روستا گذر کنید. 

قله شیرباد؛ بلندترین قله در میان قله‌های بینالود است و زشک و روستاهای اطراف آن آخرین مسیرهایی است که در راه رسیدن به شیرباد خواهید دید. این قله 3339 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از آنجایی که در میان استان‌های سه‌گانه خراسان، یعنی خراسان شمالی، جنوبی و رضوی بلندترین قله است به آن لقب بام خراسان را داده‌اند. راه رسیدن به قله شیرباد زیاد سخت نیست؛ چراکه برای صعود به آن مسیرهای پاکوب در حاشیه رودخانه تعبیه شده‌ است. 

قله چمن نیز بیش از 3 هزار متر ارتفاع دارد و به دلیل داشتن شیب ملایم، مورد استقبال کوهنوردان آماتور قرار گرفته‌ است. این قله همچنین دارای دامنه‌های زیبا و سرسبزی است و انواع گیاهان دارویی خوراکی را می‌توان در این مکان یافت.

  • آدرس کوه‌های زشک مشهد: مشهد، شهر شاندیز، روستای زشکدرباره روستای زشک بیشتر بخوانید!

کوه‌های شاندیز مشهد

کوه شاندیز

شاندیز معروف‌ترین جاذبه گردشگری در شهر مشهد است که دارای جاذبه‌های تفریحی بسیاری است. این شهر یکی از منطقه‌های قدیمی و کهن در مشهد است که در میان دره‌ای باصفا قرار گرفته‌ است. منطقه ییلاقی شاندیز، دارای آب‌وهوای معتدلی است و به همین علت طبیعتی باصفا و سرسبز دارد. شاید مهم‌ترین جاذبه این شهر، شکم‌گردی در آن باشد! چراکه شاندیز دارای رستوران‌های بسیاری است و شیشلیک آن در ایران حرف اول را می‌زند. 

عروس دیدنی مشهد؛ همچنین دارای کوه‌های زیبایی است. این شهر در دامنه‌های شمالی ارتفاعات بینالود قرار گرفته‌ است و گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. ارتفاعات بینالود در جنوب این شهر واقع شده و قله شیر باد در روستای زشک شاندیز، مرتفع‌ترین نقطه این استان است.

  • آدرس: مشهد، انتهای بلوار وکیل‌آباد، منطقه ییلاقی شاندیزکوه‌های دلاوران مشهد و کوه پارک

کوه پارک دلاوران

بلوار دلاوران مکانی است که کوه‌های دلاوران در آن قرار گرفته‌اند. دلاوران در منطقه 9 مشهد واقع شده‌ است و به دامنه کوه‌های بینالود بسیار نزدیک است. از این رو آب‌وهوای دلپذیری دارد. یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های مصنوعی مشهد، یعنی کوه پارک نیز در همین منطقه قرار گرفته است. کوه پارک، بیش از دو میلیون مترمربع مساحت دارد و می‌توان به جرات گفت یکی از بزرگترین پروژه‌های اجرایی شهرداری مشهد بوده‌ است. این پارک، یک پارک کوهستانی در ارتفاعات جنوبی شهر مشهد است که امروزه به عنوان پاتوق محبوبی در میان مشهدی‌ها شناخته می‌شود.

کوه پارک، در انتهای بلوار دلاوران واقع شده‌ است و تا پارک خورشید مشهد ادامه دارد. برای کسانی که می‌خواهند کوهنوردی را به صورت غیرحرفه‌ای انجام بدهند، کوه پارک مکان مناسبی است.

  • آدرس: مشهد، بلوار شهید فکوری، انتهای بلوار دلاورانکوه‌های هفت‌تیر مشهد و قله زو

پلکان آب و برق

کوه‌های آب‌وبرق یا همان بابا کوهی، یکی از معروف‌ترین مسیرهای کوهنوردی در داخل شهر مشهد است و به عنوان یکی دیگر از بام‌های معروف در مشهد شناخته می‌شود. این کوه‌ها که در اصلی‌ترین منطقه کوهستانی مشهد واقع شده‌اند، یک مقصد دوست‌داشتنی برای اهالی مشهد هستند. کوه‌های هفت تیر  نیز یکی از آن مسیرهایی است که شما را به قله معروف و محبوب زو می‌رساند. 

قله زو که در ارتفاع 1509 متری قرار دارد و یک چشمه زیبا به نام معین را در خود جای داده‌ است، از انتهای بلوار هاشمیه و بعد از پارک خورشید نیز قابل دسترسی است. این کوه‌های در انتهای بلوار هفت تیر قرار گرفته‌اند و دارای دو مسیر پلکانی و مسیری خاکی هستند. برای مشهدی‌ها، حتی کسانی که به کوهنوردی علاقه‌ای ندارند، پلکان باباکوهی معروف مکانی دوست‌داشتنی است. این منطقه، امکانات تفریحی زیادی از جمله پارک بازی کودکان، پارکینگ و فروشگاه دارد. بهرحال چه از پلکان بابا کوهی بالا بروید و چه از کوه‌های هفت تیر یا همان آب‌وبرق، می‌توانید منظره‌ای دیدنی از شهر مشهد را ببینید. مسیر اول رسیدن به قله زو، از انتهای هاشمیه و پارک خورشید است و مسیر دوم برای رسیدن به آن از خیابان هفتم تیر است.

  • آدرس: مشهد، انتهای بلوار آب‌وبرق، پلکان باباکوهی


کوه‌های مشهد نام‌هایی آشنا برای کوهنوردان ایران هستند. کوه‌هایی که هر کوهنورد آرزوی رفتن به آن‌ها را در سر می‌پروارند. رشته کوه بینالود، دو دشت نیشابور و مشهد را از یکدیگر جدا کرده و از رشته کوه‌های زیبا در شمال ایران است. این کوه ارتفاعی در حدود 3250 متر دارد و بهترین فصل برای صعود به آن فصل بهار است. کوه‌های مشهد را در ذهن بسپارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز